agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Market Bonsaileri (http://www.agaclar.net/forum/market-bonsaileri/)
-   -   Sagol / Ficus Microcarpa-2 (Çin Banyanı) (http://www.agaclar.net/forum/market-bonsaileri/32369.htm)

sagol 11-08-2013 10:39

Sagol / Ficus Microcarpa-2 (Çin Banyanı)

3 Eklenti(ler)
Bu Ficusu Şubat 2013 de aldım. Havai kökleri(aerial roots) diğerinden fazla.
Diğer ficusda denedikten sonra gelişmelere göre öğrendiklerimi bu ficusda da deniyorum.

Bu sene uç alımı ve iri yaprakları küçültme dışında fazla bir şey yapmıyorum.

Şubat 2013 de köklerde çürüme varken bu durumdaydı:

Eklenti 432782

Ağustos 2013 deki durumu:

Eklenti 432783

Şubat 2013 ile Ağustos 2013 karşılaştırması:

Eklenti 432784

Sakaki 11-08-2013 14:13

Çok güzel bakmışsınız sn sagol, her halinden belli.
Sizin oralarda bu şekilde gelişiyorsa, Adana'da nasıl gelişir tahmin bile edemiyorum ama burada hiç rastlamadım ben henüz.
Rastlarsam da kaçırmayacağım kesin :)

Başarılar dilerim.

sagol 11-08-2013 14:43

Teşekkürler Sayın Sakaki,

Evet düşündüğümden daha iyi gelişiyor. Diğerinin formunu daha çok beğeniyorum ama bu da güzel. Adanada sıcaklık avantajınız var, gerekli nemi de sağlayınca ince fidanlar bile bulunsa kısa zamanda geliştirilebilir. İnşallah siz de uygun bir aday bulursunuz, bilgi alışverişi yaparız.

İyi çalışmalar dilerim....

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1188413)
Çok güzel bakmışsınız sn sagol, her halinden belli.
Sizin oralarda bu şekilde gelişiyorsa, Adana'da nasıl gelişir tahmin bile edemiyorum ama burada hiç rastlamadım ben henüz.
Rastlarsam da kaçırmayacağım kesin :)

Başarılar dilerim.

sagol 11-08-2013 20:01

1 Eklenti(ler)
Bu ficus geliştikçe biraz daha geriye doğru budamalarla aşağıdaki gibi bir şekle sokmaya çalışıyorum.

Not: sol ve sağ alt dallarda kuş uçuşu için bir boşluk da bırakmaya çalışacağım.

sedag 02-12-2013 22:47

Merhaba bende yeni bir bonzai sahibiyim insallah sizinki kadar basarılı olurum ama nerden baslamam gerektigini bilemiyorum.forumada yeni üye oldum biryerlere yazdım yardım bekliyorum cünki ne yapacagımı bilemiyorum...

sagol 07-12-2013 13:54

2 Eklenti(ler)
7 Kasımda hafif bir budama ve yaprak azaltması yaptım(ağaç içeride olduğundan büyüme devam ediyor, ısı ve nem yeterli, ışıktan da memnun görünüyor). Uçlarda birer yaprak bıraktım, yaprağın büyüklüğüne göre 1/2, 1/3, 1/4 oranında geriye bırakarak uçlarından kestiklerim oldu(mümkün olduğu kadar hepsini aynı ölçüye getirmeye çalıştım).

Eklenti 459246

Geçen 4 hafta içinde yaprakların kesildiği yerde kalan saplar sararıp döküldü ve yeni yapraklar geldi. Yeni yapraklar geldikçe yarım yapraklar ya kendiliğinden düştü ya da ben onları da saplarından kestim, şu an üzerinde birazı kesilmiş yaprak kalmadı.
Bazı dalları tellemeye başladım(ağacı yormamak için bu işlemi zamana yayacağım). Ağaç 7 aralık 2013 de aşağıdaki gibi.

Not: Geriden sürgün verdikçe uçlardan alıp ağacı biraz daha derli toplu hale getirmeye çalışıyorum.

Eklenti 459247

sagol 08-12-2013 09:28

2 Eklenti(ler)
Bir önceki postda rahatca görülebileceği gibi sol dalda hiç havai kök yok.
http://www.agaclar.net/forum/1227483-post6.htm

Naylon torbayı ikiye katlayıp basit bir çadır haline getirdim, böylece soldaki dalı nemli tutup köklenmeye zorlayacağım. Bir süre böyle denerim olmazsa çentik atıp yosun sararım.

Sakaki 09-12-2013 10:15

Bir ARGE çalışması daha başlatmışsınız sn sagol :)
Küçük boy ficus bonsailerde daldan köklendirme için tükenmez kalemin içini çıkarıp dış kısmını yosun doldurarak kullandıklarını görmüştüm. Aslında kalem dışı veya torba yerine elektrik tesisatı boruları bana daha makuıl gibi geliyor; hem daha geniş hem kesmesi daha kolay.
Bence denemekte fayda var.

Başarılar dilerim.

sagol 09-12-2013 11:14

Teşekkürler sayın Sakaki,

Kökler çıkmaya başladıktan sonra kalın pipet kullanmayı düşünüyorum. Pipet kullanmadan önce köklerin çıkmaya başlamasına olanak vermek için nemli ortamı yaratmaya çalışıyorum. 2-3 ay içinde oluşmaya başlamazsa başka alternatifler deneyeceğim.

İyi çalışmalar dilerim.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1227994)
Bir ARGE çalışması daha başlatmışsınız sn sagol :)
Küçük boy ficus bonsailerde daldan köklendirme için tükenmez kalemin içini çıkarıp dış kısmını yosun doldurarak kullandıklarını görmüştüm. Aslında kalem dışı veya torba yerine elektrik tesisatı boruları bana daha makuıl gibi geliyor; hem daha geniş hem kesmesi daha kolay.
Bence denemekte fayda var.

Başarılar dilerim.

sagol 13-05-2014 13:11

5 Eklenti(ler)
İlkbaharın gelişiyle budama ve yaprak küçülltme yaptım. Aldığımdan beri uç alımı ve budamalarla biraz sıkılaşmaya başladı ama yeterli değil. Kısmi tellemeler yapsamda daha istediğim forma epeyce yol var. Yavaş gitmesinin en büyük nedeni en fazla son yaprağa kadar geri buduyorum aksi halde geriye doğru kuruma yapıyor.

Eklenti 492240

Dala yaptığım naylon çadır işe yaramadı, kışın köklendiremedim. Köklendirme çalışmalarında 2. aşamaya geçtim. Yosun sarıp havai köklendirme gibi kök oluşturmayı deniyorum.

- Köklenmeyi kolaylaştırmak için 2.5 mm Matkap ucu ile delikler açtım.

Eklenti 492241

- Yosun sardım

Eklenti 492242

- yumuşak bir bezle yosunu sardım(dallar olduğu için kolay olmuyor

Eklenti 492243

- Mutfak folyosuyla mümkün olduğunca sardım

Eklenti 492244

sagol 13-05-2014 18:10

Havai kökler başarılı olursa

1 Eklenti(ler)
Bir önceki mesajdaki köklendirmeler başarılı olursa havai köklerin önden görünüşü olarak aşağıdakine benzer birşey amaçlıyorum.

meetoo 13-05-2014 18:43

1 Eklenti(ler)
Sn sagol Hocam sizin çalışmanızı görünce bir zamanlar görüpte hayran kaldığım şu fotoğrafı eklemek istedim çalışmanız gönlünüzce sonuçlanır umarım

Eklenti 492305

sagol 13-05-2014 21:42

Teşekkürler Sayın Meetoo,

Bu yöntemle köklenirler diye düşünüyorum, köklendikten sonra kökleri toprağa kadar uzatmak için uğraşmak gerekecek. Yeterli nem ve sıcaklığı sağlamak kolay olmuyor.

Güzel bonsailer yapmanızı dilerim...

reguler 06-10-2014 02:15

Hocam son halini merak ettim köklenme oldu mu acaba. Bende ficusların aşağı doğru uzanan köklerini çok seviyorum. Köklendirme için aşagıdaki dallarin yapraklarını kesip toprağa gömme metodu diye birşey okudum ama onu denediniz mi acaba

sagol 06-10-2014 07:44

Sayın reguler,

Köklenme oldu ama yazın fazla ilgilenemediğimden kökleri yeterince koruyamadım ve kurudular. Çok yakın takip gerekiyor, malesef yeterince vakit ayıramadım. Ağacın sağlığı yerinde, ileride tekrar denerim.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi reguler (Mesaj 1322989)
Hocam son halini merak ettim köklenme oldu mu acaba. Bende ficusların aşağı doğru uzanan köklerini çok seviyorum. Köklendirme için aşagıdaki dallarin yapraklarını kesip toprağa gömme metodu diye birşey okudum ama onu denediniz mi acaba

reguler 06-10-2014 23:48

Sorumun 2. kısmi gozunuzden kacmis her halde tekrar hatırlatayim govdeden cikan ince dallari topraga eksek koklenmis gibi bir goruntu elde edilebilir mi?

sagol 07-10-2014 07:29

Sayın reguler,

Haklısınız farketmemişim. O işlemi pek çok ağaçta yapabiliyoruz. Örnek olarak aşağıdaki linkte göreceğiniz incirin sağ ön dalını budayıp toprağa gömdüm ve şu an kök olarak yaşıyor. Ficus da da buna benzer işlemler yapılabilir ama Ficusların toprak olmadan köklenme yeteneği var, gövde ve dallardan ısı ve nemin de etkisiyle kendiliğinden köklenip kökleri toprağa ulaşabiliyor. Bu ağaçta bu özelliği kullanmak istiyorum, bu sene köklendi ama köklendikten sonra yeterli nemi sağlayıp ince kökleri koruyamadığımdan yere ulaştıramadım.

İncirin sağ dalını kök olarak kullanmaya bir örnek(daha yukarıdaki bir dal da aynı şekilde kullanılabilir):
http://www.agaclar.net/forum/819944-post1.htm

İyi bayramlar dilerim...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi reguler (Mesaj 1323086)
Sorumun 2. kısmi gozunuzden kacmis her halde tekrar hatırlatayim govdeden cikan ince dallari topraga eksek koklenmis gibi bir goruntu elde edilebilir mi?

david72 29-05-2015 12:35

Sn sagol bu aralar epeyce saksı işiyle meşgülsünüz biliyorum ama agacınız nasıl gidiyor merak ettim?

sagol 29-05-2015 12:45

Sayın david72,

1 aydır ağaçlarımdan uzaktayım, ancak 2 hafta sonra görebileceğim. Umarım sulamada bir sorun olmamıştır.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi david72 (Mesaj 1383243)
Sn sagol bu aralar epeyce saksı işiyle meşgülsünüz biliyorum ama agacınız nasıl gidiyor merak ettim?

david72 29-05-2015 12:46

Hayırlısı ozaman, teşekkürler

taisenberg 31-05-2015 16:19

4. resim budanmadan önceki ve 5. mesaj budama sonrası.nasıl bir budama gerçekleştiriliyor. biraz bilgi verebilir misiniz? nelere dikkat ediliyor o hale gelirken.

sagol 31-05-2015 21:46

Sayın taisenberg,

Bu türde, tropikal bölğelerde nem yeterli olduğundan tam yapraksız bırakmak mümkün oluyor. Bizim iklimde ise ancak en son yapraktan sonrasını kesebiliyorum aksi halde geriye doğru kuruma yapıyor o nedenle uçlardan alarak budama yapabiliyorum. Gayem her taraftan biraz küçülmesi ama zaman alacak çünkü çok geriden sürgün vermiyor. Bir başka sorun ise eylülde içeri alıp mayısta tekrar dışarı almam ağaçta çok strese neden oluyor, yaprak döküyor sarsılıyor.

iyi çalışmalar dilerim.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi taisenberg (Mesaj 1383823)
4. resim budanmadan önceki ve 5. mesaj budama sonrası.nasıl bir budama gerçekleştiriliyor. biraz bilgi verebilir misiniz? nelere dikkat ediliyor o hale gelirken.

sagol 20-06-2015 12:27

1 Eklenti(ler)
Biraz daha güçlenmesi için mayıs sonunda saksı büyütüp bahçeye aldım, önce bütün yapraklarını sarartıp döktü sonra yeni yapraklar geldi. Bizim iklimde tam yapraksızlaştırma yapılamıyor, tamamen yapraksız bırakılan dallar geriye doğru kuruyor ama kendiliğinden tüm yapraklarını dökünce geriye doğru kuruma olmadan tekrar yapraklanıyor. Eylül-ekim gibi tekrar saksı küçültüp eve alırım, eve alınca büyük olasılıkla tekrar yapraklarını sarartıp dökecek.

sagol 28-09-2015 12:09

2 Eklenti(ler)
Sonbaharın gelmesiyle ficusu kendi yaptığım yuvarlak bir seramik saksıya aldım ve salonda cam kenarına yerleştirdim.

kullaniciadi 31-05-2019 13:37

Banyan tohumu siparisi verdim, Canakkale, Ayvacik taraflarinda icinden dere gecen bir arsam orada denemek istiyorum. Anladigim kadariyla kokler havada iken gelisimine devam edebilmeleri icin nem cok onemli, sizin uyguladiginiz naylon sera sistemi ile bu sorunu cozmeyi deneyebilirim. Sorum su, kokler topraga ulastiktan sonra da nem onemli mi yoksa topraktaki nem gelismesi icin yeterli olurmu, ne dusunuyorsunuz. Soruyu basitlestirmem gerekirse, gelismis bir agacin yasamasi icin nem vazgecilmez unsur mudur yoksa nem sadece kok salabilmeleri icin mi olmazsa olmaz kosul?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024