agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Türkiye Florası > Türkiye Florası > Marmara Bölgesi
(https)

Beğeni Düzeni15Beğeniler
  • 6 Gönderen birnefestoprak
  • 3 Gönderen Muda
  • 3 Gönderen birnefestoprak
  • 1 Gönderen Muda
  • 2 Gönderen Muda

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-08-2007, 15:30   #1
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2004
Galeri: 30
Helianthus annuus, Ayçiçeği, Günebakan, Günedöndü

Name:  Helianthus annuus.jpg
Views: 6313
Size:  69.3 KB

Sistematik hiyeraşisi:

Kingdom : Plantae
Subkingdom : Tracheobionta
Division : Magnoliophyta Cronquist, Takht. & Zimmerm. ex Reveal
Class : Magnoliopsida Brongn.
Subclass : Asteridae Takht.
Order : Asterales Lindl.
Family : Asteraceae Martynov
Genus : Helianthus Linnaeus

Müjgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2007, 15:43   #2
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Name:  Ayçiçeği.jpg
Views: 8327
Size:  40.3 KB

Bir yıllık, sarı çiçekli, otsu bir kültür bitkisidir. Özellikle yağ elde etmek için yetiştirilir. Meyvalarda %35-50 arasında sabit yağ bulunmaktadır. Bu yağ "çiçek yağı" ismi altında yemeklik olarak kullanılır.

İdrar arttırıcı ve göğüs yumuşatıcı etkilere sahiptir. Haricen lapa halinde, çıbanları olgunlaştırmakta kullanılır. Soğuk algınlıklarına ve solunum sistemi hastalıklarına karşı bazı preparatları kullanılır.

Çiçek ve yapraklar ateş düşürücü ve balgam söktürücü bir etkiye sahiptirler.

Eski 01-10-2007, 15:10   #3
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Ayçiçeği isminin nereden geldiğini öğrenmek için tıklayın.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2007, 15:12   #4
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Bizim oralarda Devramel derler. Sebebi ise güneşe döndüğü için

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2007, 12:46   #5
ada
ada

ada's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2006
Helianthus'un bir Amerika bitkisi olduğunu ve Amerika'nın keşfinden sonra Eski Dünya'da tanınmaya başladığını düşününce "ayçiçeği" ismi konusundaki mitler biraz ilginç olmuş.

ada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2007, 06:35   #6
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
En sevdiğim çiçek ayçiçeğidir. Bahçemde çektiğim bir resim:

Eklenen Resimler

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2008, 07:06   #7
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Bir hafta kada önce aycicegi tohumlari dikmistim hemen hemen hepsi filizlendi. Su anda 22 derece sicakliktaki bir odadalar, ne zaman disariya cikarmam ve ne zaman topraga ekmem gerekir? Su anda hava sicakligi gündüz 10-15 gece 1-2 derece civarinda.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2012, 11:43   #8
Ağaç Dostu

elifnaz's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2010
Saksımın dibinden çıktı ayçiçeğine benzetilidi. Yetiştiren arkadaşlar bilir bu ayçiçeği mi? Eğer öyleyse saksıda yetişir mi?

Eklenen Resimler

elifnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2014, 03:43   #9
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Sımişka, Sımişga

Butun guzelligiyle Sımişka... Bana gelen tohum Kars'a ait fakat sadece bu ilde degil Erzurum'da da -ve buyuk ihtimalle Kuzeydogu'daki baska sehirlerde de- geleneksel olarak yetistiriliyor.

Resimdeki bitkinin boyu 2 m'yi gecti. Yine ayni bitkinin cicek capi yaklasik 22 cm oldu. Cekirdeklerin uzunlugu 4 cm'e kadar cikabiliyor. Bu seneki tohum etklinliginde bu dunyalar guzeli cesidi bir sekilde paylasima acacagim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen birnefestoprak : 25-01-2014 saat 19:13
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2014, 10:47   #10
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Butun guzelligiyle Sımişka... Tohumu Kars'tan geldi fakat sadece bu ilde degil Erzurum'da da -ve buyuk ihtimalle Kuzeydogu'daki baska sehirlerde de- geleneksel olarak yetistiriliyor.

Resimdeki bitkinin boyu 2 m'yi gecti. Yine ayni bitkinin cicek capi yaklasik 22 cm oldu. Cekirdeklerin uzunlugu 4 cm'e kadar cikabiliyor. Bu seneki tohum etklinliginde bu dunyalar guzeli cesidi bir sekilde paylasima acacagim.
Nihayet en bilinen adı ile kıbrıs çekirdeği ile tanışabildik. Bir zamanlar bizim bu çevrelerde de çok fazla ekimi ve satışı yapılıyordu. Benim öğrenebildiğim bir hastalık nedeni ile daha sonra ekilmemeye başlandı. Umarım ekilmesini önleyen şey ortadan kalkmıştır. Halen ekildiğini biliyorum. Az da olsa yeniden kuruyemiş olarak bizim burada satılmaya başladı. Ancak tohumunu bulma durumum olmamıştı. Umarım eski güzel günlerine döner. Sayın bir nefestoprak benim hatırladığım çekirdek boyu çok uzun olmasına rağmen içerisindeki çekirdek normal boyutlarda çıkıyordu. Lezzetli bir çeşit olması nedeni ile tercih ediyordum.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2014, 17:40   #11
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Yenilebilir daneler kucuk evet ama kilif iri oldugu icin, dane de normal cekirdek danesinden ufak degil. Tazeyken bile oldukca yogun ve lezzetli bir aromasi var; buyuk ihtimalle kavrulunca lezzet cok daha yogunlasir.

Bildigim kadariyla Sımişka, yorede aycekirdegine verilen genel bir isim. Ozel olarak bu ceside verilen bir isim olmayabilir. Yalniz, kaynagim, Rusya'da da bilinen bir cesit oldugunu belirtti.

Bitkiyi bulundugum iklimin sonbahar-kis aylarinda, ideal olmayan kosullarda yetistirdim. Herhangi bir hastalik veya bocek zarari soz konusu olmadi.

Yoresi Kars olup lezzetsiz veya kalitesi tatmin etmeyen bir tohuma henuz rastlamadim. Bu anlamda, yorenin bugdayin gen merkezlerinden biri olmasi da tesaduf degil. Bu tohum, Anadolu Tohumlarini Koruma Projesi (ANATOHUM)'nin en nadide parcalarindan biridir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Nihayet en bilinen adı ile kıbrıs çekirdeği ile tanışabildik. Bir zamanlar bizim bu çevrelerde de çok fazla ekimi ve satışı yapılıyordu. Benim öğrenebildiğim bir hastalık nedeni ile daha sonra ekilmemeye başlandı. Umarım ekilmesini önleyen şey ortadan kalkmıştır. Halen ekildiğini biliyorum. Az da olsa yeniden kuruyemiş olarak bizim burada satılmaya başladı. Ancak tohumunu bulma durumum olmamıştı. Umarım eski güzel günlerine döner. Sayın bir nefestoprak benim hatırladığım çekirdek boyu çok uzun olmasına rağmen içerisindeki çekirdek normal boyutlarda çıkıyordu. Lezzetli bir çeşit olması nedeni ile tercih ediyordum.

Düzenleyen birnefestoprak : 25-01-2014 saat 19:22
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2014, 19:39   #12
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Benim bildiğim sizin de söylediğiniz gibi çok lezzetli bir tür. Tane boyutu normal çekirdek büyüklüğünde. Muhtemelen içindeki boşluğunda bulunan hava nedeni ile kavrulurken daha lezzetli olmasına katkıda bulunuyor. Temin edebilirsem karşılaştırma yapmanız için göndermek isterim. Bizim burada eskiden beri yetişen pembe ve kırmızı domates vardı. Bir süre sonra o domatesler kalmadı. Ancak hala yetiştirenler var. Çok fazla verimli olmasa da tamamen doğal ve ekşi olurdu. Bu yıl kırmızı olandan yedim. Daha önce yediğim pembe domates tohumlarından muhtemelen çapraz tozlaşma nedeni ile istediğim gibi çıkmadı. Farklı pembe domatesler görüntü ve büyüklük olarak daha güzel olmalarına rağmen aynı lezzette değillerdi. Her ikisinden de muhtemelen bu yıl tohum bulabileceğim. Diğer çeşitlerle aralarında farklılıklar var mı siz daha iyi anlayabilirsiniz.

Eski 30-01-2015, 12:56   #13
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Butun guzelligiyle Sımişka... Bana gelen tohum Kars'a ait fakat sadece bu ilde degil Erzurum'da da -ve buyuk ihtimalle Kuzeydogu'daki baska sehirlerde de- geleneksel olarak yetistiriliyor.

sayın muda, bizim iç Anadolu bölgesinde yetiştirdiğimiz 20-30 yıl önceden adına Kıbrıs çekirdeği dediğimiz elimizi dudaklarımızı boyayan bir çekirdek;

Ben tıbben bu boyası nedeniyle insan vücudunda mutlaka önemli bir faydası olduğuna inanıyorum. çok aradığım bir tür
Tohumu paylaştınızmı bilmiyorum. Ben rastlamadım Ama elinizde varsa 5-10 tane talep ediyorum sizden.. selamlar

herkul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2015, 19:10   #14
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Türkiye florası bölümünde dikkat ederseniz pek fazla sohbet yok, gözden kaçanlar var ama öne çıktığında uyarıp, düzeltmeye çalışıyoruz.
Mesela, bu ay çekirdeği konusunda en başta yazılanlara ilave bilgiler yazılabilir, internette değişik sitelerden alıp yapıştırdığımız fotoğraflar yerine, kendi çektiğiniz, kalitesi yüksek fotoğrafları ekleyebilirsiniz. bitkilerin "bilimsel" kısmıyla ilgili bilgiler ekleyebilirsiniz. Yine konularla ilgili internetten alınan yabancı dildeki bilgilerin çevirilerini yapıp, ekleyebilirsiniz.

Eski 09-09-2016, 20:56   #15
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Bizim burada kıbrıs ayçekirdeği olarak bilinen çekirdek. Bu yıl tohum ekme zamanı geçmesine yakın sonradan bir miktar tohum buldum. Benim diktiklerimi sağolsun fareler bir tane hariç yediler. O da bir metre civarında ancak büyüyebildi. Komşuma zorla verdiklerim ise su alma durumuna göre iyi bir şekilde büyüdüler. Bu çekirdek 2.80 metre boya ulaştı. Biraz daha erken dikilip su ve gübre ile daha iyi bakılsalardı muhtemelen daha büyük olabilirlerdi.

Name:  DSCF9338.jpg
Views: 3034
Size:  61.3 KB

Eski 09-09-2016, 22:14   #16
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Bizim burada kıbrıs ayçekirdeği olarak bilinen çekirdek. Bu yıl tohum ekme zamanı geçmesine yakın sonradan bir miktar tohum buldum. Benim diktiklerimi sağolsun fareler bir tane hariç yediler. O da bir metre civarında ancak büyüyebildi. Komşuma zorla verdiklerim ise su alma durumuna göre iyi bir şekilde büyüdüler. Bu çekirdek 2.80 metre boya ulaştı. Biraz daha erken dikilip su ve gübre ile daha iyi bakılsalardı muhtemelen daha büyük olabilirlerdi.

Eklenti 627219
Geç de olsa ekebilmişsiniz ama ya sizi (yani çekirdeği) fareler sevmiş ya da çekirdek sizi sevmemiş

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024