agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 1 Gönderen onurserapsahin
  • 2 Gönderen onurserapsahin
  • 1 Gönderen kartezyenx
  • 2 Gönderen Rahşan Yıldırım

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-03-2021, 18:00   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2021
Arrow İç Anadolu da 5 dönüm meyve bahçesi için önerileriniz

Herkese merhabalar,
Bende bu bahar 5 dönüm yere meyve ağacı dikmeyi düşünüyorum uzunyayla bölgesinde Sivas kangal ilçesindeki arazimiz iki tarafı yüksek tepelerden oluşan içinden ince ve debisi düşük bir dere geçen hiç ekim dikim yapılmamış ve çayır olarak kullanılmıştır. Sert karasal iklime sahip fakat dere içerisinde olduğundan hangi meyve türlerini dikmem gerekiyor bilemedim. Hem arazinin yapısı ve rakıma uygun hemde verim ve kazancı yüksek olacak hangi ürünleri ekebilirim yardımlarınız bekliyorum.

onurserapsahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2021, 23:58   #2
Yeni Üye

Deneyimi olan **** yardımcı olabilecek var mı acaba bu konuda?

Eski 07-04-2021, 17:35   #3
Yeni Üye

Aşağı yukarı bu şekilde boy 5 en 4 metre aralıkla 120 civarı ağaç yapacağız tomurcuk ve meyve verme döneminde köyde bulunabilirim fakat yıl içerisinde budama ve sulama için birkaç kez gidebileceğiz hem verim hemde ticari getiri olarak fikirlerinizi bekliyorum

Eklenen Resimler

Eski 07-04-2021, 17:40   #4
Yeni Üye

Genel olarak arazi bu şekilde iki yüksek tepenin arasında düz dere içinde yer alıyor uzunyayla bölgesi gece gündüz sıcaklık farkı yüksek oluyor malum sert karasal iklim ama dere içerisi biraz daha yumuşak oluyor diye tahmin ediyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

Eklenen Resimler

Eski 08-04-2021, 11:20   #5
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Sulama şansınız yoksa çok zor olacaktır.
Benim önerilerim;

Hünnap
Frenk üzümü
Bektaşi üzümü
İkliminize uygunsa;
Ceviz
Badem
Kayısı
Elma
Armut
Şeftali
Kestane

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2021, 13:45   #6
Ağaçsever

guneydefne's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2020
Merhaba

Yılda bir kaç kez gidip, ticari bir beklentide olmak çok doğru değil. Arazi zaten ticari anlamda küçük öncelikle toprak analizi ile işe başlamanız lazım sonrasında 1 tür belkide 2 tür ağaç dikilebilir, ancak özellikle ağaçların ilk yıllarda bakıma ihtiyaçları çok fazladır, kendi halinde büyüyecek ve az bakımla idare edecek derseniz zeytin ve badem...ama dediğim gibi düzenli bakım olmadan bu ağaçlar yaşasa da ticari bir beklenti içine giremezsiniz.

guneydefne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2021, 11:46   #7
Yeni Üye

Haklısınız fakat 150 civarı ağaç olacağı için eşe dosta dağıtmakla olacak iş değil o anlamda ticari dedim şöyle ben Bursada memurum ailem Sivas merkezde ilk yıllarda bakım için sürekli orada olma konusunda 2-3 haftada bir gitme imkanı var çünkü merkeze 105 km uzaklıkta, sulama olarak zaten arazi içerisinden dediğim gibi debisi düşük bir kaynak suyu çıkıyor ve dere olarak devam ediyor uygun bir sulama sistemi yapacağız. İklim olarak tereddüte kaldık malum Sivas iklimi çok sert olabiliyor daha önce aynı köyde birkaç kök elma ve vişne deneyen oldu ve meyve alınıyor benim şu konuda öneriye ihtiyacım var hem verim olarak yüksek olan meyve ve cinsi ne olabilir hemde pazar anlamında sıkıntı yaşamayacağım ne olabilir geçci olarak tabir edilen fidanlar mı yoksa normal fidanmı kullanmalıyım?

Eski 13-04-2021, 08:20   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Yakın çevrenizdeki köylüler ile ve ziraat odası, ilçe tarım md ile iletişime geçer iseniz size daha iyi bilgi verirler. Bölgede yetişen türler/çeşitler yetiştirmek daha akıllıca olur gibi, pazarlama açısından da kolaylıktır.
Böğürtlen/ahududu düşünülebilir.

Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2021, 16:05   #9
Yeni Üye

Şuan tarla ıslah işlemleri yapılıyor ve direk dikme ile tel çit çekme yapılıyor tel çit dışına doğal olarak bir bitki de ekmek istiyorum. Şuan arazide bulunan 10-15 tane kuşburnunu söktürdüm merak ettiğim bur durum var, tel diplerine ekmek istediğim için bunu çoğaltma yapmam gerek ben fide olarak yetiştirebilirmiyim diye düşünürken yöre halkından köklerini küçük küçük ayırarak ekersem tutacağı yönünde telkinlerde bulundular. Bu konuda nasıl bir yol izleyebilirim

Eski 25-04-2021, 17:26   #10
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-03-2020
aronya olabilir diye düşünüyorum orada yabani olarak yetişen ağaç veya çalılık varsa o aileden bitkiler yetiştirmeyi deneyin.

fatmanur yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2021, 19:49   #11
Yeni Üye

Çevre beton direkleri dikildi

Eklenen Resimler

Eski 29-05-2021, 19:55   #12
Yeni Üye

Telleri çekildi arazi içinde geçen su drenaj yapıldı dereye bağlandı

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
Eski 13-04-2022, 18:33   #13
Yeni Üye

Merhabalar arazi ıslah edildi çevresi yapıldı hatta yaz döneminde içerisine ufak bir oda boyutunda bağ evi bile yaptık şuan için sonbahar döneminde kepçe vasıtasıyla çukurlar kazıldı 5x5 boyutunda 90 adet ceviz fidanı dikeceğiz suyu bahçe içine çektik 5ton su deposu koyup damla sulama sistemi yapacağız ceviz olarak tüplü fidan dikimi yapacağız 85 chendlar 5 adet fernette olmak üzere diğer kısımlarda sebze ve meyve dikerek değerlendireceğim elinde farklı cins tohum **** fide paylaşmak isteyen olursa seve seve kabul ederim ay sonu fidanlar toprakla buluşacak inşallah

Eski 08-06-2022, 01:08   #14
Yeni Üye

Bahçemize Mayıs 10 gibi 90 adet ağırlıkla fernor olacak şekilde ronde ve chandler ceviz fidanı diktik bunların dışında meyvelerden ise deneme amaçlı eşme ayva , hünnap,deve dişi nar , santa maria ve deveci armut, vişne, ziraat 900 ve Napolyon kiraz , bardak ve can erik, yediveren ahududu ,böğürtlen, sarı cennet hurması, granny Smith ve starking elma, yarma şeftali ve nektarin fidanı diktik. Fidanların tamamına danla sulama çektik . Fakat fidan diktiğimiz gece kırağı düştü ve cevizlerin tamamının yaprakları yandı sonrasında kuruyup döküldü. Şuan gün aşırı sulama yapılıyor ve yeni sürgünler çıkmaya başladı. Ara tarım olarak patates, yassı kuru soğan, yeşil ve kuru fasulye gibi çeşitli sebzeler ektik.

Eski 08-06-2022, 01:16   #15
Yeni Üye

Bunlarda görüntüleri

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
Eski 23-07-2022, 15:24   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2022
maşallah hayırlı olsun

SevdaYesile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2022, 09:05   #17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-07-2017
Ağustos papaz eriği ek para kazan zira papaz eriği bi erkencisi para eder bi geçcisi ,erkenci olmaz oralarda geç meyve verir bari geçci erik ek piyasada erik yokken sende olur ağustos papazı ek dik

chelik26 beğendi.
kartezyenx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2023, 16:17   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2023
Hünnap bahçesi yapın.Ağaç dikenli olduğu için zararlılar yaklaşmaz.İlaç istemez.budama gerekmez.Maddi yönden iyi getirisi olur.

Hünnapcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2023, 14:56   #19
Yeni Üye

Rahşan Yıldırım's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2005
merhaba, ben iiletinizi görmekte geç kalmışım ama sizin bahçenize neredeyse birebir benzeyen Ankara Gölbaşın'da, ortasından düşük debili bir dere geçen ama son yıllarda etrafında hobi bahçesi yerleşimleri çok olduğu için derenin suyunu kapatıp çekmeleri yüzünden derede suyu olmayan 5 dönüm bir bahçem var. 12 yıllık tecrübemi aktarayım. google görüntünüz bizim bahçenin neredeyse aynısı. iklim de öyle. biz de bu kısmın çevreye göre daha ılıman olacağını varsaymıştık ancak zaman içinde aksine boğaz oluşturarak soğuk rüzgarları daha yönlendirdiğini ve ortadaki suyun etkisiyle yamaçlardan daha soğuk olduğunu gördük.
siz ne yazık ki bitkilerinizi dikmişsiniz ve bizim yaptığımız hataların aynısını yapmışsınız. ağaç cinslerinizi okurken (ziraat 900, napolyon, hünnap, şeftali nektarin...) acı bir gülümseme oldu içimde. kendiniz de göreceksiniz ki bunlar oralara uygun değil. biz ceviz de yapamadık, sürekli filizleri kavruldu büyümedi gitti. bu arazi siz her ne kadar diktiğiniz mevsim itibariyle taban suyunu görememiş olsanız da uydu görüntüsünden rahatça anlaşılacağı üzere taban suyu yüksek bir arazi. böyle arazilerin kötü yanı kışın suyun yükselerek ağaçların kılcal köklerini boğması ancak yazın suyun fazla çekilmesi nedeniyle ağacın besin alacak kılcallarının kalmaması. bu yüzden ağaçlar bir hayli büyüyüp bu sarmaldan etkilenmeyecek kadar kök yapana kadar hiçbir verim beklemeyin ve ağaç kaybetmeye hazır olun. ben bahçemi sıfırdan yapsaydım ne yapardım onu söyleyeyim. hemen bahçenin etrafına rüzgar kırıcı olacak şekilde hızlı büyüyen söğüt ve kavak gibi koruyucu ağaçlar dikerdim. (biz bunları yapana kadar ağaçları koruyamadık) ve bunların arasına da servi. serviler yavaş büyüyor ama rüzgar kırıcı olarak daha etkililer. ancak sakın duvar gibi soğuk havanın paketler halinde kalmasına sebep olacak yapılar yapmayın. yani soğuk hava akımı ağaçlarla yavaşlamalı ancak hareketi, sıcak hava akımlarıyla değişimi kesilecek şekilde sabitlenmemeli. ikincisi biz bunu başta bilmiyorduk ama diktiğiniz bitkilerin aşılandığı anaçlar suya dayanıklı tür olmalı. internette bu şekilde aratınca böyle anaçlara aşılanmış bitkiler olduğunu gördük ve ancak o zaman nektarin vs alabildik. ve asla ama asla erkenci tür dikmeyin. bizim bahçemizde sırf yeşillik yapan meyve ağaçları oldu. bizde dikenli bir böğürtlen var, meyve almaya doyamadık. haliyle toplaması çok çok zahmetli. dikensiz tür 7 yıldır dizimin boyunu geçmedi. 3-5 böğürtleni oluyor. iklime uyum çok önemli. en iyi meyve aldığımız ağacımız mürdüm eriği. erkenci olmayan erikler hem iklim hem su bakımından bu topraklara uyabiliyor. bir de iç anadolunun jeolojik yapısı gereği bu topraklar biraz kireçli topraklar. erik onu da tolere ediyor. bu arada ticari amaçlı meyve dikimi için 5 dönüm bile çok çok azdır. elde edeceğiniz (satıp para kazandığınızı varsayarsak) para sizin edeceğiniz masrafı bile karşılamaz. hobi olarak yine de yapın ama.

CornusMas ve chelik26 beğendi.
Rahşan Yıldırım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2023, 16:56   #20
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rahşan Yıldırım Mesajı Göster
de yapamadık, sürekli filizleri kavruldu büyümedi gitti. bu arazi siz her ne kadar diktiğiniz mevsim itibariyle taban suyunu görememiş olsanız da uydu görüntüsünden rahatça anlaşılacağı üzere taban suyu yüksek bir arazi. böyle arazilerin kötü yanı kışın suyun yükselerek ağaçların kılcal köklerini boğması ancak yazın suyun fazla.
Taban suyunu uydudan nasıl görüyorsunuz?
Biraz bilgi verirmisiniz

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2023, 15:04   #21
Yeni Üye

Rahşan Yıldırım's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2005
Aradan çok zaman geçmiş ama cevaplayayım. ben köprüler üzerine uzmanlaşmış bir inşaat mühendisiyim. saha, havza gezileri ile aynı bölgenin uydu görüntüleri arasında deneyime bağlı bir görüş oluyor zamanla. google earth uygulamasında geçmiş tarihlerdeki uydu görüntülerinden yağışlı aylara ve kuru aylara denk gelen görüntüleri karşılaştırıp bir miktar fikir elde edebilirsiniz. birebir uydu görüntüsü üstünde anlatabilsem demek istediğim daha rahat anlaşılırdı. arazi eğimi, memba-mansap yönleri, en önemlisi bitki örtüsünün değişimi, dağılımı vs. çok zor değil ama biraz göz tecrübesi gerekiyor.

Düzenleyen Rahşan Yıldırım : 30-11-2023 saat 15:15 Neden: ek
Rahşan Yıldırım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024