agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Meyvelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-04-2020, 16:02   #31
Yeni Üye

Denizkandemir's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2020
Merhabalar, terasımdaki Bodur Şeftali Ağacı geçen sene toplam 2 kilo verdi fakat Yaprakların da sıkıntı belirmişti, Bu yıl yıl ağacım yapraklarını açamadı ,Çiçekleri iseç yarı Yanık şeklinde açtı yaprakları ise Kıvırcık yaprak hastalığına yakalandı ağacım şu an hasta bir şekilde terasta duruyor bir çok yazıyı okudum bordo bulamacı gerekiyor fakat çiçekler sönük olsa da yavaş yavaş meyveye döndü bana bu yılı atabileceğim En azından Sonbahara kadar beni idare edebilecek ve ağacımı kurtaracak yönlendirmeyi yapmanızı rica edeceğim. Şimdiden teşekkür ederim

Denizkandemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2020, 22:44   #32
Yeni Üye

SalihAslıvar's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2020
ağaçlarda demir eksikliği var eğer fazla ağaç yoksa bir kap içinde çivi suda bekletin çivi paslanınca sudan çıkarıp direk ağaçın gövdesine çakın bu kültürel yöntem, diğer türlü kimyasal çözüm isterseniz eğer o zaman ( Seguestrene ) gübre kullanmalısınız yapraktan vermek kaydı ile acil şifalar dilerim..

SalihAslıvar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2020, 22:49   #33
Yeni Üye

SalihAslıvar's Avatar

Merhabalar ağaç Kıvırcık ( klok ) hastalığı geçiriyor bunun için yaprakların düzelmesi adına ( folpan veya Ziram ) ilaçlarını kullanabilirsiniz, çiçeklerde kırağı yemiş olabilir riskli zamanlarda çiçek zamanı ciberalic asit kullanabilirsiniz, ancak şuan için gerek yok acil şifalar..

Eski 10-05-2020, 22:53   #34
Yeni Üye

SalihAslıvar's Avatar

Merhabalar Yaprak kıvırcığı yani ( klok) hastalığına yakalanmış ilaç olarak folpan veya ziram kullanmalısınız, bir daha ki sezona hazırlık önceden yapılması lazım ( göztaşı ) acil şifalar dilerim..

Eski 10-05-2020, 22:56   #35
Yeni Üye

SalihAslıvar's Avatar

Merhabalar, Şuan ilaç olarak Folpan ve Ziram kullanmalısınız, diğer türlü kültürel önlem için biraz geç malesef, acil şifalar.

Eski 14-10-2020, 11:24   #36
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2012
Merhabalar,
Keçi boynuzu fidanında da bu şekilde kıvırcıklanmalar başladı. Bunun sebebi şeftali ile aynı mıdır yoksa buna başka bir yöntem mi uygulamak gerekir?

mucahit_inel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2021, 08:42   #37
Yeni Üye

mimeren's Avatar

Giriş Tarihi: 23-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Sn. yaprak 92
şeftaliniz daha yeni yapraklanmaya başlamış ve hatta çiçekleri üzerindedir. (erkenci çeşitler hariç ki İstanbulda erkenci çeşit pek olmaz diye düşünüyorum.)

Bu kadar erken yaprak kıvırcıklığı (klok hastalığı) olmaz. Başka bir hastalık olabilir. Ancak susuz kalmış da olabilir. Susuz kaldığı için çiçeklerini bile dökebilir.

Şeftali suyu çok sever. Kışın bile sulamak gerek.

Şu mevsim_bahara giriş_ özellikle genç ağaçlar ve fidanlar için çok önemli. Onlar uyanıyorlar yaprak ve sürgün veriyorlar. Suya çok ihtiyaçları var. Siz yağmurlar yeni geçti, dibleri yaştır diye düşünürseniz yanılırsınız.

Bu mevsim diblerini hafif karıştırıp biraz su verilmelidir. Hele bu şeftali ise.

Kök hastalığı da olabilir çiçeklerle beraber soluyorsa, susuzda kalmış olabilir. Canlı ballık dediğimiz akar hastalığı da olabilir. Küçük küçük bulaşık böçekler.

Hem klok (yaprak kıvırcıklığı) hemde akar hastalığı için bordo bulamacı atınız. Çicek üzerinde ise çiceklerine atmayın döker. Gövdesine ve dallarına atmaya çalışın. Hazır bordo bulamaçları biraz hafiftir 2 ya da 3 defa atılmalı.

Aslında Şeftali ağacı budandığında hemen sonra 2 defa bordo bulamacı atılır. Klok ve diğer hastalıkları için.

Saygılar
Sayın Halil Önen
Çok teşekkürler. Şeftali gerçekten de suyu çok seviyormuş. Bende yaprak buruşukluğu yok oldu. Ağaç kendine geldi.

mimeren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2022, 21:16   #38
Ağaç Dostu

cemilsisik's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2019
cemilsisik

Merhaba
Hem konuyu güncellemek adına, hem de fikirlerinizi dinlemek adına bu hafta sonu bahçemdeki şeftali fidanının durumunu sizlerle paylaşmak istedim. Şeftali fidanımı geçen yıl dikmiştim bahçeme, biraz irice. Bu sene meyve verecek diye umutluyum. Yapraklarının bu durumu meyveyi engeller mi bilemiyorum. Kıvrılan yapraklarını koparmadan önce fotoğrafladım.

Eklenen Resimler

cemilsisik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024