agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları
(https)

Beğeni Düzeni15Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-04-2016, 11:00   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2012
Wink Fidan Dikim Aralığı

Merhabalar
Benim birkaç sorum olacak.
Bahçe için biraz alan çevirdim ve elma vişne armut ve seftali aldım.
Alan kısıtlı.
Bir bölümü çoraklı bir bölümünün altında taş mevcut ve bahar aylarında sulu bir zemin halini alyor.
Elimden geldiğince ıslah etmeye çalıştım.toprak taşıdım.taş temizliği çıkan suya farklı bir yön verdim.
Burda ben fidan aralarını 2 metre yapsam diğer aralığıda 3 metre yapsam yeterli olurmu.sıra arası 2 metre yürünecek ara 3 metre olacak.önerileriniz nedir.
ve son olarak kestane ve üzüm bu toprakta olurmu.ve sivasta kestane fidanı verimli olurmu

Düzenleyen Wearyfeat : 27-04-2016 saat 10:44
Wearyfeat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2016, 11:45   #2
Yeni Üye

öf öf öf ne yardımcı olmuş forum.hepiniz saolun varolun

Eski 26-04-2016, 13:30   #3
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2015
Küçük bahçeler için meyve fidanı yetiştirme teknikleri

Sende saol varol

saleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2016, 14:02   #4
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Sn. Wearyfeat klavyenizden ya da telefonunuzdan büyük harf yazmakta zorlanıyorsunuz sanırım. Ayrıca nokta haricinde noktalama işareti kullanmak zor geliyor sanırım. Sorduğunuz soruları okumaya çalıştım aralarda boşluk olmayınca anlamak zor oluyor. Siz yazdığınız cümleleri rahatça okuyup, anlayabiliyor musunuz? Dün mesaj yazmışsınız, bugün cevaplar yağmadığı için sitem etmişsiniz. 6 mesaj ve en az bir tanesi sitem. Böyle devam edin çok iyi cevaplar alacağınızdan şüphem yok

Kaman40 beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2016, 10:44   #5
Yeni Üye

Düzelttim.Google haritadan alanı işaretleyip resmini atacaktım ama görüntü kötü oldugu için yapamadım.plan seklinde bakardınız o şekilde nereye ne ekeceğimi söylerdiniz

Eski 27-04-2016, 19:21   #6
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Dikeceğiniz fidanlar klasik anaçlı mı? Eğer klasik anaçlı fidan dikecekseniz, en az 5 metre aralıklı olmasını öneririm. 2 metre aralık yarı bodurlar için bile sık sayılır. Fidan dikerken aralıklar gözünüze çok görünebilir, bundan 10 sene sonra ağaçların durumunu hayal ederseniz çok olmadığına siz de kanaat getirirsiniz. Ağaçların arası ne kadar seyrek olursa alacağınız mahsul ona göre bereketli olur.

Eski 28-04-2016, 08:20   #7
Yeni Üye

5 metre kullandıgım zaman alanım küçük pek bişey dikemem.
üstte bir resim attım.Ben böyle düşünmüştüm.ağaçların sıra araları sık ama yan taraftaki sranın arası geniş.
Budamayla bodur tutarım yükselmesine izin vermem.küçük bodur ağaçlar.Bahçe hem sevimli olur hemde meyve yemek isteyen çocuk bile gide toplar.Sonuçta ticari bir durum söz konusu değil.
nedir olurmu benim dediğim.5 metre imkansız

Eski 28-04-2016, 19:35   #8
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Resimdeki bahçe profesyonel bir meyve bahçesi. Siz hobi amaçlı değişik cins meyve fidanı dikeceksiniz. Her cinsin budaması farklı olacak. Yine de ben sık dikim yapacağım diyorsanız, yarı bodur anaçlı fidanlar dikmenizi öneririm. Elma ve armutta belki istediğiniz aralık uygun olabilir ama şeftali, vişnede sık dikim iyi olmaz.

Eski 28-04-2016, 21:32   #9
Yeni Üye

anlıyorum.Peki birkaç sorum daha olacak.Allahın izniyle cumartesi başlayacağım ekmeye.
4 köşe benim bahçem ama tam simetrik değil.Uzun kenarı doğuya bakıyor.Yarı bodur elmam armut ve şeftlai ve vişne var.bunları nasıl dikmeliyim.
Ben diyorum elma ve armudu doğu batı doğrultusunda dikeyim resimdeki gibi.çünkü bodurlar.Diğerlerini nasıl ekmeliyim sizce doğu batımı kuzey guneymı **** guneybatı kuzeybatı şeklindemi

Eski 28-04-2016, 22:06   #10
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Kafasında 3 tel saç olan adam berbere gitmiş. Berber gülmüş ve traş etmiş. Adamla kafa bulmak için, saçınızı ne tarafa tarayayım demiş. Adam, sağa tara derken bir tel saçı kopmuş. Berber, sola tararsam iyi olur demiş. Derken bir tel daha kopmuş. Bunun üzerine tek tel saçı kalan adam, bırak dağınık kalsın demiş.

Bende öyle diyeceğim bırak dağınık kalsın. Yaw 4 fidan dikeceksin, nasıl canın istiyorsa öyle dik. 3. köprüye güzergah mı belirliyorsun?

Eski 28-04-2016, 22:47   #11
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Yukarıda sayın saleri tam ihtiyacınız olan linki vermiş ama sanırım okumadınız.

En küçük alanda en çok ağacı yetiştirmek için teknikler burada:

Eğer düzenli budama yaparım diyorsanız fidanlarınız bodur olmasa bile sıra aralığı 90 cm'ye kadar düşürülebiliyor. Konuya göz atarsanız değişik uygulamaları görebilirsiniz.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2016, 07:59   #12
Yeni Üye

150 adet dikiyorum uzum ve kestane haric.

Eski 29-04-2016, 08:00   #13
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Yukarıda sayın saleri tam ihtiyacınız olan linki vermiş ama sanırım okumadınız.

En küçük alanda en çok ağacı yetiştirmek için teknikler burada:

Eğer düzenli budama yaparım diyorsanız fidanlarınız bodur olmasa bile sıra aralığı 90 cm'ye kadar düşürülebiliyor. Konuya göz atarsanız değişik uygulamaları görebilirsiniz.
Evet simdi bakiyorum saolun

Eski 29-04-2016, 21:56   #14
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
150 adet dikiyorsanız ticari amacınız var demektir. Bu durumda o teknikler sizin için uygun olmaz. Onlar ev bahçeleri için geçerli teknikler. Ağaç boyutlarını küçük tutup, sınırlı miktarda ürün elde etmeye yarıyor. Ticari uygulamalarda ise amaç maksimum ürün almaktır. Size daha geniş aralıklar lazım.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2016, 23:41   #15
Yeni Üye

Hele bismillah diyip baslayayim.olursa satarim.olmazsada gelsin es dost yesin.cocuklar dolassin icinde kopartsin golgesinde yatsin yesinler.arta kalanida satariz olmadi ese dosta kasa hazirlar yollariz.agaclari bodur ve kucuk tutmaktan yanayim.yarin basliyorum allahin izniyle.yardimlariniz icin saolun

gilan beğendi.
Eski 30-04-2016, 18:24   #16
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Wearyfeat Mesajı Göster
Hele bismillah diyip baslayayim.olursa satarim.olmazsada gelsin es dost yesin.cocuklar dolassin icinde kopartsin golgesinde yatsin yesinler.arta kalanida satariz olmadi ese dosta kasa hazirlar yollariz.agaclari bodur ve kucuk tutmaktan yanayim.yarin basliyorum allahin izniyle.yardimlariniz icin saolun
İlk başlarda dediklerinizi yapmanız kolay olabilir. Klasik anaçlarla ağaçlarınızı bodur tutmanız, ileriki yıllarda zorlaşacaktır. Ağaçlarınızı hem sık dikip hem de bodur olmasını istiyorsanız, bodur anaç kullanın. İlk yatırım maliyeti nispeten fazla olsa da ileriki yıllarda emek iş gücü harcamasını düşününce karlı çıkarsınız. Yine de karar sizin.

Eski 03-05-2016, 11:43   #17
Yeni Üye

Cumartesi basladim.dun bitirdim cok sukur.can suyuyla beraber sivi gubre takviyeside yaptim.emekler zai olmaz insallah.yardimlariniz icin saolun.kademe kademe ilerleyisi resimleyip paylasacagim

tarku beğendi.
Eski 20-07-2016, 07:23   #18
Yeni Üye

Arkadaslar ektigim fidanlar iyi gelisiyor ama bazilar bir gunde solup kuruyor.bir zararlimi var acaba toprak altinda

Eski 13-08-2016, 16:25   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2016
inşallah sorunsuz bir şekilde büyütürsün fidanları

Wearyfeat beğendi.
asilonline Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2016, 01:22   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2016
Badem için dikim aralığı en iyi kaça kaç olmalı

mrworld Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2016, 11:38   #21
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Wearyfeat Mesajı Göster
Arkadaslar ektigim fidanlar iyi gelisiyor ama bazilar bir gunde solup kuruyor.bir zararlimi var acaba toprak altinda

fidan ekilmez, dikilir. mesaj yazdığınız tarihte sıcaklar rekor kırıyordu ve fidan dikimine uygun bir zaman değildi.
ben yaz boyunca elimdeki tüplü fidanları asma çardağının gölgesinde her gün suladım ve ancak bu ayın sonunda dikeceğim.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2016, 09:07   #22
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
fidan ekilmez, dikilir. mesaj yazdığınız tarihte sıcaklar rekor kırıyordu ve fidan dikimine uygun bir zaman değildi.
ben yaz boyunca elimdeki tüplü fidanları asma çardağının gölgesinde her gün suladım ve ancak bu ayın sonunda dikeceğim.
sizin memleket nesi bilmiyorumda.ben Sivaslıyım.yazın bile köyde aksamları kaban giydik biz.neden kuruduğuna gelince.köstebek köklerini yemiş ve etrafındaki toprağı taşıyıp ağacın etrafını boşaltmış.birde ağacın ekilmesi veya dikilmesi kelimesine niye bu kadar takılıyorsun.istersem sapladım soktum geçirdim derim.sizi hiç ilgilendirmez.

Eski 29-10-2016, 14:23   #23
/

Giriş Tarihi: 23-09-2016
Arkadaşlar bahcemde 200 metrekare yer var karisik yari bodur meyve ağaçları belirledim forumlardaki yorumlari okuyarak.Sormak istediğim şu 46 meyve agaci belirledim ticari amacim yok ikiser metre araliklarla diksem sorun olur mu ?

aslama1994 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2016, 15:52   #24
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aslama1994 Mesajı Göster
Arkadaşlar bahcemde 200 metrekare yer var karisik yari bodur meyve ağaçları belirledim forumlardaki yorumlari okuyarak.Sormak istediğim şu 46 meyve agaci belirledim ticari amacim yok ikiser metre araliklarla diksem sorun olur mu ?
Ağaçları büyüdüğü zaman hayal etmeni tavsiye ederim. 2x2 diktiğinde ağacın her yönüne doğru 1 metre dal uzunluğu hesaplaman ve bunu gözünde canlandırman iyi olur. Ağaçlar yarı bodur olduğu için taçlandırma yere yakın olacak ve ağaçlar büyüdüğünde, bahçenin içinde emekleyerek gezmen gerekir. Ticari olsun, olmasın bu iş eğer size eziyet verecekse ne anlamı var? Ferah ir bahçe istiyorsan, bu kadar sık dikmeni tavsiye etmem. Ağaçlar büyüdüğünde sökmek insanı çok üzüyor. Bahçemde kiraz ağaçlarımın arasına elma dikilmiş ve koca ağaçtan 1 kilo elma alamıyorum. Bu sene sökeceğim ancak elma vermemesine rağmen üzülüyorum.

Eski 30-10-2016, 13:00   #25
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Ağaçları büyüdüğü zaman hayal etmeni tavsiye ederim. 2x2 diktiğinde ağacın her yönüne doğru 1 metre dal uzunluğu hesaplaman ve bunu gözünde canlandırman iyi olur. Ağaçlar yarı bodur olduğu için taçlandırma yere yakın olacak ve ağaçlar büyüdüğünde, bahçenin içinde emekleyerek gezmen gerekir. Ticari olsun, olmasın bu iş eğer size eziyet verecekse ne anlamı var? Ferah ir bahçe istiyorsan, bu kadar sık dikmeni tavsiye etmem. Ağaçlar büyüdüğünde sökmek insanı çok üzüyor. Bahçemde kiraz ağaçlarımın arasına elma dikilmiş ve koca ağaçtan 1 kilo elma alamıyorum. Bu sene sökeceğim ancak elma vermemesine rağmen üzülüyorum.
3×3 uygun olur mu ? Daha önce hiç bodur ya da yarı bodur dikmediğim icin tahmin edemiyorum.

Eski 31-10-2016, 07:52   #26
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aslama1994 Mesajı Göster
3×3 uygun olur mu ? Daha önce hiç bodur ya da yarı bodur dikmediğim icin tahmin edemiyorum.
Her ağacın oluşturacağı taç farklıdır. Ağaçlara vereceğiniz şekiller de bunda etkilidir. Hobi bahçesine, farklı çeşitlerde fidan dikeceğiniz de ticari bahçelerdeki gibi standart fidan aralıkları uygun olmaz. Elma ile şeftalinin istediği mesafeler farklıdır. Bu yüzden 3x3 gibi bir sınırlama doğru olmaz. Yine de belirli bir düzen de dikmek istiyorum diyorsanız, sıra aralarını biraz daha geniş tutmanızı öneririm.

Eski 31-10-2016, 17:43   #27
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Her ağacın oluşturacağı taç farklıdır. Ağaçlara vereceğiniz şekiller de bunda etkilidir. Hobi bahçesine, farklı çeşitlerde fidan dikeceğiniz de ticari bahçelerdeki gibi standart fidan aralıkları uygun olmaz. Elma ile şeftalinin istediği mesafeler farklıdır. Bu yüzden 3x3 gibi bir sınırlama doğru olmaz. Yine de belirli bir düzen de dikmek istiyorum diyorsanız, sıra aralarını biraz daha geniş tutmanızı öneririm.
Teşekkür ederim.

Eski 16-11-2016, 11:58   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-11-2016
arkadaş 6000 m2 yerimizin dört tarafını çam,çınar,ladin,sedir, selvi tarzı ağaçlarla donatmak istiyorum.orman şefliğinde bu ağaçlar ucuz fiyata alınabiliyo. Öncelikle (burası yeri değil biliyorum) 1)Böyle bir fikir saçmamı olur 2)Saçma değilse bu tarz fidanların dikim aralığı ne olmalıdır? teşekkürler

EKOLOJİİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2016, 12:42   #29
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EKOLOJİİ Mesajı Göster
arkadaş 6000 m2 yerimizin dört tarafını çam,çınar,ladin,sedir, selvi tarzı ağaçlarla donatmak istiyorum.orman şefliğinde bu ağaçlar ucuz fiyata alınabiliyo. Öncelikle (burası yeri değil biliyorum) 1)Böyle bir fikir saçmamı olur 2)Saçma değilse bu tarz fidanların dikim aralığı ne olmalıdır? teşekkürler
Bu tarz ağaçların dikim aralığını bilmiyorum ancak arazinin etrafını çevirmekten bahsettiğinize göre, komşu tarla ile aradaki sınırdan bahsediyorsunuz sanırım. İlk dikildiğinde belki sorun olmaz ancak ağaçlar büyüyüp, komşu tarlayı işgal etmeye başladığında, komşunuz ile aranız açılabilir veya ağaçlarınıza zarar verilebilir. Dikeceğiniz her fidanın büyüdüğünde nasıl bir şekile sahip olacağını düşünerek dikerseniz, sonradan üzülmezsiniz. Dikeceğiniz her ağacın ne kadar alan kaplayacağını tek tek araştırmalısınız.

kamil35 ve defender77 beğendi.
Eski 24-11-2016, 11:38   #30
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EKOLOJİİ Mesajı Göster
selvi fazla enine büyümüyor.şöyleki.bahçemde 35 40 senelik selviler var.bazıların araları bir metre bile yok.ama hiçbir sıkıntı olmamış bu zamana kadar.arada bir alt kısımlarını budayıp odun ediyorum.birbirleriyle çok yakın oldukları için çok güzel bir görüntü oluşturuyor.fakat doğuda olanlar sabah güneşini engelliyor.kışın güne daha açılı geldiği için evin bir kısmı hiç günes almıyor.selvi konusunda uzman sayılırım.yıllardır ekerim.3 metre 4 metre çelik alın.büyümesini daha az beklersiniz.gidin normal yetişkin bir selviyi budayın.uyanmaya başlamadan dikin.erafınada kazıklar çekıp tabanını hareket edemeyecek bir konuma getirin.bazıları diyor 30 santimle başlayın 1 metre dikin.yoksa tutmaz.sahsen ben 4 metrelik çelikler diktim.hiç fire vermedim.parasız temin edebilirsiniz işin özeti selviyi

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024