agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler
  • 2 Gönderen mkaand
  • 1 Gönderen TCM
  • 1 Gönderen mkaand
  • 8 Gönderen CornusMas

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-08-2023, 09:27   #1
Yeni Üye

mkaand's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2023
Wink Meyve fidanlarının doğru yere ekimi için yardım

Merhaba Arkadaşlar,

Forumda yeniyim, aslında agaclar.net i uzun yıllar önce keşfettim ama abone olmak yıllar sonra nasip oldu. Bu köklü forumun bir parçası olduğum için mutluyum.

Mustafakemalpaşa, Bursa'da 600 m2 alana bir müstakil hafif çelik ev yaptırıyorum. 22 tane meyve fidanı aldım ve aşağıdaki drone görüntüsünden göreceğiniz noktalara meyve ağaçlarım için kepçe ile 50x50 lik çukurlar kazdırdım. Meyve fidanlarımı Mersin, Mut'ta bir üreticiden sipariş ettim. Sorum şu hangi ağaçı hangi ekim noktasına ekmem doğru olur? Şıralı ağaçların evden uzak olmasını istiyorum. Dutlardan kara dutu sipariş ettim ama beyaz dutta sipariş edeceğim ve dutların kümese yakın olmasını istiyorum ki tavuklarım dökülenleri yesinler. Yorumlarınız görüşleriniz benim için önemli. Sipariş ettiğim meyve fidanları:

Tüplü Yarı Bodur İri Meyveli Amiga Nektarin Fidanı
Tüplü Yarıbodur Papaz Erik Fidanı
Tüplü Yarı Bodur Ziraat Şekerparesi Kayısı Fidanı
Tüplü Wonderful Nar Fidanı Sınırlı Stok
Tüplü Yarı Bodur Bursa Yarma Şeftali Fidanı
Tüplü Chandler Salkım Ceviz Fidanı
Tüplü Limon Ayvası Fidanı
Tüplü Yediveren Siyah Avustralya Dut Fidanı
Tüplü Bursa Osmanoğlu Kestane Fidanı
Tüplü Verimli Yarıbodur Santa Maria Armut Fidanı
Tüplü Kokulu Yarı Bodur Amasya Misketi Elma Fidanı
Tüplü Yarıbodur Yeşil Renkli Granny Smith Elma Fidanı
Tüplü Yarıbodur Sarı Meyveli Golden Elma Fidanı
Tüplü İri Meyveli Mor Güz İncir Fidanı
Gemlik Salamuralık Trilye Zeytin Fidanı
Tüplü Anadolu İğde Ağacı Fidanı
Tüplü Soğuklara Dayanıklı Ihlamur Ağacı Fidanı
Tüplü Kokulu Yemesi Mükemmel Soğuğa Dayanıklı King Mandalinası Fidanı
Tüplü Yarı Bodur Washıngton Portakal Fidanı
Tüplü Yarı Bodur Soğuklarak Dayanıklı Yediveren Limon Fidanı
Tüplü Yarı Bodur Kendine Verimli Rubin van Weichesel Vişne Fidanı Çok Dallı Seneye Meyve Verir
Tüplü Kurutmalık Sofralık Yarı Bodur Mürdüm Eriği Fidanı

10 Numaraya Ihlamur, 1 ve 11 numaralara dut ekmek istiyorum kümes orada olacağı için.

Muda ve benceemerik beğendi.
mkaand Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2023, 16:09   #2
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Daha başlamadıysanız fidanlardan önce evin yerini ayarlayın. Resme göre tam ortaya koymuşsunuz evi. Bence kenara kaydırın, işe yarar boş alan artacaktır. Tam ortada ev olunca kalanları ayarlamak ta zor.

aydemiraydın beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2023, 17:27   #3
Yeni Üye

mkaand's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Daha başlamadıysanız fidanlardan önce evin yerini ayarlayın. Resme göre tam ortaya koymuşsunuz evi. Bence kenara kaydırın, işe yarar boş alan artacaktır. Tam ortada ev olunca kalanları ayarlamak ta zor.
Merhaba TCM,

Yanıtınız için teşekkür ederim. Bir arsaya ev yapılırken belediyeden belirli izinleri almanız gerekiyor ve projenin yapılması gerekiyor. Ben temelimi attım ve evi başka yere kaydırmam söz konusu değil. Ayrıca evinizi sınırın dibine yapamazsınız. Komşu parsellerden 3m yoldan 5m uzağa çekme paylarını düşünerek yapmak zorundasınız. Bu yüzden lütfen soruma odaklanarak yardımcı olmaya çalışınız. Teşekkürler.

aydemiraydın beğendi.
Eski 13-08-2023, 22:12   #4
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Sayın mkaand, yeni eviniz hayrılı olsun, güzel günlerde oturun.
Eğer konu bahçenize kendi tüketiminiz için ağaç dikmek ise bunun doğrusu yanlışı yok. Gönlünüzden geçtiği gibi dikin. Birkaç kullanışlı ipucu verebilirim sadece:
  1. Şıralı meyveler (dut gibi) için yapılması gerekeni siz bulmuşsunuz zaten. Evden uzakta, kümese yakın olsunlar. İncir için de geçerli bu. Meyvelerinin tamamını tüketemezseniz dökülenler koku ve sinek yapar.
  2. Çelik konstrüksiyon binalar yaz aylarında betonarme binalara göre daha sıcak oluyor. Büyük ağaçları (ıhlamur, kestane, ceviz) eve yakın ve öğleden sonra eve mümkün olduğunca gölge yapacak bir konuma dikin.
  3. Ağaçları dümdüz bir sırada dikmeyin. Siz büyük makinalarla ilaçlama, hasat yapacağınız bir tarla kurmuyorsunuz. Birçok bahçe tasarımında ağaçlar bu şekilde tek sıra halinde dikilmez. Küçük bir arsayı/bahçeyi eğimli yollar ve bu yollar etrafına dikilmiş bitkilerle daha etkileyici ve büyük gösterebilirsiniz. Kağıt kalem ya da bilgisayarda biraz deneme yapın, sonra dikime geçin.
  4. Narenciye fidanlarını kışın poyrazdan korunacakları bir noktaya dikin (güney/güneybatıya). Ayrıca bu ağaçların çiçeklerinin çok güzel koktuğunu da unutmayın. Buna göre bir konum seçerseniz pişman olmazsınız.
  5. Sebze bahçeniz için biraz güneşli alan bırakmayı unutmayın. Özellikle sabah ve öğle güneş alsın, öğleden sonra biraz gölge iyi olur.
  6. Her ne kadar tüplü fidanlar her zaman dikilebilse de, ideal fidan dikim zamanı geç sonbahar ve kış aylarıdır. Ben olsam siparişten vazgeçebiliyorsam vazgeçer, Kasım gibi yeniden sipariş verirdim. Eğer şimdi dikim yaparsanız 2-3 ay, yağışlar başlayana dek düzenli sulama yapmanız gerekir. Bitkilerin gelişim zamanı geçti. Eğer fidanlarınızın kökleri iyi gelişmemişse, fazlaca budanmışsa, iyi sulama yapmazsanız gelebilecek bir sıcak dalgasında bazılarını kaybedebilirsiniz.

Düzenleyen CornusMas : 13-08-2023 saat 22:45
CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2023, 15:46   #5
Yeni Üye

mkaand's Avatar

Çok teşekkür ederim detaylı yanıtınız ve güzel dilekleriniz için CornusMas,

İnciri ve ıhlamuru evin temelinden uzağa ekmeyi düşünüyorum. Çünkü temellere kökleri zarar verebiliyorlarmış. Hatta dut içinde aynı şeyleri okudum bu forumda (kara dut çok değil ama ak dut kanalizasyon borularını delebiliyormuş. Ceviz keza öyle. Onları batı sınırına ekmeyi düşünüyorum.

Aslında sanılananın aksine hafif çelik evlerdeçok iyi bir yalıtım yapıldığından ısı geçişleri çok olmaz. Kışın bir mumla bile ısınabilirsiniz. Pek çok kişi prefabrik ev ile hafif çelik evi karıştırıyor. Dediğiniz prefabrik evlerde oluyor çünkü yalıtım malzemesi çok iyi olmuyor. Taş yünü ile yalıtılmış bir evde sorun yaşanmıyor.

Dikim yerleri kepçe tarafından hali hazırda açıldı. Sorun şu aslında arsam çok ufak. Sıralar arası 3m, ağaçlar arası 2.5m yer bıraktım. Her ne kadar yarı bodur türleri seçmiş olsamda ağaçlar arası 5m olması gerekirdi aslında. Ben size tam olarak ne hayal ettiğimi ve mimara verip ona göre inşaat ruhsatı aldığımı paylaşırsam çok daha net görebilirsiniz tüm fotoğrafı. Öncelikle bu sene çelik iskeletten etrafını gazbeton ile kapatıp 3x5m'lik atölyemi tamamlayıp elektrik çektireceğim. Esas ev seneye yapılacak. Malum fiyatlar uçmuş durumda. Ağaç yerleri için çok geniç bir seçeneğim yok. 25 tür meyveağacı seçtim. Bunun 22si hazırdı. Haftaya kargolayacaklar. Ağaçlar bir yaşındalar, ama iyi bir planlama ile hepsini ekmek istiyorum. En optimum yerleşimi çıkardığımı düşünüyorum.

Narenciye konusunda haklısınız. Evin Güney cephesinde veranda önündeki yerlere ekilecek. İğde de güzel kokuyor onuda veranda önüne ekeceğim.

Sebze için güney doğu köşesine sebze yatakları yapacağım. O yüzden orayı boş bıraktım. Doğu sınırı mavi selvi ya dalimon çamı ile kapatılacak. Kuzey sınırıda.

Fidanları zam gelmeden sipariş ettim ama kargolatmadım. Haftaya bana gelecekler. Bir hafta evde bakacağım. 30 Ağustos haftası toprakla buluşacaklar. Zamanlamam çok dar olduğu için ve evimle bu arsa arası 1.5 saat olduğu için bir gidişte çok iş halletmeye çalışıyorum. Su konusu sorun değil. Gardenanın pilli su bilgisayarı var. Damlama borularımda hazır. Ağaçlar üç günde bir gece 10'da 45dk otomatik sulanacaklar. Fidanları aldığım yer kök gelişimi için özel bir karışımı hediye etti. Yani her şey planladığı gibi ilerliyor. Son olarak ne hayal ettim, nasıl bir şey olacak sizinle paylaşıyorum.

Ayrıca bu videodan da nerden nereye geldiğini görebilirsiniz:

Eski 21-08-2023, 12:58   #6
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
sn. Kaan bey, evinizin bulunduğu yerin hangi zone da olduğunu biliyormusunuz. eksi kaçları görüyor. en düşük uç sıcaklığı nedir.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2023, 18:17   #7
Yeni Üye

mkaand's Avatar

Merhaba Aydemir Bey,

Hangi zone olduğuna nereden bakılıyor bilmiyorum ama Mustafakemalpaşa, Bursa’da

Eski 22-08-2023, 10:39   #8
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mkaand Mesajı Göster
Merhaba Aydemir Bey,

Hangi zone olduğuna nereden bakılıyor bilmiyorum ama Mustafakemalpaşa, Bursa’da

ikliminiz Bursa , yenişehir e benziyorsa diktiğiniz fidanların en az yarısı bu kışı atlatamaz. bazı fidanlarda bi kaç yıl sonra ağaç olunca fırtınalarda sorun yaratır.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024