agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Meyvelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-04-2009, 08:45   #1
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Fındık Yeşilkokarcası

Palomena prasina l. (het..: Pentatomidae)

Ergin ve nimfler meyvelerde emgi yaparak zararlı olurlar. Normal iriliğe ulaşıncaya kadar geçen dönemde zarar gören meyveler sarı karamuk, normal iriliğe ulaştıktan iç dolduruncaya kadar geçen dönemde zarar gören meyveler ise kara karamuk olurlar. Meyvelerin yeni iç doldurduğu dönemde emilmesiyle bulaşık ve yer yer çöküntülü olan şekilsiz içler oluşur. Ergin ve nimfler olgunlaşmakta olan meyveler üzerinde (Temmuz içerisinde) beslenerek dış satım yönünden önemli olan lekeli iç tipi zararı oluştururlar. Karamuk ve şekilsiz iç biçiminde zarar gören meyveler dökülmekle birlkte, lekeli içler dökülmezler. Zararlı hem ürün kaybına hemde ürün kalitesinin bozulmasına neden olur.

Erginler 11-14 mm boyda olup, kahverengi **** yeşilimsi kahverengidir. Alttan açık yeşil **** kırmızıdır. Açık yeşil renkli yumurtalar fıçı biçiminde ve ortalama 1,3 mm yüksekliktedir. İlk iki nimf döneminde baş ve gögüs siyah, karın yeşil renklidir. Son üç dönemde ise tüm vucut yeşildir.

Zirai Mücadelesi;

Kimyasal Mücadele;
Kışlamış erginlere karşı ayrı bir mücadele gerekmez. Fındık kurdu ilaçlamaları ile kontrol altında tutulabilir. Fakat nimflere karşı Temmuz aında ilaçlama gerekir. İlaçlamaya karar vermek için bahçe büyüklüğüne göre 10-30 ocak seçilir. Sabah ya da akşam serinliğinde bir bez çarşaf üzerine ağaçlar silkelenerek düşen nimfler sayılır. Ocak başına 1 nimf bulunan bahçelerde mücadele uygulanır.

Tarım Bakanlığı Bitki Koruma El Kitabı.

Düzenleyen Cumhur Tonba : 28-06-2010 saat 01:07
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2010, 15:48   #2
Ağaçsever

murphyjess's Avatar

Giriş Tarihi: 30-08-2009
domatesimdeki fındık yeşilkokarcaları

Günlerdir internette arıyordum bu böceğin ne olduğunu; sonunda resimlerinden bulabildim. Balkonumdaki domateslerimde gördüm ilk. Bir meyvenin alt kısmındaki kahverengi leke ve çökmeyi farkettim; bir de baktım bu minik böcek dolaşıyor o kısımda. Alıp attım. Bakınınca farkettim ki çevrede 2-3 tane daha vardı. Onları da attım. Ancak dün domateslerin altındaki fesleğeni sardılarını farkettim. Sanırım 10 civarı vardır. Şimdilik nimf aşamasındalar. İlaçlama yapmak istemiyorum, elle toplayıp balkondan aşağı (4. kattayız) atmam çözüm müdür, yoksa mutlaka öldürmem mi gerekir?
Bir de 2-3 irice domatesin altında da hafiften kahverengi lekeler oluşmuş; bu domatesleri koparıp atmalı mıyım, yoksa kızarmasını beklesem yeme şansımız olur mu?
Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim,
Yasemin

murphyjess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2010, 19:00   #3
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

mekanik mücadele (Yani elle toplama) tabii ki mümkün dür. Zaten attığınız zaman yaşama şansı pek kalmayacak.

Domateslerinizde Bu belirtiler var zannımca.
Domates iç kahverengileşmesi (Internal browning), ToMV’nin bir veya birden fazla
ırkı tarafından meydana getirilen ve domates meyvelerinde zarar yapan bir hastalıktır. Virüs
ile enfekteli domates bitkilerinin yeşil aksamında hastalık belirtilerine rastlanmadığı halde,
meyvelerin kabuk altındaki iç dokularında kahverengi mantarımsı nekrotik dokular
oluşmaktadır. Tarladaki enfekteli domates bitkilerine bakıldığında herhangi bir virüs belirtisi
gözlenmez, fakat olgunlaşmaya yüz tutmuş ve olgunlaşmış meyvelerin üzerinde hafif çökük
grimsi kahverengi yama şeklinde lekelere rastlanmaktadır. Lekeli kısımlar kesildiğinde
lekelerin altında hastalığa adını veren tipik kahverengi mantarımsı ölü dokulara rastlanır.
Şiddetli ırklarla enfekteli domates meyvelerinde kahverengi ölü kısımlar meyvenin iç kısmına
kadar yayılabilir. Enfeksiyon erken dönemde ve şiddetli ırklar tarafından oluşturulmuş ise
meyvelerin küçük ve yeşil döneminde de bu lekeler görülebilir

Eski 23-06-2010, 08:43   #4
Ağaçsever

murphyjess's Avatar

Cumhur Bey ilginize çok teşekkür ederim. Dün akşam gözümden kaçan olmadıysa nimflerin hepsini attım. Bendekiler aynen şu şekildeydi;

Dün bir domatesimi daha atmak zorunda kaldım. Altındaki leke büyüyüp çöküntü başlamıştı. Hafif lekeleri olan 3-4 domatesim daha var; iri fakat henüz yeşiller. Bunları da atmalı mıyım? Yoksa kızardığında o kısmı kesip yeme şansımız olur mu? Ne olur saçma bulmayın bir kaç domatesi gözden çıkaramamamı, sadece 5 fidem var, ilk kez domates yetiştiriyorum ve her biri değerli benim için
Teşekkürler,
Yasemin

Eski 23-06-2010, 08:45   #5
Ağaçsever

murphyjess's Avatar

http://www.gardensafari.net/pics/wan...sina_hs1_x.jpg

Eski 23-06-2010, 15:53   #6
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Haliyle siz ticari yetiştiricilik yapmıyorsunuz. Bekleyin. Duruma göre hareket edersiniz.

İnanın bana hiç de saçma bulmuyorrum ve size hak veriyorum. İlk heyecan, ilk duygular, ilk uğraşlar. Bunun zevki bambaşka. Hayal kırıklığıda kötü olur tabii ki.

Fazla sulamayın. Suyu biraz azaltın. Nem ve sıcaklık hastlığın ilerlemesine neden olur.

Eski 24-06-2010, 15:20   #7
Ağaçsever

murphyjess's Avatar

yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Eski 28-06-2010, 00:53   #8
Ağaç Dostu

Selim-i Ahir's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Bu Fındık Yeil Kokarcası'na hangi kimyasal ilaçlarla müdahale ediliyor?
Bu arada o böceğin kokusu da korkunç.

Selim-i Ahir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2010, 01:19   #9
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selim-i Ahir Mesajı Göster
Bu Fındık Yeil Kokarcası'na hangi kimyasal ilaçlarla müdahale ediliyor?
Bu arada o böceğin kokusu da korkunç.
Kışlamış erginlere karşı ayrı mücadele gerekmez. Fındıkkurdu ilaçlamaları ile kontrol altında tutulabilir. Fakat nimf'lere karşı temmuz ayında ilaçlama gerekir. İlaçlamaya karar vermek için bahçe büyüklüğüne göre 10-30 ocak seçilip, sabah ya da akşam serinliğinde ağaçlar sallanıp nimfleri sayarsanız, ocak başına bir nimf bulunan bahçelerde ilaçlama yapmak gerekir Selim bey.
Dekara 3 kg gelecek şekilde toz ilaç olan Methiocarb % 2/// 100 litre suya 150 gr. Methiocarb W.P %50/// Dioacarb %3 toz dekara 3,5 kg/// Diocarb % 5o W.P 100 litre suya 1oo gr/// Carbosülfan E.C. dekara 125 ml.

Dozajlarında kullanabilirsiniz.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024