agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-06-2012, 13:23   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Motorlu testereyle budanan meyve ağaçlarım ölüyor...

iyi günler. geçen yıl bahçede farklı cins meyve ağaçlarını ve diğer ağaçları bahçıvanın birine budaması için emanet etmiştim. çapları da büyük ve ağaçlar da yaşlı olduğundan motorlu testereyle kesmiş, bu yıl hepsi sürer gibi oldu fakat şu an bütün sürgünlerini kuruttu ve gövdeden aşağı doğru kuruyorlar. kayısılar çoğunlukta, 40cm çapında 2 tane kavak da aynı durumda, birkaç ağaç daha var. bunlara verebileceğim kimyasal madde var mı, ya da ne yapmam lazım. acil bilgilerinize ihtiyacım var. humik asit filan gibi birşeyi forumdan hatırlar gibiyim, fakat bir bilgim yok. acil cevaplarınızı bekliyorum.

bir de bu motorlu zincirli testerelerin yağı madem ağaçları öldürüyor, çapı 2 karış ve üzeri ağaçlar nasıl kısaltılabilir.

junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2012, 14:06   #2
Ağaç Dostu

falcon00's Avatar

Giriş Tarihi: 30-01-2010
Sayın junior hayırlı günler.
Kestiğiniz ağaçların yara kısmına, aşı macunu veya kendi hazırkadığınız macundan sürdünüzmü acaba?
Eğer sürmedinizse bu bir nedendir.
Birde zamansız budama olmasın. budama ağaçlara su yürümeden önce olması tercih sebebidir.

falcon00 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2012, 15:35   #3
Ağaç Dostu

sayın falcon kayısılara sürdüm fakat yine de oldu, kavaklara sürmemiştim, şu da ilginç küçük değil özellikle büyük ağaçlar etkileniyor, büyüklerin kök sisteminin küçük ve orta boylardan farklılaşması mı söz konusu, yoksa testere yağına maruz kalan yüzey büyüklüğünden mi yoksa başka bir sebep mi bilemiyorum fakat özellikle büyüklerini seçiyor, yani çok kavak kesildi ama en büyük ikisi etkilendi. kesim zamanı geçen yıl mart ayıydı. zaten geçen yıl sersemlemiş şekilde kaldılar bu yıl da birkaç küçük dal çıkarıp sonra da bahar sonunda onları da kuruttular. sadece macun olmamasından olsa geçen yazı canlı geçirmeleri zordu gibi geliyor.

Eski 14-06-2012, 16:57   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-01-2011
Köyde yıllardır ağaçları motorlu testereyle buduyorlar, hatta her yıl orman traşlaması motolu testereyle yapılıyor, sorun olmuyor. Farklı bir durumda olabilir mi acaba.

odogal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2012, 17:57   #5
Ağaç Dostu

falcon00's Avatar

Sayın junior bu iş, bir çok sebebe bağlı olabilir.
Bunlardan biriside ağaçların köklerine zarar verecek şekilde derin toprağın sürülmesi, yani belenmesidir,
Sizin söylediğinizi varsayalım yani ağaç kesme motoru sebeb oldu kabullenirsek,
bundan şu anda binlerce var bu kesinlikle mümkün değil.
Yağ zehirli demişsin, senin abartılı bir şekilde yağ dökeceğini zanetmiyorum.
varsayalım abartılı döktün kullandıkları yağ 10 numara makine dişli yağı bundan olacağını zanetmiyorum ama içine farklı kimyasal bir madde koymuşlarsa,
çok zayıf ihtimal, olurmu olur emin değilim

Eğer dalda kuruma varsa, kuruyan dalın altından keserek oraya tekrar müdahale et, etmezsen kuruyan dal yavaş yavaş aşşagı doğru yayılır.
ama kesinlikle kestiğin dala, yani açık yaraya, aşı macunu veya kendin hazırlayacağın aşı macununu uygula derim

Eski 14-06-2012, 18:13   #6
Ağaç Dostu

falcon00's Avatar

sayın junior
ağaçlarınızda drenaj uygulaması varmı, yani arazide su boldur, tasfiye edilmezse, kök çürümesinden dolayı, kurumasına sebeb olur

Eski 14-06-2012, 21:41   #7
Ağaç Dostu

drenaj sorunu olmaz herhalde, toprak aşırı su tutmuyor, zaten eğimli bölge, yüzeyden kayıyor su. bu yağ işini şöyle anladım. ormanda kesim yapan ormancılara sordum bu kesilen ağaçlar tekrar sürer mi diye (ama tam gövde kesimler, dal seyreltme veya çoklu gövdeden ayırma değil), ormancı dedi ki, eskiden balta zamanında mutlaka sürerdi ama artık motorlu testere yüzünden filiz ya vermiyor ya da kısa süre sonra ölüyor. bu arada bahsi geçen ağaçlar büyük çaplı olanlar. mesela köyde meyve ağaçları budanıyorsa eğer çok büyük değillerse kurtarıyor, ama yaşça ileri ve kalın olanlar gidiyor. bunu ormancı da biliyor.

ama diyelim ki kaynağını tam olarak bilemiyoruz ama ağaçlar ölmek üzere, kurtarmak için ne vermek gerekir. böyle takviye yapacak genel bir kimyasal var mı, analiz yapmak toprak incelemesi filan yapmak lazım olabilir fakat bunlardan önce acil müdahale amacıyla verebileceğim birşey olabilir mi. bunu kim bilebilir. buraya giren arkadaşlardan ricam eğer bilgisi olabilecek forum üyeleri varsa mesaj atabilirler mi, onlar da baksa. havalar ısındı, bir an önce filiz yapması lazım en azından yoksa gidecekler galiba. teşekkür ediyorum ilginize. cevap bekleyeceğim.

Eski 14-06-2012, 23:07   #8
Ağaç Dostu

falcon00's Avatar

Sayın junior
Çokmu derin budama yaptılar acaba?
sizin konunuzun benzeri, konuyla yanılmıyorsam Mine pakkaner hocamız burada bazı cevaplar yazmıştı
agaclar.net i bir arattır. Bulursun inşaallah

Toprak ve yaprak analizi yaptırman lazım gelebilir.
Bu analizlere göre hareket edersen daha iyi olur.

Son bir sorum var?
Yapraklarda sararma varmı?
varsa suya karıştırarak kök hizasına sulandırarak
( saçi kıbrısı - Demir sülfat eksikliği olabilir)
( mısır çarşısının arkasındaki kimyacılardan kg su 3 tlydi alabilirsin ) toz atma, sulandırarak at derim

Eski 16-06-2012, 13:56   #9
Ağaç Dostu

evet sayın falcon, budamalar derin. ağaçlar yaşlı olduğundan eski dallar meyve vermiyordu. kartlaşmıştı. yapraklarda sararma olayını tam anlayamıyorum çünkü yapraklar tam gelişemediği için tam yeşeremedi, sanırım ondandır genç yapraklar sarı gerçekten de. Mine hanımın yazısını bulamadım, neyle aratmam gerektiğini bilemedim, tam olarak hangi kelimeyle yani. onun için aratma sonuçları istenen bilgiyi veremedi. eğer bulabilirseniz burada verir misiniz.

Eski 16-06-2012, 18:47   #10
Ağaç Dostu

falcon00's Avatar

Sayın junior budamayla alakalı Mine pakkaner hocamızın alıntı yaparak yayınladığı linki yazıyorum.
Bir inceleyiver
Meyve Ağaçlarında Budama

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024