agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları
(https)

Beğeni Düzeni41Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-03-2010, 14:42   #91
Ağaçsever

ayvacı's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Bir hafta önce Ankara Bauhaus dan bodur elma ağacı alıp kökünü bozmadan bahçeye diktim, boyu 1,50 mt tek dal kalem şeklinde, bunu nasıl ve ne zaman ve yerden kaç cm yukardan budamalıyımki dallansın, yoksa kalem gibi uzayıp gidecek. Cevaplar için şimdiden çok teşekkürler. Bu sene meyve verirmi.?

ayvacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2010, 14:05   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Toprak yüzeyinden 80 cm. yukarda bir göz (hafif çıkıntılı, yaprak dal çıkacak) seçin.

Gözün yarım santim üstünden kesin.

Kesimi hafif eğimli yapın. Eğimin alt kısmı gözün ters tarafında olsun.

Bir ay kadar sonra gözler patlayacak, o zaman yapacaklarınız bodur elma başlığında var

Meyveyi bu sene zor alırsınız. Başlıkta okuduklarınızdan sonra ne zaman, nasıl meyve alacağınızı göreceksiniz.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2011, 14:34   #93
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2010
Arkadaşlar kolay gelsin özel ağaçlandırma kapsamında 1500 adet badem fidanı diktim dikimde 1m civarında tepe budamasını yaptım fakat ileriki zamanlarda şekil budamasını ve diğer budamaları nasıl yapabilirim bu konu hakkında resimli anlatımlı yazı veya görsel yayın var mı,teşekkür ederim.

diriliş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2011, 20:47   #94
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2011
bunlarda benim bugün yaptığım budamalardan

bunlar kayısı ağaçları, 120 cm den ana dalı kestim, ve yan dallarına 20 cm fln olacak şekilde kestim. bir sonraki gidişimde bu dalların arasına birşeyler sıkıştırıp açmayı deneyeceğim.

buda 2 kiraz ağacımız yan yana. sağdaki tarafımdan mundar edildi. soldakine ise hiç dokunmadım. bakalım bu sene nasıl sonuç alırsam seneye ona göre hareket edecem, birde biraz dalların arasına sopa koymayı düşünüyorum.

tabi üstadlardan bu budamalar hakında yorum almak isterim.

kusura bakmayın resimler cepten çekildiği için biraz kalitesiz, haftaya iyi bir makine ile çekip koyacağım.
tabi diğer ağaçlar da budandı onların resmini de ekleyip yorumlarınızı isteyeceğim.

armedangel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2011, 19:41   #95
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2010
meyve ağaçları budama gübreleme

Arkadaşlar yaklaşık 2 ay önce evimize taşındık. Apartmanımızın önü arkası açık oldukça büyük bir bahçesi var bahçede sanırım daha 1-2 yaşında nar, zeytin ve mandalin, Büyük yetişkin ayva, kayısı, erik ve incir ağaçları var. Ama apartmanda kimse doğru düzgün ilgilenmemiş. nar ve zeytin ağaçları hiç büyüyememiş ben taşındığımızdan beri suluyorum ama daha başka neler yapmam gerektiğini pek bilmiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim.
1) Bu ağaçları ne zaman ve nasıl budamalıyım?
2) Ağaçlara gübre veya ilaç atmam gerekirmi? Gerekirse hangi gübreden nasıl atmalıyım?
Bu konularda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim...

cevikarslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2011, 19:24   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2010
arkadaşlar ağaçların resimlerini çektim belki görürseniz daha iyi olur diye düşündüm..

NAR Ağaçlarım...

Bunu Tam anlayamadım ama nar galiba;

Bunlarda zeytinler;

cevikarslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2011, 16:17   #97
Yeni Üye

harun_ç's Avatar

Giriş Tarihi: 26-10-2011
ustacım budamana gerek yok gibi görünüyor ama öncelikle agaçları diplerineki şu otlardan kurtarman gerekiyor. ağaçların diplerini çapalayarak otlardan kurtar, kökler nefes alsın ve sulama yapacağın alanınınıda genişlet biraz hayvan gübresi(bir kürek kadar) vermende yeterlik olur bence.

harun_ç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2012, 07:42   #98
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Sevgili arkadaşlar, bir meyve fidanına aşağıdaki form nasıl kazandırılır, yardımlarınıza şimdiden teşekkür ederim, saygılar...

Eklenen Resimler

Andora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2012, 10:08   #99
Ağaç Dostu

hk50's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 14
Yeşil Budama

Bu yıl kışın erken gelmesi ile Kasım ayında yaptığım Meyve ağaçlarında budamayı yapamadım.Bahar yaparız dedik.Hala karla kışla uğraşıyor,çamurdan bahçeye girimiyorum.İki yıldır yapamadığım Meyve ağaçları Üzüm asmaları ve güllerde YEŞİL Budama yapsam ne olur?Mahsurları nelerdir ? Bilen arkadaşlar tarfından bilği verilirse hem bana hemde benim konumumda olan arkadaşlara yardım edilmiş olur .Şimdiden Teşekkürler.

hk50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2012, 12:20   #100
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Sizdeki her yerde var
ancak yeşıl budamayı hıç düşünmeyın
çok ciddi ağaca zarar verebılır
hava soguk olunca zaten agaçta uyanmıyor
ıkı üç gün açtımı sız hazırda bekleyın ve budayın
yesıl budamayı ancak çok küçük dallarda düşünebilirsınız
hele elmada çicek açtıktan sonra mudahale çok zor olur
siz havalrın paralelınde budama organızasyonu yapmayı tavsıye ederım

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2012, 09:29   #101
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2012
Değerli arkadaşlar,

Benim iç mekanda beslediğim, 5 yaşında bir misket limonu ağacım var. ağaçtan meyve alma vb. konusunda ilgili konuda konuşurken oradaki arkadaşlar ağacın budanmaya ihtiyacı olduğunu söylediler. Bu konudaki ilgili makaleleri okuduğumda çıkarttığım sonuç ağacımı budamam gerektiği yönünde ama ne yapacağımı tam olarak kestiremedim.

Aşağıda ağacın fotoğrafı var. İç mekanda ve dekorasyon amaçlı kullandığım için ağacın gür yapraklı olması da önem arz ediyor. Ancak çok az çiçek veriyor ve bunların meyveye dönüşmüyor olmasından çok rahatsızım. Anladığım kadarıyla yaprak/çiçek dengesini sağlamak için de budamam gerekiyor. Ne önerirsiniz?

Saygılarımla

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
evrimonal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2012, 09:35   #102
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-05-2012
Arkadaşlar ben biraz zeytun ektim epy büyüdü çiçek açıyor ama hepsini geri döküyor tutmuyor. Bana buradada bırı mebor 5 kullan dıyor güvenemediğim için kullanmadım sizlerin bir önerisi olurmu?

ZEYBEKB Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2012, 09:58   #103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-05-2012
Thumbs up Zeytun verimi

Arkadaşlar ben biraz zeytun ektim epy büyüdü çiçek açıyor ama hepsini geri döküyor tutmuyor. Bana buradada bırı mebor 5 kullan dıyor güvenemediğim için kullanmadım sizlerin bir önerisi olurmu?

Arkadaşlar biraz acemi geliyorum nereye yazdığımıda bılmıyorum idare edin lütfen

ZEYBEKB Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2012, 09:04   #104
Yeni Üye

ilhankuafor's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2010
Yeni dikilen meyve fidanlar için yardım lütfen

Öncelikle herkese merhabalar.

Degerli arkadaşlar,kırklareli sınırlarında ıstıranca ormanlarında yenice köyde 2,5 dönüm bir arazi almıştık. Ev yapıp meyve agaçları dikmek için 10,16 ekim 2012 arası 60 adet tüplü muhtelif meyve fidanlarını alıp diktik teknik bilgilerimizi de (Emeği geçen herkese teşekkürler)forum sitemizden edinmeye çalıştık.

Ben istanbulda yaşıyorum, heyecanla bu pazar günü bahçeye gittik.Agaçların bir çogu yeni tomurcuklar vermişti.bu arada köyden arkadaşlar dikimden hemen sonra fidanlar budadılar.bu mevsimde bu fidanların tomurcuk vermesi kötü bişey oldugunu kışın bu fidanların doncagını söylediler .

benim merak ettigim bu dogrumu dogruysa ne yapmam gerekiyor.dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım derdimi inşallah çok sıkıcı bir yazı olmamıştır. İlginize şimdiden teşekkürler.

ilhankuafor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2012, 11:35   #105
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilhankuafor Mesajı Göster

...meyve agaçları dikmek için 10,16 ekim 2012 arası 60 adet tüplü muhtelif meyve fidanlarını alıp diktik ....

...Agaçların bir çogu yeni tomurcuklar vermişti.

...fidanlar budadılar.bu mevsimde bu fidanların tomurcuk vermesi kötü bişey oldugunu kışın bu fidanların doncagını söylediler.
Sn. İlhan bey kolay gelsin...

Kesim yerlerine aşı macunu sürmeniz gerekiyor, bu hastalıklara karşı da önlemdir... Ağaçlar_ fidanlar_ kış uykusunda budanması daha doğrudur...bu sebebten dolayı soğuk tehlikesi yaşamaz...

mrduran beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2012, 16:39   #106
Yeni Üye

ilhankuafor's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2010
Halil bey ilginize teşekkürler.Benim problemim bu mevsimde budanması degil,fidanların yeni ekildigi ve 2,,3 defa sulandıgı için yeni tomurcuklar vermesi. Teşekkürler

ilhankuafor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2012, 19:57   #107
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Meyvecilikte Budama

hk50, mrduran ve ciroz beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2012, 00:31   #108
Yeni Üye

my91's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2011
konu geçen seneden belki ama..bahçenizin ve meyve ağaçlarınızın şu anki konumu umarım daha iyidir..öncelikle bahçeniz iyi güneş alan bi yer yetişmeyecek bir çeşit yok gbi..ama toprak işlenmemiş çiğnenmiş basık toprak..ağacın kök salmasını engelleyen sert bir ortam.bunun dışında ağaç köklerinin havalanması için toprak karıştırılmalı(çapalanmalı).kış ayında fidanın fonksiyonuna göre budama yapmanız şart..tabi bi durgunluk söz konusuysa ilaçlamalarını aksatmayın derim..kış ayında budama,havalandırma,gübreleme,ilaçlama işlerini gerçekleştirebilirsiniz.ilkbahar yaz ayında ise fidan çevresinin otlanmasını engellemeniz zamanlı sulamanız zamanlı nitrat,sülfat ya da doğal gübreleme dışında bi işlem gerektirmez..resimdeki hallerine bakılırsa biraz vitaminsiz kalmışlar gibi

my91 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2013, 00:02   #109
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-07-2011
Geçen sene bazı büyük ağaçlara çok yoğun budama yaptım bu yıl çok güzel geliştiler geçtiğimiz hafta da yeni sürgünleri düzelttim bakalım bu yıl nasıl bir kalite farkı göreceğiz gözlemlerimi aktarırım

milne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2013, 06:19   #110
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2013
Elma ağaçlarının budanması ve ilaçlanması hk.

Merhaba,

Yaklaşık 20 ağaçlık ufak bir bahçenin bakım işlerini bu sene ben üstlendim.
Bu konuda bilgim bulunmuyor, ağaçların büyük bir bölümü hastalıklı, uzun yıllardır bakım yapılmamış. Budamalarını yaparak ağaçları gençleştirmek istiyorum. Budamadan sonra bana hangi ilaçlarla ağaçlara bakım yapmamı önerirsiniz?

Hastalıkları bilemiyorum ama ağaçların bazıları tamamen karıncalanmış. Meyvelerden kurtlanmayanı yok denecek kadar az... Bazı ağaçların bir çok dalı kurumuş durumda...

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Nick38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2013, 14:03   #111
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-06-2012
bodur elma

arkadaslar;
gecen sene 2 yasinda diye aldigim bodur elmayi kirmizi renkli yerlerden mi budamam gerekir. ayrica lider dala rakip dali ne yapmali sari kablo mu mavi mi ?? yoksa onu ya da hicbirini kesmeyeyim mi?
syg..

Eklenen Resimler

Düzenleyen antihistaminik : 23-02-2013 saat 15:52
antihistaminik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2013, 15:50   #112
Ağaç Dostu

bodur elma

bunlar da detay resimler. meyve gozu mu bunlar. bu sene hic dokunmasam mi.

Eklenen Resimler

Eski 23-02-2013, 15:57   #113
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-02-2011
Merhaba,

Bodur elmalar Türkiye şartlarında 2,5 - 3 metre boylandığı için daha uzun bir destek sistemine ihtiyacınız olacak. Sonra o yaklaşık 60 cm mesafelerle T şeklinde parçalar çakarsanız bunları da dalları bağlamak için kullanabilirsiniz.

İlkönce eğer alttan çıkan dallar yerden 50 cm. mesafeden çıkmışsa tamamen dipten çıkarılmaları gerekecek.

Bana sanki ağaç 3 yaşında gibi geldi.

Dikkat ederseniz altta ve sağdan ikinci dal biraz kalın bir dal. Bu dalın ileriki yıllarda çıkması gerekecek. O zaman ne yapıyorum. Zayıf bir dal üzerinden ya da zayıf bir meyve gözü üzerinden düz bir kesim yaparak zayıflatma yoluna gidebilirsiniz.

Sonra dalı bir parmağınızla tutup bir sağa bir sola döndürerek (Sayın Abdullah Kankaya hocamızın tabiriyle bir karate hareketiyle ) daha sonra aşağı doğru çekerek dalı açabilirsiniz. Dalı açtıktan sonra destek sistemine ya da yerden bir taşa ip bağlayıp zayıflatma yoluna gidebilirsiniz. İpin daha yumuşak bir olması önemli.

Sonra sarı okla işaretlediğiniz dalda lidere rakip gelişen bir dal olduğu için onu da çıkarmam gerekecek. Ama nasıl bir kesimle? Dalın gövdeyle birleşme noktası çot dediğimiz yerden sizin mavi okla gösterdiğiniz kısımdan ama makasımı yere paralel tutup V tipi ya da masa tipi bir kesimle dalı çıkaracağım.

Bunun dalı dipten çıkarmaktan farkı şudur. Sürgün dönemde bu kesim noktasının altından bir ya da iki sürgün çıkacak. Eğer iki sürgün çıktıysa geniş açılı ve daha güzel gelişeni bırakacağım. Diğerini elimle koparabilirim.

Ağacın çeşidini bilmiyoruz ama Fuji, Granny Smith gibi ölü göz oluşturma eğiliminde olan çeşitlerde liderde çok hafif bir uç kesimi yapabilirsiniz. Sonra diğer çeşitlerde 2 milimetrelik bir testere ile gözler uyanmadan hemen önce dalın üçte birini çizerek dal oluşmasını istediğim noktalarda bir çizme uygulaması yapabilirim.

Diğer çeşitlerde ağacın bıraktığımız en üst dalının yaklaşık 85 cm üzerinden liderde bir uç kesimi yapmam lazım. Ancak sarı okla işaretlenmiş dalı V kesimle çıkardık. Buradan da yeni bir dal oluşacağı için buradan itibaren yukarıya doğru 85 cm üzerinden liderde bir kesim yapabilirim.

Gene liderin ucundaki meyve gözlerini çıkarmanız gerekiyor. Eğer yaptığınız 85 cm'lik kesimle liderin altında bulunan çatal dallar gitmemişse, bu çatal dalların hepsini V kesimle makası yere paralel tutarak çıkarabilirsiniz.

Daha sonra liderde kesim yaptığımız noktanın altında sürgünler bir kaç parmak sürdüğünde en üstteki sürgünü bırakıyoruz. En üstteki sürgünün altındaki avucumuzun içine gelen sürgünleri koparıyoruz. Sürgün uzunlukları 5-10 cm olduğunda dalları yatay olarak geliştirmek için mandal takabiliriz.

Bu konuda daha ayrıntılı bilgiyi bu adreste bulabilirsiniz.

https://www.youtube.com/playlist?lis...i8sBeVrCnzqe2e

Düzenleyen Erdem : 23-02-2013 saat 16:04 Neden: dal açma uygulamalarıyla ilgili bilgi ekledim
Erdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2013, 18:29   #114
Ağaç Dostu

erdem bey detayli anlatiminiz icin cok tesekkur ederim.. verdiginiz linki de ve birkac tane dahasini da seyrettim...
acemi bir budayici (hatta ilk !) olarak soylediklerinizi soyle anliyorum..
1)sag taraf alttan 2. dali zayiflatmak lazim, tekvando ile ona daliyorum ve asagi egip agirlik bagliyorum, uctan zayif goz ustunden duz kesim yapiyorum...
2)sari isaretliyi dipten V kesimle cikariyorum. sonra cikacaklardan disa bakan tek surgun birakiyorum, digerlerini parmakla kopariyorum..
3)liderin en ucundan az birsey alttan goz ustunden düz uc kesim yapiyorum.(lider mavi noktadan 50-60 cm uzunlukta oldugundan bu sart mi anlayamadim).cizik meselesi ayri.. orayi sonra calisacagim...
4)kalan alt üç dalda kesim yapsam mi onu da anlayamadim, ya da sadece 1-2 cm den uç kesim mi yapmaliyim yoksa hic dokunmayayim mi. yerden 50 cm yukseklikte ve zaten 20-25 cm ler.
5)bana agactaki su andaki tum surgunler meyve gozu gibi geldi. olabilir mi? sacmaliyor olabilirim...acemiligimi hatirlatayim..
saygilar..

Eski 23-02-2013, 19:22   #115
Ağaç Dostu

O zaman şöyle yapalım.

Eğer alttan çıkan dallar yerden 50 cm 'nin altındaysa dipten çıkarın. Daha doğrusu yerden 50 cm' nin altındaki dalları çıkarabilirsiniz. Bunu pratik olarak şöyle ölçebilirsiniz benim karışım 23 cm hemen hemen topraktan itibaren iki karışın altında çıkan dallar varsa bunları dipten çıkarıyorum.

Eğer çıkması gereken dal varsa buraya tekrar fotoğrafını yüklerseniz yorum yapabilirim.

Eğer hiç dal çıkması gerekmiyorsa :

1 - 5) Evet doğru. Zayıf bir dal ya da meyve gözü üzerinden kesim yaparak dalı zayıflatma yoluna gidiyoruz. Beşinci sorunuza da yanıt olarak elmada meyve gözleri 2 yıllık ya da daha yaşlı dallar üzerinde oluşur.

Meyve gözleri daha yuvarlak ve irice iken

Sürgün gözleri daha gövdeye yapışık ve ufaktır.

2) Evet doğru. Zaten büyük ihtimal bir tane sürgün çıkacaktır. Bazen iki tane de çıkabilir.

3) Liderin ucundaki kesimi en üstteki dalın yaklaşık 85 cm üzerinden yapıyoruz. Ama bunun da bazı ayrıntıları var.

Eğer videoyu izlemişseniz lider çok güçlü bir gelişim göstermişse 1 metre 1,5 metre boylanmışsa en üst dalın 85 cm üzerinden liderde uç kesimi yapamam. Eğer yaparsam kesim yaptığım altında çok kuvvetli verimsiz dallar oluşur. Özellikle Fuji, Granny Smith gibi kuvvetli gelişen çeşitlerde bu durumda liderde çok az bir uç kesimi yaparım. Aynı zamanda kesim yaptığım noktanın altında dal oluşmasını istediğim noktalarda çizme uygulamasıyla dal oluşumunu teşvik ederim.

Eğer liderin gelişimi çok zayıfsa hiç liderde uç kesimi yapmaya gerek yok.

Burada sarı okla gösterilen dalda masa tipi bir kesim yaptığım için yeni dal oluşacak. Onu da bir dal kabul edip kesim yerinin 85 cm üzerinden liderde bir uç kesimi yapabilirim. Ama yukarıda bahsettiğim püf noktaları da hesaba katarak.

Ancak lider üzerinde sanırım bir meyve gözü var. Onu koparmanız lazım. Aksi halde lider gelişemeyecektir.

Bir de liderin ucunda üç tane ince dal var. Bu dalları da masa tipi kesimle çıkarabilirsiniz.

4) Kalan dallarda hiç bir şey yapmanıza gerek yok.

Bir de eğer elma yetiştiriciliğine meraklıysanız Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonumuzun değerli teknik elemanları tarafından hazırlanan Elma Kültürü kitabını almanızı tavsiye ederim. Sahada çalışan teknik elemanlara hitap eden ar-ge faaliyetleri sonucu geliştirilen bilimsel ve teknik bilgilerin yanı sıra hobi bahçeciliği diyebileceğimiz kültürel maksatlarla, doğayla iç içe vakit geçirmek isteyen arkadaşların da bu kitaptan çok istifade edeceğini düşünüyorum.

http://www.marim.gov.tr/elma_kitap.pdf

Ayrıca bu kitapta elmada farklı budama terbiye sistemleri hakkında da bilgi edinebilirsiniz. Örneğin burada liderde uç kesimi yapıyoruz dedik ama hiç liderin ucunun kesilmediği terbiye sistemleri var. Gene kirazda benim bildiğim çoklu lider, ispanyol çalısı, merkezi lider, zahn, vogel vs.. gibi farklı terbiye sistemleri var

Kısacası uygulanan budama terbiye sistemi ağacın çeşidine, anacına, iklim koşullarına, dikim aralıklarına göre değişebilir.

Düzenleyen Erdem : 23-02-2013 saat 19:40 Neden: elma kültürü bağlantısını ekledim
Eski 23-02-2013, 19:43   #116
Ağaç Dostu

erdem bey;
ben bu kadar aciklayici, detayli ama anlasilir baska bir forum yazisina-cevabina sahsen daha once hic rastlamamisimdir herhalde..
ilginize bilginize akliniza saglik..
bircok kisiye de yardimci olacaktir..
tesekkurler, saygilar...

duzeltme: elma kulturu kitabini aklima yazdim.. simdilik bir agacim var.. ileride ne olur kim bilir ..

Düzenleyen antihistaminik : 23-02-2013 saat 20:07 Neden: elma kulturu kitabi
Eski 24-02-2013, 14:05   #117
Ağaç Dostu

Rica ederim.

Bu arada düzeltiyorum. Karate hareketi değil tekvando hareketi olacak

Eski 03-03-2013, 17:18   #118
Ağaç Dostu

erdem bey, konustuklarimiz paralelinde benimkinin son hali. kendim fazladan videolardan etkilenerek bazi dik dallarida yatirayim dedim..
koruyucu ilaclama yapmali mi sizce..oyleyse ne zaman yapmali ? babamda da var birkac bodur elma, hastalik acisindan cok dertli oluyor diyor ..

Eklenen Resimler

gulcingiller beğendi.
Eski 05-03-2013, 00:41   #119
Ağaç Dostu

Ben gayet başarılı buldum

Lider dalın ucunda bulunan dalları masa tipi kesimle makası yere paralel tutarak çıkarmayı düşünebilirsiniz. Eğer liderin ucunda meyve tomurcuğu varsa onu koparabilirsiniz. Gene sürgünler 8-10 cm olduğunda liderin altında gelişen dallara mandal takarak dal açısını genişletebilirsiniz.

Ticari olarak kapama bahçesi kuran üreticiler hariç, hobi amaçlı kendiniz yemek için yetiştirdiğiniz meyvelerde pek de zirai ilaç kullanılması taraftarı değilim. Ticari amaçlı bahçelerde de zaten hastalık ya da zararlı belirli bir eşik değerinin üzerindeyse ilaçlama yapılıyor.

Ama illa ki yapmak istiyorum diyorsanız kışın ağaçlar yapraklarının büyük bir kısmını döktüğünde bordo bulamacı yapabilirsiniz. Onu da hazır almak yerine kendiniz yapmanızı tavsiye ederim. İnternette nasıl hazırlandığına dair bilgiler bulabilirsiniz.

Eski 05-03-2013, 00:55   #120
Ağaç Dostu

tesekkur ederim erdem bey..

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024