agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Meyve Ağaçları (http://www.agaclar.net/forum/meyve-agaclari/)
-   -   Fidanlıkların verdiği hasta ağaçlar (http://www.agaclar.net/forum/meyve-agaclari/42165.htm)

arzu yasmut 17-04-2018 14:26

Fidanlıkların verdiği hasta ağaçlar

4 Eklenti(ler)
4 Nisan'da balkonuma internetten , bilindik büyük bir fidancıdan şeftali, kiraz, elma, limon ve böğürtlen fideleri aldım(ağaçlar kendi kendine sorunsuz takılacak sanıyordum)Poşetli toprak içinde geldiler, ortalama 35 40 litrelik saksılara gübreli fidan toprağına aktardım.Söylenene göre fidelerim 3 yaşındalar, limon ve şeftalim çiçekli olarak geldi, böğürtlen zayıf bir çalı formunda, elma zaten sopa gibiydi yeni uyanıyor:)
sorunum şu; şeftalimin yapraklarında kırmızı lekeler başladı, araştırmalarıma göre yaprak kıvırcıklığı hastalığıymış, bordo bulamacı gerekirmiş.
Kiraz fidanımda kırmızı minik noktalar vardı, bilmediğimden önemsemedim, çoğaldılar, o da kabuklu bit denen bir yaramazmış:)
Araştırarak içinden çıkamadığım konu şu ki, sanırım bu fidancı abilerimizin sonbaharda budama yaptıktan sonra ağaçlar uyanana kadar yapmaları gereken ilaçlamalar varmış, yapmadıkları için mi ben bu sorunu yaşıyorum?
E bu fidanlar çok dallı yapraklı olmasa da yeşillenmiş durumdalar, bu durumda nasıl ilaçlayacağım?
Bu ilaçların hobi boyu var mıdır? En uygunu 250ml ve 45 TL'ydi 5 ağaç için ne kadarlık şişe almam gerekir?
Forumda dolana dolana çıkamadım ben bu işin içinden, tecrübeli üyelerimizden yol haritası rica ediyorum.Kedim, köpeğim hastalanmış gibi üzgünüm,lütfen fidanlarımı yaşatmama yardım edin:)
Şimdiden teşekkür ederim.

Kozanli 17-04-2018 15:56

1 Eklenti(ler)
Borda bulamacı kullanmaz iseniz bu karışımı yapın atın.
3 haftada bir uygulayın.

arzu yasmut 17-04-2018 18:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kozanli (Mesaj 1537711)
3 haftada bir uygulayın.

çok teşekkür ederim bunları bulmaya çalışacağım.

devrann 17-04-2018 18:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kozanli (Mesaj 1537711)
3 haftada bir uygulayın.

Usta ne yaptın 1 tane yaprak hasta olan o yaprağı koparsa yeterli sadece :)

Kozanli 17-04-2018 19:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi devrann (Mesaj 1537716)
Usta ne yaptın 1 tane yaprak hasta olan o yaprağı koparsa yeterli sadece :)

Diyorsun!
Çözüm çok kolaymış.
Cahilliğime say.

devrann 17-04-2018 19:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kozanli (Mesaj 1537718)
Diyorsun!
Çözüm çok kolaymış.
Cahilliğime say.

Gerçi Bursalıymışsınız şeftaliyi siz daha iyi bilirsiniz,topas külleme ilacı değilmiy di bu arada.

elifaydin 18-04-2018 08:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kozanli (Mesaj 1537718)
Diyorsun!
Çözüm çok kolaymış.
Cahilliğime say.

Sayın Kozanlı....

h_dogan 21-04-2018 10:51

Şeftalideki sorun Taphrina deformans- Yaprak kıvrıklığı(klok) hastalığı.

Kirazınızdaki ise böceğe benzemiyor, sanki yaprak saplarında siğil gibi oluşumlar oluşmuş, stres koşullarında böyle durumlar meydana gelebiliyor.

Kiraz yapraklarına bakın kabuklu bit bu kadar şişkin olmaz.

Şeftaliniz için ziram içerikli bir ilaç veya captan kullanabilirsiniz.

Captan 50 WP'nin dozajı 10 litre suya 30 g

Ziram'ın dozajı 10 litre suya 20 g

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi arzu yasmut (Mesaj 1537700)
4 Nisan'da balkonuma internetten , bilindik büyük bir fidancıdan şeftali, kiraz, elma, limon ve böğürtlen fideleri aldım(ağaçlar kendi kendine sorunsuz takılacak sanıyordum)Poşetli toprak içinde geldiler, ortalama 35 40 litrelik saksılara gübreli fidan toprağına aktardım.Söylenene göre fidelerim 3 yaşındalar, limon ve şeftalim çiçekli olarak geldi, böğürtlen zayıf bir çalı formunda, elma zaten sopa gibiydi yeni uyanıyor:)
sorunum şu; şeftalimin yapraklarında kırmızı lekeler başladı, araştırmalarıma göre yaprak kıvırcıklığı hastalığıymış, bordo bulamacı gerekirmiş.
Kiraz fidanımda kırmızı minik noktalar vardı, bilmediğimden önemsemedim, çoğaldılar, o da kabuklu bit denen bir yaramazmış:)
Araştırarak içinden çıkamadığım konu şu ki, sanırım bu fidancı abilerimizin sonbaharda budama yaptıktan sonra ağaçlar uyanana kadar yapmaları gereken ilaçlamalar varmış, yapmadıkları için mi ben bu sorunu yaşıyorum?
E bu fidanlar çok dallı yapraklı olmasa da yeşillenmiş durumdalar, bu durumda nasıl ilaçlayacağım?
Bu ilaçların hobi boyu var mıdır? En uygunu 250ml ve 45 TL'ydi 5 ağaç için ne kadarlık şişe almam gerekir?
Forumda dolana dolana çıkamadım ben bu işin içinden, tecrübeli üyelerimizden yol haritası rica ediyorum.Kedim, köpeğim hastalanmış gibi üzgünüm,lütfen fidanlarımı yaşatmama yardım edin:)
Şimdiden teşekkür ederim.

arzu yasmut 23-04-2018 14:30

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan (Mesaj 1538014)
Şeftalideki sorun Taphrina deformans- Yaprak kıvrıklığı(klok) hastalığı.

Kirazınızdaki ise böceğe benzemiyor, sanki yaprak saplarında siğil gibi oluşumlar oluşmuş, stres koşullarında böyle durumlar meydana gelebiliyor.

Kiraz yapraklarına bakın kabuklu bit bu kadar şişkin olmaz.

Şeftaliniz için ziram içerikli bir ilaç veya captan kullanabilirsiniz.

Captan 50 WP'nin dozajı 10 litre suya 30 g

Ziram'ın dozajı 10 litre suya 20 g

herkese yanıtlarınız için teşekkür ederim, kirazın son durumunu ekliyorum

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024