agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 1 Gönderen tarku
  • 1 Gönderen tarku
  • 1 Gönderen estikey
  • 1 Gönderen tarku

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-02-2018, 20:30   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Tarsim yaptıran var mı

Merhabalar yakın zamanda tarsim yaptıran oldu mu?
Bana 4 yaşında 10 dönüm armut bahçesi için %50 devlet destekli sigorta tutarı 4 civarı bir rakam çıktı. Allah tan devlet desteği varmış olmasa 8 bin isteyecekler. Şaka zannedip çıktım gittim.

estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2018, 21:06   #2
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi estikey Mesajı Göster
Merhabalar yakın zamanda tarsim yaptıran oldu mu?
Bana 4 yaşında 10 dönüm armut bahçesi için %50 devlet destekli sigorta tutarı 4 civarı bir rakam çıktı. Allah tan devlet desteği varmış olmasa 8 bin isteyecekler. Şaka zannedip çıktım gittim.
2 Senedir yaptırıyorum. Bu sene kararsızım. 2 Sene öncesine kadar dolu zararı için hiç kesinti yapılmıyordu. Geçen sene %10 kesinti getirmişler. Her sene çiftçinin alacağı parayı biraz daha kırpıyorlar.

Siz hangi sigortayı yaptıracaksınız? Dolu mu, don mu? Don sigortası çok pahalıya çıkıyor. Dolu nispeten ucuz. Ayrıca kaç liradan sigortalatacağınız da önemli.

estikey beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2018, 21:29   #3
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
2 Senedir yaptırıyorum. Bu sene kararsızım. 2 Sene öncesine kadar dolu zararı için hiç kesinti yapılmıyordu. Geçen sene %10 kesinti getirmişler. Her sene çiftçinin alacağı parayı biraz daha kırpıyorlar.

Siz hangi sigortayı yaptıracaksınız? Dolu mu, don mu? Don sigortası çok pahalıya çıkıyor. Dolu nispeten ucuz. Ayrıca kaç liradan sigortalatacağınız da önemli.
Dolu don hepsi içinde yaptırayım istedim bu sene kış yapmadı. Erken uyanırsa sonra dona maruz kalmayalım istedim. Meyve fiyatını 2 tl den, ağaç başına armut verimi 7 kg dan, 2500 ağaç üzerinden hesaplattırdım. Don zararında %30 dan az zarar olursa karşılamıyor. O da eksperin insiyatifine kalmış bir durum oluyor biraz. Yani hiç mantıklı gelmedi.
Siz neyi sigortalatıyordunuz. Geçen sene yaklaşık ne tutuyordu?

Eski 16-02-2018, 21:55   #4
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Dolu don hepsi içinde yaptırayım istedim bu sene kış yapmadı. Erken uyanırsa sonra dona maruz kalmayalım istedim. Meyve fiyatını 2 tl den, ağaç başına armut verimi 7 kg dan, 2500 ağaç üzerinden hesaplattırdım. Don zararında %30 dan az zarar olursa karşılamıyor. O da eksperin insiyatifine kalmış bir durum oluyor biraz. Yani hiç mantıklı gelmedi.
Siz neyi sigortalatıyordunuz. Geçen sene yaklaşık ne tutuyordu?
Don zararı %30 'unu karşılamıyor mu? Bu sene yine kırpmışlar. Böyle bir şey yoktu daha önce. Ben elma ve kayısılarımı sigortalattım. Ne yalan söyleyeyim, 2 senedir sattığım elmanın parasından fazla parayı sigortadan almıştım. Bizim para kazandığımızı gördükçe sigortaya yeni kurallar koyuyorlar. Yakında sigorta yaptırmak zorunlu, geriye hiç para mara alamayacaksınız derlerse şaşırmayacağım. Primler her sene süper zamlanıyor ama aldığımız para hep azalıyor. Don sigortası yaptırmayacağım, geçen sene ateş falan yaktım, hem eğlence oluyor, hem de paranın kolay kazanılmadığını öğreniyorum. Dolu sigortasını bu sene için incelemedim ama orada da bir cinlik yaparlar gibime geliyor.

Sizin hesabınıza göre 2500x14 TL= 35 000 lira mahsul için ne kadar sigorta primi istediler? Don ve dolu beraber mi sigortalatacaksınız?

Ben geçen sene 1800 lira civarında prim ödedim. Dondan ateş yakarak kurtardım ama dolu yağınca experler geldi. Yaklaşık 10 bin lira gibi bir para aldım. Evvelsi sene hem don oldu, hem dolu yağdı. O sene 12 bin lira almıştım. Evvelsi sene primler 900 lira tutmuştu.

Eski 16-02-2018, 22:05   #5
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Eksperin inisiyatifine kalmış diye bir şey yok. Eskper gelir, örnekleme olarak ağaçlardan çiçek ya da küçük meyve (hangi dönemde don olmuşsa artık) seçer ve bir ortalama tutturur. Siz eğer eksperin ölçümlerini beğenmezseniz, itiraz edip, başka bir ölçüm yapılmasını isteyebilirsiniz. Ayrıca don olduğunda ve hasat tarihinde 2 defa geliyorlar. İlk ölçümde hata yapıldıysa, ikinci ölçümde bunu düzeltebiliyorlar. İlk sigorta yaptırdığımda, kayısılar için eksper geldi ve hasar yok dedi. Çiçeklerin hepsi simsiyah olmuş, hasar yok diyor. İkinci ölçüme gelen eskper, " bu nasıl bir ölçüm" dedi. Çiçeklerin resimlerini gösterdim, %100 hasar yazdı.

estikey beğendi.
Eski 16-02-2018, 22:10   #6
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Sigortaya o kadar para vermektense, don ve dolu filesi çektirmek daha mantıklı sanki. Benim bahçe karışık dikim olduğu için bunu yapmam imkansız.

Eski 16-02-2018, 22:20   #7
Ağaç Dostu

%30 unu karşılamıyor değil sanırım yanlış ifade ettim. Bahçedeki don zararı oranı %30 un altında ise karşılamıyor.
Tarsim in hesaplama aracı var, istersen ordan bakabilirsin; https://trsm.tarsim.gov.tr/ftarsim/O...programId_=195

Benim poliçem
% 20 bin sütündeki zarara göre 4500 tl,
% 30 un üstündeki zarara göre 3700 tl
% 40 ın üstündeki zarara göre 3015 tl

Eski 16-02-2018, 22:23   #8
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Sigortaya o kadar para vermektense, don ve dolu filesi çektirmek daha mantıklı sanki. Benim bahçe karışık dikim olduğu için bunu yapmam imkansız.
Bende telli terbiye sistemi var zaten, file sistemi de en fazla 8-10 bine malolur. Don için de yukardan sisleme sistemi 4-5 bine malolur. Hepsi 12-15 bine çıkar. En azından 5-10 sene de idare eder...

tarku beğendi.
Eski 16-02-2018, 22:34   #9
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
%30 unu karşılamıyor değil sanırım yanlış ifade ettim. Bahçedeki don zararı oranı %30 un altında ise karşılamıyor.
Tarsim in hesaplama aracı var, istersen ordan bakabilirsin; https://trsm.tarsim.gov.tr/ftarsim/O...programId_=195

Benim poliçem
% 20 bin sütündeki zarara göre 4500 tl,
% 30 un üstündeki zarara göre 3700 tl
% 40 ın üstündeki zarara göre 3015 tl
O hesaplama aracını biliyorum. Poliçe yaptırırken 3 seçenekli bir sistem var. Muafiyet oranlarına göre ödeyeceğin primler değişiyor. Ben genellikle meyve fiyatını çok düşük tutuyorum. Hasar oluşursa, kar etmek için değil, masraflarımı karşılayacak şekilde fiyatlandırıyorum. Mesela bu sene 10 bin lira masraf ettiğim varsayarsak, meyve miktarını ve fiyatı ona göre hesap ediyorum. Tarsimden alacağım para masrafı, hasarlı ürünü ucuzda olsa sattığımda ise emeğimi çıkarırım diye düşünüyorum. Fazla malda gözümüz yok yani

estikey beğendi.
Eski 17-02-2018, 22:33   #10
Ağaç Dostu

O da mantıklı

Eski 19-05-2018, 14:32   #11
Ağaçsever

erenaydin's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2015
Tarsim pişmanlıktır. 100 hektar elma bahçesini Tarsim yaptırdık samsunda, meyveler 2-3 mm iken dolu vurdu. Ağaç üzerinde yeteri kadar meyve var diye zararı karşılamadı. O yüzden Türkiye'de tarsim kadar gereksiz bir kuruluş yoktur. Boş işler, para tuzağı.

erenaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024