agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar > Meşe
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-05-2009, 16:37   #1
Ağaçsever

drmgunes's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Pırnal Meşe (Quercus ilex)

15-20 m. boylarında ya da boylu çalı halinde herdem yeşil bir meşedir. Genç bireylerde gri ve düzgün olan kabuk, yaşlanınca levhalar halinde çatlar. Deri gibi sert olan yaprakların değişik biçimleri vardır. Yaprakların alt ve üst yüzleri özellikle alt yüzleri tüylüdür. Boyları 3-7 cm. olan yaprak yumurta ya da mızrak biçiminde, kenarları gelişigüzel dişli, ya da tamdır.

Meyveler çoğu kez 2-3 adeti bir arada bulunur. Kadeh palamudun hemen hemen yarısını içine alır. Meyve bir yılda olgunlaşır.

Odunu ağır ve dayanıklıdır. Kömür yapımında ve yakacak odun olarak kullanılır. Yayılış alanı Batı Akdeniz çevresidir. İspanya, İtalya, Portekiz'de yaygındır. Doğuya doğru yayılışı daralmaktadır. Türkiye'de ancak, Muğla, Kuşadası, Marmaris, Sinop, Samsun, Zonguldak yörelerinde izlenmektedir. Sürekli tahrip ve aşırı yararlanmalarla Pırnal Meşesinin yayılış alanı çok daralmış, ayrıca çalılıklara dönüşmüştür. Düzenli bir işletmecilikte bu alanların ıslah edilmeleri gerekmektedir.

Bu genel bilgilerden sonra ağaçseverlerle kendi tecrübelerimi paylaşmak istedim. Aralık 2008 de bu güzel ağaçları görüp, bol palamutlarınıda toplayınca ve tüm palamutlarında sağlıklı olduğunu görünce ilgim dahada arttı. Tüm palamutlarım filizlendi. 6 kök pırnal meşenin başında ve yerde o kadar çok palamut vardı ki bir küçük meşe ormanı kurabilirsiniz. Bu herdem yeşil ve görkemli ağaçlar bu günlerde yeni açık yeşil renk sürgün ve eski koyu yeşil renk yapraklarıyla, çiçekleriyle mükemmel payzaj oluşturuyorlar. Tohum orjinleri İstanbul Haydarpaşa Numune ve GATA hastanelerinin bahçeleridir. Kendi fotoğraf arşivimi sizlere sunuyorum.

Eklenen Resimler

drmgunes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2009, 11:45   #2
Ağaçsever

drmgunes's Avatar

Bu meşe türünün ağaç altlarına baktığımda organikçe çok zengin örtü (humus) olduğunu gördüm. Ayrıca ağaç gövdeleri birkaç metre arayla olmasına rağmen hepside çok iyi gelişmişti. Hedemyeşil bir tür olduğundan kışın güzel görünümlü görkemli hafif geniş taç yapan bir ağaç. Marmara, Ege, Akdeniz kıyılarında ağaçlandırma için çok uygun olacağını düşünüyorum. İzmirden sayın nerkinöztürk'ün topladığı pırnal meşe palamutlarının toprak dışı filizlendiklerini ve benim topladığım tohumların nerdeyse tamamının tuttuğunu düşündüğümüzde çoğaltması kolay bir meşe türü gibi duruyor. Ayrıca bebek pırnallar ( erişkin ağaçlarda öyle) toprağa yakın yerden çatal yapma eğilimindeler. Selamlar..

Eski 23-09-2009, 13:45   #3
Ağaçsever

drmgunes's Avatar

pırnal palamutları

Pırnal palamutları için geri sayım başladı. Bu türün palamutları Ekim ayında değil daha geç toplanmaya başlıyor. Kasım- Aralık ayında başlıyor. Hemen acilen dikmenize gerek yok. Nisan- Mayıs ayınada kalmayın.

Eski 09-11-2009, 23:10   #4
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2008
Name:  DSCN2792.jpg
Views: 13258
Size:  37.9 KB

Name:  DSCN2793.jpg
Views: 13528
Size:  46.1 KB

Name:  DSCN2794.jpg
Views: 15936
Size:  52.5 KB
Daha çok orman ağacı olarak bilinen meşelerin şehir içi ağaçlandırmada kullanıldığını görünce biraz şaşırdım,daha çokta sevindim,çünkü çok güzel görünmekteydiler.
Resimdeki Pırnal Meşeler yeni budanmışlar,Diplerindede birçok tohumları dökülmüştü.

Uysal01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2009, 12:21   #5
Ağaçsever

drmgunes's Avatar

Sayın uysal01 fotğraflarınız Adanadan mı. Teşekkürler...

Eski 11-11-2009, 18:11   #6
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Sayın drmgunes,
Fotoğraflar Adanadan, Topladığım tohumların birkısmını eksem, herhalde tam zamanıdır?

Eski 17-11-2009, 12:20   #7
Ağaçsever

drmgunes's Avatar

Kasım-Aralık

Pırnal Meşe için tam zamanı doğrudur. Sabırla Nisana kadar beklemeniz şartıyla.
Bende şöyle 15 dk'lık dolaşmayla bir avuç kadar topladım ve diktim. Birçoğu böcek ve sinek istilasına uğramadığından ekilenlerin tamamı geçen yıl tuttu. Geçen yılki pırnallarım tam bir yaşında.

Eski 17-11-2009, 17:35   #8
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Pırnal meşe tohumlarını torf ve toprak karışımına, viyollara ektim.Üzerinı ince bir bezle kapatım,nemli kalsın diye.İnşallah çıkarlar.

Eski 19-11-2009, 16:12   #9
Ağaçsever

drmgunes's Avatar

Sağlıklı embriyolarsa çıkacağından emin olabilirsiniz. Ben geçen yıl gelişigüzel dikmiştim.Toprağına dikkat edemedim. Klasik olarak iki palamut yanyana kullanmıştım. Hepsi birden tutunca ikilileri saksıdan aktarırken ayıramam ve zayi edemem diye düşündüm. Bu yıl hepsini tek olarak diktim. Sağlıklı tohumsa tek dikilmesi taraftarıyım. Eğer bunlar rahatlıkla ayrılır ve zayi etmeden bahçeye ayrıştırılabilir diyen ve tecrübe eden varsa fikrimden vazgeçebilirim.

Eski 20-01-2010, 21:49   #10
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Name:  DSCN2937.jpg
Views: 12831
Size:  43.6 KB

Name:  DSCN2938.jpg
Views: 13076
Size:  56.1 KB

Name:  DSCN2939.jpg
Views: 12637
Size:  37.4 KB

Name:  DSCN2941.jpg
Views: 13186
Size:  66.5 KB

Kasım ayı başında ektiğim pırnal meşe tohumları çıkmaya başladılar.Yapraklı olan ilk önce çıktı, on gün oldu çıkalı.Diğerleride çıkmaya çalışıyorlar.

Eski 21-01-2010, 13:03   #11
Ağaçsever

drmgunes's Avatar

çok güzel görünüyorlar. Bu ayda filizlenip çıkmaları beni şaşırttı. Benim dikimlerim hep Aralık oldu geçen yıl gibi. Bu aşamada sizin pırnal meşeleri soğuk ve rüzgardan korumak gerekirmi ? Havaların ısınmasına 3-4 ay var. Sanırım balkondalar. Ben İstanbulda yetişriyorum. Akdeniz bölgesi daha erkenci olması normal sanırım. HAyatta öğrenecek çok şey var.

Eski 21-01-2010, 16:00   #12
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Teşekkürler,
Meşe tohumlarını Torf-toprak-perlit karışımına ekmiştim ve çıkan o tohumlar.Ayrıca toprak-kum karışımına ektiklerimde bir hareket yok,sabırla onların çıkmalarını bekliyorum.
Çıkan fidelern soğuktan zarar görmemeleri için balkunun en kuytu yerine aldım.Akşamlarıda üzerini kapatıyorum.

Eski 21-01-2010, 16:16   #13
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Ellerinize sağlık. Ama iyi koruyun yavruları bu aralar. Şimdi iklim olarak en soğuk dönemdeyiz. Onlar da en kırılgan ve hassas dönemlerinde... Kolay gelsin.

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2010, 17:10   #14
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Teşekkürler,
Havalar soğuyunca çikacak olanlar durdu sanırım.İlk çıkanlarda yapranlanmayı kestiler.

Eski 23-01-2010, 00:25   #15
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Çimlenme ve büyümenin durması normal. Hava ve toprak tekrar ısınınca hareket tekrar başlar. Şu ande eldekilerin soğuktan etkilenmesi önlemek lazım.

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2010, 00:37   #16
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2009
Galeri: 1
Şu özelliği çok dikkatimi çekti= - Gerçekten de biri diğerinin ardına dikilebilecek az sayıda bitkiden biridir;iç dallarını kaybetmeden ve yaprakları seyrekleşmeden, ince uzun boy atarlar.

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2010, 12:00   #17
Ağaçsever

drmgunes's Avatar

fikrinize katılıyorum sayın samsunlu55. Bu ağaç Akdeniz -Ege- Marmara da gerek park bahçe gerekse orman ağaçlandırmasında kullanılmalıdır. Sık ekime,sıcak-kurak iklime dayanıklıdır. Fakat ne yazık ki park ve bahçe düzenlemesinden sorumlu belediye çalışanları dahi bu gibi ağaçları tanımıyor,bilmiyor. Birçok ağaçlandırma sahasına (örn: çocuk parkı ) yoğun gölgesi olmayan, çok su isteyen ve 5 yıl sonra da birşeye benzemeden güdük kalan ağaçlar dikilmektedir. Özetle doğal olarak ülkemizde yetişebilen çok bakıma da ihtiyacı olmayan bu harika görünümlü ağaç ve bitkileri tekrar keşfedelim. Doğal ırklarımıza sahip çıkalım.

Eski 30-01-2013, 15:18   #18
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2012
Çok teşekkür ederim. Sayenizde pırnal meşesinin ağaç olduğunu öğrendim. Hep çalı sanırdım. Hemen gidip bir kaç palamut bulup çimlendireceğim.

Fagus Sylvatica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2013, 13:28   #19
Ağaçsever

drmgunes's Avatar

Bende Antalyaya 2 şer m. arayla bahçede yaşam alanı oluşturmak için sık dikim yaptım. Bu ağacın yeşil tonunu ve gölgesini çok beğendim. 1 m derinlikte saksılarda 3-4 yaşına gelmişlerdi. Tabi dikmekte gecikince kazık köklerini saksı altlarından koparmak zorunda kaldık. Bu yazı atlatırlarsa inşallah resimlerini paylaşırım.

Eski 21-03-2013, 20:11   #20
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-10-2012
Pırnal meşe Soğuğa Dayanıklılık

Pırnal meşe ağaçları -13 derecede ölmez... Ben başka bir kaynakta -20 derecede don hasarları başlıyor ve -28 derecede de kökler ölür diye okudum. Dolayısıyla Ankara'da zor değil çok rahat yetişir.

Düzenleyen kızıl-çam : 21-03-2013 saat 20:13 Neden: "diye okudum" söz grubunu unutmuşum ve ek bilgi eklememişim.
kızıl-çam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2016, 00:18   #21
Ağaç Dostu

Khan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2005
Dün Antalya'da çekildi. Kırsalda alternatifsiz en iyi yakacak odun kaynağı olarak görülür. Pirnal denir anlamayana palamut diye eklenir. Meşe, başka ağaca adlandırılır.

Eklenen Resimler

Hilal okur beğendi.
Khan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2020, 12:29   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2020
Pirnal meşesi Hk

Arkadaşlar merhabalar,Mardin ilinde ikamet etmekteyim mevcut arazimizde birçok baltalik meşe ağacı bulunmakta ben bu ağaçlari pirnal meşesi aşılamayı düşünüyorum ancak halihazırda bulunduğumuz bolgede herhangi bir pirnal meşesi ne rastlamadım maalesef ve bu bölgede böyle bir habibat oluşturmak adına yardımcı olabilecek bir arkadaş varsa yardımcı olabilir mi özellikle tohum temini konusunda, saygılarımla...

Demir47 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2020, 12:43   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Demir47 Mesajı Göster
Arkadaşlar merhabalar,Mardin ilinde ikamet etmekteyim mevcut arazimizde birçok baltalik meşe ağacı bulunmakta ben bu ağaçlari pirnal meşesi aşılamayı düşünüyorum ancak halihazırda bulunduğumuz bolgede herhangi bir pirnal meşesi ne rastlamadım maalesef ve bu bölgede böyle bir habibat oluşturmak adına yardımcı olabilecek bir arkadaş varsa yardımcı olabilir mi özellikle tohum temini konusunda, saygılarımla...
Pırnal meşesi, kışın daha ılıman geçen kıyı bölgelerde bulunur. Kışın, Mardin'in soğuğuna dayanmaz, çok büyük olasılıkla donar ve ölür. Bulunduğunuz bölgeye uygun meşe türlerini yetiştirmeyi tercih edin.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2020, 11:52   #24
Yeni Üye

Hocam bulunduğumuz bölgede akdeniz ikliminin karakteristiği olan zeytin,defne,zakkum gibi bitkiler yetişmekte ve sanıldığı kadar soğuk olmamakta bölgemiz,bu sebebten yetişeceğini düşünmekteyim tohum temini konusunda yardımcı olacak biri olursa çok memnun olurum.

Eski 18-11-2020, 18:21   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-06-2007
Bu ağacın tohumu pelit dediğimiz tepesinde dikenli külahı olan meyveler midir

Asia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2020, 19:25   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asia Mesajı Göster
Bu ağacın tohumu pelit dediğimiz tepesinde dikenli külahı olan meyveler midir
Evet.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2021, 21:15   #27
Yeni Üye

Arkadaşlar merhaba resimde paylaştığım meşe türü hangisidir acaba pirnal mi yoksa kermes mi

https://hizliresim.com/2zRlb3
https://hizliresim.com/bx7riQ

Eski 12-01-2021, 16:02   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-01-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Demir47 Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba resimde paylaştığım meşe türü hangisidir acaba pirnal mi yoksa kermes mi

https://hizliresim.com/2zRlb3
https://hizliresim.com/bx7riQ
Pirnal ile kermesin farkı nedir peki?

Hilal okur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2021, 21:09   #29
Yeni Üye

Çok fark yok biliğim kadarıyla ikisi de herdem yeşil kalan maki bitkisi örtüsü elemanlarından yukarda fotoğrafını attığım palamutları Diyarbakır 'da bir parkta buldum yukarda bir arkadaş bahsetmiş Mardin ilinde yetişmeyeceğini ama ben hem pırnal mı kermes mi tam emin olamadığım meşe türünü hem de mantar meşesini ki bunlar akdeniz ikliminin türleri,bu bölgede de yetiştiğine ve palamut verdiğine şahit oldum.

Muda beğendi.
Eski 28-01-2022, 20:25   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2022
gördüğüm kadarıyla kermesin yaprak kenarlarında dikensi çıkıntılar mevcut. bu pırnala benziyor daha çok.
ben de mardinliyim aslen ve bu yıl kestane ekmeyi düşünüyorum köyümüze. önceliğim maraval ve marigoule türleri. olmadı ışıklar kestane veya aşısız kestane deneyeceğim. mardinde kestaneyi denediniz mi acaba?

bilge barbar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024