agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-11-2021, 16:42   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Armut ağacı budaması

Arkadaşlar merhaba belki siz de dikkat etmişsinizdir armut ağaçları uzun sürgünler veriyor ve bunların budanması gerekiyor sonbaharda fakat problem şu ki armut ağacı bir sonraki sene meyveleri hep bu sürgünlerin ucundan veriyor şimdi eğer ben armut ağaçlarının budamazsam uzun uzun sürgünler üzerinde duruyor ve ağacı güçten düşürüyor ayrıca armut ağaçları uzun sürgünlerin ucunda meyveler verdiği için dallar hep eğik eğik sarkık sarkık oluyor belli ki bu dalları budamak ve kısaltmak gerekiyor ama o zaman da çiçek gözlerinin yani meyve gözlerinin tamamı kesilip atılmış oluyor size sormak istediğim bunun bir çözümünü nasıl bulabiliriz. Mesela santa maria armut için söyleyeyim dalların ortalarında veya alt kısımlarında çiçek gözü olmuyor sadece uçlarında oluyor ben şimdi bu ağacı nasıl budayacağım. Teşekkür ederim şimdiden.

junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2021, 20:01   #2
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi junior Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba belki siz de dikkat etmişsinizdir armut ağaçları uzun sürgünler veriyor ve bunların budanması gerekiyor sonbaharda fakat problem şu ki armut ağacı bir sonraki sene meyveleri hep bu sürgünlerin ucundan veriyor şimdi eğer ben armut ağaçlarının budamazsam uzun uzun sürgünler üzerinde duruyor ve ağacı güçten düşürüyor ayrıca armut ağaçları uzun sürgünlerin ucunda meyveler verdiği için dallar hep eğik eğik sarkık sarkık oluyor belli ki bu dalları budamak ve kısaltmak gerekiyor ama o zaman da çiçek gözlerinin yani meyve gözlerinin tamamı kesilip atılmış oluyor size sormak istediğim bunun bir çözümünü nasıl bulabiliriz. Mesela santa maria armut için söyleyeyim dalların ortalarında veya alt kısımlarında çiçek gözü olmuyor sadece uçlarında oluyor ben şimdi bu ağacı nasıl budayacağım. Teşekkür ederim şimdiden.
Bunun bir çözümü olduğunu sanmıyorum. Söz konusu sorunu en çok şeftali yetiştiricileri yaşıyor. İlk birkaç yıl şekil budaması yapıp ana dalları gevrekleştirmeniz gerekli ki meyveleri tartsın.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2021, 23:31   #3
Yeni Üye

Çellik's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2021
Merhabalar Ağacın Büyüklüğünden Bahsedermisiniz biraz

Çellik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2021, 00:09   #4
Yeni Üye

Çellik's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2021
Armut Ağaci bizim Yetiştirdiğimiz Antep Fıstığıyla aynı şekilde budama yöntemi ister , Eğer her yıl budamasın düzenli yapıyorsanız bunu bazen 2 yılda bir e düşüre bilirsiniz , şunu gözlemledim meyve verecek olan gözeneğe komşu olan kuru ve özellikle parmak uzunluğunda olan dalları Dikkatli ve özen li bi şekilde almak gerekiyor .ben 2 yılda bir yapiyorum ve ağaç sonraki yıl taze gözenek ler daha hızlı gelişiyor

Çellik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2021, 21:18   #5
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çellik Mesajı Göster
Merhabalar Ağacın Büyüklüğünden Bahsedermisiniz biraz
Merhaba. 5 yaş ile 15 yaş arasındalar.

Eski 23-11-2021, 21:21   #6
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çellik Mesajı Göster
Armut Ağaci bizim Yetiştirdiğimiz Antep Fıstığıyla aynı şekilde budama yöntemi ister , Eğer her yıl budamasın düzenli yapıyorsanız bunu bazen 2 yılda bir e düşüre bilirsiniz , şunu gözlemledim meyve verecek olan gözeneğe komşu olan kuru ve özellikle parmak uzunluğunda olan dalları Dikkatli ve özen li bi şekilde almak gerekiyor .ben 2 yılda bir yapiyorum ve ağaç sonraki yıl taze gözenek ler daha hızlı gelişiyor
Yani aslında almak istiyorum dalları ama meyve gözleri hep en uclarda. Bu 10 santimlik dalda da böyle 1 metrelik sürgünde de. Önceki yıl budayayım dedim ağaçta hiç meyve kalmadı.

Vaktim olsun foto da koyayım.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024