agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler
  • 8 Gönderen MeyveliTepe
  • 4 Gönderen Cumhur Tonba

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-01-2014, 13:50   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2009
meyve bahçesinde yonca fi yulaf gibi yem bitkilerinin zararı var mıdır?

merhaba sizlerden bir konu hakkında bilgi almak istiyorum sinopta benim 250 tane karışık meyve diktim şuan verime yattılar bu sene mayıs ayında traktörle içini iyice sürdürdüm ama dizkapağım kadar ot var bi akrabam bana yabancı ot diken çıkmaması için meyvelerin içine yonca fi yulaf bunlardan birisini dikmemi söyledi bende araştırdım ama yonca fi yulaf gibi bitkiler meyvenin öz suyunu çeker dediler ve meyve ağaçlarının verimi düşer dediler bizim yazın su sıkıntımız var meyvelere 2-3 ayda bir su verebiliyoruz bazen veremiyoruz sizin bu konu hakkında düşünceniz nedir ne önerirsiniz dikelim mi dikmeyelim mi? yardımcı olursanız sevinirim

dussokagi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2014, 22:21   #2
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Ot türü olarak nedir? Kökleri ile birlikte üreyenmi yoksa sadece tohumdan çıkan ot mu?

Eğer kökleriyle üreyen, çoğalan otlar ise ürünü ekip, gübrelemeyi arttırmanız gerekli. Siz ağaç başına 500 gr gübre veriyorsanız bunun en az 100-200 gramını otlar ve ektiğiniz ürün alacaktır. (Meyvenin öz suyunu çekmez ona verdiğiniz su ve gübreden faydalanıp verimi düşürüz.)

Eğer otlar normal tohumdan çıkan otlar ise artık hem sürme hemde ot biçmek için aparat takılabilen motorlar var. Onlardan alırsanız otları büyüdüğü zaman biçebilirsiniz.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2014, 11:13   #3
Ağaç Dostu

ot türü derken yabancı otlarımı söylemek istediniz yabancı otlar ise tahminen kökleri ile üreyen otlar olması lazım söylediğim gibi yazın meyve ağaçlarına su olmadığı için veremiyoruz ama yonca fi yulaf gibi yem bitkilerini diktiğim zaman anladığım kadarıyla daha çok gübre daha çok su vermek lazım yabancı otları ot kesme makinesi ile kestik sonbaharda ilkbaharda derin sürüm yaptık ama derin sürüm yaptıktan sonra gene yabancı otlar çıkmaya başladı o zaman meyvelerin içine yem bitkilerinden hiçbirini dikmiyorum yabancı ot mücadelesi yaparım sürüldükten sonra yabancı ot ilacını vurduktan sonra tertemiz olur

Eski 11-01-2014, 18:23   #4
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Ekim yapmayıp ot ilacı ile temizlemek daha mantıklı. (ot ilacını kullanmayı tavsiye etmesemde)

Ekim yaptığınız zaman ****** gübrelemeyi ve suyu arttırmak gerekli, fi yulaf bitkileride bu gübrelerden ve sudan beslenip meyveye tam anlamıyla gübre ve su gitmez.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2014, 20:16   #5
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dussokagi Mesajı Göster
merhaba sizlerden bir konu hakkında bilgi almak istiyorum sinopta benim 250 tane karışık meyve diktim şuan verime yattılar bu sene mayıs ayında traktörle içini iyice sürdürdüm ama dizkapağım kadar ot var bi akrabam bana yabancı ot diken çıkmaması için meyvelerin içine yonca fi yulaf bunlardan birisini dikmemi söyledi bende araştırdım ama yonca fi yulaf gibi bitkiler meyvenin öz suyunu çeker dediler ve meyve ağaçlarının verimi düşer dediler bizim yazın su sıkıntımız var meyvelere 2-3 ayda bir su verebiliyoruz bazen veremiyoruz sizin bu konu hakkında düşünceniz nedir ne önerirsiniz dikelim mi dikmeyelim mi? yardımcı olursanız sevinirim
Meyve bahçesinde kışlık ve yazlık örtü bitkileri yetiştirebilirsiniz. Kışın fiğ+yulaf (soğuk bölgelerde fiğ + arpa), yazın karabuğday gibi.

Örtü bitkilerinin bahçeniz toprağına, dolayısıyla da meyvelerinize bir çok faydaları var. Prensipte toprağı hiç boş bırakmamak önerilmektedir.

Bir kaç kaynak vermek gerekirse:

Improve Your Soil with Cover Crops (Toprağınızı örtü bitkileriyle iyileştirin)
Midwest Cover Crop Council (tüm site örtü bitkileri ile ilgili)

COVER CROPS AND GREEN MANURES (Örtü Bitkileri ve Yeşil Gübreler)

Cover Crops (Örtü bitkileri)

Bu konuda kaynak çok. Özetin özeti, doğru yönetildiği takdirde toprağı kaplayan bitki örtüsü, olması gerektiği gibi canlılığı, sürekliliği ve sürdürülebilirliği sağlar. Yabani ot yerine siz bilerek faydası olacak bitkileri ekip, zamanı geldiğinde de biçip toprağa karıştırdığınızda toprağınız gelişir, organik madde bakımından, hatta besinler bakımından iyileşir.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2014, 21:13   #6
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Sayın Meyveli tepenin belirttiği gibi; çok harika bir yeşil gübre uygulaması yapmış olursunuz

-Toprağınız organik maddece zenginleşmiş olur.
- Su tutma kapasitesi artar.
- Toprak yapısı düzelir.
- Yabancı otları da kontrol altına almış olursunuz.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2014, 17:00   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Meyve bahçesinde kışlık ve yazlık örtü bitkileri yetiştirebilirsiniz. Kışın fiğ+yulaf (soğuk bölgelerde fiğ + arpa), yazın karabuğday gibi.

Örtü bitkilerinin bahçeniz toprağına, dolayısıyla da meyvelerinize bir çok faydaları var. Prensipte toprağı hiç boş bırakmamak önerilmektedir.

Bir kaç kaynak vermek gerekirse:

Improve Your Soil with Cover Crops (Toprağınızı örtü bitkileriyle iyileştirin)
Midwest Cover Crop Council (tüm site örtü bitkileri ile ilgili)

COVER CROPS AND GREEN MANURES (Örtü Bitkileri ve Yeşil Gübreler)

Cover Crops (Örtü bitkileri)

Bu konuda kaynak çok. Özetin özeti, doğru yönetildiği takdirde toprağı kaplayan bitki örtüsü, olması gerektiği gibi canlılığı, sürekliliği ve sürdürülebilirliği sağlar. Yabani ot yerine siz bilerek faydası olacak bitkileri ekip, zamanı geldiğinde de biçip toprağa karıştırdığınızda toprağınız gelişir, organik madde bakımından, hatta besinler bakımından iyileşir.

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim ama birşey daha söylemeye unuttum biz bu fiğ yulaf yonca gibi yem bitkilerini toprağa karıştırmak için değil hayvanlara yem için kullanacağız bide yabancı ot ve diken çıkmasın diye ama benim kafamda takılan meyveye verimde etkilermi araştırdığım bilgilere göre fiğ yulaf yonca gibi yem bitkileri toprağı azot bakımından zenginleştiriyor ama yukarıda arkadaşın dediği gibi ağaçlara verdiğimiz bitki besin maddelerini ve suyu çekip alıyorsa verdiğimiz emek boşuna gidecek diye düşünüyorum meyve verimde düşüş olur diye tahmin ediyorum

Düzenleyen dussokagi : 12-01-2014 saat 21:05
Eski 08-02-2014, 01:23   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2007
Galeri: 1
Korunga, çayır üçgülü ve alfalfa karışımının farklı kök yapıları ve atmosferdeki azotu bağlayıcı özellikleri sayesinde toprağı gübrelediği bilinmekte. Permakültür uygulamalarında öncül otlar olarak önerilmektedir. Bu otlar baskın olduğunda diğer yabani otların zararlı etkisi azalacaktır. (Topraktaki boşlukları kaplayan faydalı otlar zararlıların türemesine izin vermez) İlaç da kullanmamış olursunuz.

Hatta bahçenizin kenarına birkaç da akasya ağacı dikin, baklagil ağaç toprağı gübreler. İlaç toprağı öldürür.

Verdiği kaynaklar için MeyveliTepe'ye teşekkür ederim. Önyargılar ve söylentilerden ziyade bilimsel gitmek gerekir.
Yazdığım bilgiler Bill Molison'un Permakültür'e Giriş kitabında bahsedilmektedir.

Azot bağlayıcı bitkilerin kullanımı hakkında bir İngilizce kaynak
http://www.agroforestry.net/pubs/nftguide.pdf

Düzenleyen seratblyz : 08-02-2014 saat 01:27 Neden: Kaynak
seratblyz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2015, 10:21   #9
Ağaç Dostu

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024