agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Meyve Ağaçları (http://www.agaclar.net/forum/meyve-agaclari/)
-   -   Kış mevsiminde fidanları korumak... (http://www.agaclar.net/forum/meyve-agaclari/2262.htm)

mstfylcn 05-11-2006 15:59

Kış mevsiminde fidanları korumak...

merhaba,
en yaşlısı 1 yaşında olan fidanlarımı soğuktan korumak için saksılarının üzerine şeffaf poşet geçirdim.. ben iskenderundayım.. kar yağacak kadar soğuk olmuyor ama rüzgarın etkisiyle azımsanmayacak kadar soğuk oluyor..
o yüzden henüz genç olan fidanlarımı korumak için böyle bişey yaptım..
acaba doğru mu yaptığım.. değerlendirmeniz nedir? ne yapmalıyım?
:confused:

Mine Pakkaner 05-11-2006 16:16

Üzerine geçirili şeffaf poşetlerin çok iyi havalanıyor olması gerek. Gerekirse poşetlerin tepelerini kesin.

mstfylcn 05-11-2006 16:27

kesmeyip.. birkaç günde bir havalandırmam yeterli olur mu?

kesilmesinden kastın, boydan boya kesilmesi mi yoksa.. sadece hava alabileceği kurşun kalem çapında bir delik mi?

Mine Pakkaner 05-11-2006 16:41

Tepesinin kapak gibi açılması . Gündüzleri kapak açık dursun.Gece kapa. Bir de mutlaka havalandırma delikleri aç. Çünkü bir mini sera yaratmış oluyorsun ve seralarda özellikle havanın açık olduğu gecelerde sera içi sıcaklığı sera dışı sıcaklığından düşük olur. Çiftçi gider kapıyı açar ki bitkisine zarar gelmesin.

Böyle bir durum yaşamamak için delik aç, böylece terlemeye de engel olursun. Naylonun içi terleyecek ve bu ter damlama etkisiyle bitkiye zarar verecektir. Ayrıca aşırı nem yüzünden mantari hastalıklar ile de mücadele etmek zorunda kalırsın.

mstfylcn 05-11-2006 16:54

çok teşekkür ederim..
:)

sezinci 05-11-2006 22:18

Mustafa ben de Payas'lıyım. Oraların iklimini çok iyi bilen birisi olarak kışın bitkileri korumanın gerekli olmadığını düşünüyorum.

Hatta annem sheflera'larını dahi kışın eve almıyor. Sürekli balkonda rüzgar almayan bir yerde duruyorlar.
Yıllardır o shefleralar oradalar ve annem hiç bir şey olmadığını söylüyor.

kazamba 06-11-2006 23:58

*** mustafa yaptıgın dogru yalnız havanın acık oldugu gunlerde havalandırmanı tavsıye ederım.Ayrıca dıp kısımlarını posetle kaparsan da olur **** dıp kısımlarına arazıde ıse tasta konulabılır tamam.

lerdemir 07-11-2006 22:39

Konuyu ben de takip ediyorum da; bu, poşetle tam olarak neyin dip kısımları kapatılacak?

cupressus 15-03-2007 00:06

İskenderun'da ılıman iklim meyve türlerine ait fidanları soğuktan koruma gerekmez diye düşünüyorum.

cumhur_911 23-01-2014 11:31

kış mevsiminde akşamları içeri almak ağaç için sorun olur mu ?

remus2 30-01-2014 17:42

Alıntı:

Tepesinin kapak gibi açılması . Gündüzleri kapak açık dursun.Gece kapa. Bir de mutlaka havalandırma delikleri aç. Çünkü bir mini sera yaratmış oluyorsun ve seralarda özellikle havanın açık olduğu gecelerde sera içi sıcaklığı sera dışı sıcaklığından düşük olur. Çiftçi gider kapıyı açar ki bitkisine zarar gelmesin.

Böyle bir durum yaşamamak için delik aç, böylece terlemeye de engel olursun. Naylonun içi terleyecek ve bu ter damlama etkisiyle bitkiye zarar verecektir. Ayrıca aşırı nem yüzünden mantari hastalıklar ile de mücadele etmek zorunda kalırsın.
teşekkürler.

kibrit 02-01-2018 05:43

limon ağaları kış koruması

Merhabalar,

bahçemde geçen sene diktiğim ilk kışı geçircek olan limon ağacım var 1.5 metre büyüklüğünde.

Bu ağaç için nasıl bir koruma yapabilirim dondan etkilenip ölmesin istiyorum.

Tepesinden şeffaf delikli poşet geçirsem olur mu?

İstanbul

devrann 04-01-2018 07:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kibrit (Mesaj 1526840)
Merhabalar,

bahçemde geçen sene diktiğim ilk kışı geçircek olan limon ağacım var 1.5 metre büyüklüğünde.

Bu ağaç için nasıl bir koruma yapabilirim dondan etkilenip ölmesin istiyorum.

Tepesinden şeffaf delikli poşet geçirsem olur mu?

İstanbul

Etrafını sopa veya tahtalarla çevirip daha sonra yeşil tülle genelde seralarda kenarlardan böcek girmesin diye kullanıyor onuda bu tahtaların etrafından 3-4 defa dolayıp sabitlerseniz sorun olmaz,genelde ambalajcılarda satılıyor.

kibrit 05-01-2018 05:17

şeffaf naylon olur değil mi?

Tonkano 15-05-2020 19:54

Hatta hava kava kanallı ambalaj naylonu da olabilir.
Hani küçük küçük baloncukları olan.
İyi yalıtım sağlar.

Tega 21-09-2020 22:27

Küçük fideleri soğuktan korumak için 19 lt.lik plastik damacananayı boydan kesip fidenin dininden geçirip kenarlarını toprakla kapatabilirsiniz üst ağız kısmından hava girecek sekilde açık bırakacaksınız tabi sonbaharın sonunda gübrenizi atacaksınız damacanayla kapatmadan önce bu şekilde kökünü soğuk ve rüzgarlardan korumuş olursunuz. Ben bu şekilde koruyorum fide ve ciceklerimi

Serenity2015 09-10-2023 01:45

meyve agaclarini dondan Korumaninn en basit yolu Don olan gecelerde geceden baslayip agacin veya fidanin sabah gunesini gorene kadar agacaciniza su vermelisiniz dkuvvetli damlama olabilir! ayrica ana govdeyi sarmalisiniz plastik kullanabilirsiniz ilk 3 sene govdede kalabilir bu koruyucu ve agacin dibine 6 7 cm Kalingliginda malclama yapmalisiniz bir Turk Amerikali c ciftci olarak soyluyorum kuzey floridada don olan bolgede yasiyorum ve 4000 meyve agacim var bunu bize bir ciftci kursinda ogrettiler ve cok basarili oldu saygular

Serenity2015 09-10-2023 01:50

Bu sadece meyve agaclari icindir sebzelerde is gormez

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024