agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-04-2009, 13:56   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Meyve Ağaçlarında Ürün Verme Problemi

Merhabalar;
Ağaçları sevdiğimden dolayı çok büyük olmayan küçük bahçeme 2006 Nisan başında yarı bodur cinsinden olan 2 adet vişne,2 adet kiraz,4 adet ceviz, 6 tane yarı bodur elma fidanı(bu elmaların 2 tanesi golden , 2 tanesi amasya, 2 tanesi de starking),iki adet ayva,2 adet erik ve 3 adet de armut fidanı diktim.Kiraz ağaçları,erik ağaçları va armut ağaçlarından ikisi ile bir adet ceviz fidanı dikimini takibeden birinci senede az da olsa meyva verdiler.(Mesela cevizin dalında 2-3 tane olmuştu)
Diğer elmalar,ayvalar,vişneler meyva vermediler.Daha sonraki senede ise çiçek açmalarına rağmen hiçbirinde meyva olmadı.Elmalardan ayvalardan vişnelerden şu ana kadar hiç ürün alamadım,gerçi fidanlar vişneler ve erikler hariç çok da büyümediler.Acaba neden bu ağaçlarda meyve olmuyor.İnsanın diktiği fidana baktığında dalında meyvasını görmesi hoşuna gidiyor.
Fidanları aldığımda satan adam normalde hepsinin ürün vermesi gerekiyor diye söylemişti ancak ben sebebini anlayabilmiş değilim.Bu konuda tecrübesi olan bilgili arkadaşların görüş ve tavsiyelerini bekliyorum.Bir de gübrelemeyi nasıl yapmalıyım,doğal hayvan gübresi mi yoksa suni gübre mi kullanılmalıdır ve gübre fidanın dibine mi atılmalıdır?Ayrıca 3 senelik yarı bodur bir fidanın normal şartlarda ne kadar büyümesi ve ne kadar yüksekliğe ulaşması gerekir? bu konularda fazla bilgi sahibi değilim.
Şimdiden teşekkürler,saygılar...

mesutpektas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2009, 14:05   #2
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2007
Galeri: 4
Meyve tutumu olmayışının ilk göstergesi tozlayıcı çeşitlerin eksikliğidir. Birbirini tozlayan çeşitler yoksa bahçenizde ve kendine verimli türler değilse meyve alamazsınız.
Gübre konusunda toprak yapınıza göre değerlendirme yapılmalıdır suni gübre kullanacaksanız. Ama çiftlik gübresi kullanılacaksa koyun,keçi gübresi çok daha iyi olur meyve bahçelerine. Toprakla karıştırıp harç şeklinde fidanların diplerine yayabilirsiniz.
3 senelik yarı bodur fidan değil artık ağaçtır , adam boynu geçip çanak sistemi dediğimiz ana ve yan dallar formuna kavuşmuş bir yapıda olmalıdır.
Eğer tozlayıcı dikimi yaptıysanız ve kendine verimli olan ağaçlarda meyve alamıyorsanız bu durumda bahçenizde bir hastalık ya da zararlı etkili olmuştur. onun için de fotoğraf görmeden birşey söylemek zor.

hizals Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2009, 14:15   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Galeri: 25
hizals arkadaşımız çok güzel açıklamış. Bunlara ek olarak, fidanlarda şekil ve ağaçlarda verim budaması da verimlilik açısından çok önemlidir.

Emine Aktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2009, 14:35   #4
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Budama konusu meyve tutumundan ziyad meyvedeki kaliteyi direk etkileyen bir uygulamadır. Örnek vermek gerekirse çok bereketli bir sezonda budama yapmadığınızda çok çiçek açıp çok meyve tutan bir kiraz ağacı tüm meyveleri besleyecek ancak küçük boylarda kaldığı gibi ağaç aşırı yorgun düşecektir. Gerekli şekilde budanmış bir ağaç ise meyveleri iri sağlıklı ve kaliteli olacaktır. Az meyve çok kalite , çok meyve az kalite mantıını unutmamak gerekir. (bir ağaç üstündeki meyveler için) Elma,armut,nar benzeri meyvesi iri olan ağaçlarda budamanın yanında meyve tutumunu takiben meyveler ufak durumdayken seyreltme(tekleme) dediğimiz birbirine yakın olan 3-4 meyve varsa 1 tane kalacak şekilde meyvelerin koparılması şeklinde kaliteye yönelik uygulamalar yapılır.

Eski 01-04-2009, 17:29   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hizals Mesajı Göster
Meyve tutumu olmayışının ilk göstergesi tozlayıcı çeşitlerin eksikliğidir. Birbirini tozlayan çeşitler yoksa bahçenizde ve kendine verimli türler değilse meyve alamazsınız.
Gübre konusunda toprak yapınıza göre değerlendirme yapılmalıdır suni gübre kullanacaksanız. Ama çiftlik gübresi kullanılacaksa koyun,keçi gübresi çok daha iyi olur meyve bahçelerine. Toprakla karıştırıp harç şeklinde fidanların diplerine yayabilirsiniz.
3 senelik yarı bodur fidan değil artık ağaçtır , adam boynu geçip çanak sistemi dediğimiz ana ve yan dallar formuna kavuşmuş bir yapıda olmalıdır.
Eğer tozlayıcı dikimi yaptıysanız ve kendine verimli olan ağaçlarda meyve alamıyorsanız bu durumda bahçenizde bir hastalık ya da zararlı etkili olmuştur. onun için de fotoğraf görmeden birşey söylemek zor.
Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Tozlayıcı dediğiniz ağaçlar hangileri oluyor acaba?Yani elmaları 3 farklı cins alıp dikmiştim mesela bunlar birbirini tozlamazmı.Bir de suni gübre olarak bildiğimiz tarlalara atılan azotlu gübreler falan kullanılabilir mi?
Şu an için şehir dışında olduğumdan dolayı resim ekleyemiyorum ancak geldiğimde ekleyebilirim inşallah.Sizin söylemenize göre benim ağaçlar yeterince gelişmemiş demektir.Çok profosyonel olmadığımdan ve ticari bir kaygı gütmediğimden toprak analizi falan yapma imkanım yok.Budama konusunda da açıkcası çok bilgili değilim.Ancak toprakla uğraşmayı ve ağaçları seviyorum.

mesutpektas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2009, 18:17   #6
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Elmalarınız birbirini tozlayan çeşitlerdir. Suni gübre konusunda toprak analizi olmadan bir öneri yapmam fayda yerine zarar sağlayacaktır. Azotlu gübreler sık kullanılır ancak ya toprağınızda azot fazlaysa bu sefer yanma tehlikesi oluşur. Toprak analizini ticari olsun olmasın yapmanızda fayda vardır. Maddi olarak zor derseniz tarım il müdürlüklerine bir danışın sizi yönlendireceklerdir. Yine de yörenizdeki toprak yapısını yörede çalışan yerel ziraat mühendisi arkadaşlar bileceğinden toprak analizine gerek duyulmadan size standart bir suni gübre uygulaması önerebilirler.

Eski 01-04-2009, 18:40   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Toprak analizi malesef büyük dert, alması, taşıması birde üstüne 3 hafta bekleyip 200 TL ye yakın ödeme yapılması.

Olmazsa olmaz olan analiz için Tarım Bakanlığı kolaylaştırıcı çözüm üretmeli.

Sn. hızals çok önemli bir hususu belirtmiş; analiz değerlerine göre hazırlanan gübre reçetemizde ne yokki.

Demir, çinko, kükürt dahil 7 farklı gübre karıştırıldı, karıştırıldığı gün toprak yüzeyinden 20 cm aşağıya, ağaç yaşlarına göre (taç bölgesine) dökülüp örtüldü.

Damla sulama sistemi çalıştırılıp, ıslatıldı.

Meyve almakta kararlıyız.

Ayrıca 5 kovan arı organize ettik. Hayırlısı

Düzenleyen k0900 : 01-04-2009 saat 18:46 Neden: ilave
k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2009, 18:55   #8
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Sayın k0900,
Tarım Bakanlığına bağlı laboratuarlarda 30 TL ücret tutuyor. 30 cm 60cm 90 cm den örnekler alıp bir de üstüne yetiştirdiğiniz ürünü söyleyip reçete istiyorsunuz. Aynı dediğiniz gibi uygulanması gereken maddeler oranlarına kadar veriliyor. Ayrıca dönüm başına da 2.5 TL destek mevcut toprak analizinde. Yanlız bunlardan faydalanabilmeniz için ÇKS'ye kayıtlı üretici olmanız gerekiyor.

Eski 01-04-2009, 19:09   #9
Ağaç Dostu

Ankara Tarım il md. söylediğim fiyata kasım ayında yaptırdık.

ÇKS belgemiz var. Ancak onu götürdükmü, hatırmamıyorum.

Birde 15 cm 30 cm 45 cm olarak (bahçedeki ağaçların çoğunluğu bodur tür) numune aldırdılar.

Biz bu destek konusunda biraz mahcup davranıyoruz.

Sizin bilgilerini (biz amatör meyveciler için) çok önemsiyorum.

Sağlıkla kalın

Eski 01-04-2009, 19:19   #10
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Antalya'da BATEM bizim toprak analizimizi yaptı 6 farklı analiz için toplam 180 TL ödedik. 30 60 ve 90 olarak topladık. Yetiştirciliğin amatörlüğü olmaz başlangıcı olur

Eski 01-04-2009, 19:26   #11
Ağaç Dostu

Yetiştiricilik konusunda haklısınız

Batem'i değerlendirelim sonbaharda.

Eski 02-04-2009, 20:52   #12
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Sn Mesutpektaş;
Benim bahçemde de benzer sorunlar yaşıyorum. ağaçlarım 4 yaşında olmasına rağmen özellikle armut ve elmada hiç meyve alamadım. Yarı bodur ve kendine verimli türler seçtim. ama ağaçlarımın yarı bodur olduklarından bile emin değilim.fidan satıcıları çoğunlukla doğru bilgi vermiyor. maaşallahları var ağaçlarım sağlıklı ama çiçek açmıyorlar. ben de bu yıl fosfor oranı yüksek garanül NPK gübresi aldım. çiçek açtırır dediler. şeftali ve erik ağacıma söyleyecek sözüm yok ilk yıllarından beri meyve veriyorlar

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2009, 21:09   #13
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Çiçek açmaması tozlayıcılıkla ilgili bir sorun değildir. Çiçeklenme sorunu hiç çiçek açmaması mı yoksa çiçek açıp hemen dökmesi mi?

Eski 03-04-2009, 08:01   #14
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Mesela elma ağacım çok sağlıklı ve canlı. 2. yaşında neredeyse şeftali ağacı kadar çiçek doldu üzeri. genç olduğu için tutan meyvelerini de döktü tabi normal olarak. ama 2 yıl üstüste 1 tane bile çiçek açmadı. bakalım bu yıl ne olacak?

Eski 03-04-2009, 08:17   #15
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Toprağınızın genel yapısına uygun mu aldığınız gübre? Hiç gereği olmayan bir maddeyi fazla fazla verip toprak yapısını değiştirmeyin.

Bir de çiçek açma dönemine havalar çok sıcak mı oldu ya da sıcak rüzgar esti mi ? Çiçeklenmeyi engelleyen ya da çiçeği döken etmenlerden biridir.

Düzenleyen hizals : 03-04-2009 saat 09:13
Eski 03-04-2009, 21:07   #16
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Bugüne kadar hiç kimyasal gübre kullanmadım. Hep yanmış keçi veya koyun gübresi verdim. yapraklar parlak ve sağlıklı görünüyor. Bu yıl ilk defa çiçeklenmeyi arttırıcı granül gübre aldım. Sıcaklık faktörüne hiç dikkat etmedim ama ağaçların bazılarının açıp bazılarının açmaması normal gelmedi bana. Tek problem bana göre ışık faktörü olabilir diye düşünüyorum. Bahçemin 2 tarafında da apartman var ve gölgeleri uzun süre güneşlenmeyi engelliyor. Demekki bazı ağaç türleri gün ışığına çiçek açmayarak tepki veriyor

Eski 04-04-2009, 08:43   #17
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Çiçeklenme uzun gün ve kısa gün olarak ayrılır. Genelde gece gerçekleşir. Belki de bahsettiğiniz çeşitler kısa gün veya uzun gün ihtiyacını gideremedikleri için açamamaktalardır. Umarım en kısa zamanda düzelirler ve meyvelerini afiyetle yersiniz.

Eski 04-04-2009, 22:55   #18
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

İki yanımda yapılan yüksek apartmanları yıkmak gerekecek desenize

Eski 04-04-2009, 23:02   #19
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Siz yine de çiçekleme zamanı açmayanlara yakın inceleme yapın belki bir zararlı ya da hastalık belirtisi vardır.

Eski 05-04-2009, 19:18   #20
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Çok yaptım ama yok. Olduğu zaman hemen ilaçlama yapıyorum zaten. Bakalım kısmet bu seneye

Eski 01-06-2009, 19:52   #21
brc
Yeni Üye

brc's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2007
kimse "gençlik kısırlığından" bahsetmemiş. meyve ağaçları belli bir zamandan sonra meyve vermeye başlar.

brc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2009, 14:58   #22
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Sn brc;
Gençlik kısırlığından elbette haberimiz var. Ama 5. yılda da gençlik kısırlığı olacak hali yok. Tam tersine verime yatması gerekiyor bu yaştan sonra. 3. yılından sonra az da olsa meyvelenme beklenir normalde...

Eski 24-06-2009, 13:37   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Merhabalar...
Arkadaşlar, aynı sorun benim bahçemde de var: 3 yaşında olan elma fidanlarında meyve yok. Birinde çiçek vardı, ama meyve tutmadılar. Armutlar daha ikinci yaşında meyve gösterdiler. Ama elmalar beni şaşırttı. Kiraz ağaçları dört yaşında olmalarına rağmen, yalnız tadımlık meyve gösterdiler. Ben ağaçların her ihtiyacını karşıladım, ama onlar beni üzmeye devam ediyor.

gurgenli şumnulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2009, 13:39   #24
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Yukarıdaki sorunlar için yazılan çözümler sizin için de geçerlidir sayın gurgenli

Eski 12-11-2009, 15:55   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2008
Sayın mesutpektaş elmalarınızın meyve vermemesi tozlayıcı eksikliği değildir.Çünkü golden ve starking birbirini tozlar.Çiçeğini soğuk vuruyor olabilir.Ya da çiçek kurdu olabilir.Bi çok şey olabilir ama tozlayıcı eksikliği değil.Meyve vermeyen fidanların cinsinide yazmalısınız.Bazı cinsler kendine verimli olup bazıları dölleyici ister.

kemalcuce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2010, 13:01   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-08-2010
bizim kiraz 20 dekar kiraz bahçesi 8. senesinde çiçekten sonra meyveye dönüyor arkasından bu meyveler dökülüyor neredeyse 20 dekardan sadece 1-3kg kiraz oluyor. denizli honaz ilçesinde napolyon kirazı. dölleyicisi falan dikili sulaması ilaçlaması ama neden olmuyor ağaçlar güçlü yaprak rengi güzel boyları iyi meyve yok. ne yapmalıyız. diğer bahçelerimizde bu sıkıntı yok

maxmuko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2010, 13:34   #27
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Denizli-Honaz'lılar bilmezse biz hiç anlamayız. 40 yıl önce orada kiraz festivali yapılıyordu. Denizli'den pikniğe gelenler ağaları kiralayarak üzerindeki kirazları kendileri toplar ve yerdi. Hala da böyledir belki.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2010, 10:23   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-08-2010
bu bahçe kiraz bahçelerinden daha aşağıda etrafında bağlar var bizde gençlik kısırlığı falanmı dedik ama. başka sebep olabilirmi bilemiyorum

maxmuko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2010, 10:42   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 3
Bir sürü şey olabilirde bir de meyve vermemeye tepki olarak korkutma tekniği vardır. Bir cevizimiz vardı 10 yaşından büyük olduğu halde meyve vermiyordu babam bir sene ilkbaharında önce dibine balta ile bir kaç darbe vurdu o sene meyve vermeye başladı. Bu da bir taktik.

mirsat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2010, 19:26   #30
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Ölüm korkusu olan her canlı yeni nesil üretmeye yönelir. Ölümden önce bile memeliler de son davranışlardan biri de budur.

Ama ben ıhlamura balta vurdum hiç anlamadı!

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024