agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen aristof

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-09-2023, 20:21   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-02-2018
Karışık meyve ağacı bahçesindeki ayrıklar

3 dönüm karışık meyve ağacı bahçesindeki ayrıklarla başım belada traktörüm yok çapa makinam var, ama sulu alan cok hızlı ayrık büyüyor . her yer ayrık ve kan yaşı otu. ilaç vermedim 5 senedir ama doğal yöntem de bulamadım sürekli ot yoluyorum artık bittim. ne yapmalıyım

aristof Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2023, 20:26   #2
Yeni Üye

arkadaşlar motorlu tırpan var ama yetişemiyorum 1 gunde 1 dönüm yapsam 15 günde aynı oluyor 15 gunde 50 cm otmu büyür ya

Eski 28-09-2023, 21:34   #3
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aristof Mesajı Göster
3 dönüm karışık meyve ağacı bahçesindeki ayrıklarla başım belada traktörüm yok çapa makinam var, ama sulu alan cok hızlı ayrık büyüyor . her yer ayrık ve kan yaşı otu. ilaç vermedim 5 senedir ama doğal yöntem de bulamadım sürekli ot yoluyorum artık bittim. ne yapmalıyım
Yapacak çok fazla seçenek yok. Traktörle her sürdüğünüzde ayrıkların parçalanarak daha fazla çoğalmasını sağlıyorsunuz. Meyve ağaçları olması nedeni ile toprağı yarım metreye yakın aktarıp çıkan ayrıkları toplama durumunuz söz konusu değil. Sirke vs. doğal yöntemlerle ayrığı yoketmek pek mümkün gözükmüyor. Sonbaharda ve ilkbaharda mümkün olduğu kadar toprağı aktarıp ayrıkları toplarsınız. Tabi kökü tamamen çıkartmanız gerekmekte. Daha sonra çıkanları tırpanla veya misinalı tırpanla biçip istemesek de ilaç ile öldürmeye çalışırsınız. İlacı rüzgarsız havada ayrıkları biçtikten sonra atarsanız daha etkili oluyor demişti arkadaşım. İlacın meyve ağaçlarının yeşil kısımlarına gelmemesine dikkat etmeniz gerekiyor. Yoksa onlar da kuruyor. Bir kısım ayrık yeniden çıkacaktır. Onları da aynı şekilde ilaçlamak gerekiyor. Tamamen yok oluncaya kadar. Ben ilacı aldım ancak zararları nedeniyle atamadım. Mekanik mücadele de kolay değil. Ayrık otunun da faydası bulunmakta. Böbrek taşı düşürdüğü gibi özellikle atlara çok besleyici bir yem bitkisi.
Kolay gelsin.

Düzenleyen Muda : 28-09-2023 saat 22:12
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2023, 03:04   #4
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2022
Bi arkadaşım ayrık olan yerler için turp ekimini öneren bi yazı paylaşmıştı. Çok aradım ama bulamadım. Turpların içindeki bi etken madde ayrık otlarının gelişimini engelliyormuş. Hatta turpların doğranıp toprağa karıştırılması bile etkili diyordu ama ne kadar etkilidir bilmiyorum, denemedim. Onun dışında karnabahar gibi geniş yapraklı sebzelerin üst üste bir kaç yıl ekilmesinin de faydalı olduğunu duymuştum. Buradaki mantık toprağa geniş yapraklarla gelen gün ışığını kesmek.

Mekanik yöntem olarak da şöyle bi alet(sağdakini) kullanıyorum ben. Bazen kökleri güzel söküyorum bazen sökemiyorum.

Tüm bunlardan ayrı olarak; allelopatik etkiye sahip bazı bitkiler var. Onları deneyebilirsiniz. Allelopatik etki; bir bitki tarafından salınan bazı kimyasal maddelerin diğer bitkiyi olumsuz etkilemesine durumudur. Örneğin: beyaz çiçekli civanperçemi pek çok bitki üzerinde allelopatik etkiye sahiptir. Civanperçeminin kökleri diğer bitkilerin köklerini ittirir ve zamanla bulunduğu yeri kaplar. Diğer otları bu alanda barındırmaz. O Yüzden belki civanperçemi etkili olabilir, denemek lazım. Başka alleopatik bitkilerde vardır, araştırmak gerek.

Eklenen Resimler

yavuz10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2023, 00:56   #5
Yeni Üye

malesef ayrık kökleri o kadar kalınlaşmışki bazıları baş parmak kalınlığında . öyle hızlı uzuyorlarkı attıgım gübreyi resmen sömürüyorlar. çare kalmadı dar yapraklı herbisit ilaçları kullanıcam . umarım faydalı böceklere zarar vermez

Etiketler
ayrık otu mücadele

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024