agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Meyve Ağaçları (http://www.agaclar.net/forum/meyve-agaclari/)
-   -   Erkek-dişi dikimi gerektiren meyve ağaçları (http://www.agaclar.net/forum/meyve-agaclari/3719.htm)

buster 20-03-2007 18:43

Erkek-dişi dikimi gerektiren meyve ağaçları

Merhabalar,

Bazı agaclarin meyva vermesi icin erkek disi olarak dikilmesi gerektigi soyleniyor. Kimisi de boyle birsey yok diyor. Dogrusu nedir?

Asagiya aklima gelenleri siraladım. Erkek disi dikilmesi gerekmeyenler icin yanlarina Y koyarak gerekenleri icin ise disi(D) X Erkek (E) (ornegin: 1 disi 3 erkek 1Dx3E gibi) yazarak bir liste olusturursak guzel olmaz mı?

Ayrıca disi erkek agaclarin mesafeleri ne kadar olmalı?

Ellerinize saglık,
Gokhan

---

Koca Yemiş (Y)
Elma
Armut
Kiraz
Erik
Kara Dut
Beyaz Dut
Ceviz
Kivi (E-D)
Vişne
Şeftali
Badem
Kara Yemiş
Nar
İncir (E-D)
Hurma
Malta Eriği
Kayısı
Hünnap (Y)
Fındık

memet 20-03-2007 19:08

Sizin mesajınızın yanına işaret koymalarına olanak yok arkadaşların ama, fikirlerini yazarlar.
incirde böyle bir durum söz konusudur.

Halit Togay 20-03-2007 21:22

Kocayemişte erkek dişi yok galiba. Hünnapta da yok.

Selahattin Yılmaz 20-03-2007 21:32

Bu bitkilerden sadece İncir ve kivi de erkek dişi bitkiler var.

buster 21-03-2007 09:27

incir

Bazen tek basina incir agaclari goruyorum yakınlarında hic baska incirde yok meyve de veriyor bu nasıl oluyor? Ayrıca gecen hafta sonu bahceme gelenlerden biri ceviz icinde erkek disi var yoksa meyve vermez dedi.

Selahattin Yılmaz 21-03-2007 10:57

İncir ağacı erkek dişi ağaçlardan ilek sineği denilen sinekle döllenir. Bu sinek uzun mesafelerden erkek incirlerden aldığı tozları dişiye taşıyabiliyor. Cevizde ise daha ziyade çiçek yapısından veya çiçek olgunlaşma zamanlarından kaynaklanan döllenme sorunları vardır.

seren 23-03-2007 14:00

Incirin dalinda once erkek kucukler cikar sonra onlar dokulur normal yenen incirler cikar

Ferda Ülkümen 23-03-2007 17:11

Erkek incirle dişi ayrı ayrı ağaçlardır.Erkek incir baba incir dediğimiz reçellik incirdir.Mayıs ayında toplanıp reçeli yapılır.meyve olarak yediğimiz dişi incirin yakınlarında baba incir yoksa,baba incirleri ipe dizerek dişi ağaca asarlar.
Ben denedim,baba incirleri assam da asmasam da bol bol meyve veriyor.

Mine Pakkaner 23-03-2007 18:39

Demek yakında ilek sineklerinin yaşamasını ve sizin incirinize ulaşmasını sağlayan erkek incirler var.

Ferda Ülkümen 23-03-2007 20:22

Yaklaşık 100-150 metre ileride var.

mcalgin 23-03-2007 21:30

peki protakalda bu sözkonusumu geçen sene diktiğim fidan 2 sefer çiçeklenmesine karşı meyve yapmadı bunu sorduğum zaman tek olduğu için olmadığı ve döllenme olmadığı için meyvevermeyeceğini söylediler hatta fırça yardımı ile çiçek polenlerinin diğer çiçeklere doğru atılması gerektiği belirtildi konu hakkında yardımcı olurmusunuz.

kirmitli024 04-07-2007 00:46

ayrıca PAPAYA yıda ekleyelim

h_dogan 13-07-2007 21:23

Öncelikle erkek ve dişi konusuna değinmek istiyorum. Bitkilerin meyve oluşturabilmesi için tozlanma ve döllenmeye ihtiyaçları var. Bunun için de erkek ve dişi organların bitkide bulunması gerekiyor.

Bu organlar:
bitkide aynı çiçekte,
bir bitkide farklı yerlerde
farklı bireylerde (iki ayrı bitkide)
olabiliyor.

Bir bitkide aynı çiçekte olanlara örnek: erik, kaysı, elma, yenidünya
Bir bitkide farklı yerde olanlara örnek: fındık, ceviz,
Farklı bireylerde yani iki bitki gerekenler: Antep fıstığı, keçiboynuzu, kivi, dut

Bazı bölgelerde (Akdeniz gibi) incirler partenokarpik (döllenme olmadan) olarak da meyve verebiliyor.

malina 13-07-2007 21:36

Hermaphrodite çift cinsiyetli yani çoğu bildik nebatatın çiçeği hem erkek hemde dişi organ içerir...

Monoecious (Tek evcikli)
tek cins çiçek açan yani kiwi gingko huş nepenhes v.s gibi ana bitki veya ağaç tek tür cinsiyeti olan çiçekler açar

Dioecious (İki evcikli)
bu da tek tek cinsiyeti olan ancak tek ağaçta da olan çiçekler mesela çeviz ağacının çiçekleri gibi...

Self-fertile kendi kendini döllendiren anlamında bazılarının erkek organı oluştuğunda çiçekteki dişi organ poleni kabulenecek bir durumda değildir ama çiçekte her iki organ da olur döllenmesi için başka bir çiçeğe gerek duyar. mesela orkideler self-fertile dir pollinlerini alıp dişi yarığa yerleştirirsiniz. ama bazı çiçeklerde polen oluşur ancak dişi organa giremez...

Hermaphrodite
Monoecious (Tek evcikli)
Dioecious (İki evcikli)
Self-fertile

Bunların yaygın olarak kullanılan Türkçe karşılıkları ne?

nevsune 13-07-2007 21:42

Hermaphrodite = çift eşeyli
Monoecious = tek eşeyli olabilir mi acaba?

Güler 14-07-2007 19:11

Sayın Mine hanım,
Ben Manyas'a bir ıhlamur fidanı ektim. Aradan 7 sene geçti, fidan ortaboy bir ağaç oldu ama hiç ıhlamur çiçeği vermedi. Ne kadar doğru bilmiyorum bu ağacın da erkeği, dişisi varmış. Yakınlarda çiçek açan ıhlamur ağaçları var ama benimkinde tık yok. Bu sene aşı zamanı bir iki dal aşılamak istiyorum, verimli olabilir mi?

Ophrys 14-07-2007 20:01

Meyve değil ama, karabiber bitkisinin de erkek ve dişisi oluyor diye biliyorum.

yılmaztaşova 22-07-2007 08:50

Sayın güler ıhlamurlar en erken 10 yaşından sonra çiçek açmaya başlıyor, biraz daha sabretmeniz gerekecek.

denizakvaryumu 08-01-2008 20:50

Kivinin de kendine döllenen çeşitleri var, Karadenizde yetişen kivilerden farklı olarak soğuğa dayanıklı ve daha ufak.

Ihlamur için de ben bir satıcıdan dişi ve erkek ayırımını duymuştum, çiçek vermesi için "dişi ıhlamur al "demişti.

Sergüzen 08-01-2008 21:00

Elmada durum nasıl? Elma bahçesi oluştururken iki ayrı cins dikilmesi veya en az bir miktar ayrı cins dikilmesi öneriliyor. Bahçeme bir elma ağacı dikecektim fakat döllenme olmayacağı söylenince ikinci bir cins elma ağacı daha diktim. Selahattin Hocam bu konuda ne diyecek?

tayyarabi 21-01-2008 09:31

Elmada cogu çeşitte kendine kısırlık olduğu için dölleyici cesit kullanmamız gereklidir. 8-10 ağaca bi tane dölleyici cesit dikilmelidir.

berduray 12-02-2008 11:35

Ihlamur hakkında

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yılmaztaşova (Mesaj 133508)
Sayın güler ıhlamurlar en erken 10 yaşından sonra çiçek açmaya başlıyor, biraz daha sabretmeniz gerekecek.

Hay Allah ben de dört gözle yeni aldığım ıhlamur fidanının bahara yapraklanıp çiçek açmasını bekliyordum, bütün şevkim kırıldı şimdi.

Üstelik fidanımın kaç yaşında olduğunu ve dolasıyla kaç yıl beklemem gerektiğini bilmiyorum.

Ömrüm yeter mi acaba çiçeğini görmeye?

biiyolog 16-03-2008 18:40

benimıhlamurum aldığım 2.sene çiçek açtı arkadaşınki uzun süre açmadı sanırımaşılanması gerekiyodur

mustican_54 18-03-2008 22:07

erkek dişi

kivinin kesinlikle erkeğe ve dişiye ihtiyacı var

7 dişi kivi ağacının yanına 1 tane erkek gerekmekte, saygılarımla...

mustican_54 18-03-2008 22:13

duyduğum kadarıyla ıhlamurda dişi erkek var dişi olanların odunsu kısmının hafif erkek olanların ise ağır olduğunu ve meyve merdiveni yapımı için dişi ıhlamurların tercih edildiklerini dumuştum ama emin değilim

kemalcuce 12-11-2009 16:06

Arkadaşlar her meyve cinsinin kendine verimli türleri ve dölleyici isteyen türleri vardır.Bu erikte de kirazda da,şeftalide nektarinde hepsinde böyledir.Erik tozlayıcı istemez ya da şeftali tozlayıcı ister demek eksik ve yanlış bilgilendirme bazı cinsleri ister bazıları da kendine verilidir.Mesela elmada breaburn kendine verimlidir ama golden tozlayıcı ister.Armut da asya armutları kendine verimlidir.Ama yerli armutlar williams çeşidi ve santa maria ile döllenir.Kiraz da 0900 ziraat napolyon lambert ile döllenir.Ama sweeheart kendine verimlidir.Ama kendine verimli cinslere daha iyi denebilir.

Samsunlu55 14-11-2009 23:14

Yukarıdaki ağaçların çoğunun içinde tozlama yapan cinside var yapmayanı da, kesin birşey demek zor.

Güler 15-11-2009 07:26

Bu başlığa tekrar göz gezdirmek ne güzel geldi.

Bazen okuduklarımı öylesine okuduğumu görüyorum. Tekrardan baktığımda daha çok faydalanıyorum.

Sevgili kemalcuce, ne güzel yazmışsınız.
Bizim bahçedeki güzelim napolyonu da o cılız sarı kiraz döllüyormuş meğer.

Üzümleri de kuşlardan korumak için ağ altına aldık. Ama döl zamanı arılar rahat girsin diye ağların ön kısımlarını hep açık bırakıyoruz. Yukarıya kadar topluyor ve bağlıyoruz.

peyyide 18-12-2011 08:48

Antep fıstığının da meyve vermesi için erkek dişi dikilmesi gerekiyor.10 dişiye bir erkek yeterli diye biliyorum.

sonkez 09-06-2013 18:41

Benim bir kivi fidanım var şimdi meyve vermeyecek mi....?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024