agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları
(https)

Beğeni Düzeni550Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-03-2021, 16:44   #91
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2021
Faydalı olmuş elinize sağlık

onurserapsahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2021, 16:53   #92
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Benim hurmaların 2020 Mayıs ayındaki durumu:

Name:  27F236F2-A192-40A5-9DD7-7F95DD2D5E7C.jpg
Views: 709
Size:  67.0 KB

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2021, 17:21   #93
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Bunlar da üçlü şeftalilerimiz. Evin yan tarafında dar bir geçişte oldukları için çite yakın dikmek zorunda kaldık. Aralar 45cm civarı.

Türler: Gold dust, Elberta, Babcock white
Anaç hepsinin aynı: Citation Hybrid

Mart 2019:

Name:  346055EF-141B-468B-A222-86EDB058B403.jpg
Views: 684
Size:  61.4 KB

Mart 2021:

Name:  E8946F85-280A-46C0-BDF6-5CD17F1142DD.jpg
Views: 688
Size:  67.1 KB

Name:  5E1CB605-DEDE-4C40-B627-201E94D0D4DA.jpg
Views: 700
Size:  66.6 KB

Eski 04-04-2021, 17:29   #94
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Şeftalilerin hemen yanında ikili avokado.

Türler: Holiday ve Littlecado

Yer çok dar olduğu için ufak avokado türleri seçtim. Holiday sonbahar/kış aylarında, Littlecado ise ilkbahar/yaz aylarında meyve veriyormuş. Böylece hasat yıl içine yayılmış olacak umarım.

Name:  DF7924B0-B490-42DD-978C-7770121057CE.jpg
Views: 688
Size:  65.4 KB

Eski 19-06-2021, 11:46   #95
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2021
Merhaba. dün akşam 2 tane kayısı fidanı diktik. 1 tanesinin yerini iyi hesaplayamamışız.Önündeki ağaçlardan dolayı az güneş görüyor. bunun bi zararı olur mu?

ikisi de güney çephede.

cem_77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2021, 19:13   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2021
Merhabalar, forumu bahçeli bir ev hayali kurduğumda yıllar evvel bulmuştum ve geçen yılların sonunda küçük bir bahçeli eve sahip olmak üzereyim inşallah. Şimdi bahçe yapmaya çalışıyorum, forumda pek çok başlığı okudum ama cevap bulamadığım bir husus var. Bir çukura birden fazla fidan diktiğimizde gübreleme işi nasıl olacak? Her biri farklı zamanlarda farklı türde gübreler isteyebilir sonuçta..

gilan beğendi.
Zordegil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2021, 08:08   #97
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zordegil Mesajı Göster
Merhabalar, forumu bahçeli bir ev hayali kurduğumda yıllar evvel bulmuştum ve geçen yılların sonunda küçük bir bahçeli eve sahip olmak üzereyim inşallah. Şimdi bahçe yapmaya çalışıyorum, forumda pek çok başlığı okudum ama cevap bulamadığım bir husus var. Bir çukura birden fazla fidan diktiğimizde gübreleme işi nasıl olacak? Her biri farklı zamanlarda farklı türde gübreler isteyebilir sonuçta..
Bir çukurda farklı fidanlar yetiştirmek yerine seçenek : Uygun bitki türleri seçerek, aynı gövdeye farklı bitkilerden aşılamalar yapabilirsiniz.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2022, 13:46   #98
Yeni Üye

besiktasamet's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2015
Ann Ralph

sayın gilan bu kitapla sizin sayesinde tanıştım. döviz atakları öncesi elde etmenin buruk sevincini yaşıyorum

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Yakın zamanda yine bu teknikten esinlenerek yazılmış bir meyve ağacı yetiştirme kitabı okudum. Çok faydalı bir kitap. Ev bahçesinde meyve ağacı yetiştirmekle ilgili ihtiyaç duyulabilecek her bilgiyi içeriyor.

Türkçe çevirisi var mı bilmiyorum. Meyve yetiştirmeye ilgi duyan yabancı dili olanların kesinlikle okumasını tavsiye ederim.

Satış linki:
Grow a Little Fruit Tree: Simple Pruning Techniques for Small-Space, Easy-Harvest Fruit Trees: Ann Ralph: 9781612120546: Amazon.com: Books

Küçük bir Meyve Ağacı Yetiştir

Eklenti 592384

gilan beğendi.
besiktasamet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2022, 19:18   #99
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-01-2022
Merhaba ben de 1354 m2 bahçeme karışık meyve bahçesi yapmak istiyorum. Ama birbirine uyumlu meyve ağaçlarını birbirine komşu dikmek istiyorum. Meyve ağacı uyum listesi aradım ama bulamadım. Bazı yerlerde de mesela elma ile armut komşu dikilebilir derken bir başkasında uzak olmalılar deniyor. Uyum tablosu konusunda yardım rica ediyorum. Hangi ağaçlar birbirine iyi komşu ya da kötü komşudur ? teşekkürler.

gilan ve kamil35 beğendi.
teosos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2022, 21:37   #100
Yeni Üye

besiktasamet's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2015
ben bodur yari bodur klasik dikim araliklarina dikkat ettikten sonra hepsinin iyi komsu olacagina inaniyorum. türün kendine verimli/verimsiz olmasına bakarak tozlayicilariyla birlikte dikmek, su seven sevmeyen agacları bir araya dikmek, zararlıları ayni olan agacları bir araya dikmek (ilaclamadaki kolaylik acisindan) daha mantiklı geliyor. kolaylıklar diliyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi teosos Mesajı Göster
Merhaba ben de 1354 m2 bahçeme karışık meyve bahçesi yapmak istiyorum. Ama birbirine uyumlu meyve ağaçlarını birbirine komşu dikmek istiyorum. Meyve ağacı uyum listesi aradım ama bulamadım. Bazı yerlerde de mesela elma ile armut komşu dikilebilir derken bir başkasında uzak olmalılar deniyor. Uyum tablosu konusunda yardım rica ediyorum. Hangi ağaçlar birbirine iyi komşu ya da kötü komşudur ? teşekkürler.

kamil35 beğendi.
besiktasamet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2022, 23:10   #101
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Tek çukura birden fazla fidan dikerken genelde aynı meyvenin farklı türleri bir arada dikiliyor. Mesela 3 çeşit elma ağacı bir arada gibi. Onun dışında birbirine aşılanabilen türlerin de yakın dikimi konusunda sorun olmaz diye düşünüyorum. Mesela şeftali, kayısı, erik...

Ama aslında asıl önemli olan anaç türlerin uyumlu olması. Ağaçların aşılı oldukları anaç hakkında bilgi edinebilirseniz faydalı olur. Bazen aynı şeftali türü çok farklı anaçlara aşılanabiliyor. Bu anaçların dayanıklı oldukları toprak türleri ya da dayanıklı oldukları hastalıklar farklı olabiliyor. Benzer anaçlar işinizi kolaylaştırır.

OSMAN45 beğendi.
Eski 14-02-2022, 23:12   #102
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zordegil Mesajı Göster
Birbirinden farklı istekleri olan türleri tek çukura dikmenizi tavsiye etmem. Benzer istekleri olan benzer türler tek çukurda yetiştirilebilir.

Eski 02-11-2022, 09:01   #103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2011
Bu iş benim kafama da yattı. Konu çok güzel ve yapılması gerekenleri öğrenmemiz açısından çok güzel. Ne kadar çok yanlış yapıyormuşuz. Bahçemde deneyeceğim. Ağaçlara çıkmak yerine boyundaki ağaçtan meyve elde etmek.

Ağacı dikim yaptıktan sonra veya dikili bir ağacı ufaltmak sanırım budamadan geçiyor. Dikili bir ağacı ufaltmak 3 yılda gerçekleştirin yazıyor. Buna dikkat edilerek sanırım mevcut ağaçlar ufaltılabilir.

Bu sene incir köklendirmiştim ve toprakla buluşturdum. Aynı üzüm asmaları gibi yapmak istiyorum birde şimdi fazla boylanmasını engelleyip ufak boylu olmasını sağlayacağım.

Aşı yaptığım ve yeni diktiğim fidanlara da bu tekniği uygulayacağım.

Teşekkürler.

gandor08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2022, 08:44   #104
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2011
Köyde 4 lü fidan dikmek için kazdım ama biyerde baya büyük bir taş çıkınca vazgeçtim 2 adet fidan dikip ufak ağaç şeklinde büyüteceğim. Armut fidanı 2 adet.

SM-A705FN cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

gandor08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2022, 09:24   #105
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:

suyu seven ağaçları su kaynağına yakın dikin. bodur anaç tercih etmeyin çünkü susuzluğa dayanmıyor ve desteğe ihtiyacı var kökleri zayıf olduğu için. yarı bodur anaçlar uygun. yarı bodur anacında kurağa ve tabansuyuna dayanıklı olan çeşitlerini tercih edin.

gandor08 beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bodur, budama, budama zamanı, meyve ağaçları, meyve fidanı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024