agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Meyvelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 1 Gönderen TekiLay
  • 1 Gönderen yssahin
  • 1 Gönderen syıldıran
  • 1 Gönderen syıldıran

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-05-2009, 13:44   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2009
Nar hastalık ve zararlıları

Merhaba sayın site yöneticileri.Yaptığınız güzel işler için sizlere teşekkür ederim.28 aylık olan ve organik olarak yetiştirmeye çalıştığım 400 ağaçlık bir Hicaz nar bahçem var.yaklaşık 3 haftadan beri yaprak biti varlığını farkettim.Etkin maddesi spinosad olan Laser isimli ilacı kullandım.Fakat yeterince etkili olmadı.Bitler çoğalmaya devam ediyor.Mine hanımın tarif ettiği acı biberli karışımı denemek istiyorum.Bu ilaçtan 400 ağaca yetecek miktar ne kadardır?Ya da tavsiye edebileceğiniz başka önerileriniz olur mu?Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder,çalışmalarınızda başarılar dilerim.

mustelif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2009, 15:47   #2
Ağaç Dostu

tener's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2008
Bu nar biti ,yaprakların üzerindeki beyaz beyaz kepeksi görünümler mi?

tener Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2009, 19:07   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2009
hayır.öldükleri zaman beyaz renk oluyorlar.canlı halleri yeşil.erginleştikten sonra da siyah renk oluyorlar

mustelif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2009, 15:44   #4
Ağaç Dostu

tener's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2008
O zaman bizim ağaç kurtardı kendini. Bu sene çiçekleri ve kendisi daha canlı ve güzel. Teşekkür ederim , mustelif .

tener Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2009, 14:37   #5
Ağaçsever

Mevlüt36's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2008
:-)

Mevlüt36 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2010, 23:45   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2010
Evet siyah oluyorlar

ALYILMAZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2012, 02:33   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2010
Nar Ağacını Budayınca içinden çıkan böcek

Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık bir kaç saattir zararlılar bölümünde başlıkları okumaktayım... Bildiklerimi tazeleme bilmediklerimi öğrenme ile geçti bu saatler ancak aradığım yanıtı bulamayınca bir başlık açmayı uygun gördüm...

Geçtiğimiz Kasım ayı, her sene meyvesini yediğimiz Nar ağacımızın fazla saçaklanmış olan dallarını budadım... Budadığım dalların bazılarının içerisinde tünel gibi kazıldığını gördüm ve tesadüf içinde yaşayan canlıya denk geldim...

Bu nedir? Ne değildir?
Konuyla ilgili bilen bir arkadaşımız beni bilgilendirirse sevinirim...

Eğer Mücadele şansı varsa ev yapımı ilaçlar ya da biyolojik predatörler harici ticari bir ilaç kullanmak istememekteyim... Arz ederim...

Saygılar,

Eklenen Resimler

Güzin Çakar beğendi.
TekiLay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2012, 08:52   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2008
Nar ağacınızdaki dallarda görülen siyah kanallar "sarı ağaç kurdu " zararına benziyor. Delikli olan dalın içerisine ince inşaat teli sokarak kurdu öldürebilirsin. telin ucu ıslandı ise kurdu öldürdün demektir. belki biraz uğraşman gerekebilir. Ama bence kurdu görmelisin. onun için delikli dalı 10-15cm uzunlıuklarında keserek, sonra bu parçaları bir bıçakla enine dilerek kurdu bulabilirsin diye düşünüyorum. burada delikli dalın uzunluğu-kalınlığıda önemli. işini zorlaştırması bakımından. kurt kelebek olmuş uçmuş da olabilir.o zaman bir şey bulamayacaksındır. Bunu önceden anlamak için ağacın delik olan yerinden sıvı akıntısı olmuş olması lazım.

çaça Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2012, 09:54   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2010
Merhaba
Ben bunu karıncaya benzettim. Hatta kraliçe karınca.
Benim arka bahçemde bir erik ağacım var.
Kendisi kuzey cephesinde, binanın dibinde, kuytuda kalıyor.
Onun da içinde karınca kolonisi var.
Ara sıra dallarını buduyorum.
Karıncalar içinden çıkıp derhal saldırıya geçiyor.
Ağacın verimi ve şekli bozuluyor.

toprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2012, 11:36   #10
Ağaçsever

yssahin's Avatar

Giriş Tarihi: 26-12-2011
Yapraklarını döken bir erik ağacımız vardı, böyle yemyeşil ağaç bir süre sonra yapraklarını soldurmaya, sonra dökmeye başladı. Ziraatçimiz ise geç kaldığımızı söylemişti, yine de bizi kırmayıp budamasını yaptı. Benzer derin oyuklara basınçlı hava tutup, çamurla kapattık. Amatörce olduğunu biliyorum ama ağacımız geçen yıl yeniden sürdü bu yıl ise çiçeklendi. Paylaşmak istedim. Saygılar

kedicik beğendi.
yssahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2012, 18:57   #11
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Böceği tanıyamamakla birlikte Delphin WG kullanmanız işe yarayabilir. İlacın bilgilerinden etkili olduğu böcekleri internetten araştırırsanız birisi sizinki çıkacaktır diye düşünüyorum.

Agrikem Zirai la

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2012, 21:31   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-10-2006
Benimde nar ağacımda fazlaca yaprak biti var. Geçen yıl yine vardı, imperator isimli bir böcek öldürücü ile ilaçladım, bitler öldü fakay nar çiçeklerinide kaybettim, çok az sayıda meyvem oldu. Bu nedenle bu sene ilaçlama yapamıyorum. nar çiöeklerini dökmeyen ve yaprak bitlerini yok edebileceğim bir böcek öldürücü veya başka bir yöntem bile arkadaşımız var mı? paylaşırsanız sevinirim. Saygılarımla

sarin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2012, 14:49   #13
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sarin Mesajı Göster
Benimde nar ağacımda fazlaca yaprak biti var. Geçen yıl yine vardı, imperator isimli bir böcek öldürücü ile ilaçladım, bitler öldü fakay nar çiçeklerinide kaybettim, çok az sayıda meyvem oldu. Bu nedenle bu sene ilaçlama yapamıyorum. nar çiöeklerini dökmeyen ve yaprak bitlerini yok edebileceğim bir böcek öldürücü veya başka bir yöntem bile arkadaşımız var mı? paylaşırsanız sevinirim. Saygılarımla
Sn. sarin ,
İlaçlamayı hangi araç ile yapıyorsunuz ? İlacın dozunu fazla kullanmış olabilir misiniz ? Selamlar . .

syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2012, 11:50   #14
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syıldıran Mesajı Göster
Sn. sarin ,
İlaçlamayı hangi araç ile yapıyorsunuz ? İlacın dozunu fazla kullanmış olabilir misiniz ? Selamlar . .
Sn Syıldıran,

ilaçlamayı 16 litrelik sırt pomposıyla yapıyorum, doz aşımı olmadığını düşünüyorum, ilacın kutusunau yazıldığı gibi hazırladım.

selamlar

Eski 12-05-2012, 14:15   #15
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Alıntı:
Sn Syıldıran,

ilaçlamayı 16 litrelik sırt pomposıyla yapıyorum, doz aşımı olmadığını düşünüyorum, ilacın kutusunau yazıldığı gibi hazırladım.

selamlar
Sn. sarin ,
16 lt. lik sırt pompası ile ilaçlama yapıyorsanız bahsettiğiniz cypermetrin etkili maddeyi ihtiva eden ilaçtan depoya 3 cc. (3 gr. da denir) ilaç koymanız gerekmekte , ben bu ilacı hiç kullanmadım yakıcı(fitotoksite) özelliği var mı bilmiyorum. Bence Deltamethrin etkili maddeyi ihtiva eden Decis vb. bir ilaç kullanın , birde ilaçlama ile birlikte içeriğinde fosfor olan bir yaprak gübresini de depoya koyarsanız sonuç alacağınızı düşünüyorum. Selamlar . .

sarin beğendi.
Eski 12-05-2012, 14:41   #16
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syıldıran Mesajı Göster
Sn. sarin ,
16 lt. lik sırt pompası ile ilaçlama yapıyorsanız bahsettiğiniz cypermetrin etkili maddeyi ihtiva eden ilaçtan depoya 3 cc. (3 gr. da denir) ilaç koymanız gerekmekte , ben bu ilacı hiç kullanmadım yakıcı(fitotoksite) özelliği var mı bilmiyorum. Bence Deltamethrin etkili maddeyi ihtiva eden Decis vb. bir ilaç kullanın , birde ilaçlama ile birlikte içeriğinde fosfor olan bir yaprak gübresini de depoya koyarsanız sonuç alacağınızı düşünüyorum. Selamlar . .
Çok teşekkür ederim efendim. Bildiğim kadarıyla ilacın yakıcı etkisi var ve ben depoya 20 cc koymuştum, o şekilde önerilmişti. Önerilerinizi değelendirecegim. Saygılar selamlar

Eski 12-05-2012, 16:20   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2010
Cevaplar için ayrı ayrı teşekkür ederim arkadaşlar...
Uygun tel ile deneyeceğim...

Sarı Ağaç Kurdunu da araştıracağım, tekrar teşekkürler..

TekiLay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2012, 18:00   #18
Ağaçsever

kasabalı's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Sn.mustelif,
Yaprak bitini mostar adlı sinek ilacı iyi gelir biz genellikle erik, şeftali vb. ağaçlar için kullanırız.istersen birkaç ağaçta deneyebilirsin kolay gelsin.

kasabalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2012, 12:44   #19
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Alıntı:
Çok teşekkür ederim efendim. Bildiğim kadarıyla ilacın yakıcı etkisi var ve ben depoya 20 cc koymuştum, o şekilde önerilmişti. Önerilerinizi değelendirecegim. Saygılar selamlar
Sn. sarin ,
Rica ederim bilgimiz nisbetinde küçük bir yardımım olabilirse benim için mutluluktur. Kullandığınız ilacın etiketinde de yazıyor olması gerekir kullanılan bitkiye göre de değişmekle birlikte ortalama olarak 100 lt. suya 25 cc. kullanılmaktadır. 16 lt. lik ilaçlama pompasına 3 veya en fazla 4 cc. koymak gerekiyor , eğer pülverizatör (Tulumba veya pompa) yerine atomizör(Hava üflemeli sırt motoru) kullanıyor iseniz dozajı 2.5 kat artırabilirsiniz. Saygı ve selamlar . .

sarin beğendi.
Eski 15-09-2012, 21:35   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-09-2012
benimde 3.5-3.7 m aralıklarla diktiğim nar bahçem var yaklaşık olarak 1000 tanedir. 3 yşında ve bedende yani toprktan sonra başlayan bölgede çatlamalar oluşmakta bir kaç kişiye sorduk kimi beden kurdu kimi depresyona girmiş dediler. biz bu sayede yaklaşık 60 tane agacı kuruttuk acaba bunun çaresi varmıdır

ckayaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024