agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Meyvelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-03-2011, 07:07   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
Budama sonrası ilaçlama

Hayırlı günler sayın Nuri Mürvet.

Allah eksikliğini göstermesin sürekli yağışlar dan fırsat bulup bahçemde (biraz da uzak olması nedeni ile) bordo bulamacı ilaçlamasını gerektiği kadar yapamadığımı düşünüyorum. Kasım ayında bordo bulamacı yapmıştım. Ama kış sonunda yeterli yapamadım sanıyorum. Artık gözler de uyanmaya başladı. Bu durumda bakır içeren karışımlar yerine kükürt veya daha başka bir fungusid kullanmak aynı işi görür mü? Ve ne zaman yapmalıyım?

(Delfin 32000 IU/mg bakteri içeren bir bioinsektisitdir.)Alıntı.

Delfin i nereden bulabilirim? Seçici bir insektisit midir, yoksa yararlı böceklere de etkilimidir? Bu tip organik üretimde izin verilen zirai ilaçları temin etmekte zorlanıyoruz. Eminönü nden ve internetden temin edebileceğimi biliyorum ama, güven sorunu?

Bu sorularımın cevabını belki internetden bulabilirdim ama buradaki saygın bir öğretmenimizin her yazısının altındaki hatırlatma hiç akıldan çıkarılmamalı.

Herşey gönlünüzce olsun.

OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2011, 19:23   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OSMAN45 Mesajı Göster
Hayırlı günler sayın Nuri Mürvet.

Allah eksikliğini göstermesin sürekli yağışlar dan fırsat bulup bahçemde (biraz da uzak olması nedeni ile) bordo bulamacı ilaçlamasını gerektiği kadar yapamadığımı düşünüyorum. Kasım ayında bordo bulamacı yapmıştım. Ama kış sonunda yeterli yapamadım sanıyorum. Artık gözler de uyanmaya başladı. Bu durumda bakır içeren karışımlar yerine kükürt veya daha başka bir fungusid kullanmak aynı işi görür mü? Ve ne zaman yapmalıyım?

(Delfin 32000 IU/mg bakteri içeren bir bioinsektisitdir.)Alıntı.

Delfin i nereden bulabilirim? Seçici bir insektisit midir, yoksa yararlı böceklere de etkilimidir? Bu tip organik üretimde izin verilen zirai ilaçları temin etmekte zorlanıyoruz. Eminönü nden ve internetden temin edebileceğimi biliyorum ama, güven sorunu?

Bu sorularımın cevabını belki internetden bulabilirdim ama buradaki saygın bir öğretmenimizin her yazısının altındaki hatırlatma hiç akıldan çıkarılmamalı.

Herşey gönlünüzce olsun.

Merhaba sayın OSMAN45 hoş geldiniz.

Ağaçlarınızda gözler uyandıysa, geçen senede yoğun mantar hastalıkları olmadıysa bakır içerikli mantar ilaçlarını kullanmayalım...

Sizi en çok rahatsız edecek hastalıklar nisan ayında şeftalide ve bademde yaprak kıvırcıklığı bu dönemden sonra mayıs ayı sonlarına doğru külleme ve yaprak delen olacaktır.

Bu zamanlarıda iyi takip ederek başlangıç aşamalarında etkili ilaçlarla atlatabilirsiniz.

Hastalık oluşmadan kimyasal ilaçlamalarla yapacağım öneriler, kullanım hatalarına sebeb olacağından tavsiye edemiyorum. Gereksiz ve zararlı kimyasalları sizin için demiyorum, bilinçsizce çok fazla kullanılıyor.

Delfin WG'yi Ziraii ilaç satan bayilerden temin edebilirsiniz.

Delfin WG uygulamaları faydalı böceklere olumsuz etki göstermemektedir.

Bombus arılarına, bal arılarına ve balıklara etkisizdir.

Çevre Koruma Örgütü tarafından “düşük riskli” olarak sınıflandırılmış bir pestisittir.

Etkili olduğu zararlılar güve, larva ve tırtıldır. Meyve iç kurtlarınada etkilidir.

Bitki üzerine püskürtülen Delfin WG pestisit, larva tarafından yenildiğinde böceğin mide sıvısıyla çözülmeye başlayan protein yapıdaki zehirli kristaller, mide çeperini kaplayan hücreleri parçalayarak sindirimin durmasına neden olur. Bunun sonucunda ölüm gerçekleşir.

Delfin WG, böceklerin hastalanmasına neden olan zehirleri üreten toprakta doğal olarak yaşayan bir bakteridir.

Delfin WG, zararlılara karşı özel bir etkisi olduğundan, insanlara ve doğal düşmanlara zehirsizdir.

Sizinde herşey gönlünüzce olsun...

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2011, 20:53   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2008
merhabalar benim bir sorum olacak( bahçem edirne merkezde 2 yaşında yarı bodur deveci armudu ) budamadan sonrabordo bulamacı uygulaması kaç defa yapılmalı .

merakli57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2011, 09:26   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merakli57 Mesajı Göster
merhabalar benim bir sorum olacak( bahçem edirne merkezde 2 yaşında yarı bodur deveci armudu ) budamadan sonra bordo bulamacı uygulaması kaç defa yapılmalı .

Merhaba sayın merakli57

Ağacınızda (2 yaşında yarı bodur deveci armudu) mantari hastalıklar varsa bordo bulamacı uygulaması yapınız.

Meyva ağaçlarında genel olarak Kasım ayı yaprakların %60-70 döküldüğü zaman birinci uygulama, mart ayı içinde gözler uyanmadan, patlama devresinde ikinci uygulama yapılır.

Ağaçlarınızda hastalık belirtileri yoksa, mart ayı içersinde gözlerin patlama devresinde hastalık önleme amaçlı bordo bulamacı uygulaması yapınız.

Unutmayalım: Kimyasal ilaçlarda, bilinçsiz ve aşırı uygulamalardan kaçınalım, kullandığımız kimyasal ilaçlar çevre kirliliği yapar, doğal yaşam dengelerini bozar.

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2012, 07:45   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2012
herkese merhaba,

bir hafta önce bahçemizdeki meşe ve pırnallardaki pamuksu kozalara karşı supracide 40 EC diye bir ilaç uygulamıştık. bioinsektisitleri daha yeni yeni araştırıyor, keşfediyorum. supracide'i meyve ağaçlarımıza uygulamadık. sadece meşe ve pırnallarda kullandık. ama meyve ağaçlarımız, meşelerden fazla uzakta değil. bir-iki noktada oldukça yakınlar birbirlerine. merak ettiğim iki şey var:

1) supracide kullanarak büyük bir hata mı ettik? insan ve çevre sağlığı açısından çok mu zararlı bir ilaç?

2) bu haftadan itibaren bioinsektisitlere (örneğin delfin wg) başlasak uygun olur mu? zararın neresinden dönsek kardır herhalde? ilaçların birbirine karışması sorun olur mu?

yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

tschevre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2012, 11:21   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2012
Bende bu bahar başı orjinal supracide 40 EC yan sanai ürünlerde var piyasada.
Bitlere ve diğer zararlılarda etkisi çok iyi ama tüm bitkiyi iyice ilaçlamak gerekiyor.
Özelikle erk gibi kabuk aralıkları fazlaça boş olan türlerde zararlılar yumurtalarını buraya bırakırmış.İlaç etki etmez ise tekrardan üreme başlıyormuş.

tachigari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024