agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Meyve Ağaçları (http://www.agaclar.net/forum/meyve-agaclari/)
-   -   Dükkan önüne uygun olabilecek meyve fidanı (http://www.agaclar.net/forum/meyve-agaclari/31202.htm)

pajero 15-04-2013 09:59

Dükkan önüne uygun olabilecek meyve fidanı

Selamlar,
İstanbulda site içinde bulunan firmamızın önünde 70*70 ebatlarında güneş alan kare toprak alanlar mevcut. Derinlikleri de çok fazla değil, kazdığımızda 1 metreyi geçmez. Gübreli toprakla doldurduğum bu gözlerden birisine meyve fidanı dikmek istiyorum.Sizce doğru seçim ne olmalı? (Elma, Armut vs)

ligustrum 15-04-2013 10:42

Ben tercihimi "şeftali"ye kullanırım. Meyvesini erken görürsünüz. Vişne de öyle.

pajero 15-04-2013 12:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ligustrum (Mesaj 1138929)
Ben tercihimi "şeftali"ye kullanırım. Meyvesini erken görürsünüz. Vişne de öyle.

Peki bu dedikleriniz normal ağaç fidesimi olacak yoksa bodur tarzı oluyormu? Dediğim gibi alan küçük ve toprak derinliği az.

Safranlı 15-04-2013 13:07

Can erigi en güzeli

mandalinleerik 15-04-2013 13:24

Bence kaldırımlara dikilen meyve ağaçlarına yazık oluyor. Meyveler olgunlaşmadan büyükler de dahil olmak üzere çoluk çocuk herkes dallarını kırıyor, taş atıp meyveleri düşürmeye çalışıyorlar. Bunlara her türlü meyve ağacı dahil. Ben bilye büyüklüğündeki frenk elmalarını toplayıp yiyenleri bile gördüm.

pajero 15-04-2013 15:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mandalinleerik (Mesaj 1139056)
Bence kaldırımlara dikilen meyve ağaçlarına yazık oluyor. Meyveler olgunlaşmadan büyükler de dahil olmak üzere çoluk çocuk herkes dallarını kırıyor, taş atıp meyveleri düşürmeye çalışıyorlar. Bunlara her türlü meyve ağacı dahil. Ben bilye büyüklüğündeki frenk elmalarını toplayıp yiyenleri bile gördüm.

Selamlar,
Bulunduğumuz yer site içi olduğu için çok ayak altı değil. Sitede kiraz, karayemiş, ceviz gibi ağaçlar mevcut.

mandalinleerik 15-04-2013 15:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi pajero (Mesaj 1139130)
Selamlar,
Bulunduğumuz yer site içi olduğu için çok ayak altı değil. Sitede kiraz, karayemiş, ceviz gibi ağaçlar mevcut.

Ne güzel bir site. O zaman uygun fidanı burada belirleyip fidan olarak dikebilirsiniz.

pajero 15-04-2013 15:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mandalinleerik (Mesaj 1139133)
Ne güzel bir site. O zaman uygun fidanı burada belirleyip fidan olarak dikebilirsiniz.

Ben de buraya uygun bir ağaç modeli belirlemeye çalışıyorum yardımlarınızla.

mandalinleerik 15-04-2013 15:54

iş yerinle mesafesi ne kadar dikeceğiniz ağacın arası.

pajero 15-04-2013 16:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mandalinleerik (Mesaj 1139162)
iş yerinle mesafesi ne kadar dikeceğiniz ağacın arası.

Yaklaşık 5 metre mesafe var.

mandalinleerik 15-04-2013 21:58

1 metreden sonrası kayalık mı? beton mu? bunları soruyorum çünkü önemli. Limon diyeceğim ama sizin orada olmaz sanırım. Nar diyeceğim 1 m. toprak sıkıntılı :)

pajero 16-04-2013 06:50

Etrafı beton altı da mıcır taşlık sanırsam. Karenin büyüklüğü 70*70 bir o kadar da derinliği var.

mandalinleerik 16-04-2013 07:52

Yani bahsettiğiniz yerde meyve ağacının yetişeceğini sanmıyorum ya da ben bilmiyorum. Kökler mıcırdan zor ilerler.
Meyve ağacı şart mı? :)

pajero 16-04-2013 08:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mandalinleerik (Mesaj 1139553)
Yani bahsettiğiniz yerde meyve ağacının yetişeceğini sanmıyorum ya da ben bilmiyorum. Kökler mıcırdan zor ilerler.
Meyve ağacı şart mı? :)

Daha önce bir iğde ağacı vardı aynı yerde fakat site yönetimi kesti. Gördüğüm kadarıyla orta büyüklükte bir yapıya ulaşmıştı. Gerekirse mekanın ve mevcut ağaçların fotolarını eklerim buraya fikir vermesi açısından.

mandalinleerik 16-04-2013 09:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi pajero (Mesaj 1139572)
Daha önce bir iğde ağacı vardı aynı yerde fakat site yönetimi kesti. Gördüğüm kadarıyla orta büyüklükte bir yapıya ulaşmıştı. Gerekirse mekanın ve mevcut ağaçların fotolarını eklerim buraya fikir vermesi açısından.

Dikilir ama bir kaç sene sonra büyüme durur. Yani bir kaç sene uğraşıp emeğiniz boşa gidebilir.

pajero 17-04-2013 08:48

http://i47.tinypic.com/2m3letl.jpg
Ağaç dikmek istediğim yerler fotoda mevcut, örnek bir ağaç da var ortamda.

Perhan 17-04-2013 09:38

Gömeç'te zeytin imalatı yapan firmanın İstanbul Kadıköy'de zeytin ve zeytinyağı satış dükkanı var ve yol ortasındaki kaldırıma zeytin ağacı dikti. Geçen sene Leonardit ve Hümik asit uygulaması yapıldı. Dikildiği yer sizin resimde gördüğümüz alandan daha küçük. Geçen sene büyümeye başladı. En yakın zamanda resmini çekip burada paylaşacağım.

athena -asena 17-04-2013 10:11

Sayın pajero merhaba,

Sorbuz domestica (üvez ) ağacı dikin derim .

mandalinleerik 17-04-2013 10:17

Dikilecek ağaç çok fakat burada atlanan bir şey var derinlik 70 cm ya da 1 metre kadar ve sonrası mcır ve taşlıkmış. Bu yüzden önereceğimiz ağaç orada yaşamaya uygun olmalı ki daha sonradan emekler boşa çıkmasın.

athena -asena 17-04-2013 10:28

Benim bahçemde üvez ağacı var toprak yapısı da 60-70 cm den sonra kaya toprağıdır . su dökün toprağa işlemez öyle bir toprakta 5-6 mt büyüklüğünde üvez ağacım yaşıyor .

mandalinleerik 17-04-2013 10:32

Dediğiniz şartlarda bu ağaç yaşıyorsa o zaman Pajero içinde uygun olabilir. Kendisi de beğenirse, tedarik edebilirse görsel olarak çok ta güzel bir ağaç.
Yüzeye yakın dikilen ağaçların su ihtiyacı daha çok oluyor. Gerçi bu ağacın etrafı betonla kaplı olacağından nemi tutacaktır.

Bu arada dediğiniz ağaç Çitlembik türü bir ağaç mıdır? (çok beğendim)

loveforlife 17-04-2013 10:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mandalinleerik (Mesaj 1140264)
Bu arada dediğiniz ağaç Çitlembik türü bir ağaç mıdır? (çok beğendim)

Sevgili Mandalinleerik,

Sorbus domestica benim de çok beğendiğim bir ağaçtır. Meyveleri de çok lezzetli ve şifalıdır.

Bu başlıkta ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

mandalinleerik 17-04-2013 10:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi loveforlife (Mesaj 1140269)
Sevgili Mandalinleerik,

Sorbus domestica benim de çok beğendiğim bir ağaçtır. Meyveleri de çok lezzetli ve şifalıdır.

Bu başlıkta ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Sevgili Loveforlife, gönderdiğiniz linkte üvez ağacını göz ucuyla inceledim. Gerçekten çok güzel bir ağaç. Hatta meyvesi beyaz olanıda varmış (sorbus cashmiriana). athena-asena ve sizin sayenizde bu ağacı tanımış oldum. Teşekkür ederim.

pajero 17-04-2013 15:39

İşin doğrusu benim toprakla ilgilendiğimi gören patronumuz kapının önüne meyve ağacı dikmemi istedi, elma armut tarzı olabilir dedi. Benim bilgim üst seviye değil bu konularda hatta başlangıçtayım bu yüzden yetişmesi ve bakımı basit uyum problemi olmayacak bir ağaç olabilirse sevinirim. Uğraş olur bana da tabi.

Değerli vakitlerinizi ayırdığınız ve cevap verdiğiniz için teşekkürler.

agacisev 07-05-2013 09:48

Ben de aynı özellikte bir bitki arıyorum.

Derya Hanim 29-08-2014 17:20

Bodur herhangi bir meyve agaci olabilir, fazla buyumeyen bir koke asilandiklari icin bodur agaclar cok derin toprak istemez. Bodur elma tavsiye ediyorum

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024