agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Meyve Ağaçları (http://www.agaclar.net/forum/meyve-agaclari/)
-   -   Çekirdekten yetişen hangi meyve fidanları aşı istemeden meyve verir? (http://www.agaclar.net/forum/meyve-agaclari/34564.htm)

hira 04-05-2014 11:44

Çekirdekten yetişen hangi meyve fidanları aşı istemeden meyve verir?

Meyve çekirdeklerini çimlendirmeyi de çok seviyorum fakat aşılama yapmaktanda hiç anlamıyorum. Hangi meyveler aşılamaya gerek kalmadan meyve yapar? yardımcı olursanız sevinirim:)

A_NOMAD 05-05-2014 17:17

Nar, şeftali, kara yemiş (taflan), trabzon hurması ve kahve aşılamaya gerek kalmadan normal meyve verir Sevgli Hira.
Benim aklıma ilk gelenler bunlar...

limon_sever 05-05-2014 17:32

Bir çok çeşit çekirdekten meyve verir. Asıl mesele kendine doğru gidip gitmediğidir. Beğenerek yediğiniz bir meyvenin çekirdeğini ektiğiniz zaman 7-8 yıl sonra meyve verecek ve verdiği meyveyle yediğiniz meyve arasında bir bağlantı kuramayacak kadar değişime uğradığını fark edeceksiniz. Bunun sebebi fidan halindeyken aşı uygulanarak istenilen meyve elde edilmesidir. Örneğin kahve kendine doğru giderken; nar, şeftali ve trabzon hurması kendine doğru gitmeyebilir.

hira 05-05-2014 17:33

Teşekkür ederim A_NOMAD, benim bildiğim malta eriği :)

A_NOMAD 05-05-2014 18:11

Nar ve şeftali de aşı gerektirmeksizin kendine doğru gider yani çekirdeği aldığınız meyvenin aynı özellikleri ile meyve verir Sevgili Limon_sever ;)

Muda 05-05-2014 22:22

Bazı meyveler kendisinin aynısını vermekteler. Yediğim meyvelerden attığım ve çıkanlardan kayısı aynısını verdi. Ancak sadece bir tanesi iri ve büyük idi. Diğerlerinde belki kendi cinsi küçük olduğu için kayısı yerine zerdali oldu. Şeftali de çok güzel büyümüştü. Çok hızlı büyüdü. Her tarafı çiçek ile kaplandı. Kısa zamanda da öldü. O zamanlar şeftalinin çok fazla çiçek açtığı zaman budanması ve çiçeklerinin azaltılması gerektiğini bilmiyordum. Yoz vişne de çekirdekten çıkmasına rağmen aynısını vermekte. Bende bulunan bazı yerel küçük elmalar da çekirdekten çıkmalarına rağmen aynısını vermekteler. Yerli bademler de aynı şekilde aşılamaya gerek bulunmamakta. Meyve aslı aşısız ise aynısını veriyor.

yuksel uslu 21-04-2016 09:39

çekirdekten yetişebilen hangi meyve ağaçları meyve verebilir?

yuksel uslu 21-04-2016 09:41

çekirdekten yetişerek ağaç olan hangi ağaç türlerii meyve verebilir

evandevan5 21-04-2016 11:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yuksel uslu (Mesaj 1455728)
çekirdekten yetişerek ağaç olan hangi ağaç türlerii meyve verebilir

portakal ağaçı meyva veriyor sonra limon ağacı veriyor.kokusu cok güzel oluyor.

YCLERDM 17-05-2016 10:51

Çekirdekten Şeftali fidanı

Dere Kumu ile karıştırdigim toprağa ektiğim şeftali çekirdeği 2,5 yılda müthiş hızlı gelişti. Aynı sene killi toprağa dikmiş bulundugum şeftali fidanını hem kalinlik hem boy olarak geçti bile. Dalında 3 tane meyvesi de mevcut. Şeftalisini begenirsem toprakla buluşturacam.
Ancak topragi kazabildigim kadar enine ve derinine kazip killi topragi atip kumlu toprak karisimi koyacagim.
http://i.hizliresim.com/VYpW5V.jpg

YCLERDM 17-05-2016 10:54

Çekirdekten Şeftali fidanı

Dere Kumu ile karıştırdigim toprağa ektiğim şeftali çekirdeği 2,5 yılda müthiş hızlı gelişti. Aynı sene killi toprağa dikmiş bulundugum şeftali fidanını hem kalinlik hem boy olarak geçti bile. Dalında 3 tane meyvesi de mevcut. Şeftalisini begenirsem toprakla buluşturacam.
Ancak topragi kazabildigim kadar enine ve derinine kazip killi topragi atip kumlu toprak karisimi koyacagim.
http://i.hizliresim.com/81nR9a.jpg

Altay_41 26-10-2016 00:47

Şeftali, ceviz, badem, zerdali ve kestane gibi bazı meyveler tohumdan aslına uygun meyve verirler. Yabani meyveler de böyledir.
Yabani Meyveler:
Yabani Gül Meyvesi (Kuşburnu)
Böğürtlen (Yabani Ahududu)
Dağ Çileği
Alıç
Yabani Elma
Yabani Kiraz (Vişne)
Çakal Eriği
İğde
Muşmula
İncir

B.ÇINAR77 24-03-2021 21:23

Badem Çimlendirme ve Aşı yama

Merhabalar. Çekirdekden yetiştirilen badem fidanları aşı istermi ? sert çekirdekli meyavalar dikildiğinde aslına döner diye biliyordum ama sitede bazı yerlerde çekirdekden yetiştirilrn bademler hangi cins dik,ildiyse aynısı çıkar diyor ,aşı istemez diyorlar. bu ne kadar doğru bir bilgi

B.ÇINAR77 26-03-2021 21:28

badem aslına uygun meyva veriyorsa neden aşı yapıyorlar. mesala fidan uretenler ferragnes cınsi badem çekirdeği dikseler ferragnes cıkacaksa neden aş yaparlar o zaman

Doku_Kültürcü 26-03-2021 22:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi B.ÇINAR77 (Mesaj 1604830)
badem aslına uygun meyva veriyorsa neden aşı yapıyorlar. mesala fidan uretenler ferragnes cınsi badem çekirdeği dikseler ferragnes cıkacaksa neden aş yaparlar o zaman

Bir bitkiyi iki şekilde üretebilirsiniz:
1. Tohum
2. Çelik (klonlama) ve aşılama.

Tohumdan gelişen bitkilerde genetik açılma olur ve ana bitkinin özelliklerinden farklı şekilde ürün verebilir. Ferragenes tohumu ekerseniz Ferragenes bitkisi elde edemezsiniz. Bu şekilde üretilmiş fidanın ürünü piyasada beğenilen standart çeşitlerin özelliklerinden farklı olabilir. Mesela bademde ikiz badem oranı fazla olan çeşitler piyasada daha az değer alır. Şekli bozuktur. Bunların da ticari değerleri vardır ama standart badem şeklinin dışında oldukları için düşük değere sahiptirler. Aşılama bu nedenle yapılır. Standart kalitede ürün veren çeşit kalem olarak çekirdekten geliştirilen fidenin üzerine aşılanır.

chelik26 27-03-2021 09:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Muda (Mesaj 1279973)
Bazı meyveler kendisinin aynısını vermekteler. Yediğim meyvelerden attığım ve çıkanlardan kayısı aynısını verdi. Ancak sadece bir tanesi iri ve büyük idi. Diğerlerinde belki kendi cinsi küçük olduğu için kayısı yerine zerdali oldu. Şeftali de çok güzel büyümüştü. Çok hızlı büyüdü. Her tarafı çiçek ile kaplandı. Kısa zamanda da öldü. O zamanlar şeftalinin çok fazla çiçek açtığı zaman budanması ve çiçeklerinin azaltılması gerektiğini bilmiyordum. Yoz vişne de çekirdekten çıkmasına rağmen aynısını vermekte. Bende bulunan bazı yerel küçük elmalar da çekirdekten çıkmalarına rağmen aynısını vermekteler. Yerli bademler de aynı şekilde aşılamaya gerek bulunmamakta. Meyve aslı aşısız ise aynısını veriyor.

Şeftali çok çiçeklenince budanması mı gerekirmiş? Bu sene benim şeftaliler çok fazla çiçekli?

Pumpking 27-03-2021 10:59

Çoğu ceviz türü de çekirdekten yetiştirilebilir.Buradaki asıl mesele meyvenin doğal bir tür olup olmadığıdır veya tozlaşmayla alakalıdır.Doğal türler zaten doğada tohumla çoğalır sonuç olarak siz de yapabilirsiniz.Ama sonradan üretilen melezler vs tohumdan yetiştirilmeyebilirler.

Pumpking 27-03-2021 11:01

Yeni, verimli vs ırklar çalışmalarla üretildiğinden aşı şart oluyor.

fatihakyel1 15-08-2022 11:05

yabani kızılcıktan tohum alsam ve ben bunun çekirdeğini kurutsam kış ayında bunu ektiğimde filizlendiğini varsayıyorum,kendi cinsi gibi meyve verir mi yoksa değişime uğrar mı? Yakın bir arkadaşımın bahçesinde kendinden türeyen bir kızılcık ağacı var.Sanırım yabani ve çok güzel meyve verdiğini söylüyor.Çekirdekten alıp filizlendirmek istiyorum

Atilgan 15-08-2022 11:20

Burada bir çok kişi hiç bir fikri olmayan konularda uzman gibi tavsiyeler veriyor. Doğrusu yazılıyor ama inatla desteksiz atmalar devam ediyor. İnsaf yani. İncirin tohumdan çıkanı aslına uygun meyve verir deniyor. İncirin tohumdan çıkanı erkek olup meyve bile vermeyebilir.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024