agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel)
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-08-2009, 10:16   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Aşının toprak altında kalması

Arkadaşlar
meyve fidanı dikiminde aşı yerinin toprağın mutlaka 3-5 cm üzerinde olması öneriliyor.

Bunun nedenini bilen var mı?

Aslında aşı yerinin hastalıklardan korunması için toprağın altında kalması daha doğru olmaz mı?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2009, 13:41   #2
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Aşı yeri, toprağın altında kalırsa ağacın kurumasına sebeb oluyormuş.Sanırım aşı yerinin
topraktan enfeksiyon kapma olasılığı ile ilgili .Aynı sebebten ,aşı yeri, kuvvetli rüzgarın
estiği yönün aksi yönün de olmalıymış , bu da rüzgarın taşıyacağı enfeksiyon kaynakları
ile ilgili sanırım.
Bunlar kulaktan duyma bilgiler ,mantıklı geldiği için paylaşmak istedim.

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2009, 14:54   #3
Ağaç Dostu

Teşekkürler.

Eski 06-08-2009, 15:35   #4
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2009
Aşı yeri toprağın 3-5 santim üstünde olacak ve güney'e (çiftçilerin deyimi ile kıble'ye) bakacak

BalıkcıSerdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2009, 16:03   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Toprağın altında kalan kısım saçak kök yapar, dolayısıyla aşı toprağın altında kalırsa aşı altının özelliği kaybolur.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2009, 16:23   #6
Ağaç Dostu

Hımmm yeni diktiğim fidanları söküp, kıbleye doğru yeniden dikeyim.İşte bunu bilmiyordum , bir yaşıma daha girdim.

Aşının kök yapıp aşı altının özelliğinin kaybolması da kafamdaki boşluğu çok iyi doldurdu ve çok mantıklı.

Teşekkürler arkadaşlar.İyi ki varsınız.

Eski 12-08-2009, 22:22   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Fidan dikimiyle ilgili bilgiler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k0900 Mesajı Göster
Toprağın altında kalan kısım saçak kök yapar, dolayısıyla aşı toprağın altında kalırsa aşı altının özelliği kaybolur.
Fotoğraftaki ağaç, ilkbahar sürümünde traktörcünün fidana çok yakın geçmesi, pulluktan çıkan toprağın ağaça devrilmesi sonucu aşı yeri toprak altında kaldı.

Yaklaşık üç ay önce olan bu durum, bugün ağaçlar çapalanırken fotoğraflandı.

Gövde bu zaman zarfında hemen saçak kökler yapmaya başlamış.

Anaç tam bodurken üstü herhangi bir çeşit elma.

Bodurluğu sağlayan köklere ilave gövdeninde kökleri oluşacaktır. Budurumda anaç özelliği kaybolabilir, kuruyabilir.

Name:  IMG_6324.jpg
Views: 22773
Size:  74.2 KB

Fidan dikiminde aşı yeri mümkünse 10 cm ve üstünde bir şekilde dikilmelidir.

Dikimde ağaın tam dik dikilmesinede özen gösterilmelidir.

Dikimde ( bilhassa killi topraklarda) ayakla sıkıştırma yerine su ( aynı zamanda can suyu) ile sıkıştırılarak, kılçal köklerin kopması önlenmelidir.

Ayrıca;

* Dikilecek çukurun derin kazılması
* Çukurun havalanması ve toprağın tavlanması için dikimden birkaç hafta önce kazılması
* Köklerin budanması
* Köklerin ilaçlı suya batırılması
* Aşı yerinin hakım rüzgar yönü (bölgeye göre yön değişiktir) dikkate alınarak dikilmesi
* Rüzgarlı yerlerde ağcın 8 şeklinde bağlanması
* Hayvan gübresi konusunun dikkate alınması ( hastalıklara davetiye çıkarmamak için )

Hususlarınada dikkat edilmelidir.

Düzenleyen k0900 : 24-11-2009 saat 10:08 Neden: ilave
k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2015, 17:35   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2015
meyve ağacı hakında

mehaba geçen yıl kasım ayında meyve fidanı diktim aşı yerleri toprak üstünde kalacak şekilde ancak bahçem meyilli olduğundan dikimden altı ay sonra dışardan toprak taşıdım bahçeyi düzeltmek için tabi bu arada aşı yerleri toprak altında kaldı bana ne önerirsiniz

abdurrahman yıl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2015, 18:56   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2015
Önemli bir konu ...

Akvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2015, 01:17   #10
Yeni Üye

dreams's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2015
aşı yerinin kontrol edilmesi için toprak üzerinde olması daha sağlıklı

dreams Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2016, 18:03   #11
Ağaçsever

memur68's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2015
Bende tesadüfen okudum benimde sorum olacak cevaplar için şimdiden teşekkürler aşılı ceviz fidanım var aşının altından bir dal yeşerdi kopardım bu aşının tutmadığı anlamına mı geliyor

memur68 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2017, 15:32   #12
Yeni Üye

handancakan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2013
Aşı noktası

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Arkadaşlar
meyve fidanı dikiminde aşı yerinin toprağın mutlaka 3-5 cm üzerinde olması öneriliyor.

Bunun nedenini bilen var mı?

Aslında aşı yerinin hastalıklardan korunması için toprağın altında kalması daha doğru olmaz mı?

Merhaba, fidanda aşı noktası kesinlikle toprağın üzerinde kalmalı. Bunun sebebi toprakta yaşayan bakteri ve fungusların aşı noktasından bitkiyi enfekte etmesidir. Ayrıca dip kurdu (Capnodis spp.) özellikle fidanlara aşı noktasından b giriş yaparak kurumalarına neden olurlar. Fidanın taç izdüşümü otlu bırakılmamalıdır.

Eklenen Resimler

efeler09 ve tev beğendi.
handancakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2018, 15:06   #13
tev
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2018
aşı toprak altında kalırsa anaç kısa ömürlü oluyor.

tev Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2018, 17:16   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Aşılı ekşi karadut fidanında anaç ile aşının uyumsuzluğunu yok etmek için aşı yerini toprak altına özellikle aldık. Burada yazılanların tam tersi tavsiyeler sebebiyle.

Doğru olan bilgi hangisidir acaba ?

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2018, 18:46   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Aşılı ekşi karadut fidanında anaç ile aşının uyumsuzluğunu yok etmek için aşı yerini toprak altına özellikle aldık. Burada yazılanların tam tersi tavsiyeler sebebiyle.

Doğru olan bilgi hangisidir acaba ?
Kalem, zaman içerisinde toprağa kök salıp anacı atabilir ve anacın sağladığı olanakları terkedebilir.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2018, 20:31   #16
Ağaç Dostu

Kalem, arzu edilen fidan olması sebebiyle, onun köklenmesi halinde anaca ihtiyacı sona ermeyecekmi ? Nihai noktada amaç hasıl olmuş olacak gibi geliyor...

Eski 24-01-2018, 22:18   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Kalem, arzu edilen fidan olması sebebiyle, onun köklenmesi halinde anaca ihtiyacı sona ermeyecekmi ? Nihai noktada amaç hasıl olmuş olacak gibi geliyor...
Tam olarak öyle değil. Anaçların çeşitli nitelikleri olabiliyor. Mesela satsuma mandalini üç yapraklı anacı üzerine aşılandığında, üç yapraklı anacı kışın yaprak döken bir bitkidir ve bu niteliğini kısmen kaleme de aktarır. Kalem yaprak dökmese bile yapraklarını sarartır ve zorunlu olarak dinlenme dönemine girer. Bu ise satsuma mandalini ağacını -9°C'ye kadar dayanabilmesini sağlar. Karadeniz bölgesinde bu anaç sayesinde satsuma yetiştirilir. Anacın başka bir getirisi ise bazı zararlılara dayanıklı olması sebebiyle kullanılır. Mesela üzüm, amerikan asma anacı üzerine aşılanır. Amerikan asma anacı floksera kök zararlısına karşı dayanıklı bir anaçtır ve floksera ile bulaşık arazilerde yeterli miktarda ürün elde edilmesini sağlar. Mevsim başlarında asmanın kök kısmı açılır ve kalemden çıkan kökler kesilerek uzaklaştırılır ki anacı atmasın. Anacın başka bir getirisi ise, zayıf gelişen bir anaç üzerine aşılanan kalem erken ürün vermeye başlar. Ağır killi topraklarda yüzlek kök sistemi geliştiren anaç kullanılır ki bitki hayatta kalsın.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2018, 09:06   #18
Ağaçsever

erenaydin's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2015
Aşı bölgesi ağacın geçirdiği cerrahi operasyonun ameliyat bölgesidir. Ağacı 1 yaşlı fidan olarak diktiğinizi varsayarsak, daha kallus dokusu tam oluşmamış bir yara bölgesini, binlerce mantari, bakteriyel ve zararlı böceklerin olduğu bir ortamda bırakmak akıllıca mı ? Ki bu bölgeyi toprak üzerinde bile bıraksanız, eğer plantasyon nemli bir bölgede ise aşı bölgesinin çabuk kuruyup yosunlanmaması için doğuya, eğer nemsiz kurak bir iklimdeyseniz güneye bakması önerilir. O denli hassas bir bölgedir. Hatta aşırı sıcak bölgelerde aşı bölgesinin hemen altındaki floem dokusunu güney yanıklığından korumak için az miktarda bakır içeren beyaz kireç ile boyamak gerekir. Bir diğer önemli nedeni aşı bölgesi toprağa ne kadar temas ederse anaçtan alacağınız analık özellikleri de o kadar azalacaktır.

erenaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2018, 09:11   #19
Ağaçsever

erenaydin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memur68 Mesajı Göster
Bende tesadüfen okudum benimde sorum olacak cevaplar için şimdiden teşekkürler aşılı ceviz fidanım var aşının altından bir dal yeşerdi kopardım bu aşının tutmadığı anlamına mı geliyor
Anaç bölgesinde oluşan bu dallara ziraat dilinde piç denir. Eğer ağacın kök kısmından **** anaç kısmından aşırı bir piç atma mevcut ise aşı kalem uyuşmasında bir problem olabilir, bir diğer neden de sulama düzensizliği. Aşırı ve düzensiz sulama anaçtan piç atma olayını arttırır.

Aşırıdan kastım, mesela 4-5 yaşlı bir ağaçta 10-15 gibi piç atımı mevcut ise (özellikle haziran aylarında Pik yapar bu sayı) bir problem olduğundan emin olabilirsiniz. Ne kadar piç o kadar verim düşüklüğü demektir. Aşı bölgesindeki uyumsuzluktan dolayı topraktan gelen besin elementlerinin kök bölgesinde oluşturduğu enerjiyi atma şeklidir piç olayı. Saygılar.

tarku ve aydemiraydın beğendi.
Eski 26-05-2018, 22:43   #20
Ağaç Dostu

Yukarıda da yazmıştım, aşı yeri yukarda kalırsa ( toprak üzerinde) ileride sorun yaşarsınız dendiğinden aşılı ekşi karadutumuzun aşı yerini epey bir uğraşla örttük (taş döşeyerek havuz yapıldı sonra toprak dolduruldu ki yaklaşık 50 cm vardı yerden yüksekliği). Örtümden sonraki ikinci seneyi yaşıyoruz bu gün yanındaydım ağacın, dalları dut ile dolu ve kırmızı renk oluşmuş belkide haftaya kara dut olacaklar yani gidiş iyi ama ilerde ne olur bilemiyorum, ancak eski haline getirmeyi düşünemiyorum.

Eski 26-05-2018, 23:43   #21
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Ben de eskiden bahçeye diktiğim gül fidelerinin aşılarını toprak dışında bırakır ve aşı kısmının güney cepheye bakıyor olmasına dikkat ederdim. Ancak Ekerler Roses'a gül almaya gittiğimde oradaki ziraatçı arkadaşlar bana ısrarla aşılı kısmın 5 cm kadar toprak altında olması gerektiğini söylemeleri üzerine yeni gülleri öyle diktim. Gelişmeleri çok güzel oldu.

Muda beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2018, 00:13   #22
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Ben de eskiden bahçeye diktiğim gül fidelerinin aşılarını toprak dışında bırakır ve aşı kısmının güney cepheye bakıyor olmasına dikkat ederdim. Ancak Ekerler Roses'a gül almaya gittiğimde oradaki ziraatçı arkadaşlar bana ısrarla aşılı kısmın 5 cm kadar toprak altında olması gerektiğini söylemeleri üzerine yeni gülleri öyle diktim. Gelişmeleri çok güzel oldu.
İstisnalar elbette vardır. Bağlarda da aynı durum geçerli diye biliyorum.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2018, 00:34   #23
Ağaç Dostu

Bu konu ile alakalı olarak daha evvel açılmış olan " ekşi karadut aşı sorunu " başlıklı sahifeleri okumanızda yarar var.

Güler beğendi.
Eski 27-05-2018, 19:05   #24
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Bu konu ile alakalı olarak daha evvel açılmış olan " ekşi karadut aşı sorunu " başlıklı sahifeleri okumanızda yarar var.
Aşı uyuşmazlığı olan türlerde, kalemin kök salması için aşının toprak altında bırakılması bir mecburiyet yüzündendir.

Eski 09-06-2018, 07:50   #25
Ağaçsever

erenaydin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
öncelikle iyi forumlar, bu öneriyi neden ve hangi amaçla yaptı arkadaş sizlere ?
Geçen yıl ile bu yıl ki diğer tüm parametreler birebir aynı ve bir tek aşıların toprak altında olması mı farklı ? Bakın bilimsel bir kıyaslama yapıyorsanız eğer diğer tüm parametrelerin aynı olması gerekmektedir. Bu parametrelerde en ufak fark varsa eğer bunun aşı ile alakalı olduğu söylenemez. Ben mevcut farkın kesinlikle aşıyı gömme ile veya aşıyı dışarı çıkarmayla alakalı olduğunu düşünmüyorum. Aşıyı gömmenin veya açıkta bırakmanın bu kadar kısa sürede farkını göremezsiniz. bu farklar genellikle 6-7 yıl sonralarda meydana gelen uzun vadeli problemler ile kendini belli eder ve genellikle geriye dönüşü olmaz.

tarku ve Muda beğendi.
Eski 09-06-2018, 21:24   #26
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erenaydin Mesajı Göster
öncelikle iyi forumlar, bu öneriyi neden ve hangi amaçla yaptı arkadaş sizlere ?
Geçen yıl ile bu yıl ki diğer tüm parametreler birebir aynı ve bir tek aşıların toprak altında olması mı farklı ? Bakın bilimsel bir kıyaslama yapıyorsanız eğer diğer tüm parametrelerin aynı olması gerekmektedir. Bu parametrelerde en ufak fark varsa eğer bunun aşı ile alakalı olduğu söylenemez. Ben mevcut farkın kesinlikle aşıyı gömme ile veya aşıyı dışarı çıkarmayla alakalı olduğunu düşünmüyorum. Aşıyı gömmenin veya açıkta bırakmanın bu kadar kısa sürede farkını göremezsiniz. bu farklar genellikle 6-7 yıl sonralarda meydana gelen uzun vadeli problemler ile kendini belli eder ve genellikle geriye dönüşü olmaz.

mahlebe aşılı vişne ağaçlarım var. Aşı noktaları toprak altında bırakılmış ve vişneler kök atmış. Aşı noktalarını açıp, kök salan vişnelerin köklerini kesersem, anaç görev yapar mı? yoksa hiç böyle bir yola gitmemeli miyim?

Eski 09-06-2018, 21:52   #27
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
mahlebe aşılı vişne ağaçlarım var. Aşı noktaları toprak altında bırakılmış ve vişneler kök atmış. Aşı noktalarını açıp, kök salan vişnelerin köklerini kesersem, anaç görev yapar mı? yoksa hiç böyle bir yola gitmemeli miyim?
Bu sene vefat eden Mustafa amca asmalarda boğazlarının açılıp var ise aşıdan gelen köklerin kesilmesini söylemişti. Kesmez isem aşıdan çıkan köklerin anaçı eleyeceğini yaz döneminde de zayıf oldukları için aşı yapılan asmanın kuruyacağını söylemişti.

Tabi ki siz vişnelerin anaçlarından uzayan kökleri keserseniz anaç idrislerden besin almaya devam edecek. Burada bir kişinin tanıdığı veya babası sizdeki gibi idris anaçlarının üzerine toprak ile yükseltilmesi sonucu vişnelerden çıkan köklenenlerini sonbahar veya ilkbaharda alttan kesip fidan olarak dikiyormuş. Karşılaşabilirsem o kişiye nasıl olduğunu sorarım.

Bende da aynı sorun var. Aşılamış olduğumuz ahlatlardan bir kısmının üzerine toprak ile doldurduk. Şimdi aşı yeri alt kısımda. Bakalım ağaç bu duruma nasıl tepki verecek.

tarku beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2018, 23:06   #28
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Bu sene vefat eden Mustafa amca asmalarda boğazlarının açılıp var ise aşıdan gelen köklerin kesilmesini söylemişti. Kesmez isem aşıdan çıkan köklerin anaçı eleyeceğini yaz döneminde de zayıf oldukları için aşı yapılan asmanın kuruyacağını söylemişti.

Tabi ki siz vişnelerin anaçlarından uzayan kökleri keserseniz anaç idrislerden besin almaya devam edecek. Burada bir kişinin tanıdığı veya babası sizdeki gibi idris anaçlarının üzerine toprak ile yükseltilmesi sonucu vişnelerden çıkan köklenenlerini sonbahar veya ilkbaharda alttan kesip fidan olarak dikiyormuş. Karşılaşabilirsem o kişiye nasıl olduğunu sorarım.

Bende da aynı sorun var. Aşılamış olduğumuz ahlatlardan bir kısmının üzerine toprak ile doldurduk. Şimdi aşı yeri alt kısımda. Bakalım ağaç bu duruma nasıl tepki verecek.
Vişne çok arsız bir ağaç. Köklerden çıkan piçleri, toprak biraz nemliyken kuvvetlice çekerseniz köklü bir şekilde çıkar ve başka bir yere dikebilirsiniz. bir vişnemin etrafında böyle 100 lerce piç vardı ne kadar temizlemeye çalışsamda ağacı kurtaramadım. Şimdi etraftan çıkan yabanilerin ortasında kaldı ve görünmez oldu.
Ahlatta çok dip sürgünü veriyor. Uzmanların dediklerinde mutlaka bir bilimsel gerçek vardır. 2 sene önce işçi tutup, 100 tane armut fidanı diktirdim. Adamlara ne dediysem anlatamadım aşı yerlerini gömmüşler. Kendi başıma uğraşıp, aşı noktalarını açtım. İnsanlarda eskiden kalma bilgiler var ve yeni bilgiye kapalılar.

Eski 10-06-2018, 13:50   #29
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
Aşı

AŞI
Aşı ne için yapılır?
İstenilen kalitede ürün almak için.
Ürün veren fideyi ömürlü kılmak.
Bu iki şık üzerinden hareket ederek yapıldığını biliyorum ve inanıyorum.
Ürün veren fideyi ömürlü kılmak istiyorsak yapılan aşı toprak üstü kalmalı.
Neden?
Toprak altı kalan kök fidenin özelliği çabuk kök salması ve toprak altı haşeratlara dayanıklı olmasından.
Aşının toprak altında kalması demek, aşı yapılan gözden çıkacak fışkınlar toprakla buluştuğu an toprak altı haşeratların hucmuna maruz kalacak demektir.
Bu haşeratlar yapılan anaca yani gövdeye de zarar vereceği varsayımı düşünülmektedir.
Dikim yaptığımız aşıların yönünü hep batıya çevirirdim.
Sabah güneşinin doğa üzerinde çok etkili olduğunu, aşı mumlarının eriyip göze zarar verdiğini gördüğüm için böyle bir uygulama yapardım.
Ben, sadece 40 yıllık deneyimimi paylaştım.
Not: ilaçlama işi hastalık başlamadan yapılmalı.

Eklenen Resimler

Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2018, 09:16   #30
Ağaçsever

erenaydin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Bu işlemi mutlaka ve mutlaka son baharda yapınız, kökler aktifken ve iklim şartları toprak kökenli mantarların ve bakterilerin çalışmasına müsaitken, ağaç üzerinde kökten veya her hangi bir bölgeden açacağınız yaralardan zararlılar hücum edecektir. ( örnek vereyim, bilinenin aksine Erwinia armutta sadece çiçekten girmez. Erwinianın inakfit olduğu özelllikle 32 dereceler sonrası arazide yapılan ot çapasında çoğu kez ağaçlara anaç kısmından istemeyerek de olsa yara açılır ve buralardan giren erwinia bakterisi ağaç gövdesinden akıntı yapar. Bunu çoğu mühendis kaçırır. Biz bunu yaptığımız analiz ve uzun süreli gözlemler sonucu yakaladık. Keza Fusarium. ) Bu tür problemler genellikle uzun süreli patates, pamuk, ayçiçeği, tarla domatesi gibi aynı bitkilerin tarımı yapılan yerlere yapılan bahçelerde görülür. Kısaca Vejetasyon dönemi içerisinde ağaç gövdesine veya köklerine açacağınız yara dokuları için 2 kere düşünün..

tarku beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024