agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Meyvelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-08-2009, 14:09   #1
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Koşnil (Cochineal)

Facebookta paylaşılan kola içecekleri ile ilgili video parçasını izlemeye başladığım zaman garip bir kaşıntı tuttu beni. Meğerse ademoğlunun uzun zamandır tiryakisi olduğu bu içeceğin önemli hammaddelerinden biri koşnilmiş. Eşimin adı Nil olsaydı bar bar bağıracaktım "Koooooş Nil Kooooooş! Bak hammaddesi koş-nil-miş!". Benim kolalarla alâkam yok neyseki. Oğullarım da içmezler. Sorun değil. Ama Koşnil sorunum var.

İki yıl önce bir dostum Mersin'den dönerken saksıda limon ağacı getirdi hediye olarak. Namı diğer yedi veren. Keyifle baktık. Çiçeklenince kokusundan evde durulmadı. 3-5 limon da verdi iyi kötü. Ancak nereden peydahlandı anlamadığım, dallarına yapışık/bitişik, yassı kaplumbağa görünümlü zararlı kapladı. Yeni alınan bir kaktüste de gördüğüm için kaktüsten bulaştı dedim. Bulaşan bitkiler fazla olmadığı için işgalcinin yayıldığı saksıları/bitkileri attım.

Ancak sorun bitmedi. Evin içindeki diğer salon bitkilerine de bulaşmaya başladı illet. İlaç kullanmak taraftarı olmadığım için (evdeki balıklar, kuş, karınca vb zarar görebilir kaygısı ile). Hangi bitkinin üzerinde gördüysem kapının önüne koydum. Böylelikle sera görünümünü alan salonumuz da biraz ev haline döndü.

Ama çok sevdiğim geyik boynuzu eğreltime de sıçrayınca sinirlendim artık. Enfekte yaprakları kesince saksı balkabağına döndü. Ben de soluğu Çayyolu Seralarının içinde zirai ilaç satmaya yetkili birinde aldım. Şirin bir hanımefendi ilgilendi. Tarif edince Koşnil'dir dedi. İşte Koşnil ile ilk tanışmam budur. Bir ilaç üreticisinin olduğunu zannettiğim zararlı kataloğuna benzer bir kaynak getirdi. Oturdum heyecanla inceledim. Katalog oldukça kapsamlı ve detaylı. Bir adet bulursam entomoloji kitapları rafına eklemek isterdim doğrusu. Koşnil tiplerini sindire sindire geçerken onu gördüm. Altında Turunçgil Koşnili yazıyor... Turunçgil bahçelerinde peydahlandığını öğrenince başıma nereden bela olduğunu anladım. Meğer evimi bayıcı kokusuyla cennete çeviren limon salon bitkilerimin azrailiymiş.

Hanımefendiden bir ilaç aldım. Ancak çok emin olamadan verdi. Tarifi marifi herşey var ama genede 3 aydır elim kullanmaya gitmedi. Mevsimini kaçırdım sanırım.

Bu koşniler ile ilgili, değerli forumda bazı yazılar olsa da özel ilgiyi hakediyor gibi geliyor bana. En azından ben evimden bu ilginç canlıyı savana kadar.

Aranızda bana hiç "deneme/yamulma" devirdaimine girmeden kesin çözüm alabileceğim bir önerisi olan değerli bir forumdaş var mı?

Saygılarımla,

Oğuz Sağlam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2009, 18:08   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Sevgili Oğuz Sağlam,
Bu illet şey benim kayısıya bulaşmıştı... İnanılmaz bir hızla sardı ağacı. Baktım, ateş dikenlerine de sıçradı. Sonbaharda bulaşık dalları acımasızca budadım. Budadığım dalları bahçemden uzaklaştırdım. Ana gövdede ve kalın dallarda kalan koşnilleri ise tek tek ocak çakmağıyla yaktım. Zafer benim oldu.
Ağacınıza ve bitkilerinize zarar vermeden bunu yapabilir misiniz bilmem. Sonra bana gücenmeyin...

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2009, 18:15   #3
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Sn. Hassoman,

Daha az tahribatlı bir yöntem bulamaz isem bu yöntemi denerim. Ancak narin bitkilerde kaş yapmak göz çıkarmak ikileminin kucağına düşmek riski olduğunu hissediyorum.

Ayrıca "dumansız hava sahası" harekatı kapsamında yakın çevrede çakmak vs kalmadı. Olmadı bir pürmüz şalama vs dalarız koşnil düşmanına. .

Zahmet edip yanıt verdiğiniz için müteşekkirim.

Saygılarımla,

Oğuz Sağlam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2009, 19:19   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Bionem Mikrobiyal Gübre Hakkında

http://www.agaclar.net/forum/showthr...ght=ROA+natura

EM (Etkin Mikroorganizmalar)

Sorunu doğal yollarla çözmek için

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2015, 15:33   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2013
Armut Agacı ilginc bir sekilde govde yarılıyor ve uzerinde bit hastaligi

Merhabalar,

Armut Agacım cok kotu durumda gorunuyor neden yarılıyor neden uzerinde bu kadar bite benzeyen seyler var. bir hafta once bordo bulamacı attım. bu konuda tecrubelerinizden fadalanabilir miyim?

hayırlı gunler..

Eklenen Resimler

oktay esmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2015, 18:10   #6
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
onlar Ağaç koşnilidir, bit gibi görünenler, neredeyse hiç hareket etmezmis gibi görünür, kabuk gibi kaldırınca ya sarı yapışkan ya Kuru **** toz şeklinde içi dağılır, ağacın ölümüne yol açarlar, çok ciddi bi hastalıktir. Önleminizi alın. Yarılma olayı galiba ağacın normal gelişim durumu , Niye yapılmış Oda diğer kısımlari koşnil tarafından sarıldığı için uygun yerden gövde gelişim göstermiş, kosnil sarılan kısımların kabuğuda ölüdür ve kabuk çok kalındır.

horanlı.66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2015, 23:44   #7
Yeni Üye

Bugun kış yagi kullandim fakat 5-6 saat sonra yagmur yagdi. tekrar ilaclama yapmali miyim? kullandigim yag : comprado oil 004

Eski 16-02-2015, 23:10   #8
Yeni Üye

Bu konuda bigisi olan arkadaslar yardimci olursa sevinirim simdiden tesekkurler.

Eski 24-03-2015, 13:44   #9
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
kışın kışlık yağ , yazında sarban 4 isimli ilacı kullanabilirsiniz.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2015, 08:56   #10
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2015
ahanda bu kara koşnil var ya seferber etti beni sokağımızın erik ağacını sarmışlar şimdi mücadele zamanıda nereden başlıyacağımı bilemedim

extant958 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024