agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Marmara Bölgesi (http://www.agaclar.net/forum/marmara-bolgesi/)
-   -   Dracunculus vulgaris (Yılan yastığı) (http://www.agaclar.net/forum/marmara-bolgesi/3316.htm)

Müjgan 26-02-2007 13:01

Dracunculus vulgaris (Yılan yastığı)

Dracunculus vulgaris

http://darkwing.uoregon.edu/~mobar/images/drac1.jpg
fotoğraf: darkwing.uoregon.edu/~mobar/garden.html

Anadolu'nun batı, kuzeybatı ve güneyinde yayılış gösterir. 90 cm. kadar boylanabilen bitkinin yaprakları uzun saplı ve parçalıdır.
Yaz mevsiminin başında ya da ortasında çiçeklenmeye başlar. Kötü kokusuna rağmen çiçeklerinin güzelliği ile ilgi çeker. Buna karşılık zehirli olmaları nedeniyle hayvanların pek yaklaşmadığı bitkilerdendir.

Müjgan 12-04-2007 12:21

Dracunculus vulgaris'in Tübitak- Türkiye Taksonomik tür veritabanında, sistematik hiyeraşisi şöyle :

Kingdom : Plantae
Subkingdom : Tracheobionta
Division : Magnoliophyta Cronquist, Takht. & Zimmerm. ex Reveal
Class : Liliopsida Batsch
Subclass : Arecidae Takht.
Order : Arales Dumort.
Family : Araceae Juss.

yasarulutas 12-05-2007 22:00

Bizm buralarda bu ota Çalıpancarı derler. Pancarla hiç alakası yok ama nedense. Ve yerlerdi eskiden. Tuhaf bir tadı var. Ama çeşidi çok...http://elegan.mynt.org/BITKILER/bitki-y.htm buradan aldığım bilgiye göre Atesi düsürür. Terletir, vücuda rahatlik verir. Sinirleri uyarir.

Vildan Sönmez 28-11-2007 11:47

Yılan yastığı

1 Eklenti(ler)
Marmara bölgesi Enez'de ağaçlara katılmadan önce gördüğüm çiçeği daha sonra ancak solmuş olarak yakalayabildim.Bu sene aynı yerde bulamadım kökünü.

aysemelike 28-11-2007 22:52

Ben yaşadığım yerdeki arazide bina yapımları yüzünden kaybolacağını düşünerek bahçeme iki kök alıp ektim... Dilerseniz baharda açtıklarında sizin içinde çıkartabilirim. Yanlız zehirli olduğunu da bilmelisiniz.....
Selamalrımla....

Vildan Sönmez 29-11-2007 17:43

Zehirli olduğunu biliyorum,aynı zamanda yemeği yapıldığını forumlarda okumuştum.İlginç bir çelişki.Düşünceniz doğru bu kadar güzel bir bitkiyi korumak adına bir kök edinmek isterim .

Harun Parlak 29-11-2007 18:02

Yılan yastığı benim bildiğim kadarı ile iki çeşit yukarıda resmi görüken yenen türden değil

Karadeniz bölgesinde bolca olan erkek NİVİK diye adlandırılan yenmeyen, yenen ise dişi NİVİK diye adlandırılıp yaprak uçları sivri değil oval bir şekildedir.

Yenme zamanı mart nisan olup çok taze ve genç yaprakları yenir. Tarifi genç yapraklar toplanıp temizlenir doğranır sonra eldiven giyilip tuz katılarak yoğrulur acı suyu atılır.

Eldiven giyilmez ise elleri uğuşturabilir bilhassa nasırlaşmıs el değilse sonra ateşe olduğu gibi koyulup güzelce kavrulur su koyulmaz sonra bazıları içine mısır ekmeği karıştırır ki ağzı ve dili gıdıklamasın diye biraz gıdıklasada ben sade yemeyi tercih ederim çok lezetlidir.

Önemli NOT bitkiyi tanımayanlar denemesin ya da bilenden bitkiyi kontrol ettirsin.

Vildan Sönmez 29-11-2007 22:55

Denemek aklımdan geçmemişti zaten.Ben kültür mantarını yerken bile acaba diyenlerdenim.Yine de uyarınız için sağolun.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tekin (Mesaj 179725)
Yılan yastığı benim bildiğim kadarı ile iki çeşit yukarıda resmi görüken yenen türden değil

Önemli NOT bitkiyi tanımayanlar denemesin ya da bilenden bitkiyi kontrol ettirsin.

Harun Parlak 29-11-2007 23:08

Lezzetini bilenler çok yiyor ben dahil. Bilmeyenler kesinlikle yemesinler. Yda iyi bilen biri yanlarında birinci yemede bekleyip görsünler ikinci yemesinde deneyebilirler.

Mesut Temiz 27-01-2009 17:14

Ben de yazlıktaki bahçemizde kendiliğinden çıkmış bir yılan yastığı bitkisini muhafaza ediyorum. Yan sürgünlerinden birini de ayırdım, evde saksıda bakıyorum. Çok orijinal bir bitki, küçüklüğümden beri çok hoşuma gider görünümü..

berduray 28-01-2009 16:11

Tekin Bey yenen tür hangisi?, foto ekleyebilir misiniz?

tolgahann 28-01-2009 16:21

Adana yöresinde bu bitkinin çok şifalı olduğuna inanılır ve çorbası yapılır.Yapılan çorbaya tırşik ismi veriliyor.Zehirli bir bitki olduğundan yemeği yapılmadan önce çeşitli işlemlere tabii tutuluyor.İnce ince doğranmış bitki yaprakları yoğurt ve unla hazırlanmış karışımda bir gece bekletiliyordu sanırım anemler mevsimi geldiğinde çok yaparlar.Benim tavsiyem bilen birinden öğrenerek yapılması.Aksi takdirde çok kötü sonuçlar doğurabilir.Şu sıralar burda yeni yeni uyanıyorlar.

Vildan Sönmez 25-02-2009 00:49

1 Eklenti(ler)
Enez Küçükevren köyü yakınlarında geçen yıl mayıs ayı sonlarından

Vildan Sönmez 25-02-2009 16:36

1 Eklenti(ler)
Eski üyelerimizden Norex'le, bu geziden birer kök saksıya ektik.
Onun yılan bıçağı İstanbul koşullarında yeşermiş.Darısı benimkine :)

Vildan Sönmez 28-02-2009 14:39

Bu sabah çiçeklerimi temizlemek üzere terasa çıktığımda bir sürprizle karşılaştım. Benim yılan bıçağım da dört yerden filizlenmiş.

Vildan Sönmez 28-02-2009 14:41

2 Eklenti(ler)
işte

NURSER 19-06-2009 09:20

google'da yılan yastığı diye arattığımda "Arum italicum" olarak da çıkıyor. Ve buradaki bitkiyle görünümü farklı. Acaba aynı tür mü, yoksa bir yanlışlık mı var, lütfen beni aydınlatabilir misiniz?

Orkun Kırcı 19-06-2009 17:45

Bu bitkiden bizim zeytinliğin kıyısında yığınla var. Hatta 3 hafta önce fotolamıştım. Şu anda pc memlekette lduğu için foto yükleyemiyorum. Dönünce paylaşırım fotoları. Gerçekten can alıcı bir renge sahip.

ss-nef 23-06-2009 15:35

Akdeniz iklimine özgü bir bitki. Bu bitkinin yetiştiği yer yakınlarında yılanlara da muhakkak rastlanıyor.

siniroluyorum 22-12-2009 15:27

Bizim buralarda özellikle ormanlık yerlerde çok oluyor bunlar çıkartıp ekmeyi denemiştim ama elimle çekip çıkarttığım için tutmadı:(

zeynepcanan 25-12-2009 08:42

bende yılanyastığı bitkilerini arıyorum.tam lokalitelerini söyler misiniz nerelerden bulabilirim aceba

zeynepcanan 25-12-2009 08:43

araceae

bende yılanyastığı bitkilerini arıyorum.tam lokalitelerini söyler misiniz nerelerden bulabilirim aceba

hexus 11-02-2010 22:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zeynepcanan (Mesaj 551658)

misis beldesinin oralarda dağlık alanlarda mart nisan aylarında çıkıyor.

karamizaah 13-06-2010 10:08

yeşil yaprağına (hayvanlar yemez biz yeriz) pancar, yemeğine tirşik derler, seyyar satıcılar ANDIRIN DOKTORU adıyla duyurur cümle aleme...

bb_re 08-07-2013 00:28

Dracunculus vulgaris - Yılan yastığı, İzmir-Urla

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zeynepcanan (Mesaj 551657)

İzmir-Urla'da yaz tatilinde rastlamıştım. Temmuz ayında meyveleri yeşilden turuncuya doğruya geçiş yapıyordu.

Rukiye Çetin 07-03-2014 21:03

Geç kalmadıysam yanıtlayayım. Kahraman maraşta pazarlarda yaprağı satılır. Tırşik otu olarak. Ama pek çok yörede bulabilirsiniz. Geçen yıl Erdek- Kapıdağ yarımadasında manastır mevkiinde görmüştüm. Annem Kastamanolu, maraşta pazarda görünce tanımıştı. Bursa'da yıllar önce Irgandı köprüsünün üst tarafında dere içinde vardı.

Sebla-Tan 15-02-2015 18:30

Tirşik otu olduğunu netten resimlerine bakarak anladığım bitki bu sene bahçemden kendiliğinden çıkmış.Aslında çok faydalı olduğu yemek yapıldığı yazılmış olmasına rağmen ben kurtulmak için bugün çok çaba sarfettim.Yumru köklrini temizlemek oldukc vaktimi aldı çok da başarılı olamadım.Hızl yayılıyor nasıl başedebileceğimi bilemedim.

Mesut Temiz 29-08-2015 12:14

'dracunculus vulgaris'in yanı sıra 'arum maculatum'a da "yılan yastığı" denmesi sanırım karışıklığa yol açıyor... Birçok kişinin "yılan yastığı" olarak tanıdığı bitkinin 'arum maculatum' olduğunu düşünüyorum...
'Arum maculatum'la ilgili bilgi ve resimler için --->> https://en.wikipedia.org/wiki/Arum_maculatum

Sueeee 21-06-2019 18:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yasarulutas (Mesaj 103679)
Bizm buralarda bu ota Çalıpancarı derler. Pancarla hiç alakası yok ama nedense. Ve yerlerdi eskiden. Tuhaf bir tadı var. Ama çeşidi çok...http://elegan.mynt.org/BITKILER/bitki-y.htm buradan aldığım bilgiye göre Atesi düsürür. Terletir, vücuda rahatlik verir. Sinirleri uyarir.

Merhaba bana bu bitkinin yumru kökleri lazım arkadaşlar yardım edin lütfen

amouriss 13-07-2022 15:48

Merhaba, bu bitkiye ihtiyacım var. Şuan sanırım çiçeklenme dönemi geçti ancak bitkiyi bana sağlayabilecek var mı? Teşekkürler

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024