agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları
(https)

Beğeni Düzeni550Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-02-2016, 22:35   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-12-2015
Sn. Gilan, bu sabah aynen dediğiniz gibi makasımı kolonya ile sterilize ettikden sonra yerden 45 santimetreden yükseklikten yatay kesikler ile elma ve ayvamı budadım. 45 derecelik açı yapmadım. Acaba yapmalımıdım? Yarın biraz daha aşağıdan tekrar budasam daha mı iyi olur yoksa daha mı kötü bilemedim. Birde sanırım ağaçlarım tam ya da yarım bodur değiller. Bu ilerde bir sıkıntı yaratır mı? Bundan sonra edineceğim meyvelerde acaba bodur ağaç mı tercih etmeliyim? (Fidanlarımın en büyük boy saksıya dikildiğini yazmışmıydım).

Budanmış parçalara kıyamadığımdan 25 santimetrelik çelikler hazırlayıp onlarıda toprağa diktim. Çelikden üreme ile ilgili sadece dut özelinde yazılanlar okudum gün içerisinde, belkide nafile bir çaba olacak, sizin bir fikriniz var mı bu konu ile ilgili?

Düzenleyen putko : 17-02-2016 saat 08:43 Neden: İmla
putko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2016, 22:58   #32
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Aynen ben de budadığım parçaları kıyamayıp ufak saksılara sokuşturdum.
Onlardan bir beklentim yok, hatta tutacak olurlarsa yerim de yok ama atamadım. Bakalım göreceğiz.

45 derece ile kesmek yağış olduğunda suyun akıp gitmesi için tavsiye ediliyor diye biliyorum. Çok ciddi bir sorun olacağını sanmam.

Bu teknikler için ağacınızın bodur olmasına gerek yok. Hatta özellikle, kök sistemleri iyi gelişmediği için, tam bodur ağaç seçmemeniz öneriliyor. Yarı bodur olması daha az büyüyeceği için budama işinizi azaltabilirdi ama hiç gerekli değil. Siz budamaya devam ettikten sonra ağacınızı istediğiniz boyda tutabilirsiniz.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2016, 01:18   #33
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-12-2012
Paylaşım harika olmuş Sn. gilan, meyve fidanlarını dikmeden önce tekrar tekrar bu sayfaları okuyacağım. Fakat çekindiğim bir konu var; normalde doğru olarak bilinen eski ve yanlış yöntemleri bile bilmeyen, hayatında ilk kez fidan dikecek olan ben, acaba yeni olan bu yöntemle başarılı olabilir miyim ki? Denemeden de öğrenemeyeceğimi biliyorum, inşallah başarılı oluruz ve her birimizin bodur bodur, sevimli meyve ağaçları olur
Elinize, dilinize sağlık...

gilan, zelish ve ahsenn beğendi.
tugrulalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2016, 11:57   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Sayın gilan, gerçekten ilginç ve faydalı bir konu açmışsınız. Teşekkür ederim.
Paylaşımlarınızın devamını dilerim.

gilan ve zelish beğendi.
Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2016, 06:51   #35
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Üçlü diktiğim trabzon hurmaları şimdilik çok iyi gidiyor. Üç türde de birer tane meyve oluşumu var.
Bakalım büyütebilecekler mi...

Name:  IMG_3101.jpg
Views: 2502
Size:  64.2 KB

Name:  IMG_3102.jpg
Views: 2454
Size:  37.8 KB

Eski 23-04-2016, 08:22   #36
Ağaçsever

safaguclu's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2016
Galeri: 2
Çok güzel paylaşım olmuş, çok teşekkürler. Ben de balkonda saksıda meyva ağacı yetiştirmeye çalışıyorum. Sizinkinin boylarında bir fuyu ağacım var. Üzerinde 7 tane meyva oluştu, meyva seyreltmesi yapmalı mıyım acaba?

safaguclu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2016, 19:16   #37
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi safaguclu Mesajı Göster
Çok güzel paylaşım olmuş, çok teşekkürler. Ben de balkonda saksıda meyva ağacı yetiştirmeye çalışıyorum. Sizinkinin boylarında bir fuyu ağacım var. Üzerinde 7 tane meyva oluştu, meyva seyreltmesi yapmalı mıyım acaba?
Trabzon hurmaları okuduğum kadarıyla Haziran civarında bazı meyvelerini dökermiş. Seyreltme yapılacaksa bundan sonra yapmak gerekirmiş. Ama fuyu pek diğerleri kadar dökmezmiş. Ben olsam biraz daha gözlerdim ama bu konuda tecrübem yok.
Trabzon hurmasının başlığına da göz atabilirsiniz:
Diospyros (Trabzon Hurması)

Eski 23-04-2016, 21:04   #38
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-04-2012
Küçük bir bahçem var

Merhaba,
Konuyu gördüğümde çok ilgimi çekti,
400m2 bahçe, konteynır için ayrılacak yer, arılar, sebzeler için ayrılacak alan ekmek istediğim ağaçların çokluğunu hesaplayınca tam aradığım konuyu buldum dedim.

Dikkatlice okuduktan sonra denemeye karar verdim ve fidanların bir kısmını ektim, umarım başarılı olurum.
Konuyu açan ve burada bilgilerini paylaşan gilan a ve konu hakkında paylaşımda bulunan herkese teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

ayhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2016, 23:32   #39
Ağaçsever

Küçük bir bahçem var 2

Bahçeye ve Fidelere ait fotoğraflar

Eklenen Resimler

gilan, zelish, kamil35 ve 6 kişi beğendi.
Eski 25-04-2016, 05:56   #40
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Sayın ayhank, bu teknikleri aramızda en ciddi uygulayan siz oldunuz. Paylaştığınız için çok teşekkürler. Umarım tam istediğiniz gibi gelişirler.

Gelişmeleri de düzenli olarak paylaşırsanız hepimiz için çok faydalı olur.

zelish ve ayhank beğendi.
Eski 25-04-2016, 09:30   #41
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2015

3x9 mt ye 12 fidan şeması.

Acaba 27 mt ye 3x27 mt 36 fidan dikilebilir mi ? Yoksa her 9 mt de ekstra boşluk mu bırakmalıyız ?

gilan, zelish ve nuaymu beğendi.
saleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2016, 19:56   #42
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Ekstra boşluğa gerek yok. Sırayı istediğiniz kadar uzatabilirsiniz.
Yalnız sanırım o şemanın ölçülerini çevirirken hata yapmışım. 9 değil de yaklaşık 11 metreye tekabül edecek. Sıralı dikimde her iki fidan arasında önerilen mesafe 90 cm (36 inch).

Örnek uygulama:
Kaynak: Hedgerow | Dave Wilson Nursery

Name:  boc_hedge_DWNphoto_hedgerow3.jpg
Views: 2486
Size:  49.4 KB

Eski 25-04-2016, 19:59   #43
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Bu da çok ilginç bir uygulama olmuş. Değişik türlerde elma ağaçları.
Gelişmiş halini de görmek gerek.

Kaynak: Hedgerow | Dave Wilson Nursery

Name:  boc_hedge_ericKathy_9.jpg
Views: 2378
Size:  54.0 KB

Eski 29-04-2016, 07:26   #44
Ağaç Dostu

Sn. Gilan,
Bunlarda benim şubat ayında diktiğim elma ve ayvam. 45 cm'den kesmiştim ve gayet güzel tepeye yakın dallar verdiler. Ama sorun aşağıdan da verdiler

Onları koparmak konusunda emin olamadım. Bu sene dikildiği için, kök yapsın diye bırakmalı mıyım yoksa üst dalların enerjilerini çalıyor diye koparmalı mıyım? Birde aynı soruyu üstte bir birine çok yakın bir çok dal için soracağım. Beğendiğim açıda 3 ya da 4 tanesini bırakıp kalanını temizlemeli miyim?

Name:  20160429_080422.jpg
Views: 2376
Size:  48.1 KB

Name:  20160429_080443.jpg
Views: 2393
Size:  47.9 KB

Name:  20160429_080437.jpg
Views: 2363
Size:  43.9 KB

zelish, Muda ve efeege beğendi.
Eski 29-04-2016, 07:59   #45
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Kök yapsın ne demek? Alttaki dallar nasıl kök yapmaya fayda sağlayacak ki?

Normalde tepe olarak seçtiğiniz noktada 3-4 tane güzel açılı dal bırakıp gerisini temizlemeniz öneriliyor. Hem üstteki kalabalık dalları, hem de alttakileri. Ama tabii önerileri dinleyip dinlememek sizin seçiminiz.

Şu mesaj tam bu konudan bahsediyor: Küçük bahçeler için meyve fidanı yetiştirme teknikleri

zelish, ahsenn ve putko beğendi.
Eski 29-04-2016, 09:06   #46
Ağaç Dostu

Yani daha çok fotosentez, henüz bu sene dikilmiş bir fidan için daha fazla enerji ve daha gelişmiş bir kök yapısı sağlar demek istemiştim. Ya da tam tersi kısıtlı kökler bu kadar çok yaprağı besleyemez duruma da gelebilir. Bunu anlamaya çalışmıştım. Tavsiye edilene uyayım ben.

Birde yeni aldığım fidanları budamak için geç mi kaldım acaba? Birisi hicaz narı ve sanırım iki yıllık. Henüz çok genç. Diğeri ise tahiti lime, dalları çok kötü gelişmiş. Ama meyveleri var üzerinde kıyamadım ona.

Name:  20160425_081515.jpg
Views: 2712
Size:  48.1 KB

Name:  20160425_081506.jpg
Views: 2326
Size:  43.7 KB

Bir de bodur mayer limonu var. Zaten epey bir alttan güzel bir çatalı var. Buna seneye budama yapsam mı yoksa zaten var olandan devam mı etmeliyim bilemedim.

Name:  20160425_081521.jpg
Views: 2330
Size:  47.3 KB

zelish ve Muda beğendi.
Eski 29-04-2016, 17:49   #47
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Hmm... Daha fazla fotosentez kaygısı güzel bir düşünce, benim aklıma gelmemişti. Ama hayır, o nedenle bırakmamak lazım.

Bu teknikler turunçgiller için geçerli değil. Onları ayrıca araştırmalısınız, benim de bilgim yok.

Nar için ise, yanlış hatılamıyorsam, zaten doğası gereği çok boylanmadığı için gerek yok diyordu okuduğum kitap.

zelish beğendi.
Eski 30-04-2016, 13:10   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2008
Daha güçlü kök yapısı dalların da hızlı gelişimine yol açabilir, bu da istenen bir durum değil galiba.

gilan ve zelish beğendi.
rozkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2016, 11:45   #49
Ağaç Dostu

zelish's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2008
Galeri: 39
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster

Bu teknikler turunçgiller için geçerli değil. Onları ayrıca araştırmalısınız, benim de bilgim yok.
Bende bahçeme gecen sene diktiğim portakal, limon ve mandalina için bir deneme yapacaktım.

Verdiginiz bilgiler çok değerli sevgili gilan, sizin ve bu tekniği uygulayanların sıkı takipçisi olacağım.

gilan ve nuaymu beğendi.
zelish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2016, 22:59   #50
Ağaçsever

Bu teknikte edilebilecek türler

Merhaba,
Bu teknik uygulanarak tüm türler ekilebilirmi,
Örneğin; badem, incir, dut ya da ceviz gibi türler de 50 cm aralıklarla 4 lü gruplar halinde ekilebilirmi.
Açık kök olarak zamanında temin edemediğinden bunları henüz dikmedim, malum sebze bahçesini yetiştirmek gerekiyordu. Şimdi sıra eksik meyve fidanları bu tamamlamaya geldi, konu hakkında bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

gilan beğendi.

Düzenleyen ayhank : 25-05-2016 saat 22:04
Eski 25-05-2016, 06:49   #51
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

İncir için mümkün olduğunu biliyorum, kitaplarda geçiyor. Dut için de olacağını tahmin ediyorum. Ama badem ve ceviz hakkında bilgim yok. Onların da yaz budamasıyla bodur tutulabildiğini biliyorum ama çoklu dikim için bir sakıncaları var mı bilmiyorum.

Bu arada ek olarak, bu teknikleri bulan kişi 4'lü de dikim yapılabildiğini ama kendisinin en yüksek verimi 3'lü gruplarda aldığını söylemişti.

Eski 25-05-2016, 16:33   #52
Ağaç Dostu

defender77's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2015
Konunun çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Başta Sayın gilan ve diğer paylaşımda bulunan arkadaşlara teşekkür ederim.

gilan beğendi.
defender77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2016, 20:25   #53
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
İncir için mümkün olduğunu biliyorum, kitaplarda geçiyor. Dut için de olacağını tahmin ediyorum. Ama badem ve ceviz hakkında bilgim yok. Onların da yaz budamasıyla bodur tutulabildiğini biliyorum ama çoklu dikim için bir sakıncaları var mı bilmiyorum.

Bu arada ek olarak, bu teknikleri bulan kişi 4'lü de dikim yapılabildiğini ama kendisinin en yüksek verimi 3'lü gruplarda aldığını söylemişti.
Söz konusu fidanları çoklu dikim tekniği ile ekebilsek dahi 4 tane dut ya da 4 tane incir bahçe için fazla gelir diye düşünüyorum, aslında 4 lü dikim yerine keşke tek sıra halinde 90 cm yapsaydim diye düşünüyorum , böylece bazıları 4 lü bazıları 2 li olmayıp daha düzenli bir yerleşim elde edebilirim. Ayrıca 4 lü ekimde merkez boş kalacağından ilerleyen yıllarda ağaçlar denge sorunu yaşar mı diye endişe etmeye başladım .
Kışa doğru tek sıra ya dönebilir miyim sizce ne dersiniz.

gilan beğendi.
Eski 30-05-2016, 21:32   #54
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Sevgili gilan, emeğiniz için teşekkürler. Çok kıymetli bilgiler bunlar. Umarım uygulama şansım olur.

gilan beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2016, 19:28   #55
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayhank Mesajı Göster
Söz konusu fidanları çoklu dikim tekniği ile ekebilsek dahi 4 tane dut ya da 4 tane incir bahçe için fazla gelir diye düşünüyorum, aslında 4 lü dikim yerine keşke tek sıra halinde 90 cm yapsaydim diye düşünüyorum , böylece bazıları 4 lü bazıları 2 li olmayıp daha düzenli bir yerleşim elde edebilirim. Ayrıca 4 lü ekimde merkez boş kalacağından ilerleyen yıllarda ağaçlar denge sorunu yaşar mı diye endişe etmeye başladım .
Kışa doğru tek sıra ya dönebilir miyim sizce ne dersiniz.
Neyin fazla olup neyin olmayacağı tamamen kişisel tercih. Bence mesela [beyaz dut - kara dut - mor dut] ya da [beyaz incir - siyah incir - patlıcan inciri] gibi gruplar gayet güzel olabilir. Ama ben inciri de dutu da çok severim, o nedenle böyle düşünüyorum. Herkes kendi yemeyi en çok sevdiği meyvelere ağırlık vermeli.

Düzgün budama ile 3'lü 4'lü dikimde denge sorunu yaşanmamalı. Hiç öyle bir durum okumadım. Ama tabii kendi tecrübelerimden konuşma şansım da yok. Hepimiz bu tekniklerde çok yeniyiz.

Ben grup halinde dikimleri tek sıraya göre daha çok seviyorum ama bu da kişisel bir tercih. İlla taşımak istiyorsanız dediğiniz gibi bu kış bunun için son şansınız olacaktır. Zor olur ama mümkün.

Eski 07-06-2016, 00:45   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Harika bir paylaşım olmuş.En kısa zamanda 4 çeşit şeftali ile bu tekniği deniyeceğim.

gilan beğendi.
mezinoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2016, 16:28   #57
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-11-2013
Sayın gilan merhaba,

Konuyu dün gördüm ve atladığım bir kısım olmaması için defalarca baştan itibaren okudum. Bahçeme önümüzdeki yıl dikeceğim meyve ağaçları yaklaşık 400m2 alan kaplıyordu. Bu yöntem sayesinde büyük bir alandan tasarruf edeceğim.
Fakat biraz önce kafama bir soru takıldı. Ağaçların bodur kalmasını sağlamak için, Temmuz ayında budama yapılması gerektiği yazıyor. Peki Temmuz - Ağustos aylarında hasat alınacak ağaçların budaması nasıl olacak? Biz normal budamamızı yapacağız, meyve seyreltmesi de aynı anda yapılmış mı olacak? (Meyve seyreltmesi tek daldaki bürün meyvelerin alınmasıyla başarılı olabilecek bir işlem olduğunu düşünmüyorum.)

Bir de, kitabın siparişini Amazon' dan vermeyi düşünüyorum. Kitapta meyve türleri için önerilen dikim ve bakım teknikleri ayrıntılı olarak anlatılıyor mu?

Şimdiden teşekkür ederim.

gilan beğendi.

Düzenleyen Hellmarch : 30-10-2016 saat 16:29 Neden: İmla
Hellmarch Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2016, 08:57   #58
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2016
Sn. gilan, konuyu yeni keşfettim zaten forumda da çok eski sayılmam. Çok müthiş bir konu, özellikle benim gibi evinin küçük bahçesinde her santimetrekareyi değerlendirme çabasında olanlar için. Aslında bahçeme alıp Ekim ayında diktiğim tam ve yarı bodur meyve fidanlarını almadan önce konuyu görmüş olmayı çok isterdim. Neyse yine de ilave dikimlerle bir kısmını çoklu dikime çevirmek ve boylarını alçak seviyede tutabilmek konusunda çok yardımcı olacağını düşünüyorum, umarım bu teknikleri doğru uygulayabilirim. Ayrıca sizin konuyu aktarmada kullandığınız akıcı dil ve anlatım sayesinde bir çırpıda okunabiliyor. Tekniğin 35 yıldır bizzat uygulayıcısıyla yüz yüze görüşebilmiş olmanız da çok güzel olmuş. Sizin trabzon hurmaları ne alemde? Meyve alabildiniz mi? Paylaşımlarınızın devamını merakla takip ediyorum.

gilan beğendi.
mister73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2017, 21:45   #59
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hellmarch Mesajı Göster
Sayın gilan merhaba,

Konuyu dün gördüm ve atladığım bir kısım olmaması için defalarca baştan itibaren okudum. Bahçeme önümüzdeki yıl dikeceğim meyve ağaçları yaklaşık 400m2 alan kaplıyordu. Bu yöntem sayesinde büyük bir alandan tasarruf edeceğim.
Fakat biraz önce kafama bir soru takıldı. Ağaçların bodur kalmasını sağlamak için, Temmuz ayında budama yapılması gerektiği yazıyor. Peki Temmuz - Ağustos aylarında hasat alınacak ağaçların budaması nasıl olacak? Biz normal budamamızı yapacağız, meyve seyreltmesi de aynı anda yapılmış mı olacak? (Meyve seyreltmesi tek daldaki bürün meyvelerin alınmasıyla başarılı olabilecek bir işlem olduğunu düşünmüyorum.)

Bir de, kitabın siparişini Amazon' dan vermeyi düşünüyorum. Kitapta meyve türleri için önerilen dikim ve bakım teknikleri ayrıntılı olarak anlatılıyor mu?

Şimdiden teşekkür ederim.

Merhabalar Hellmarch, kusura bakmayın, sorunuzu ancak gördüm.

Temmuz'da yapılan budamada ister istemez meyveli dallar da gidecek. Bu nedenle budamadan vazgeçilmemesi gerektiğini özellikle vurguladılar. Aslında meyveleri görüyor olmak budama kararlarını verirken işe yarayabilir. Örneğin aynı tarafa uzanan 2 dal varsa ve birini kesmek gerekiyorsa, verimi daha iyi olanı bırakıp diğerini kesebilirsiniz.

Ağacın boyunun 3-5 yıl içinde oturduğunu, bu süreden sonra daha az miktarda budamayla bodurluğunun korunduğunu söylüyorlar. Dolayısıyla bu acımasızca budayacağımız zaman çok uzun değil neyse ki.

Temmuz budaması sizin de dediğiniz gibi meyve seyreltmesini halletmiyor. Kalan dallarda hala seyreltme yapmak gerekiyor. Kitaptan örnek öncesi ve sonrasını gösteren seyreltme fotoğrafları ekledim. Her grubu sadece tek bir meyve kalacak kadar seyreltmeyi, elma ve şeftali gibi iri meyvelerde ise her iki meyve arasında bir karış mesafe bırakmayı tavsiye ediyorlar. (Böylece hem meyveler daha iri büyüyebiliyor, hem de zararlılar da bir meyveden diğerine geçememiş oluyor.) Katıldığım eğitimde de %75 oranına kadar seyreltme yapmak tavsiye edilmişti.

Name:  IMG_2911.jpg
Views: 1985
Size:  39.5 KB

Name:  IMG_2912.jpg
Views: 1983
Size:  38.2 KB

Bahsettiğim kitapta her meyve türü ayrı ayrı anlatılmıyor. Hepsi için geçerli olan dikim teknikleri, toprak türlerine göre dikkat edilecek hususlar, aşılamada kullanılan değişik anaçların özellikleri, ilk yıl budaması, sonraki yıllarda bakım, gübreleme, sulama ayrıntılı olarak anlatılıyor. Aklıma gelmeyen başka konu başlıkları da vardır kesin. Eğer bir tür için farklı bir durum varsa not ediliyor. Yalnız kitap en çok elma, armut, şeftali, kayısı, incir, Trabzon hurması, kiraz, erik, nardan bahsediyor. Turunçgiller ile ilgili sadece tek sayfa var.

Pişman olacağınız sanmam. Ben sayfa atlamadan okudum ve çok şey öğrendim.

OSMAN45, Özden, Muda ve 3 kişi beğendi.
Eski 18-01-2017, 21:55   #60
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mister73 Mesajı Göster
Sn. gilan, konuyu yeni keşfettim zaten forumda da çok eski sayılmam. Çok müthiş bir konu, özellikle benim gibi evinin küçük bahçesinde her santimetrekareyi değerlendirme çabasında olanlar için. Aslında bahçeme alıp Ekim ayında diktiğim tam ve yarı bodur meyve fidanlarını almadan önce konuyu görmüş olmayı çok isterdim. Neyse yine de ilave dikimlerle bir kısmını çoklu dikime çevirmek ve boylarını alçak seviyede tutabilmek konusunda çok yardımcı olacağını düşünüyorum, umarım bu teknikleri doğru uygulayabilirim. Ayrıca sizin konuyu aktarmada kullandığınız akıcı dil ve anlatım sayesinde bir çırpıda okunabiliyor. Tekniğin 35 yıldır bizzat uygulayıcısıyla yüz yüze görüşebilmiş olmanız da çok güzel olmuş. Sizin trabzon hurmaları ne alemde? Meyve alabildiniz mi? Paylaşımlarınızın devamını merakla takip ediyorum.
Çok teşekkürler mister73.
Bilgilerin işe yaradığını görmek, beni paylaşım yapmak konusunda motive ediyor.

Trabzon hurmalarından ilk yıllarında meyve alamadım. Üçünde de birer meyve oluşumu vardı ama üçü de büyütmeden döktü. Bu sene tadabiliriz umarım.

Trabzon hurmalarımın yaz budaması fotoğrafları:

Öncesi / Sonrası
Yeni büyüyen dalları yaklaşık olarak yarı boyundan, dışa bakan bir göz üzerinden kestim.

Name:  IMG_7124.jpg
Views: 1977
Size:  58.4 KB Name:  IMG_7132.jpg
Views: 1949
Size:  56.6 KB

Name:  IMG_7126.jpg
Views: 1961
Size:  64.9 KB Name:  IMG_7130.jpg
Views: 1962
Size:  68.0 KB

Etiketler
bodur, budama, budama zamanı, meyve ağaçları, meyve fidanı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024