agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Meyvelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler
  • 5 Gönderen OSMAN45
  • 5 Gönderen OSMAN45

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-04-2012, 11:07   #1
Ağaçsever

olubitkabuu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2006
Galeri: 2
Meyve Ağaçlarında yaprak biti

Meyve ağaçlarım yeni yeni sürgün vermeye başladı,
Fakat çoğu sürgünde fotoğraftaki gibi zararlılar ortaya çıktı.
Bunlar nedir?
Hangi ilacı kullanabilirim?

Eklenen Resimler

Düzenleyen olubitkabuu : 14-04-2012 saat 11:09 Neden: imla hatası
olubitkabuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2012, 11:48   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-11-2011
Fotoğraftakiler zenk denilen yaprak bitleri.Yaprakların öz suyunu emerek yaşarlar.Kimyasal mücadele yapmak istiyorsanız zirai ila bayisine gitmeniz gerekecek.
Kaç ağacınız var,kaç yaşındalar,elinizde geçen yıllardan kalma ila varmı.Varsa ieriklerini yazın yardımcı olalım.

Ekrem Uslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2012, 11:52   #3
Ağaçsever

olubitkabuu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2006
Galeri: 2
100-150 tane var 2 yaşında çoğu.
Geçen yıllardan sadece fungusitler kalmış maalesef...

Siz şimdi Zenk deyince internetten birçok ürün buldum.
Sanırım zararlının erginlik durumuna göre değişebilir uygulanacak ilaçlar... Bu yüzden hala fikirsizim
Bir de benim için ilacın fiyatı önemli.

olubitkabuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2012, 12:00   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-11-2011
Anladım.
2 yaşındaki 100-150 ağacı 75/100 lt suyla sisleme şeklinde ilaçlayabilirsiniz.Biraz acele etmeniz lazım.Yaprak bitleri zarar sınırına yaklaşıyor gibi.

Ekrem Uslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2012, 13:40   #5
-

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Galeri: 4
Sayın olubitkabuu,

Sitede Gülleci Bulamacı ile ilgili yazılarını okumalısınız, Bir de sayın Halil Önen'in sayfalarında bu uygulama ile ilgili aradıklarınıza yanıt bulabilirsiniz.

Odeh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2012, 20:50   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Umarım geç olmamıştır ve arkadaşlar yaprak biti derdinden kurtulmuşlardır. Bu konuda düz mantık çalıştırarak bir çözüm bulduğumu sanıyorum veya tamamen tesadüf.

Hepimizin bildiği gibi karınca ile yaprak biti arasında ortaklaşa bir yaşam var. Bit, karıncaya istediği şekerli salgısını verir, karınca ise biti başta uğur böceği olmak üzere düşmanlarından korur.

Bunu gözönüne alarak meyve ağaçlarımın ve güllerimin gövdelerine koli bandını yapışkan tarafı üste kalacak şekilde birkaç kez doluyorum. Yapışkan bandın üzerine de tarçın sürüyorum. Malum karıncalar tarçın kokusundan hoşlanmazlar. Yapışan ve tarçın kokusundan kaçan karıncalar yukarıya çıkıp bitlere yardım edemeyince bitler korumasız kalıp düşmanları tarafından imha ediliyorlar.

Güllerimde ve meyve ağaçlarında geçen yıl çok bulunan yaprak biti henüz görülmedi.

Bantları 3 ay kadar sonra söküp biraz fungusid ile suluyorum.

Bu yönteme kültürel mücadele denebilir mi bilmiyorum. Bu konuyu her yıl yapmaya ve gözlemeye de devam etmeyi düşünüyorum.

Herşey gönlünüzce olsun.

Düzenleyen OSMAN45 : 14-05-2012 saat 06:01
OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2012, 20:41   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Olayın fotoğraflarını bugün çektim. Sanırım çok fazla bir değer ifade etmeyecek. Ne demek istediğim hemen anlaşıldı. Aslında çok büyütülecek bir durum da yok ortada.

Herşey gönlünüzce olsun.

Eklenen Resimler

OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2012, 11:16   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2012
Havalar ısınınca bu bitler iyice artıyor.
Geçen sene ilaçma yapmıştım.
Bir yerde okudum bu zararlılar her yıl bağışıklık sistemlerini geliştirip ilaça karşı direnç gösteriyorlarmış.Doğrumudur?

tachigari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2012, 20:15   #9
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tachigari Mesajı Göster
Bir yerde okudum bu zararlılar her yıl bağışıklık sistemlerini geliştirip ilaça karşı direnç gösteriyorlarmış.Doğrumudur?
Doğrudur. Benim de nar ağacıma senelerdir mussalat olan bu koyu yeşil (ilerde iyice kararıyorlar) bitlerle başım belada daha gözükmeden ilaçlama yaptığım halde hiç bir ilaç işe yaramıyor. Çeşit çeşit ilaç aldım fayda etmedi en sonunda hepsini birbirine karıstırdım gene para etmedi. Ayni şekilde beyaz sineklerle de (bemisia tabaci) başa çıkamıyorum onlara da yarayan hiçbir ilaç bulamadım ...

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2017, 10:41   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2015
Arkadaşlar karıncaların meyve ağaçlarına çıkıp yaprak bitlerini semirmesini önlemek adına karınca tebeşiri kullanan oldu mu acaba ? İşe yarıyor mu ?

K4GE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2017, 12:55   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-07-2017
ağacınız ne unlu bit bulaşan ağaçlardansa unlu bit denilen zararlıyıda hesaba katın , unlu bit bulaşmadan atmanız gerekir ilacı , yaprak biti ya da basara ya da basar denilen yaprak bitlerini ise bir sürgünde 8-9 adet görüyorsanız atma vakti gelmiş demektir fakat unlu bit için aynı şeyi söyleyemem bulaşmadan atmak gerekir ağaç nar ise unlu bit bulaşır

kartezyenx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2017, 13:00   #12
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Doğrudur. Benim de nar ağacıma senelerdir mussalat olan bu koyu yeşil (ilerde iyice kararıyorlar) bitlerle başım belada daha gözükmeden ilaçlama yaptığım halde hiç bir ilaç işe yaramıyor. Çeşit çeşit ilaç aldım fayda etmedi en sonunda hepsini birbirine karıstırdım gene para etmedi. Ayni şekilde beyaz sineklerle de (bemisia tabaci) başa çıkamıyorum onlara da yarayan hiçbir ilaç bulamadım ...
doğru ilacı almamış olabilirsiniz zaten her ilaç birbirine karıştırılmaz, yaprak biti bizdeki bahçede de olur her nar bahçesinde olur mücadelesi çok zor değil ilaç fayda eder doğru ilaç alın basar ya da basara da derler buralarda bu bite zor olan unlu bit beyaz toz gibi un gibi örümcek ağını andıran bir kalıntı bıtakır bu yüzden unlu bit demişler işte bu unlu bit ilacı vakti gelince unlu bit bulaşmadan evvel atılması gerekir yeterince bulaştıysa pek fayda etmez

Eski 12-12-2017, 13:02   #13
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tachigari Mesajı Göster
geçen sene geçti kardeş her yıl atılır ilaç bazen yılda bikaç kez

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024