agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Meyvelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen tarku
  • 1 Gönderen gurbik67

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-10-2017, 15:57   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-08-2016
Wink Gojiberry Meyvesi İçin Arı Mücadelesi Nasıl Yapılabilir ?

50 ağaçlık gojiberry bahçem var. 1 yaşında 2 metre ağaçlarım oldu ve üzerinde de bir hayli meyvesi oldu. Ancak büyük bir sorun var. Sarı arılar kızaran ve olgunlaşan tüm meyveleri yiyor. 1 tane meyve yemek nasip olmadı. Tuzak kurdum fayda etmedi. İlaç araştırıyorum ancak ilaçlı bir çözüm yok deniyor. Bugün "bayer k-othrine sc 50" isimli bir arı ilacı buldum ancak bu ilaç kapalı alanlar için geçerli. Aceba ağaçlara da uygulanır mı bilgisi olan var mı? **** bu arılarla nasıl mücadele edebilirim. Nane yağı sıksam ne kadar etkili olur o da mechul

Seyrani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2017, 18:49   #2
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Seyrani Mesajı Göster
50 ağaçlık gojiberry bahçem var. 1 yaşında 2 metre ağaçlarım oldu ve üzerinde de bir hayli meyvesi oldu. Ancak büyük bir sorun var. Sarı arılar kızaran ve olgunlaşan tüm meyveleri yiyor. 1 tane meyve yemek nasip olmadı. Tuzak kurdum fayda etmedi. İlaç araştırıyorum ancak ilaçlı bir çözüm yok deniyor. Bugün "bayer k-othrine sc 50" isimli bir arı ilacı buldum ancak bu ilaç kapalı alanlar için geçerli. Aceba ağaçlara da uygulanır mı bilgisi olan var mı? **** bu arılarla nasıl mücadele edebilirim. Nane yağı sıksam ne kadar etkili olur o da mechul
Fare yapışkan tuzağı alın ve üzerlerine birer parça tavuk eti koyun. Etin kokusunu alan arılar, hiç bir şeye bakmadan ete üşüşürler. Kedilerime tavuk eti veriyorum ve koloni halinde tavuk etine saldırıyorlar.

CilekFidesi beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2017, 09:23   #3
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
k othrine ağaca uygulanmaz. Bursa tarım fuarına görüp aldığım tuzaklar var. firmanın ismi kappan oldukça pratik çözümler üretmiş. bi göz atabilirsiniz bu ürünlere hatta kendiniz bile yapabilirsiniz.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2017, 02:40   #4
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
yabani arıları cezbedip telef etmenin yolu...
soda şişesinin içine 1/4 coca cola koyun ( bir kaç tane yapabilirsiniz) gojinin yakınlarına bırakın onlarcasının yüzlercesinin telef olduğunu göreceksiniz.
arıcı bir arkadaşım arılarını korumak için bu sistemi yapar. oşişenin içine yabani arıdan başka bir canlının da girmediğini göreceksiniz.

Eklenen Resimler

gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2017, 09:32   #5
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Bende cola zararlı diye çocuklara mümkün olduğu kadar içirmemeye çalışıyordum. Bir akrabamız bu nedenle karaciğeri ve tüm sistemi fazla içmesinden çalışamaz durumda hasta olmuştu. Faydaları da varmış. Ben de yabani sarı arılar için fanta kullanmıştım. Bir litrelik pet şişeye başkası da olabilir arının girebileceği delikler açarak tabanında 5 cm kadar doldurup onun bulunduğu yerlere asıyordum. Arı içeriye girip pet şise saydam olduğu için çıkamıyor içeride sürekli olarak uçuyordu. Daha sonra yorulunca pet şişe içindeki fanta içine düşüp boğularak ölüyor.

Sn. tarku'nun yöntemini ise bir arkadaş denemiş. Sonbaharda yüzlerce arı tuzağa yakalanmış. Ancak 8 çıtalı bir kovan arısının arı çokluğu yüzünden hiç balının kalmadığından yakınıyordu. Tabi durumu farkedince oldukça fazla tavuk etli tuzak kurmuş. Küçük parçalar halinde karton üzerine sürdüğü yapıştırıcı üzerine tavuk etlerini atarak fazla arıların azalmasını sağlamış. Şimdi arıları kurtarmak için kek verecekti. Aslında bal koysa daha iyi olacak.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024