agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Meşe (http://www.agaclar.net/forum/mese/)
-   -   Quercus (Meşe) (http://www.agaclar.net/forum/mese/339.htm)

Kasım Yücel BABUÇÇUOĞLU 18-03-2007 19:07

Cihant arkadaş ben meşe palamudu isterim eğer gönderirsen evimin etrafına dikeceğim

Murat Öz 12-09-2007 10:27

Meşe ve Meşe Ağaçlandırılması

Meşe ağacı ülkemizde en yaygın olarak bulunan bir ağaç türüdür. Bölgenizde bulunan meşe ağacı Ekim aylarında tohumlarını döker. Bu tohumları (palamut) toplayın ve su dolu bir kovaya koyun. Suyun üstüne çıkacak bozuk tohumları ayıklayın. Kalan tohumları 1,5 ölçek mazot, 8,5 ölçek su karışımına atıp çıkarın. Bu işlem tohumlarınızı çok lezzetli bulan fare, böcek ve kuşlardan koruyacaktır.

Ekim; en az 60 x 80 cm. Ebadında 35-40 derinlikte işlenmiş alanda, üçgenin köşelerine 5-8 cm derinlikte 3 adet tohum YAN konularak yapılır. Tohumlardan çıkan fidanların, bakım, sulama ve koruma işlemleri mutlaka yapılmalıdır.

Link :
http://www.tema.org.tr/mese/meseekimi.htm

quercuslover 14-10-2007 22:20

Ev ortamında saksıya ekilmiş meşe palamutlarının ne sürede filiz vereceği hakkında bilgisi olan varmı?Saksıya palamut ekmiştim 1 aydır hala çıkmadı sabırsızlanıyorum

quercuslover 14-10-2007 22:22

Belki Backyard cevap verebilir nede olsa ektiği meşeler filizlenmiş.:)

ozkulis 02-11-2007 12:20

*** cihatn ben erzurumdayim ancak sivasliyim. kendi arazimde agaclandirma yapmak istiyorum. bircok palamut topladim ancak hepsi kurtlu cikti. palamudun saglam olup olmadigini anlamak icin suya birakiyosun. yüzeyde kalanlar cürük oluyor. bide delik olmamasina dikkat ediyorsun. benim su an acil olarak palamuda ihtiyacım var. yardımcı olabilirsen sevinirim. maddi olarak yardımcı olurum. yeterki sen palamut gönder. biliyosun zamani geciyor. ekmemiz lazim. simdiden tesekkurler

quercuslover 07-11-2007 21:20

Herkeze merhaba burada sizlerle bir deneyimimi paylaşmak istiyorum.yukarıdada görüldüğü gibi meşe palamutlarının çimlenme süresini sormuştum biraz bekleyince şahit oldumki şok etkisi yaratarak çimlenme süresini hızlandırmak istediğimden siteden öğrendiğim kaynar su ve sonrasında soğuk suda bekletip ektiğim palamutlar ve at kestaneleri şıkmadı ve tohumlar bozuldu ancak herhangi bir ön işleme tabi tutmadan doğrudan ektiğimmeşe palamutları çimlendi bu deneyimin konuyu hiç bilmeyenler için önemli olabileceğini düşünüyorum.Bilgilerinize

quercuslover 12-11-2007 21:37

Meşe'nin güzelliği

3 Eklenti(ler)
selamlar internetten bulduğum bazı meşe fotoğrafları:

genç meşe

Eklenti 24358

genç meşe

Eklenti 24359

dev meşe

Eklenti 24360

quercuslover 14-11-2007 12:06

Herhangi bir ön işlem uygulamadan ektiğim meşe palamutları çimlendi ve nihayet 2. ayında çıktılar ancak henüz boyları 1-2 cm kadar.

quercuslover 16-11-2007 07:54

Tüylü Meşe ve Pırnal Meşe

2 Eklenti(ler)
Eklenti 24647 Tüylü Meşe (Quercus Pubescens)

Eklenti 24648 Pırnal Meşe (Quercus İlex)

quercuslover 13-04-2008 21:54

Herkeze merhaba.Bütün kış boyunca ev ortamında çimlendirip fidan haline getirdiğim (7 aylık oldular, boyları 30 - 50 cm arasında, odunsu gövde oluşma aşamasında) meşe fidanlarını nezaman doğaya bırakmam gerektiği konusunda bi önerisi olan varmı?

Selahattin Yılmaz 13-04-2008 21:58

Eğer bir saksı veya poşet içerisindeyse istediğiniz zaman doğaya salabilirsiniz ;).

cannu 16-07-2008 07:01

Merhaba Arkadaşlar,
Ben bu siteye yeni üye oldum. Yalnızca çiçeklerle ilgileniyordum.Fakay şimdi diğer bitkilerede ilgi duymaya başladım.Sitenizi çok beğendim. Bana çok faydalı olacağına eminim. Ben Kıbrıstan yazıyorum. Komşumun tavsiyesi ile siteye üye oldum.Komşum Çok güzel balkon bahçeçiliği yapıyor.
Cannu

quercuslover 27-09-2008 23:17

Meşe ağaçları palamutlarını dökmeye başladı duyurulur.Tabi sağlam ve olgun tohum için ekim sonunu beklemek daha doğru olur.

seaa 28-09-2008 17:08

yapılacak ağaçlandırma projesinde ilk kullanacağım tür meşe ağacıdır hedefim yüzlerce meşe fidanını yetiştirmek

quercuslover 01-10-2008 17:34

sayın seaa size ağaçlandırma projenizde başarılar dilerim.

Filiz 01-10-2008 17:51

Bir arkadaşım nikahında nikah şekeri yerine süslü bir kağıdın içinde büyükce bir meşe palamudu vermişlerdi. Üzerindeki kartta tema baskısı vardı. Bence nikah şekerinden çok daha anlamlı. Ve içinde de nasıl dikileceği yazıyordu. Düğün yapacaklara duyurulur..

Yaklaşık 10 yıl önce çimlendirdiğim meşelerden biri henüz dizime ulaşmamışken diğeri boyumu aştı :D ikisi de yanyana üstelik..

seaa 02-10-2008 20:02

saolun ekim sonunu sabırsızlıkla bekliyorum yapacağım proje kapsamında 3000 adet ağaç dikimi yapılacak tema vakfı ve bir kaç derneği seferber edeceğim ankara da oturanları beklerim ağaç dikmeye :)

Katsuz 17-11-2008 13:56

Meşelerin palamut (tohum) toplama mevsimi ekimin son haftaları ben kasım 15 - 16 'sın da topladığım 100 kadr meşe tohumunun hepsi sağırdı yani içi çürümüş kimininki büzüşmüş,kurumuş bazılarınki içersi pamuksu gibi bişi olmuş delik olmadığı halde içine kum toz bişiler dolmuş yani ahı gitmiş vahı kalmış ve hiçbirisi sağlam değildi hepsi sağırdı su testi de yaptım hepsi de suyun yüzeyinde (üzerinde) kalıyordu acaba tohumlar 15-20 günde döküldükten sonra böylemi olur yani anlamadığım hiçmi birisi sağlam olmaz. Hemen ekimin son haftalarımı toplamamız gerekiyordu.

SOLO 18-11-2008 12:53

İki yıl önce memleketim (Ordu)'den getirdiğim 5 adet meşe palamudununun 3 tanesi artık saksısına sığmayınca bir hafta önce evimin arka bahçesinde geeeeeeeniiiiiiiiiiişce bir alana fidanlarımı oğlumla ve arkadaşları ile dikdik. Dikerken babamdan ve burdan aldığım bilgilerle hareket ettik. Oğlum ve iki arkadaşının da adını verdiğimiz meşelerimizin kenarlarını da korumaya aldık, gerçi orda kimse zarar veremez ama olsun balkondan bakınca nerde olduğunu görebilelim dedik. Hafta sonu bu 3 küçük afacan benden pet şişelerle su aldılar ve sulamaya gittiler onların bu heyecanını görmek mükkemmel bir duyguydu söylemeden geçemeyeceğim. Dönüncede rapor verdiler "birinin yaprakları sararmış ve üzgün gibi boynu bükülmüş ama diğer ikisi oldukça memnunlarmış"

Canlarım benim umarım sizde bu üç meşe kadar uzun ömürlü olursunuz dedim. Öyle heyecanlıyız ki bahara kadar bekleyeceğiz ve gelişimleri bu üç küçük afacanla izleyeceğiz.

Saygılarımla,

Katsuz 19-11-2008 08:51

Mese tohumunu ekim sonundamı toplamam gerekli bu aylarda tıpladıklarımın hepsi sağırdı.
İlk önceki mesajımdada belirttim ona göre cevap alabilirsem sevinirim 52 MSJ

SOLO 19-11-2008 12:01

Meşe palamutları Ekim sonunda toplanmaya başlıyor. Ama çok çabuk bozuluyor ve kuruyor bu ara Ankara'da yağış olduğundan benimde bulduğum palamutlar çok bozuk çıktı.
Umarım gönlünüzce palamut bulursunuz.

Katsuz 19-11-2008 12:36

Ya hayatımda ilk defa meşe palamutu toplayacaktım Ankara-Çubuk (Çankırı-Şabanözü sınırları) civarlarında topladığım tüm tohumları testten geçirdim ve bozuk çıktı içini açtım hakikatende bozukmus şansıma toplama kasımın ortalarına denk geldi ekimin sonlarında gidecektim ama zamanım olmadı Gerçekten tohumlardan dışarıdan olgun ve güzel kusursuz gözüküyorlardiki hiç bozukmus gibi değildi Teşekkürler..

SOLO 19-11-2008 12:39

Kurtuluş parkında, TCBMM bahcesinde, güvenparkda ve hatta Bakanlıklarda öyle büyük ağaçlar var ki ta Çubuk'a kadar gitmenize gerek yoktu . Burdan da sesinizi duyurabilirsiniz.
Eminimki size göndereceklerdir.

Katsuz 20-11-2008 15:28

Yok benim çubuğa kadar gitmemin sebebi oralı olmam yani tesadüf gibi bir şey. Bir dahaki sefer bakacam TBMM'nin bahçesine mutlaka.

nese 05-12-2008 14:51

Palamutları dik olacak şekilde dikmiştim.Sonra orman mühendisi bi abiyle konuştum saksıdan fazla sarsmadan çıkar ama yatay dik dedi.Yatay dikdim ama yer ve saksım az olduğu için dikdörtgen olan balkon saksısına geçirdim.Bir saksıya 7 palamut diktim çarpraz koydum çok fazla rahatsız etmesin birbirlerini diye. 4 tanesi çimlendi 2 cm oldular diğerlerini bekliyorum.Acaba bunları ne zaman ayırmam gerekir.

seaa 05-12-2008 19:31

ankarada olupta meşe palamudu isteyenler benimle temasa geçebilir geçen pazar 6000 yakın palamut ekimi yapıldı bugünde behiçbey fidanlığından 1 kamyonet karışım toprağı getirdim onla da 1000 tane tüpe ekim yapacağım saygılarımla

semeni 05-12-2008 23:33

ankarada kasnak meşesi olan var mı?

nerkinozturk 10-01-2009 19:16

Palamut Ekimi

1 Eklenti(ler)
Bugün izmir'de bir parkta bulduğum meşe palamutlarını çevreye ve saksıya kuralına uygun olarak ektim. Bakalım ne zaman çimlenecekler. Resimde de göreceğiniz üzere son haftalarda yağan yağmurlar sebebi ile kendi kendilerine çimlenmeye başlamışlar bile. Gelişmeleri size aktaracağım. Sevgiler...;)

nariçi 11-01-2009 09:17

Öncelikle meşe çeşitlerini yazmak lazım. Yaprak-palamut örnekleriyle birlikte. Hadi arkadaşlar katkı yapın!

nerkinozturk 17-01-2009 23:54

Çimlenen palamutlar..

1 Eklenti(ler)
Aslında bu saksıda 3 adet meşe palamudu vardı. İlki yaklaşık 1 hafta içinde kendini gösterdi. :) Bakalım diğerleri ne zaman çıkacaklar. Balkondakilerden henüz ses seda yok. Bu resimdeki saksı ev ortamında bekleyen. Isı faktöründen olsa gerek hemen çıkmış... :p

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024