agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları
(https)

Beğeni Düzeni41Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-03-2009, 23:24   #61
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hlcuce Mesajı Göster
Chandler ceviz de çok kalitelidir.Bu cevizi de denemenizi tavsiye ederim.Gezdiğim bir bahçede bahçe sahibi ,ağaç meyvesini tutmakta zorlandığından ağacın dallarına dayak dayamış.Ağaç aşırı meyve yaptığından dolayı
Sayın hlcuce;

Chandler ben de ektim Anlattıklarınızı biliyorum, bilgim dahilinde, fakat yetişmiş ağaçlarını görmedim, sizden rica etsem yazın bu ağaçları fotoğraflayabilirmisin, ceviz yetiştiriçiliği bölümüne veya galeriye yüklermisin, bilgiye yönelik çok yararlı olur.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2009, 12:47   #62
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k0900 Mesajı Göster
Elma için dölleyici (farklı bir elma cinsi) gerekir.
Uzayan dal (lider) uygun yükseklikte kesilmeliki yan dallar oluşsun.
Elma yetiştiriciliği ile ilgili bilgilere bakarsanız, daha rahat budama yaparsınız.

Peki bu yükseklik ne kadar olmalı sizce? çünkü o uzayıp giden dalda tomurcuk **** pek anlamam bağlantı yerleri var.saygılar

monser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2009, 12:59   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Bodur Elma Yetiştiriciliği
3 nolu mesaja bakınız.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2009, 23:47   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
http://aricimetin.blogspot.com/2009/...-uygulama.html

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2009, 15:32   #65
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-03-2009
meyva bahçem var ancak oldukça az bilgiye sahibim. tekrar meyva bahçesi oluşturdum ve diğerlerinden ayrı olarak büyük meyva fidanları aldım boyları yaklaşık 3-4 mt cıvarında ancak bunlardan erik ağacının gövdesi yaklaşık 2. mt den sonra dallanmış.sanki süs ağacı gibi olmuş.

Bu ağacı dallanması için ( bodur meyva ağacı şek.) yaklaşık 2. mt kessem sonuç ne olur ?
teşekkürler

msafak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2009, 16:58   #66
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2008
Galeri: 1
Ben uzman değilim ama soruyu daha net hale getirmek için en iyi yöntem bence fotograf eklemektir.Kolay gelsin.

aslan_k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2009, 17:06   #67
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi msafak Mesajı Göster
Foruma yeni üye oldum usul eksikliklerim olabilir. soru şu, meyva bahçem var, amatör olarak bir şeyler yapmaya çalışıyorum ,aslında soru bir hayli, ancak biri şu an yetecek sanırım.
Bir erik ağacım var. yeni dikildi, ancak boyu 3 mt kadar var . dalları ancak 2. mt den sonra oluşmuş bu ağacı 2. metreden budamak olur mu ? yoksa bu şekilde bu seneyi mi geçirmwek gerekir
teşekkürler.
Fotoğraflıyabilirmisiniz?

Eski 04-05-2009, 18:50   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2008
arkadaşlar bahçemde vişne agacım var her sene verimli bi şekilde faydalanıyordum sonbaharda budamıştım, şimdi hiçbir gelişme yok sebebi ne olabilir kurtarma şansımız varmıdır

Trancey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 16:17   #69
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Sanırım Ağacınızı erken budamışsınız, Mart-Nisan aylarında budamak(yerine göre) daha doğru olacaktır.Bundan sonra yapacak tek şey beklemek ve görmek olacaktır diye düşünüyorum.Umarım tekrar kendine gelir ağacınız.

Eski 02-06-2009, 23:04   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2008
halen bekliyorum bir gelişme yok, yazık ettik canım ağaca.

Trancey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2009, 23:23   #71
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
ağacın budanan yerlerinden girebilecek hastalıklardan korumak için su bazlı plastık boya ( içine birmiktar fungusit ilave ederek ) firça ile sürülüyor.
Bunu kendi bahçemizdede denedik, aşı macununa göre çok pratik.

Bunu biraz daha açabilir miyiz?

Hangi marka su bazlı plastik boya?İçine seyreltmek için su karıştırdınız mı?

Hangi fungusiti kullandınız? Ne oranda fungusit, boyaya karışacak?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2009, 21:37   #72
Ağaç Dostu

Beyaz boya

Marka önemli değil, su bazlı beyaz plastik boya kullanıldı, içine seyreltmek için 1 e 1 su kullanıldı.

Captan fungusiti kullanıldı. oranı suda seyreltme oranının biraz üstünde (2 misli gibi hatırlıyorum )

3.000 yakın ağaç budandı, firça ile sürüldü. Kullanımı hem hızlı ve pratik hem hesaplı.

Budama yerlerinde hiç bir sorun, hastalığada rastlanmadı.

Boya bir müddet sonra yağmurlarla yok oldu gitti.

Eski 04-06-2009, 08:34   #73
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Yani, 1 lt boya + 1 lt su + 2 lt Captan fungusiti .Doğrumudur Sn k0900 ? Bir de bu Captan fungusiti nerden buluruz?

Eski 04-06-2009, 21:42   #74
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aslan_k Mesajı Göster
Yani, 1 lt boya + 1 lt su + 2 lt Captan fungusiti .Doğrumudur Sn k0900 ? Bir de bu Captan fungusiti nerden buluruz?
1 lt boya + 1 lt su + 1 lt su için tüketilmesi gereken kadar Captan fungusiti olarak hatırlıyorum.

Captan'ı tüm ziraii ilaç satıcılarında bulabilirsiniz.

Eski 08-06-2009, 09:19   #75
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-06-2009
Yeşil budama

iyi günler arkadaşlar,
ben yeni üye oldum bir sorum olacak yeri burası mı bilmiyorum sorum şu kayısı ve erik ağaçların da yeşil budama zamanı ve nasıl yapılacağını öğrenmek istiyorum. cevap veren olursa sevinirim

İSİSS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2009, 12:02   #76
Ağaçsever

uzun süredir foruma girmemiştim. Bazı arkadaşlar cevap vermişler onlara teşekkür ederim . Ancak öğrenmek istediğim konuyu soralı çok zaman geçmişti. Yine de ilgi için teşekkür ederim.

Eski 10-06-2009, 12:11   #77
Ağaçsever

Merhaba, cevap bulamadığım bir kaç sorum olacak

Bahçemde özellikle meyva ağaçlarıma musallat olan oldukça çok salyangoz var. bunlarla mücadele için köfte tabir ettikleri karışımdan suyla karışltırıp uygulama yapmıştım ancsak netice çok iyi olmamıştı. Bu sene de benzer durumda. Neler yapamak gerekir.

İlginç şekilde Domates salatalık ve fasülye bahçesi kurdum . Sanıyorum hevenk diyorlar sırıklar yerine ters üçgen şeklinde ve ipler ile oluşturulmuş ( resim ilave edeceğim) ysaklaşık 40 cm ara ile oluşturulmuş bir hevenk kurdum ve netice de aldım. Yertişen sevzeler ozellikle yer çekimi nedeniyle yaklaşık 30 derece açı ıle eğik durduğundan özellikle fasülyeler ilk bakışta görülüyor ve toplaması da çok kolay oluyor ( tavsiye ederim)

Eski 18-06-2009, 13:13   #78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Merhabalar.
Arkadaşlar, üç yıl önce bahçeme dikmiş olduğum ağaçlardan birini 20 gün once inşaat işlerinden dolayı kepçe yardımı ile toprağını da alarak, sökmek zorunda kaldık. Üzerindeki meyveler ve yaprakları kurudu ve döküldü. Şu an yalnız bir alt dalında birkaç yeşil yaprağı kaldı. Sanıyorum onlar kalacak. Çok güzel meyvesi olan bir armut ağacı. Kurtarmak için her iki günde bir su veriyorum.
Başka neler yapmam gerekiyor.Tavsiyelerinizi bekliyorum.

gurgenli şumnulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2009, 12:23   #79
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Merhabalar
Arkadaşlar, Gümüşyaka' ki bahçemde kivi yetiştirmek istiyorum. Fakat Marmara iklimi buna uygunmudur acaba? Bildiğim kadarı ile bol yağışlı yerlerde yetişiyor. Ama bunu da sık sulayarak telafi etmeye çalışırım. Ne dersiniz. Denemeye değer mi?

gurgenli şumnulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2009, 13:25   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gurgenli şumnulu Mesajı Göster
Merhabalar
Arkadaşlar, Gümüşyaka' ki bahçemde kivi yetiştirmek istiyorum. Fakat Marmara iklimi buna uygunmudur acaba? Bildiğim kadarı ile bol yağışlı yerlerde yetişiyor. Ama bunu da sık sulayarak telafi etmeye çalışırım. Ne dersiniz. Denemeye değer mi?
Kivi sadece marmara ve karadenizde yetişiyor.Bol sulamak şartıyla yetiştirebilirsiniz

ay-ışığı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2009, 13:30   #81
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gurgenli şumnulu Mesajı Göster
Merhabalar.
Arkadaşlar, üç yıl önce bahçeme dikmiş olduğum ağaçlardan birini 20 gün once inşaat işlerinden dolayı kepçe yardımı ile toprağını da alarak, sökmek zorunda kaldık. Üzerindeki meyveler ve yaprakları kurudu ve döküldü. Şu an yalnız bir alt dalında birkaç yeşil yaprağı kaldı. Sanıyorum onlar kalacak. Çok güzel meyvesi olan bir armut ağacı. Kurtarmak için her iki günde bir su veriyorum.
Başka neler yapmam gerekiyor.Tavsiyelerinizi bekliyorum.
Ağacın kök sistemi zarar gördüğü için bütün dallarını besleyemez.Bu nedenle AĞACI uygun bir şekilde budayarak,bakımını yapın.Gelecek yıl canlanacaktır.

Eski 24-06-2009, 13:49   #82
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İSİSS Mesajı Göster
iyi günler arkadaşlar,
ben yeni üye oldum bir sorum olacak yeri burası mı bilmiyorum sorum şu kayısı ve erik ağaçların da yeşil budama zamanı ve nasıl yapılacağını öğrenmek istiyorum. cevap veren olursa sevinirim
Yeni fidan ve genç ağaçlarda bu DÖNEMDE yapabilirsiniz.Tarif etmesi zor yeterli şekil budama bilgisine sahip olmanız gerekir.Gereksiz görülen dalların erken çıkarılması, hem ağacınızın beslenmesini kolaylaştırır, hem de diğer dal ve meyvelerin daha iyi gelişmesini sağlar.Kolay gelsin...

Eski 24-06-2009, 13:55   #83
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Trancey Mesajı Göster
arkadaşlar bahçemde vişne agacım var her sene verimli bi şekilde faydalanıyordum sonbaharda budamıştım, şimdi hiçbir gelişme yok sebebi ne olabilir kurtarma şansımız varmıdır
Aşırı sulama yapıyorsanız, vişnenizin kökleri havasızlıktan ölmüştür...veya diğer kök hastalıklarından etkilenmiştir.

Eski 24-06-2009, 14:09   #84
Yeni Üye

Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi msafak Mesajı Göster
meyva bahçem var ancak oldukça az bilgiye sahibim. tekrar meyva bahçesi oluşturdum ve diğerlerinden ayrı olarak büyük meyva fidanları aldım boyları yaklaşık 3-4 mt cıvarında ancak bunlardan erik ağacının gövdesi yaklaşık 2. mt den sonra dallanmış.sanki süs ağacı gibi olmuş.

Bu ağacı dallanması için ( bodur meyva ağacı şek.) yaklaşık 2. mt kessem sonuç ne olur ?
teşekkürler
Biraz geç oldu ama,Hiçbir meyve 2 metreden dallandırılmaz.1 yaşında iken ortalama 90 cm den tepesi vurularak yan dalların teşekkülü sağlanır.Fidancılar da genelde görürsünüz fidan 3-4 metre boydadır.Müşteri alınca 1 metredem tepesini keser öyle verir.Fidan budanmadan ekilirse anlattığınız şekilde yüksek dallanır, o ağaçtan fayda göremezsiniz.Sert bir rüzgarda yıkılıverir.

Eski 24-06-2009, 14:14   #85
Yeni Üye

Alıntı:
Beyaz boya

Marka önemli değil, su bazlı beyaz plastik boya kullanıldı, içine seyreltmek için 1 e 1 su kullanıldı.

Captan fungusiti kullanıldı. oranı suda seyreltme oranının biraz üstünde (2 misli gibi hatırlıyorum )

3.000 yakın ağaç budandı, firça ile sürüldü. Kullanımı hem hızlı ve pratik hem hesaplı.

Budama yerlerinde hiç bir sorun, hastalığada rastlanmadı.

Boya bir müddet sonra yağmurlarla yok oldu gitti.
Sayın k900; Bu bilgiyi alara' dan aldınız değil mi? bizde uygulayalım o zaman benim için önemli bir bilgi.

Eski 24-06-2009, 21:20   #86
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ay-ışığı Mesajı Göster
Sayın k900; Bu bilgiyi alara' dan aldınız değil mi? bizde uygulayalım o zaman benim için önemli bir bilgi.
Sn. ay-ışığı, 2008 sonbaharında Ankara Organize Sanayii Bölgesinde örnrk olması amacıyla OSB yönetiminin Alara fidancılık gözetiminde kurduğu 5 dönümlük bodur elma bahçesinde İl tarım Müdürlüğü uzmanlarınında katıldığı bir sunum yapıldı.

İlgili firmanin mühendisi budama ve terbiye sistemi ile ilğili uyğulamalı eğitim verdi. Bu eğitimde sorum üzerine bu öneride bulundu. Bizde 2009 ilkbahar budamasında bunu uyğuladık, kolaylığının dışında hiç bir sorunla karşılaşmadık

Eski 28-07-2009, 15:26   #87
Ağaçsever

Nilgün Eran's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2009
Galeri: 4
Budama ile ilgili yeni bilgi ve yazışma yok sanırım. Ben yeni üyeyim ve yeni de bahçe sahibi oldum. Fakat bilgim yeterli değil tabi, ilk defa da ağaç yetiştiriyorum. Bahçem de ben geldiğimde ağaçlar vardı. İki tane yeni dünya (muşmula)ve turunç ağacı var meyve ağacı olarak. Fakat komşularımın muşmulalarıda dahil bu sene hastalandılar ve meyveleri çıkar çıkmaz karardı ve yaprakları yapış yapış, turunç da benzer durumda. Budama yapayım diyorum, gerçi birkaç dalını budadım ama bilinçsiz. Bir de ben ilaçlama yapmak istemiyorum yani doğal ilaçlama istiyorum (hayvan sever olduğum ve kedilerim olduğu için) kaçırtma olabilir daha çok. Bazıları sıvı deterjana, sirkeye veya arap sabununa su karıştırarak püskürtme yapıyorlar, bana bu konularda bilgi verebilirmisiniz, ayrıca başka çiçeklerimde de yaprak zarının altından yürüyen böcekler var. Teşekkürler

Düzenleyen Nilgün Eran : 28-07-2009 saat 15:29 Neden: kelime yanlışları
Nilgün Eran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2009, 09:42   #88
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Sn Nilgün,
Öncelikle kendinizi ilgili bölümde tantırsanız sizi tanımış oluruz. Sorularınıza gelince, her soruyu ilgili forum konusunda sormanız uygun olacaktır, daha kolay ve çabuk cevap alırsınız.Önce isterseniz arama kısmından sorunuz ile ilgi anahtar kelimeyi aratarak başlayabilirsiniz. Ev yapımı ilaçlar konusu sanırım size cevap olacaktır

Eski 01-08-2009, 21:25   #89
Ağaç Dostu

Ekteki PDF dosya budama konusunda faydalı bilgiler içeriyor.

Kaynak : Eğirdir Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü

http://ebkae.gov.tr/belgeler/budama.pdf

Eski 23-09-2009, 14:06   #90
Ağaçsever

sn. Ay-ışığı ilginç ancak ben de sizin cevsbınızı yeni gördüm. Ancak sorumu tekrar okuduğumda tam olmadığını gördüm.
geçen kış erişkin yani oldukça büyük yaklaşık 5-6 mt boyunda ve büyük saksılarda getirilen erik ve bir kaç çesit daha meyva ağacı aldım. Bu yaz hepsi meyva verdi, ancak erik ağacının gövdesi yaklaşık 2 mt den sonra dallanıyor, bundan sonraki gövde ise yanlara doğru oldukça dar açı ile büyümüş.
soru şu ben bu ağacı bir kaç ay sonra 2 mt den sonra kessem yan dalların oluşmasına katkı sağlarmı?
ilginize teşekkür ederim.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024