agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Meyvelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 1 Gönderen heyyamola
  • 1 Gönderen Muda
  • 1 Gönderen Ali B
  • 1 Gönderen Ali B
  • 1 Gönderen Muda
  • 1 Gönderen Muda

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-05-2011, 09:48   #1
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2011
Kayısı hastalıkları

Merhaba Arkadaşlar,

Bahçemde bulunan kayısı ağaçlarımdan 4 yıldır çok güzel meyve alıyordum. Bu meyvelere hiç ilaç kullanmadığım halde pürüzsüz, lekesiz çok sağlıklı meyveler alıyordum. Ancak bu yıl aşağıdaki resimde de göreceğiniz gibi küçük küçük bere izleri oluştu. Bu bir hastalık işareti midir? Yoksa bu mevsim yağan aşırı yağışların ve hatta yağan dolunun etkisi midir? Çünkü bu berelenmeler 2 aydır vardı. Ben doludan şüpheleniyorum ama yine de bir hastalık belirtisi midir? Bu konudaki yardımlarınızı bekliyorum.
Saygılarımla.

Aydın Demirkaya
Antalya.

Eklenen Resimler

Aydın Demirkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2011, 15:13   #2
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
Galeri: 21
bunlar dolu zararı. buralarda da çok zararı oldu.

dermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2011, 21:39   #3
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Haklısınız dermana, bunlar dolu lekeleri .

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2013, 22:38   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-09-2013
Kayısı ağacım hasta mı?

Merhaba,
ağaçlar.net' e yeni üye oldum ve izninizle sizlere birkaç sorum olacak;

Küçük bir bahçemiz ve meyve ağaçlarımız var. Ağaçlarımız 17 yıllık nar, kayısı,mandalin,erik, limon ve ayva ağaçları. Dikimin yapıldığı ilk sene hariç gübre ve ilaçlama yapılmadı ve her yıl bol meyve aldık. Bulunduğumuz bölge Burhaniye (Balıkesir).

1-Kayısı ağacında dal uçlarında içi boş minik balon şeklinde cam gibi reçine baloncukları var. Hastalık mıdır, yapılması gereken nedir? Fotoğrafı eklidir.
2-Yine kayısı ağacında yere yakın alt yapraklarda minik delikler var. Hastalık ya da zararlı sonucu mudur?

3-Gövdeleri kireçlemek gerekli midir, gerekli ise bugünlerde eylül ayında yapabilir miyim?

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Zülal Uğuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2016, 09:26   #5
Ağaçsever

bizimbahcemiz's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2014
Merhaba sevgili üyeler,
İzmir, Karaburun, Karareis bölgesinde site içinde bir kayısı ağacımız var. Başka evlerin bahçelerinde de kayısı ağaçları var. Son birkaç yıldır meyveler daha olgunlaşamadan kurtlanmaya başladı. Tek bir ağaçta değil, hemen hemen bütün ağaçlarda var. Ağacımızın üzerinde neredeyse 50-60 kg çıkacak meyve var ancak ham olanları dahi topladığımızda içlerinin erimiş olduğunu ve küçük beyaz kurtçuklarla dolu olduğunu görüyoruz.
Ağaç şimdiye dek hiç ilaçlanmadı ve 12-13 yıllık kadar eski.
Anlaşılabilmesi adına fotoğrafları da yüklüyorum.
Acaba hastalık ne olabilir ve nasıl mücadele edebiliriz bu durumla? Yanıt verebilirseniz çok memnun olurum, belki güzel ağaçlarımızı kurtarabiliriz yardımlarınızla.
Şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

bizimbahcemiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2016, 10:24   #6
Ağaçsever

bizimbahcemiz's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2014
Merhaba sevgili üyeler.
Güncellemek adına yazıyorum, bir bilgi edinemedik kayısılar ile ilgili. Buradan bilgisi olan birileri var mıdır acaba? Öneride bulunabilecek olan birileri? İlaçlamadan yapılabilecek bir işlem var mıdır?
Sevgiler.

bizimbahcemiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2016, 10:16   #7
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Genel Bitki Koruma bölümüne yazmıştım, burası daha doğru yer galiba.

Bahçemde 3 adet kayısı ağacı var. Diğer ikisinde görünmeyen bu ''kurt yeniği'' dallar oluştu.. Pestisid ve fungisid kullanmıyorum. Pek anladığımdan değil ama sanki ağacın kurtulacağı yok gibi. Nedir bu? Diğer çeşitli ağaçlara sirayet eder mi? Tedavisi var mıdır, yoksa ağacı kesmek gerekir mi?

Bitki hastalıkları ve zararlıları için yardım hattı

tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2016, 20:24   #8
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tabus Mesajı Göster
Genel Bitki Koruma bölümüne yazmıştım, burası daha doğru yer galiba.

Bahçemde 3 adet kayısı ağacı var. Diğer ikisinde görünmeyen bu ''kurt yeniği'' dallar oluştu.. Pestisid ve fungisid kullanmıyorum. Pek anladığımdan değil ama sanki ağacın kurtulacağı yok gibi. Nedir bu? Diğer çeşitli ağaçlara sirayet eder mi? Tedavisi var mıdır, yoksa ağacı kesmek gerekir mi?

Bitki hastalıkları ve zararlıları için yardım hattı
Kabuk yazıcı böceği zararına benziyor. 1-2 yılda ağacı kurutabilir. Zarar görmüş dalları dibinden budayıp, yakarak imha ediniz. Ana gövde sağlıklıysa yeni sürgünlerle ağacı tazelemeye çalışın. Diğer ağaçlara da sirayet edebilir. Özellikle erik, badem, kayısı ve şeftali gibi sert çekirdeklilere zarar veriyor.

tabus beğendi.
heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2016, 22:59   #9
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sn. Tabus;

Sn. heyyamola'nın yazdıkları doğru. Bende bademe aşılı eriklerde aynı durum söz konusu oldu. Benim farketmediklerim sadece kuruları aldıklarım bir iki yıl içinde komple kurudular.Aynı sizdeki gibi. Budadıklarım ise en iyi durumdalar. Ancak ilaç yapmak gerekiyor anladığım kadarı ile. Bordo bulamacı ile tüm ağacı yıkamak da sanırım faydalı olabilir.

tabus beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2017, 15:41   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2015
Merhaba kaysi ağacımın üreindeki reçine bal gibi olan şey nedir zararlımıdır? Bilgisi olan varmi?

Eklenen Resimler

recepc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2019, 13:25   #11
Yeni Üye

Ali B's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2019
Merhaba sevgili doğa dostları,

Siteyi üzün süredir takip etmeme rağmen üye olmak için bir türlü fırsat bulamamıştım. Öncelikle çok güzel bir bilgi paylaşımı platformu oluşturmuş olan kişilere ve bilgi ile tecrübesini paylaşan üyelere teşekkür etmek istiyorum.

Ankara Gölbaşında 1500 m2 olan nacizane amatör bir meyve bahçem var. 2015 yılında meyve fidelerini diktim ve yaklaşık 28 adet meyve ağacı ile 15 kökten oluşan üzüm bağı mevcut. Meyve ağaçları içerisinde bulunan kayısı ağacında geçen yaz ayının sonlarında (Eylül) aşağıdaki resimlerde görünen rahatsızlık belirdi.

Yaptığım araştırmalar (internetten) neticesinde kayısı ağacında bakteriyel kanser olduğu kanaatine vardım ve sonbahar ile ilkbaharda bordo bulamacı ile ilaçlamasını yaptım. Kayısı ağacının bu rahatsızlığı devam etmekte ve dallarında da ballanma mevcut, hatta bahçede bulunan 3 adet kayısı ağacının 3'ünde de ballanma (zamklanma) mevcut fakat sadece resimlerde görünen bir ağacın ana gövdesinde siyahlaşma ve yanıkmış gibi bir görüntü var.

Ağacın üzerinde meyveleri var. Konu hakkında tavsiyelerinizi almak isterim, çünkü internet üzerinden yaptığım araştırmalarda ağacı kesik uzak bir yerde yakmak gerektiği, aşacın dikili olduğu, çukurun yanmamış kireç ile doldurulup kapatılması gerektiği ve 2 yıl kadar aynı yere başka bir ağacın dikilmemesi gerektiği gibi bir sonuç çıkarttım. Başta da söylediğim gibi amatör bir şekilde yaptığım, hobi olarak gördüğüm ve hergün yeni birşeyler öğrendiğim için konu hakkında tecrübeli arkadaşlardan, üstadlardan yardım rica ediyorum.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Ali B Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2019, 14:33   #12
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
bu kayısı hastalıklarının tümü benim kayısım dada vardı.

yapılacak olan her ilaçlamada iç kurdu ve pirecik ilacı katılarak sırasıyla sistemik bakır,thiram ,captan ve sistemik bakır atılacak. sezon boyu dönüşümlü olarak ilacı tekrarlayın.

gördüğüm hastalıklar ; çil hastalığı ve bakteriyel hastalıklar.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2019, 15:15   #13
Yeni Üye

Ali B's Avatar

Aydemir Bey,

İlginize teşekkür ederim.Zirai ilaçlar konusunda ve kullanımında fazlaca tecrübem olmadığı için lütfen mazur görün. doğru anlayıp anlamadığımı teyit edebilirseniz sevinirim. İç kurdu ve pirecik ilaçlarını sistemik bakır ile karıştırıp ilk uygulama yapılacak; bir sonraki uygulama Thiram ile iç kurdu ve pirecik ilaçları karıştırılacak ve atılacak; 3. uygulamada Captan ile iç kurdu ve pirecik ilaçları karıştırılacak ve atılacak ve bu şekilde sezon sonuna kadar devam edilecek, doğru mu? Doğru ise, uygulamalar arasında ne kadar bir süre geçmesi gerekiyor? Uygulama pompa ile ağacın bütün yaprakları, dalları ve gövdesine mi uygulanacak yoksa sulama suyu ile ağaç köklerine mi verilecek? İlaçlamayı yapacağım saat farkeder mi, sabah erken saatlerde mi yoksa akşam saatlerinde mi ilaç uygulanmalı ? Siz yaptığınız bu ilaçlama ile olumlu bir sonuç aldınız mı, ne kadar sürede aldınız bu sonucu? Ağacın meyvelerini şimdiden koparıp alıp ilaçlamayı yapsam yükünü azaltıp toparlamasına yardımcı olur, tavsiye eder misiniz?

Cevabi bilgileriniz ve ayıracağınız çok kıymetli vaktiniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

Eski 22-05-2019, 16:31   #14
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

evet, dediğiniz şekilde karışım yapıp rüzgarsız havada 10 günde bir ilaçlayın. ağacın tüm aksamına ilaç püskürtün.

örnek olması için iç kurdu deltametrin, pirecik ilacı acetampirid aktif maddeler olabilir.

Eski 22-05-2019, 16:42   #15
Yeni Üye

Ali B's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
evet, dediğiniz şekilde karışım yapıp rüzgarsız havada 10 günde bir ilaçlayın. ağacın tüm aksamına ilaç püskürtün.

örnek olması için iç kurdu deltametrin, pirecik ilacı acetampirid aktif maddeler olabilir.
Sizin bahçedeki kayısı ağacında düzelme oldu mu kullandıktan sonra?

aydemiraydın beğendi.
Eski 22-05-2019, 16:53   #16
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali B Mesajı Göster
Sizin bahçedeki kayısı ağacında düzelme oldu mu kullandıktan sonra?

evet. şu an gayet sağlıklı.

Eski 22-05-2019, 19:44   #17
Yeni Üye

Ali B's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
evet. şu an gayet sağlıklı.
Teşekkürler Aydemir Bey, en kısa zamanda uygulayacağım ve sonucunu da sizinle paylaşacağım. Gözüm gibi bakıp yetiştirdiğim ağacımı kesmek zorunda olacağımı düşünerek moralim bozulmuştu.

aydemiraydın beğendi.
Eski 25-05-2019, 23:15   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2019
Merhabalar. Bugün bahçemizde kayısı ağacımızın birinde ekte resimde göstermeye çalıştığım olumsuz bir durumla karşılaştık. Meyveler simsiyah olmuş ve dallarında asılı kalmışlar. Sorun nedir lütfen bilenler yardım etsin?
https://hizliresim.com/Z5grja

Düzenleyen tuglan : 25-05-2019 saat 23:19 Neden: resim ekleme
tuglan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2019, 00:20   #19
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tuglan Mesajı Göster
Merhabalar. Bugün bahçemizde kayısı ağacımızın birinde ekte resimde göstermeye çalıştığım olumsuz bir durumla karşılaştık. Meyveler simsiyah olmuş ve dallarında asılı kalmışlar. Sorun nedir lütfen bilenler yardım etsin?
https://hizliresim.com/Z5grja
Monilya hastalığına benziyor

huso93 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2019, 09:04   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2019
Thumbs down Kayısı ağacında hastalık

Kayısı ağacımda bulunan meyveler buruşmuş simsiyah olmuşlar ve dallarda hala asılı olarak durmaktalar. Bu nedir ? Nasıl mücadele edeceğim. Lütfen yardımlarınızı bekliyorum

Eklenen Resimler

tuglan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2019, 23:14   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2019
Merhaba arkadaşlar açılmış hazır bir konu olduğu için ekstra konu açmaya gerek duymadım.

Ben geçen sene bir bağ aldım. Yatırımlık olarak satın aldığım bu bağda çok güzel meyve veren 3 kayısı ağacıda bana hediye oldu. Ben ağaçlardan anlamam. Yalnız geçen sene bol bol meyve veren ağacımda bu sene resimdeki gibi ekstra dallanmalar olduğunu fark ettim.

Bu işten anlayanlara sorduğumda hastalık kapmış o dalı kes benzeri telkinler aldım. Yalnız bu farklı dallanmalar ana gövde üzerinde de oluşmuş. Ne yapmam gerekiyor ağacı kesmek (veya dalını) istemiyorum. Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

palankeda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2019, 00:30   #22
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi palankeda Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar açılmış hazır bir konu olduğu için ekstra konu açmaya gerek duymadım.

Ben geçen sene bir bağ aldım. Yatırımlık olarak satın aldığım bu bağda çok güzel meyve veren 3 kayısı ağacıda bana hediye oldu. Ben ağaçlardan anlamam. Yalnız geçen sene bol bol meyve veren ağacımda bu sene resimdeki gibi ekstra dallanmalar olduğunu fark ettim.

Bu işten anlayanlara sorduğumda hastalık kapmış o dalı kes benzeri telkinler aldım. Yalnız bu farklı dallanmalar ana gövde üzerinde de oluşmuş. Ne yapmam gerekiyor ağacı kesmek (veya dalını) istemiyorum. Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Ağacınızda bulunan yarı asalak bir bitki olan ökse otu. Meyveleri zehirli olarak kabul edilen şifalı ot olarak kullanılabilen bir bitki. Benim bazı ağaçlarımda olduğu için denemeler yaptığım için kaysı ağacınızın uç kısımlarında ve budanabilecek kesimlerinde bulunduğu yerden biraz daha geride kesmeniz gerekiyor. Benim temizlediğim yerlerden yeniden çıktıklarını gördüm. Ana gövde üzerinde bulunan ökse otlarını bir bıçak yardımı ile kabuk kısmından kesersiniz. Yeniden çıkması biraz daha zor oluyor. Çıkanları da zaman zaman keserseniz size çok fazla zararı olmaz. Her ağaç gibi kaysı ağacını da zaman zaman budamak gerekiyor. Daha iyi ve kuvvetli meyve alabilmek için bu durum gerekli.

Ökse otu (Viscum album)

agaclar.net - Adi ökse otu - Viscum albüm

palankeda beğendi.
Eski 27-07-2019, 12:07   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Ağacınızda bulunan yarı asalak bir bitki olan ökse otu. Meyveleri zehirli olarak kabul edilen şifalı ot olarak kullanılabilen bir bitki. Benim bazı ağaçlarımda olduğu için denemeler yaptığım için kaysı ağacınızın uç kısımlarında ve budanabilecek kesimlerinde bulunduğu yerden biraz daha geride kesmeniz gerekiyor. Benim temizlediğim yerlerden yeniden çıktıklarını gördüm. Ana gövde üzerinde bulunan ökse otlarını bir bıçak yardımı ile kabuk kısmından kesersiniz. Yeniden çıkması biraz daha zor oluyor. Çıkanları da zaman zaman keserseniz size çok fazla zararı olmaz. Her ağaç gibi kaysı ağacını da zaman zaman budamak gerekiyor. Daha iyi ve kuvvetli meyve alabilmek için bu durum gerekli.

Ökse otu (Viscum album)

agaclar.net - Adi ökse otu - Viscum albüm
öncelikle yazdığınız mesaj için teşekkür ederim. her ne kadar bitkilerden anlamasam da mikrobiyoloji derslerinden yaptığım çıkarım doğru çıktı Ana gövdede biraz derinden keserim sıkıntı değil ama mevcut yaraya herhangi bir macun ya da ilaç sürmemi önerir misiniz?

palankeda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2019, 14:21   #24
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Ana gövdeyi derinden yaralamayın. Ne olursa olsun gövdenin içerisine işlemiş bir kök var. Macun sürmek mutlaka yararlı olacaktır. Çıkan olursa fazla büyümeden bir bıçak yardımı ile keserseniz zarar minimum olacaktır. Siz yeni fidanları sonbaharda dikerek sürekli olarak gidip meyvelerinden yararlanacağınız ağaçlarınızın olmasını sağlamaya çalışın.

palankeda beğendi.
Eski 09-06-2020, 13:53   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2015
Ağaç Sorunları

Bahçemde 7-8 adet Kayısı Ağacı bulunmakta.Ağaçların üst kısmında yaprakları kızıl bir renge büründü ayrıca ağaç dallarında ballanma da bulunuyor.neden kaynaklanıyor ne yapmam gerekir.

Eklenen Resimler

apparatebau Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2020, 18:20   #26
Yeni Üye

Ali B's Avatar

Merhaba apparatebau,

Kayısı ağacınızdaki sıkıntı 22-05-2019 tarihli gönderimdeki sıkıntı ile benzerlik gösteriyor. Aydemir Bey'in tavsiyelerini de uygulamış olmama rağmen maalesef ağacımı kurtaramadım. Tecrübelerim neticesinde sizin ağacınız ana gövdesinin dallara ayrıldığı kısımda da bir kararma olduğunu görüyorum ve sanırım bakteriyel kanser denilen hastalık. bahsettiğim yerdeki ağacın kabuğunu bir bıçak veya benzeri bir şey ile kaldırdığınızda beyaz-sarımsı bir görüntü yerine kınalı veya koyu kahverengi bir görüntü var ise size tavsiye edebileceğim tek şey ağacı yerinden kökleri ile birlikte söküp bahçenize uzak bir yerde yakmanız. Ağacı söktüğünüz çukura da kireç veya göztaşı serpiştirerek kapatmanız ve 2 yıl kadar aynı yere başka bir ağaç dikmemeniz.

Sağlıklı, meyveli ağaçlar yetiştirmeniz dileğiyle.

Sağlıcakla kalın.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024