agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları
(https)

Beğeni Düzeni27Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-11-2010, 07:51   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Melez meyve ağaçları-Pluot-Peacotum vs

Özellikle ABD deki fidancılarda yeni sezona girerken "yeni bitkiler" başlığı altında çeşitli fidan ve çiçekler tanıtılır.

Son zamanlarda pluot (erik X kayısı) ve peacotum (şeftali X kayısı) melezlerinden doğan fidanlar çoğalmaya başladı.

Yani erik ve kayısı çaprazlanıyor adı erkay oluyor.

Şeftali ve kayısı çaprazlanıyor adı şefkay oluyor.

Meyve ağaçlarında GDO nun ayak sesleri gelmeye başladı, bundan sonraki aşamaya hazırlık.

Melez meyve ağaçların ortak özelliği hepsinin patent almış olması F1 domatesler gibi.

http://www.raintreenursery.com/catal...productid=C352

http://www.raintreenursery.com/catal...roductid=C3604

Name:  pluot1.jpg
Views: 13839
Size:  47.0 KB

Name:  pluot2.jpg
Views: 13285
Size:  36.9 KB

pluot yani erkay (erik kayısı)

.

gilan beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2010, 08:05   #2
Ağaç Dostu

Name:  peacotum_.jpg
Views: 13066
Size:  71.3 KB

peacotum yani şefkay (şeftali-kayısı)

Eski 24-11-2010, 08:12   #3
Ağaç Dostu

Name:  necta.jpg
Views: 13170
Size:  40.4 KB

Sırada

nectaplum yani ernak da var. (erik-nektarin)

Name:  grafik.jpg
Views: 29016
Size:  25.7 KB

gilan beğendi.
Eski 24-11-2010, 08:22   #4
Ağaç Dostu

Örneğin pluotun değişik adlarda onlarca patent almış çeşidi var.

Yani ne kadar erik ve kayısı çeşidi varsa bunlardan melezlenmiş çok sayıda tür ortaya çıkmış durumda.

Genelde şeker oranı en fazla olanlar çaprazlanıyor.

Pluot varieties include:

Candy Stripe: medium, pink-yellow striped, with very sweet and juicy flesh.
Cherry: small, bright red skin with white flesh.
Dapple Dandy: large sweet with pale green to yellow, red-spotted skin, red or pink juicy flesh.
Flavorella: round, medium-sized, golden-yellow, with sweet and juicy flesh.
Flavor Heart: very large, black with a heart shape, and yellow flesh.
Flavor King: very sweet, medium or large, with red-purple skin and red flesh.
Flavorosa: very sweet or tart, medium-sized, flat round dark-purple fruit with red flesh.
Flavor Prince: large round and purple, with red flesh.
Flavor Rich: medium-sweet, large black round fruit with orange flesh.
Flavor Supreme: medium or large, greenish purple skin, juicy red flesh.
Flavor Queen: large light-green to yellow, very juicy.
Red Ray: medium, bright red with dense, sweet orange flesh

http://www.fruitsandveggiesmatter.gov/month/pluot.html

Eski 24-11-2010, 09:03   #5
Ağaç Dostu

Türkiye'de de son zamanlarda özellikle meyve ağaçları için bodur anaç üreten profosyonel fidancılar ortaya çıktı.

F1 domates tohumu satar gibi bodur anaç-ağaç satım işi çok hızlı bir şekilde ilerledi çoğu da yabancı ortaklı.

Bu melez meyve ağaçların fidanlarını da bu sezon Türkiye'de görürsek şaşırmayalım.

Hem bu fidanları satacak olanlar, hem de bu fidanların meyvelerini üretip satacak olanlar ilk oldukları için iyi para kazanacaklarını tahmin ediyorum.

Eski 24-11-2010, 10:56   #6
Ağaç Dostu

Aprium

denilen melez de pluot gibi erik-kayısı melezi...

İkisi arasındaki fark baskın meyvenin hangisi olacağı.

Apriumda baskın meyve kayısı, pluotda baskın meyve erik.

Name:  aprium6.jpg
Views: 13393
Size:  70.5 KB

Aprium

gilan beğendi.
Eski 24-11-2010, 11:30   #7
Ağaç Dostu

Bu melez meyve fidanlarının çoğunun üreticisi

Zaiger's Genetics

http://www.davewilson.com/z_file/zaiger_intro.html

========================

Name:  pluot3.jpg
Views: 12598
Size:  45.8 KB

Ürünlerine

http://www.davewilson.com/z_file/zaiger_varieties.html

http://www.davewilson.com/br40/sales_catalogFruit.html

linklerden bir göz atın derim

gilan beğendi.
Eski 24-11-2010, 13:35   #8
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Bu türlerin döl verme durumları hakkında herhangi bir bilgi var mı?

Yoksa kısırlar/kısırlaştırılmışlar mı?

gece
bu tür meyvelerin tüketicisi olmama konusunda katır gibi inat etmeyi düşünen forum kişisi

gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2010, 13:37   #9
Ağaç Dostu

F1 domateslerden farkları yok.

Yani bu meyveler GDO değiller.Genetikleri ile oynanmamış sadece çaprazlanmış.

Yazın pazardan aldığımız tüm tarla domatesleri de zaten F1

F1 lerin tohumundan tekrar aynı özellikte verim-ürün alınamadığı malumunuz.

gilan beğendi.
Eski 24-11-2010, 14:17   #10
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
F1 domateslerden farkları yok.

Yani bu meyveler GDO değiller. Genetikleri ile oynanmamış sadece çaprazlanmış.

...
İyi de normalde erik eriktir, kayısı da kayısı. Bunlar ise ne erik, ne kayısı.

GDO'nun tanımına bakacak olursak; 5977 sayılı Biyogüvenlik Yasası 2/i maddesine göre GDO: "Modern biyoteknolojik yöntemler kullanılmak suretiyle gen aktarılarak elde edilmiş, insan dışındaki canlı organizmayı," ifade ediyor.

Bu tanıma göre, modern biyoteknoloji kullanıldığı ortada, sorun; çaprazlamanın gen aktırımı olup olmadığında. Normal bir çaprazlama ile elde edildiğini/edilebileceğini sanmadığım (kesin olarak bilmiyorum) için ben bu ürünleri GDO olarak kabul etmekteyim.

Bu ürünler, asıl meyvelerin genleri, modern biyoteknolojik yöntemler ile aktarılarak oluşturulmadıysa, nasıl oluştular ve bunu başaran firma nasıl tescili kendi adına alabildi? Soruları beni böylesi bir kabule götürüyor.

Bu tür ne idüğü bilinmez canlılar, "çapraz" oldukları gibi çapraşıklar da.

gece
iki çaprazın çaprazını ve onların da çaprazlarını ve ötesini düşünmekte olan ve doğal meyve yerken düşünmeyi seven forum kişisi

Eski 24-11-2010, 14:30   #11
Ağaç Dostu

Burdaki gen aktarımının nerden aktarıldığı da önemli.

GDO lu dediğimiz bazı bitkilerde mısır gibi; genler hayvanlardan-böceklerden bile aktarılmış durumda.

Ben yukardaki meyvelerde bu anlamda insana zarar verebilecek bir düzenleme olmadığını sanıyorum

Aksi halde ABD'de de bu fidan ve meyveleri satarken çaprazlama tabiri yerine GDO tanımını kullanmaları gerekirdi?

gilan beğendi.
Eski 24-11-2010, 14:42   #12
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
"Genetiği Değiştirilmiş Organizma" olabilmesi için, canlının (organizmanın) dna'sına biyoteknoloji yoluyla, doğal yollardan olamayacak şekilde gen ilavesi veya çıkarılması gerekir. Tozlaşma ya da tozlaşma yoluyla yapılan melezleme (pek matah olmasa da) böyle bir durum değildir.

Melezleme yoluyla elde edilen çeşitlere patent alınması ilginç. Patentin içeriğine bakmak gerekir. Diyelim ki böyle bir fidanınız var. Bu fidandan kalem alıp başka bir ağaca aşı yapmanız patent çerçevesinde engelleniyor mu, engellenmiyor mu?

gilan beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2010, 17:45   #13
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
F1 sebzelere patent alınıyor.

Aynı durum melez fidanlar için geçerli olmaz mı?
Sorun zaten patent alınmasında, alınabilmesinde.

Düşünsenize, MeyveliTepe'nin dediği gibi tozlaşma ile bu zaten mümkünse; doğada da pekâlâ olabilecek bir şey için bilmemne firması kalkıp hak iddia edecek ve 'durun, bu yasak, bu meyveyi üretemez, aşı kalemi yapamaz, satamazsın, illâ bana para ödemek zorundasın' diyebilecek ve 'hak' olarak tanınıp, kabul edilip, hukuken korunabilecektir.

GDO değilse, doğalda da gerçekleşebiliyor, gerçekleştirilebiliyorsa neden patent veriliyor?

Doğal olarak mümkün olan bir sürecin patentle korunması ne kadar doğrudur?

Yoksa sebze için alınıyor, fidan için de alınır, hatta alınmalıdır (bu düşüncede değilim) gibi bir sonuca varmak tabii ki kaçınılmaz.

gece
Bu iş, böyle böyle insan için niye patent olmasın? Sorusunun sorulmasının ve kabulünün yadırganmamasına kadar gidecek diyen forum kişisi

Eski 24-11-2010, 18:58   #14
Ağaç Dostu

Buradaki patent isim için.

Yani bir şirket erik ve kayısı melezlemesinden elde ettiği ürüne kırmızı şeker adını verdi ise bu adı kullanamıyoruz.

Aynı melezlemeyi bir başka şirketin/fidancının yapmasında engel yok.Yeter ki o adı kullanmasın.

gilan beğendi.
Eski 24-11-2010, 19:29   #15
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Patent sadece isim için alınıyor ise sorun yok. GDO'daki gibi bir patentleme olması çok tuhaf olurdu.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2010, 19:36   #16
Ağaç Dostu

RED LOVE elma...İçi kırmızı elma

Name:  red love.jpg
Views: 13204
Size:  36.3 KB
http://www.dailymail.co.uk/news/arti...t-shelves.html

The story
It took Swiss Grower Markus Kobert 20 years to develop the apple from cross-pollinating between a traditional Iranian variety of red fleshed apple and the more well-known varieties – Braeburn and Gala.

The Iranian apple gets its colour from the high concentration of antioxidants which give many health benefits but have the unfortunate effect of making the apple taste very sour. The Redlove apple retains the antioxidants buts tastes more pleasant.

http://snapshotscience.co.uk/can-you...fleshed-apple/

http://www.youtube.com/watch?v=w4uGw48OYDI

http://www.youtube.com/watch?v=N2Wab851PDI

Düzenleyen denizakvaryumu : 24-11-2010 saat 20:44
Eski 24-11-2010, 20:36   #17
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Gdo, melezleme konuları derin mevzular

Gdo uygulamaları zor gibi görünsede ileri tekniklerle dna nın değişime uğratılarak sonuca ulaşmak işlemi diyebiliriz. Dünyadaki gıda kaynakları insan nüfusunu besleyemeyecek kadar azalınca, gdo'suz besin bulmak tamamen imkansız hale gelecek. Belki torunlarımız veya sonraki kuşaklar kuzu eti lezzetinde, mangalda yağları akan yosun yemek zorunda kalacaklar.

Melezleme işlemi gdo ya göre daha zor bir işlem. Çiçek açmadan erkek organlar polen olgunlaştırmadan yok edilecek, çiçek dış ortamdan izole edilecek. Uygulanacak polen o dişi organa verilecek, meyve tutacak. Tutan meyvenin çekirdekleri dikilecek ondan çıkacak meyve veya çiçek yıllarca beklenecek. Çıkan meyve piyasada olmayan bir tür olmuş olacak ki, verilen emeklere değsin. Değişik tür elde etmek için bir dönemde yüzlerce bu tür uygulama yapılacak, bu yapılan uygulamaların bir çoğu var olan türler çıkacak muhtemelen.
Ama on yıllar sonra değişik bir tür yakaladığınızda, o mutluluk hali bambaşkadır diye tahmin ediyorum. Sonuçta mutluluk karın doyurmayacağına göre, bulduğunuz bu türü bir şekilde korumaya almanız ve böreğini yemeniz gerekiyor. Burada patent olayı devreye giriyor.

Patent olayında, patenli bir nesneyi bire bir kopyalayamazsınız. Verilen ismi ticari olarak kullanamazsınız. Kopyalamayı kafaya taktığınızda mutlaka bir şeyleri değişik olacaktır, örneğin aşı anacı.

Aşı ve çelikle üretim yapan dünyadaki bütün üreticiler aslında birer kopyacıdır, bir bitkiyi kilometrelerce kopyalamış gibi olursunuz. Bende bir bitkiyi elde ettiğimde üretim teknikleri ile binlerce kopyasını yapabiliyorum. Bazı ar-ge çalışmalarım var, bunları ve sonuçlarını bencilce kendime saklıyorum

gilan beğendi.
Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2010, 22:09   #18
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu Mesajı Göster
Gdo, melezleme konuları derin mevzular
Katılıyorum, hatta yüzmenin yasaklandığı, karanlık sulardaki derinlikler 8>)

Alıntı:
Gdo uygulamaları zor gibi görünsede ileri tekniklerle dna nın değişime uğratılarak sonuca ulaşmak işlemi diyebiliriz. Dünyadaki gıda kaynakları insan nüfusunu besleyemeyecek kadar azalınca, gdo'suz besin bulmak tamamen imkansız hale gelecek. Belki torunlarımız veya sonraki kuşaklar kuzu eti lezzetinde, mangalda yağları akan yosun yemek zorunda kalacaklar.

Melezleme işlemi gdo ya göre daha zor bir işlem. Çiçek açmadan erkek organlar polen olgunlaştırmadan yok edilecek, çiçek dış ortamdan izole edilecek. Uygulanacak polen o dişi organa verilecek, meyve tutacak. Tutan meyvenin çekirdekleri dikilecek ondan çıkacak meyve veya çiçek yıllarca beklenecek. Çıkan meyve piyasada olmayan bir tür olmuş olacak ki, verilen emeklere değsin. Değişik tür elde etmek için bir dönemde yüzlerce bu tür uygulama yapılacak, bu yapılan uygulamaların bir çoğu var olan türler çıkacak muhtemelen.
Ama on yıllar sonra değişik bir tür yakaladığınızda, o mutluluk hali bambaşkadır diye tahmin ediyorum. Sonuçta mutluluk karın doyurmayacağına göre, bulduğunuz bu türü bir şekilde korumaya almanız ve böreğini yemeniz gerekiyor. Burada patent olayı devreye giriyor.

Patent olayında, patenli bir nesneyi bire bir kopyalayamazsınız. Verilen ismi ticari olarak kullanamazsınız. Kopyalamayı kafaya taktığınızda mutlaka bir şeyleri değişik olacaktır, örneğin aşı anacı.

Aşı ve çelikle üretim yapan dünyadaki bütün üreticiler aslında birer kopyacıdır, bir bitkiyi kilometrelerce kopyalamış gibi olursunuz. Bende bir bitkiyi elde ettiğimde üretim teknikleri ile binlerce kopyasını yapabiliyorum. Bazı ar-ge çalışmalarım var, bunları ve sonuçlarını bencilce kendime saklıyorum
Tabii ki, üretimde harcanan alın terinin, emeğin bir karşılığı olduğunu, börek yemek isteyen, çalışıp üretenin yiyebilmesini 'yüzme bilmeyenler' de kabul ediyor.

Sorun şu ki; "gdo'suz besin bulmak tamamen imkansız hale gelecek" olmasının nedeni, birilerinin o zaman gelmeden (kendi adıma o zamanın geldiğini ya da yakın zamanda geleceğini hiç sanmıyorum) beslenmek isteyenlerin ne yiyeceğini seçmeye bile fırsat vermemeleri ve ucûbelerini istemeyenlere de hile hurda ile 'yutturmaya çalışmaları'nın dayanılmaz hafifliği.

Oysa herkes sizin gibi ar-ge çalışmaları ve sonuçlarını kendine saklasa
ya da ürünlerini yalnızca isteyenlere hilesiz, hurdasız satsa ve böreklerini, pastalarını afiyetle yiyebilse, zaten sorun kalmayacak.

gece
patent sadece sahibini korur, temel hak ve özgürlüklerin patentlenmesi durumunda tüm insanların en doğal ve yaşamsal hakları çiğnenmektedir diyen forum kişisi

Eski 24-11-2010, 22:40   #19
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Alıntı:
Bu tanıma göre, modern biyoteknoloji kullanıldığı ortada, sorun; çaprazlamanın gen aktırımı olup olmadığında. Normal bir çaprazlama ile elde edildiğini/edilebileceğini sanmadığım (kesin olarak bilmiyorum) için ben bu ürünleri GDO olarak kabul etmekteyim.
Yukarıdaki satırlar tamamen kendi kişisel düşünce ve tutumumdur. Ve apaçık bir şekilde üreticilerin söylediklerine karşı güvensizlik içermektedir.

Bu benim asla istemediğim bir durum olmakla birlikte, tarım ile ilgili fuarlarda tohum ithalatçısı firmanın yetkilisine en açık biçimde GDO'lu tohumları olup, olmadığını sorduğumda, "asla olmadığını", sorunun açıkça sorulmasından duyulan rahatsızlıkla birlikte aldığımda ve "Canola'da da mı?" sorusuna da "evet, onda da, hiçbirinde GDO yok" yanıtını almış biri olarak, bu güvensizliğimin satıcılarca giderilmek bir yana, hormonlu bir şekilde beslenmesinden kurtulmak, kendi adıma mümkün olmadı.

Beslenme aynı zamanda bir çok şey olduğu gibi kesinlikle bir tercihtir. Bu tercihi de bedelini ödeyen insanlar yapmalı, GDO tröstleri değil.

gece
açıklama yapma gereği hissedip, insanlara kendi tercihlerini yapma noktasında özgürlük ve söz hakkı tanınmasından yana olan forum kişisi

Eski 25-11-2010, 10:59   #20
Ağaç Dostu

Son zamanlarda marketlerde kırmızı armutları da görüyorsunuzdur.

Red Anjou pear

Red Bartlett pear

Red Starkrimson pear

Onlar da melezlemenin sonuçları.

Kırmızı olsun da ne olursa olsun

Name:  red_anjou.jpg
Views: 11972
Size:  31.4 KB

Name:  Starkrimson.jpg
Views: 11692
Size:  8.9 KB

http://www.usapears.com/Recipes%20An...arkrimson.aspx

http://www.usapears.com/Recipes%20An...0Bartlett.aspx

http://www.usapears.com/Recipes%20An...d%20Anjou.aspx

Eski 25-11-2010, 16:17   #21
Ağaç Dostu

PEACH 'Black Boy'

İçi kırmızı şeftali

http://www.trademe.co.nz/Home-living...-333773545.htm

Name:  139656720_full.jpg
Views: 14351
Size:  23.4 KB

Name:  BlackboyPeaches_000.jpg
Views: 11943
Size:  26.1 KB
http://www.mapuacountrytrading.co.nz...fruit2010.html

Eski 25-11-2010, 16:59   #22
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Şimdi gelde anlat bu meyveler GDO suz

Bilinen türlerdeki en küçük renk ve boyut değikliği toplumda kesin gdo ludur görüşü hakim. Bu meyveler piyasaya çıksa bile en az 10 sene toplumun benimsemesi beklenecek bu durumda.

gilan beğendi.
Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2010, 08:25   #23
Ağaç Dostu

Son zamanların çok tutulan limonu olan MAYER LİMON da, ince kabuk ve tatlı olmasını melezlemeye borçlu

Mandalin X limon
melezlemesinden ortaya çıkan mayer limon, bana göre limonlar içinde bir numara.

gilan beğendi.
Eski 26-11-2010, 12:28   #24
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu Mesajı Göster
Şimdi gelde anlat bu meyveler GDO suz

Bilinen türlerdeki en küçük renk ve boyut değikliği toplumda kesin gdo ludur görüşü hakim. Bu meyveler piyasaya çıksa bile en az 10 sene toplumun benimsemesi beklenecek bu durumda.
Şüyuu vukuundan beter sözü boşuna mı söylenmiş?

Tabii ki bilenler bilmeyenlere anlatacak ki, önyargılar, güvenilir bilgiye dönüşsün.
Sizi buraya yazmaya davet ediyorum, konu ilgisizlikten çok kısa kalmış.

Hem kişiler için şüpheli gıdayı yemek konusunda çekingenlik, çok yanlış da bir şey değil ki. Doğru ve yeterli bilgi ile öğrenince, tanıyınca mantar bile yiyor insanlar.

Sadece renk ve boyut değişikliği değil önyargıyı getiren.

Çaprazlama olduğunu söyleyen firmanın kendisinden başkası değil, ne bir lab. raporu var ne de başka objektif delil.

Bakın 'çoğunun üreticisi Zeiger Genetics". Tamam, genetik deyince sadece GDO anlaşılmıyor ama firma 'köylere yardım götürme 'konusunda faaliyet göstermiyor!

Aynı şekilde; şekle bakıyorsunuz, başlığı pekâlâ akla GDO'yu getiriyor (Karpuz kabuğunu akla getirmemeye çalışan GDO'cular olduğunu tekrar hatırlayalım, hatta hiç unutmayalım).

Sonuçta; güvenilir ve açıklayıcı bilgi ile önyargılarımızı dönüştürmek konusunda "gel de anlatma" mı diyelim! 8>)

gece
gel de bu başlığı takip etme diyen forum kişisi

Eski 06-12-2010, 21:57   #25
Ağaç Dostu

http://www.mezhenskyjv.narod.ru/eng_page_2.htm

İş bilenin, kılıç kuşananın

Eski 04-05-2011, 13:16   #26
Ağaç Dostu

Name:  elma3.jpg
Views: 11372
Size:  39.4 KB

http://www.baldur-garten.de/produkt/...%27/detail.jsf

Almanya'da tanıdığı olanlar getirtebilir.

Name:  elma.jpg
Views: 12798
Size:  15.5 KB

Name:  elma2.jpg
Views: 13945
Size:  32.3 KB

http://www.baumschule-jaeger.de/obst...star/index.php

Muda beğendi.

Düzenleyen denizakvaryumu : 04-05-2011 saat 13:48
Eski 04-05-2011, 14:35   #27
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Konuyu okuyunca ve içi kırmızı renkli meyveleri görünce, aklıma kan portakalları geldi.

Kan portakalı denen portakal cinsi'nin kırmızılığı'da, böyle çapraz melezleme yolu ile doğal olarak oluşmuş olabilir'mi?

Bundan 30-35 yıl önce bu tür portakalları yediğimize göre,

(ve o yıllar'da günümüzde'ki gibi, GDO teknolojisi'nin gelişmediğini göz önüne alırsak'ki, GDO teknolojisi o yıllarda ne kadar gelişmişti bilmiyorum)

doğal çapraz melezleme ile içinin kırmızı olduğunu varsayabilir'miyiz?

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2011, 12:43   #28
Ağaç Dostu

Yıldız elma...

Name:  elma5.jpg
Views: 11776
Size:  65.9 KB

http://www.baldur-garten.de/produkt/...%27/detail.jsf

gilan beğendi.
Eski 04-10-2011, 00:46   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-07-2010
yıldız elma çok üzel ve ilginç,türkiyede yetiştiren yok sanırım..

dünyam1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2011, 15:44   #30
Ağaç Dostu

Zereshk

Zereshk de melez meyve çalılarından biri...

Name:  zer1.jpg
Views: 25908
Size:  62.9 KB

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024