agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları
(https)

Reklam

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-03-2021, 17:00   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2021
Arrow İç Anadolu da 5 dönüm meyve bahçesi için önerileriniz

Herkese merhabalar,
Bende bu bahar 5 dönüm yere meyve ağacı dikmeyi düşünüyorum uzunyayla bölgesinde Sivas kangal ilçesindeki arazimiz iki tarafı yüksek tepelerden oluşan içinden ince ve debisi düşük bir dere geçen hiç ekim dikim yapılmamış ve çayır olarak kullanılmıştır. Sert karasal iklime sahip fakat dere içerisinde olduğundan hangi meyve türlerini dikmem gerekiyor bilemedim. Hem arazinin yapısı ve rakıma uygun hemde verim ve kazancı yüksek olacak hangi ürünleri ekebilirim yardımlarınız bekliyorum.

onurserapsahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2021, 22:58   #2
Yeni Üye

Deneyimi olan **** yardımcı olabilecek var mı acaba bu konuda?

Eski 07-04-2021, 16:35   #3
Yeni Üye

Aşağı yukarı bu şekilde boy 5 en 4 metre aralıkla 120 civarı ağaç yapacağız tomurcuk ve meyve verme döneminde köyde bulunabilirim fakat yıl içerisinde budama ve sulama için birkaç kez gidebileceğiz hem verim hemde ticari getiri olarak fikirlerinizi bekliyorum

Eklenen Resimler

Eski 07-04-2021, 16:40   #4
Yeni Üye

Genel olarak arazi bu şekilde iki yüksek tepenin arasında düz dere içinde yer alıyor uzunyayla bölgesi gece gündüz sıcaklık farkı yüksek oluyor malum sert karasal iklim ama dere içerisi biraz daha yumuşak oluyor diye tahmin ediyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

Eklenen Resimler

Eski 08-04-2021, 10:20   #5
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Sulama şansınız yoksa çok zor olacaktır.
Benim önerilerim;

Hünnap
Frenk üzümü
Bektaşi üzümü
İkliminize uygunsa;
Ceviz
Badem
Kayısı
Elma
Armut
Şeftali
Kestane

AkisSoftware Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2021, 12:45   #6
Ağaçsever

guneydefne's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2020
Merhaba

Yılda bir kaç kez gidip, ticari bir beklentide olmak çok doğru değil. Arazi zaten ticari anlamda küçük öncelikle toprak analizi ile işe başlamanız lazım sonrasında 1 tür belkide 2 tür ağaç dikilebilir, ancak özellikle ağaçların ilk yıllarda bakıma ihtiyaçları çok fazladır, kendi halinde büyüyecek ve az bakımla idare edecek derseniz zeytin ve badem...ama dediğim gibi düzenli bakım olmadan bu ağaçlar yaşasa da ticari bir beklenti içine giremezsiniz.

guneydefne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2021, 10:46   #7
Yeni Üye

Haklısınız fakat 150 civarı ağaç olacağı için eşe dosta dağıtmakla olacak iş değil o anlamda ticari dedim şöyle ben Bursada memurum ailem Sivas merkezde ilk yıllarda bakım için sürekli orada olma konusunda 2-3 haftada bir gitme imkanı var çünkü merkeze 105 km uzaklıkta, sulama olarak zaten arazi içerisinden dediğim gibi debisi düşük bir kaynak suyu çıkıyor ve dere olarak devam ediyor uygun bir sulama sistemi yapacağız. İklim olarak tereddüte kaldık malum Sivas iklimi çok sert olabiliyor daha önce aynı köyde birkaç kök elma ve vişne deneyen oldu ve meyve alınıyor benim şu konuda öneriye ihtiyacım var hem verim olarak yüksek olan meyve ve cinsi ne olabilir hemde pazar anlamında sıkıntı yaşamayacağım ne olabilir geçci olarak tabir edilen fidanlar mı yoksa normal fidanmı kullanmalıyım?

Eski 13-04-2021, 07:20   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Yakın çevrenizdeki köylüler ile ve ziraat odası, ilçe tarım md ile iletişime geçer iseniz size daha iyi bilgi verirler. Bölgede yetişen türler/çeşitler yetiştirmek daha akıllıca olur gibi, pazarlama açısından da kolaylıktır.
Böğürtlen/ahududu düşünülebilir.

Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2021