agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Market Bonsaileri (http://www.agaclar.net/forum/market-bonsaileri/)
-   -   camouflage / Hazır bonsailerim (http://www.agaclar.net/forum/market-bonsaileri/21317.htm)

camouflage 08-06-2010 21:10

camouflage / Hazır bonsailerim

5 Eklenti(ler)
Son Shanghai ziyaretimde aşağıda fotoğrafları bulunan bonsaileri almıştım. Gerçi gümrük ve uçağa binişte ufaç çaplı bir sorun olmuştu ama geçti artık :)

Şimdilerde forumu okuyarak nedir ne değildirini araştırıyorum. Öğrendiiğim kadarı ile türleri Ulmus parvifolia yani Çin karaağacı.
Konumlandırmaları ise şöyle:

Tam karşıdan direk olmayan güneş ışığı
Eklenti 151474

Soldan direk olmayan güneş ışığı
Eklenti 151475

Yakın çekimler
Eklenti 151471
Eklenti 151472
Eklenti 151473

Kısmet olursa, burada okuduklarım sayesinde, yakın zamanda yaklaşık 1 tl büyüklüğünde narları olan ağacımında bonsaisini yapmayı düşünüyorum.

tourkana 09-06-2010 08:30

Ağaçlarınız çok güzel , hayırlı olsun... Aydınlık bir yerde bulunmalarını sağlamalısınız.
Tür konusunda çin karaağacı gibi durmuyor , Zelkova da olabilir.
Yapraklarını yakın plan çekip yayınlayabilir misiniz acaba?

camouflage 09-06-2010 14:55

İlginiz için teşekkürler. Akşam yakın çekim deneyip yükleyeyim.

camouflage 09-06-2010 20:29

1 Eklenti(ler)
Sayın tourkana; kusuruma bakmayın isminizi göremedim.
Bahsini ettiğiniz yakın plan yaprak fotoğrafları aşağıdadır.
Eklenti 151480

bonsaisan 09-06-2010 20:30

Sayın camouflage
Ağaçlarınız güzel güzel bir yaşam dilerim
Fotoğraflarınızı foruma uygun bir şekilde format ve boyut oalrak düzenledim.
Sizden ricam fotoğraflarınızı form ekler iken 550px ölcüde ve 72 kb boyutunda ekleyiniz.
Saygılar

bonsaisan 09-06-2010 20:33

Ağaçınız türü ne yazıkki Karağaça değil.

Türü :Sageretia theezans
Çin kuş eriği

camouflage 09-06-2010 20:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisan (Mesaj 655577)
Sayın camouflage
Ağaçlarınız güzel güzel bir yaşam dilerim
Fotoğraflarınızı foruma uygun bir şekilde format ve boyut oalrak düzenledim.
Sizden ricam fotoğraflarınızı form ekler iken 550px ölcüde ve 72 kb boyutunda ekleyiniz.
Saygılar

Kusuruma bakmayın, diğer forumlarda eklerken bir sorun teşkil etmiyor diye burayada düzenlemeden link verdim.

Aslında alırken ne olduğunu bilmeden aldım. Forumu incelerken olsa olsa Çim karaağacıdır demiştim. O açıdan kendimi kandırılmış gibi hissetmedim :)Hep heves ederdim. Aslında bir çok çeşidi vardı. Ama bunların fiyatları oldukça makuldü. (30-35 YUAN) Saksısı ile birlikde yaklaşık 6-7 TL ye geliyor.

bonsaisan 09-06-2010 21:33

Evet çinde ki fiyatları aşağı yukarı bu .

Uçakda iyi getirmişsiniz.
Bir sorun teşkil etmemiş.

Ağaçlarınız güzel ağaçlar güle güle büyütün.

Forumda büüyk formatda fotoğraf eklendiğinde çözünürlüğü benim gibi fotoğtaf işi yapan biri için 1280 1024 ekranda sorun yaşanmıyor lakin daha ufak boyutda çalışanlar için ise forum genel görsel büütnlüğü malesef bozuluyor bu yüzden müdehal ettim.

Sorun değil öenmli olan düzelte bilmemizin kolay olması.

Ağaçlarınız bakımı konsunda forumda bilgi mevcud.
Zman için de form ve şekileri konusnda değişlikler yaparak bakımlarına devam edersiniz.
Saygılar.

camouflage 10-06-2010 08:32

Toplamda 4 tane aldım. İkisi kendime kalır diğer ikisini eşe dosta veririm diye düşünmüştüm. Sonra eve geldim hiç birisine kıyamadım. Son fotoğrafta bulunan iki tanesini saksısız aldım geldiğimde her ikisini küçük güveç şeklinde toprak bir kaba diktim. Okuduğuma göre 2-3 günde her suladığımda 10-15 dk aralıklarla iki kere suluyorum.
Yine okuduklarıma göre sulamayı öğrendiğimde bu işi de öğrendim demektir. Buda yaklaşık 3 yılımı alacak gibi :)
Bonsai gübresini de 15 günde bir ikinci sulama suyuna bir kapak katıp, hepsinin diplerine fıs fıs ile eşit dağıtmaya çalışıyorum.

Uçağa binerken evet sorun oldu. Gümrükten geçerken Çinliler bağır çağır anlatmaya çalıştılar ama bir türlü anlaşamadık. Canlı olduğu iddiasıyla orada kalmasını, belgem olmadan ülke dışına çıkaramayacağımı söylemişler. THY müdürüne rica ettim bir personelle kabine aldırdı. Orada çektiğim fotoğraflar mevcut vaktim olup düzenlediğimde buraya yükleyeyim.

tourkana 10-06-2010 09:21

Fiyat olarak oldukça iyiymiş gerçekten.
Güveç saksı altındaki deliklerin yeterli büyükte olup olmadığına dikkat edin .
Fotoğrafları merakla bekliyoruz.

tourkana 10-06-2010 23:50

Öncelikle fotoğraflar için çok teşekkür ederim.. Gezmiş kadar olmadıysak da :) o havayı oldukça hissettim..

Delik konusunda , diğer saksıların altlarına bakın önce , mutlaka drenajlı topraktan su tahliyesi için yeterli sayıda ve genişlikte delik olmalı. Aksi halde su drene olamaz ve kök çürümesine neden olur.

Fotoğraf konusunda ise ben şöyle yapıyorum, tavsiye de ederim, fotoğraf makinesinden yüklediğim bir resmi açıyorum (herhangi bir görüntüleyici kullanarak) , sonra PrintScreen tuşuna basıyorum ve ardından painti çalıştırıp mouse sağ tuşuyla yapıştırıyorum. Ordan görüntü kırpmayla çerçeve içini veya yayınlamak istediğim kısmı seçiyorum ve yeni bir dosyada farklı kaydedip, foruma onu ekliyorum.

camouflage 11-06-2010 00:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tourkana (Mesaj 656313)
Öncelikle fotoğraflar için çok teşekkür ederim.. Gezmiş kadar olmadıysak da :) o havayı oldukça hissettim..

Delik konusunda , diğer saksıların altlarına bakın önce , mutlaka drenajlı topraktan su tahliyesi için yeterli sayıda ve genişlikte delik olmalı. Aksi halde su drene olamaz ve kök çürümesine neden olur.

Fotoğraf konusunda ise ben şöyle yapıyorum, tavsiye de ederim, fotoğraf makinesinden yüklediğim bir resmi açıyorum (herhangi bir görüntüleyici kullanarak) , sonra PrintScreen tuşuna basıyorum ve ardından painti çalıştırıp mouse sağ tuşuyla yapıştırıyorum. Ordan görüntü kırpmayla çerçeve içini veya yayınlamak istediğim kısmı seçiyorum ve yeni bir dosyada farklı kaydedip, foruma onu ekliyorum.

Rica ederim, biraz daha vaktim olduğunda konu ile ilgili olanları eklemeye çalışayım o zaman.

Diğer saksılarda delik var ama üretim esnasında yapılanlardan. Ben bunun altını delmeye çalışırken birde kırmayalım :)

Bende fotoğrafları www.photobucket.com isminde sanal HDD ye kaydediyorum. Girdiğim forumlara sadece linkini veriyorum. Yani forumlarda ayrıca bir yük olmuyor ben mende istediğim zaman girip eklemeler yapabiliyorum.
Sizin seçtiğiniz yöntem oldukça uzunmuş. ;)

jeomeo 11-06-2010 02:10

Bir yapı markeketten alacağınız 6-8mmlik seramik ucu (beton ucu da iş görüyor genelde) ile matkap kullanarak delebilirsiniz. Diğer uçlar ile denedikçe kırılıyor, ama üçgen ağızlı seramik uçları ile tahta deler gibi kolayca delik açabilirsiniz. 20-25 cm'lik bir saksıya 3-4 delik yeterli oluyor.

camouflage 12-06-2010 10:31

6 Eklenti(ler)
Sayın tourkana güveçin altına delik delmedim, bu gereklimidir? Delmem gerektiğinde büyüklüğü ne olmalıdır?

Konu ile ilgili olan fotoğrafları seçip yükleyebildiklerim bunlar.

Sayın bonsaisan photobucketde resize edip yükledim yine aynı sorunla karşı karşıyayız :(

Eklenti 152109
Eklenti 152110
Eklenti 152111
Eklenti 152112
Eklenti 152113

Eklenti 152114

bonsaisan 12-06-2010 10:34

Fotoğrafları düzeltim.

Delik açma istediğinzi saksı için jeomeo dediği gibi bir matkap ucuna ihtiyaçınız var.
Matkabı darbeli sistemde değilde normal sistemde çalıştırın.

Ve saksı büüyklüğünü alabileçek bir kabun içine saksıyı koyun ve bu kabı su ile doldurun.

Sksıyı su dolu bu kap içinde delinki matkap ucu aşırı ısınarak özeliğini yitirmesi su soğutmayı ayrıcada kırlmayı önliyeçektir.

bahtiyar02 02-04-2019 08:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi camouflage (Mesaj 657092)
Sayın tourkana güveçin altına delik delmedim, bu gereklimidir? Delmem gerektiğinde büyüklüğü ne olmalıdır?

Konu ile ilgili olan fotoğrafları seçip yükleyebildiklerim bunlar.

Sayın bonsaisan photobucketde resize edip yükledim yine aynı sorunla karşı karşıyayız :(

Eklenti 152109
Eklenti 152110
Eklenti 152111
Eklenti 152112
Eklenti 152113

Eklenti 152114

Manzara harika merak en büyük heycan demektir. Paylaşımlar için teşekkürler

meraklıkkofte 13-06-2019 16:02

selamlar arkadaslar yeni bonsai aldım bu iste yenıyım ne turudur acaba resim yollasam yardımcı olabilecek var mı

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024