agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Meyvelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen sapinuva

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-06-2014, 23:25   #1
Ağaçsever

sapinuva's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Galeri: 2
Kırmızı japon böceği (Pyrrhocoris apterus)

Arkadaşlar yıllardır hobi olarak bahçemde çilek yetiştiriyorum.Çilekler çoğalınca bir arkadaşımın tarlasına taşıdık.Ve ilk defa bu sene resimdeki böcekler çileklere dadandı.Meyveleri yiyorlar.Araştırdım ama bir şey bulamadım.
Name:  böcek.jpg
Views: 34950
Size:  25.6 KB

sapinuva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2014, 06:42   #2
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Böceğiniz 'Kırmızı japon böceği'
Bu isimle araştırabilirsiniz...

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2014, 08:29   #3
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sapinuva Mesajı Göster
Arkadaşlar yıllardır hobi olarak bahçemde çilek yetiştiriyorum.Çilekler çoğalınca bir arkadaşımın tarlasına taşıdık.Ve ilk defa bu sene resimdeki böcekler çileklere dadandı.Meyveleri yiyorlar.Araştırdım ama bir şey bulamadım.
Eklenti 499014

Pyrrhocoridae ailesinden Pyrrhocoris apterus.
Çocukluğumda çokça rastladığım bu böcek artık uzun yıllardır yaşadığım bölgede görülmüyor veya çok nadiren görülebiliyor.

Meyveler üzerinde, ıhlamur ağacı eteklerinde vs görülüyormuş! (uzun yıllar bitkilerle ve böceklerle haşır neşirim ama ben hiç meyve üzerinde bu böceği görmedim)

Çiftleşme dönemi (mart-nisan) koloni oluşturuyorlar. Birbirlerine yapışık halde yüzlercesi bulunabiliyor. Genellikle oyuklarda ağaç kabuğu aralarında ve taş altlarında rastlar-dım.

Çileklerinize zarar verenin bu böcek olduğundan eminseniz, bir insectisit denemek faydalı olur sanırım.

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2014, 17:22   #4
Ağaçsever

sapinuva's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Pyrrhocoridae ailesinden Pyrrhocoris apterus.
Çocukluğumda çokça rastladığım bu böcek artık uzun yıllardır yaşadığım bölgede görülmüyor veya çok nadiren görülebiliyor.

Meyveler üzerinde, ıhlamur ağacı eteklerinde vs görülüyormuş! (uzun yıllar bitkilerle ve böceklerle haşır neşirim ama ben hiç meyve üzerinde bu böceği görmedim)

Çiftleşme dönemi (mart-nisan) koloni oluşturuyorlar. Birbirlerine yapışık halde yüzlercesi bulunabiliyor. Genellikle oyuklarda ağaç kabuğu aralarında ve taş altlarında rastlar-dım.

Çileklerinize zarar verenin bu böcek olduğundan eminseniz, bir insectisit denemek faydalı olur sanırım.
Bende çocukluğumdan beri çevremde bu böceği sık görmüşümdür.Ama hiçbir şeye musallat olduklarını görmemiştim.Zararsız bir böcek türü zannediyordum taki gözlerimle görene kadar.Çilekleri kalabalık olarak sarıyorlar ve yiyorlar.
Resimde yavruları suçüstü yakaladım.Etrafta büyükleride vardı.
Name:  IMG_20140525_144118k.JPG
Views: 23531
Size:  63.9 KB

Eski 10-06-2014, 20:39   #5
Ağaçsever

sapinuva's Avatar

Dediğinizi yaptım.Bir böcek ilacıyla ilaçlama yaptık.Aradan 3 gün geçti bugün kontrol ettim. Bu böceklerden eser kalmamış.Teşekkür ederim.

musk beğendi.
Eski 02-09-2019, 09:44   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-09-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sapinuva Mesajı Göster
Dediğinizi yaptım.Bir böcek ilacıyla ilaçlama yaptık.Aradan 3 gün geçti bugün kontrol ettim. Bu böceklerden eser kalmamış.Teşekkür ederim.
Merhaba,
Acaba hangi ilacı kullandınız. Bizim bahçede bunlarla dolu şu an. Bu mesajdan sonra durum değiştimi tekrar geldilermi?

neogulnawaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024