agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Market Bonsaileri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-03-2008, 21:11   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2008
Greeks / bonsai

merhaba arkadaşlar bonsai sevenlerin burada az oldugunu duydum bende katılmak istedim ancak ben yunanistan da yasıyorum turkceyi sizler gibi iyi kullanamaya bilirim mazurgorun.bende 1-2 ay once bir markette bonsai gordum cok ilgimi cekti ve hosuma gitti aldım fakat cinsi hakkinda hatta bonsai hakkında pek bilgim yok sadece internetten okuduklarımda biliyorum biraz.internetten yanlış gormediysem sanirim bonsaimin cinsi ficus bonsai mis.ben bonsai min resimlerini eklerim tabi ilk firsatta.yalnız benim internet problemim var her istediğimde giremiyorum sadece firsat bulunca giriyorum ama sanırım yınede beni foruma kbuledersiniz.

greeks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2008, 22:56   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bonsai merkalılarının nerde oldukları önemli değil. Ali Abi de, Avusturalya'da.
Bonsainize nasıl bakacağınıza dair bilgileri forumda bulabilirsiniz. Tereddüt ettğiniz her soru içinde cevap verecek arkadaşlar yardım edeceklerdir.
Forumda Türkçe yazmaya özen gösteriyoruz, ama kasten olmayan hatalar konusunda herzaman toleranslıı oluyoruz.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2008, 14:14   #3
Yeni Üye

tesekkurler.e dun bonsai min cinsi icin ficus olabilir demistim ama forumda gordugum kadariyla zelkova **** benziyo ben resimlerini ekleyip yorumlarinizi bekleyecem.ayrica nasil bi sekil verebilirim?saksi boyutu uygunmu? kutusunda 4 yasinda oldugu yaziyodu.iste resimler.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC00018.JPG (65.9 KB, 217 views)
Dosya Türü: jpg DSC00019.jpg (32.1 KB, 207 views)
Dosya Türü: jpg DSC00020.jpg (37.0 KB, 206 views)
Dosya Türü: jpg DSC00021.JPG (47.5 KB, 211 views)
Eski 27-03-2008, 15:11   #4
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın Greeks

Ağaçınız zelkova değil ama ulmus parvifolia

Yani Çİn karaağacı.

Yapısı gereği tropik **** sup tropik bir ağaçdır.

Çok dayanıklı ve hızlı gelişen yapsı ile Bonsai ilk başlıyaçak bonsai dostu için uygun bir ağaçdır.

Kışları ısının -2 derecenin daha altına düşmediği yerlerde dış mekanda tutularak uykuda tutulması ile yapraklarını döker e baharda yeniden filizlenir.

İyi drenajlı süzek topraklarda hızlı bir kök gelişimi ile buna orantılı sürügnler geliştirir.

Genelde yakalnadığı en belirgin zaralı kırmzı örümçeklerdir.
Yaprakların altında ve üstünde kırmzı ufak hareket eden noktalar var ise bunlar kırmızı örümçekdir.

Bunun dışında düzenli budanıp sürügnlerini 4 yaprak uzadıkdan sonra budar isenzi güzel bir gelişim gösterirler.
Sulamaları ise genelde toprak kurmaya başladığı andan itibaren zaten ilk uç sürügn yaprağı boyun büker bu süreçde sulamak mantıklıdır.

Sürekli nemli bir toprak içinde ise kök çürümesine yatkındır.

Sılamadan sonra 2 ila3 günde toprak nemi azalmalıdır.
BU ağaçın köklerinii sağlıklı olduğunun göstergesidir.

Gübreleme olarak 15 günde bir düzenli olarak -5-5-5- gibi bir sıvı gübre ile gübreleyin yanlız sıvı gübre uygulamasında önce toprağın ıslak ve nemli olması gerekir.
Asla kuru toprağı gübrelemeyin.

Bir diğer konu ağr bir budama yaptıkdansonra ağaça fazlaca su vermeyin çünkü ağaçın su ile destekliyeçeği yaprakları olmadığı için bu köklerde sorun yaratır.

Ağaçınız hayırlı olsun.Gerekli tüm bakım hakkına foruma yazmaya devam edin.
Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2008, 15:27   #5
Yeni Üye

sayin bonsaisan egitici cevabiniz icin tesekkur ederim.sizin gibi bilgili birini bulmusken bikac sey daha soracam bonsai yi ilk uç sürügn yaprağı boyun bükuncemi sulamaliyim? ben bugune kadar toprak tamamen kurumadan suluyodum.sizce saksi boyutu uygunmu yoksa toprak degistirirken daha buyuk saksiyada koymalimiyim?topragini degistirmem gereklimi?nezaman degistirmeliyim?bulundugum yerde bonsai icin ozel toprak bulumayacam oyuzden ne tur toprak kullanmaliyim?kendim karistirsam olurmu?karisim nasil olamali?bide budama hakkinda "düzenli budanıp sürügnlerini 4 yaprak uzadıkdan sonra budar iseniz daha iyi gelisir" demisiniz biraz daha acarmisiniz yani herdalini 4 yaprak cikinca budamalimiyim nasil yapmaliyim?
verdiginiz cevaplarla bonzaim daha mesut

Eski 28-03-2008, 16:09   #6
Yeni Üye

Greeks / bonsai

Arkadaslar bonsai de yeniyim yardimlarinizi bekliyorum.

Eski 28-03-2008, 16:13   #7
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
İstediğiniz yardım nedir sorun ne daha doğrusu yeni başlıyorsanız önce araştırma bol bol okumanız gerekir mevcut bilgiler sitemizde mevcut bulamadığınız **** anlamadığınız konu olunca burada tekrar sorun size mutlaka bilen arkadaşlar cevap verecektir. Bonsai sevdalıları arasına hoş geldiniz.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2008, 16:22   #8
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Hoşgeldin Greeks, biz de yeni sayılırız, yardımlaşırız artık Yunanistan'a selam.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2008, 16:57   #9
Yeni Üye

eyvallah sagolun arkadaslar ayrica cok hizlisiniz kisa zamanda 3 tane msj yazmisiniz.tamam memet bey baslik uygundur sagolun.ee diger forumda bonsaisan a biseyler sormustum umarim cevabimi buraya atar tesekkurler.haftasonu foruma ugrayamayacagim ama pazartesiden sonra yine burdayim. tekrar tesekkurler.

Eski 01-04-2008, 17:01   #10
Yeni Üye

arkadaslar, bonsaisan bonsaimi sivi gubre 5-5-5 le vermem gerektigini soylemisti ama ben burada bundan bulamiyorum 20-20-20 varmis 5-5-0 varmis vs. nekullanabilirim baska?

Eski 01-04-2008, 17:05   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
5-5-5 ile 20-20-20 aynı sayılır. Sadece önerilenden 4 kat daha fazla sulandırman gerek. Eğer 1 litreye 1 kapak gibi bir öneri varsa sen 4 litreye 1 kapak yapabilirsin.

Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2008, 13:36   #12
Yeni Üye

tesekkurler sayin Eaglion.peki toprak degistirmek icn netur toprak kulllanmaliyim?burada bonsai topragi bulamiyorum kendim karistirabilirmiyim mesela normal bahce kumunu biraz cakil birazda dere kumuyla karistirsam bonsai icin uygun bi toprak elde edebilirmiyim?

Eski 02-04-2008, 14:17   #13
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Bonsaide toprak

Bu bölümü okudunuz mu?
Yoksa hiç okumadan, ihtiyacınız olan konularda mı soruyorsunuz?

Ayrıca sorularınızı o konu için açılmış başlık altında sormalısınız... Hepsini burada değil.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2008, 14:26   #14
Yeni Üye

kusura bakmayin forumdaki butun yazilari okuyacak kadar vaktim yok cnku evde internetim yok sadece okulunkinden girebiliyorum ve aceleyle faydalana bildigim kadar faydalaniyorum.evet okumustum o dediginiz yeri ama torf, perlit ne oldugunu bilmiyorum internettede bakmistim ama pek aciklayici bilgilere ulasamadim.ve burada (yunanistan da)bu torf ve perlit i nerden?nasil? isteyecegimde pek emin degilim cunku bunlarin yunanca adlarini bilmiyorum ve burada bonzai dukkanlari yok

Eski 02-04-2008, 14:45   #15
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi greeks Mesajı Göster
kusura bakmayin forumdaki butun yazilari okuyacak kadar vaktim yok cnku evde internetim yok sadece okulunkinden girebiliyorum ve aceleyle faydalana bildigim kadar faydalaniyorum.evet okumustum o dediginiz yeri ama torf, perlit ne oldugunu bilmiyorum internettede bakmistim ama pek aciklayici bilgilere ulasamadim.ve burada (yunanistan da)bu torf ve perlit i nerden?nasil? isteyecegimde pek emin degilim cunku bunlarin yunanca adlarini bilmiyorum ve burada bonzai dukkanlari yok
Merak etme burda da durum farklı değil. Herşeyi kendimiz yaratıyoruz.

Malina o nedenle forumu okumanı istedi. Çünkü git şurdan şunu al gibi kısa yanıtlar veremiyoruz. Kısa yanıtlar Türkiye için geçerli değil.

Eski 02-04-2008, 14:51   #16
Yeni Üye

Peki simdi ben torf ve perlitin ne oldugu? ne tür bir toprak olduğunu? Onu bulamazsam, yerine ne kullanabilecegimi nerden öğrenebilirim?

Eski 02-04-2008, 19:01   #17
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Torfu çiçekçilerden rahatlıkla bulabileceğin, bitkilerin daha çabuk kök yapmasına olanak sağlayan yaprak ve yosun çürüklerine denir. Suyu bünyesinde tutar.
Perlit beyaz köpüğe benzeyen küçük doğal taşlardır,inşaat sektöründe de çok kullanılır.(kiremitlerde).Suyu bünyesinde tutar ,kök ihtiyacı olduğunda perlitten suyu temin eder.
Sana tavsiyem %40 torf,%40 tarla toprağı ,%20 (kalın taneli dere kumu) karışımı hazırlayıp geniş bir saksıda denem yapman.
Su ne kadar sürede süzülüyor, iyice bir incele.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2008, 11:39   #18
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tourkana Mesajı Göster
Sana tavsiyem %40 torf,%40 tarla toprağı ,%20 (kalın taneli dere kumu) karışımı hazırlayıp geniş bir saksıda denem yapman.

Tourkana'nın önerisine bir iki ekleme yapayım. Bu karışım bizim Türkiye'de imkansızlıklar nedeniyle kullandığımız karışımlardan biri. Normalde torf çok fazla su tutup kök çürümesine neden olabilir diye bonsaide ya hiç kullanmıyorlar ya da çok az kullanıyorlar. Kullandıkları topraklar torfun sağladığı bazı avantajları da içerdiğinden ihtiyaçları da daha az oluyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tourkana Mesajı Göster
Su ne kadar sürede süzülüyor, iyice bir incele.
Bu bakımdan, Saksıya koyduğun suyun büyük bir bölümünün aşağıdan çıktığından emin olman ve sulamadan önce mutlaka ıslak olup olmadığını kontrol etmen gerekiyor.

Bir başka eklememse, tarla toprağı konusunda. Orada durum nasıl bilmiyorum. Türkiye'de hazır tarla toprağı satılmıyor. Sorduğunda önerilen en yakın malzeme benzer bir toprakla hazırlanmış katı gübre karışımları. Eğer kullanacağın toprak daha önceden gübreye maruz kalmışsa bile kullanmamak gerekirken bunlar direk gübre oluyor. Kullanılmaması gerek.

Bizler bu toprağı (sanşlıysak), doğadan toplamaya çalışıyoruz. Yüzeyin 20-30 cm altından kum gibi olmayan, kil, kireç ve tuz içermeyen bir toprak almak gerekiyor. İmkanın varsa kullanmadan önce 100-150 derece fırında 30 dk kadar pişirerek sterilize etmek gerek.

Eski 03-04-2008, 13:51   #19
Yeni Üye

arkadaslar cevaplariniz icin tesekkurler.simdi bu durumda, yanlis anlamadiysam, kullanilmasi gereken toprak suyu icinde cok tutmamali ama suyun hepsinide salmamali.tarla topraginin haer turlusunu bulabilirim yani gubreli,gubresiz,cunku kendimize ait tarlalarimiz var.biyerde okumustum yanlis hatirlamiyorsam bonsai icin karistirilan toprakta killi toprak kullanilmasi daha iyiymis diye okumustum yoksa yanmis kilmiydi tam hatirlamiyorum ama oyle toprakta bulabilirim bitarlamizin topragi osekilde.ama o toprak islaninca camurgibi oluyo tamamen kuruyuncada baya sert oluyor ama bu irili ufakli dere kumuyla karistirilirsa uygun torak olurmu?

Eski 03-04-2008, 14:12   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Greeks merhaba aramiza hos geldin.
Bonsai topragi karisimi icerisinde cok az kil olabilir(kil parcaciklari icerisinde toplanan sudan ozellikle de yaz aylarinda bitkiler yaralanabilir) ama senin de belirtigin gibi cok killi bir toprak su gordugu zaman camurlasacak ve bitkiyi olumsuz etkileycektir.

Tarlanin 10cm kadar derinden alacagin toprak icin Eaglion o topragi sterilize etmen gerektigini belirtti ki bu bonsai yapan kisiye kalmis bir seydir.
Sterilize edilen topraktaki tum yabanci tohumlar olurken diger canli organizmalar da oluyor oysa topraktaki bircok canli organizma bitki icin bir avantajdir.
Ben bahceden aldigim topragi sterilize etmeden kullaniyorum ve pek sorun yasamiyorum. saksi icerisinde cikan bir iki yabaci otu elimle sokup atmak pek zor olmuyor.

Size guzel bonsai calismalari diliyorum. Oralarin da yerli bitkisi olan zeytini mutlaka bonsai yapmiyi deneyiniz.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2008, 14:25   #21
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Greeks merhaba aramiza hos geldin.
Bonsai topragi karisimi icerisinde cok az kil olabilir(kil parcaciklari icerisinde toplanan sudan ozellikle de yaz aylarinda bitkiler yaralanabilir) ama senin de belirtigin gibi cok killi bir toprak su gordugu zaman camurlasacak ve bitkiyi olumsuz etkileycektir.

Tarlanin 10cm kadar derinden alacagin toprak icin Eaglion o topragi sterilize etmen gerektigini belirtti ki bu bonsai yapan kisiye kalmis bir seydir.
Sterilize edilen topraktaki tum yabanci tohumlar olurken diger canli organizmalar da oluyor oysa topraktaki bircok canli organizma bitki icin bir avantajdir.
Ben bahceden aldigim topragi sterilize etmeden kullaniyorum ve pek sorun yasamiyorum. saksi icerisinde cikan bir iki yabaci otu elimle sokup atmak pek zor olmuyor.

Size guzel bonsai calismalari diliyorum. Oralarin da yerli bitkisi olan zeytini mutlaka bonsai yapmiyi deneyiniz.
******* topraktaki canli organizmalar bitki icin onemli mineralleri sentezlemesi icin ******* onemli .ve steril etmeden kullanmak ******* daha mantikli olur ama Eaglion sanirim yabanci bitki sorunum olamasin diye bana pisirmemi tavsiye ediuor ama oyle bi imkanim yok zaten.peki Ali abi saksi degisimi hersenemi yapilmali? mesela ben bonsaimi aldigimda saksisi icindeydi bonsai 4 yasinda oldugu kutunda yaziyodu ama saksisi degismismi degismemismi bilmiyorum ama ilk aldigimda ustunde kuf vardi simdi sularken kuf kayboluyor ama 2-3 gun sulamayinca cikmaya basliyo bu sorun olurmu?bide zeytin agacindan bonsai ilginc bifikir eminim ustasi yaparsa cok guzel olur ama ben pek anlamam nasil yapildigindan.gerci evimin hemen onunde kaldirima dikilmis bi suru zeytin agaci var ordan fidan koparmama kimse kizmaz heralde

Eski 03-04-2008, 19:02   #22
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Eaglion o topragi sterilize etmen gerektigini belirtti ki bu bonsai yapan kisiye kalmis bir seydir.
Yabancı otlar sterilizasyon önerilmesinin nedenlerinden biri. Bu özellikle ilk kez tohum saksıya ekilirken önem kazanıyor.

Esas önemli nedense, toprak alınırken gözle görülemeyen bazı larvaların açıldığında köklerle beslenen parazitlerin meydana gelmesini engelleyebilmek. Eğer Ali Bey'inki gibi bilinen ve kontrol altında tutulan bir yerden alınacak olursa gerekli olmayabilir. Bizim gibi, toprağı bilmediği yerlerden toplamak zorunda kalanlar için durum biraz farklı. İçene girdiğimiz risk, mikroorganizmalardan elde edebileceğimiz yararın çok üstünde kalıyor.

Zaten aynı nedenle 20- 30 cm derinden alınmasını da öneriyorlar. Yoksa, kontrollü bölgelerde, Ali Bey'in belirttiği 10 cm derinlik de yeterli.Tamamen içinde bulunulan koşullarla ilgli.

Killi toprak ile ilgli olarak, Ali Bey neden uygun olmadığını belirti. Sizin görmüş olduğunuz kaynaklarda bahsedilen killi toprak, özel olarak çok yüksek ısılarda pişirilmiş topraklar. Doğadan alacağınız toprakla pek bir alakası yok. Bu şekilde fırınlanmış killi toprak yapışkanlık ve parçalanma özelliğini bir miktar kaybediyor. Yine de, bellibir süre saksıda sulamayla birlikte parçalanmaya başlıyor. Yapışkan hale geliyor. Eğer, bonsai toprağında kullanılacak olursa, saksı değişiminin çok daha sık aralıklarla yapılması öneriliyor. Daha çok ev bitkileri için, normal killi toprak yerine öneriliyor.

Eski 04-04-2008, 13:57   #23
Yeni Üye

anladim arkadaslar tesekkurler.bu bilgilrden sonra anladigim sey bonsai nin saksisini degistirmem gerektigi ve cicekcilerden gereken topragi bulmam gerektigidir ozaman ben pazartesiden sonra toprak arama isine girmeliyim.ama bonsai saksisi bulabilecegimi sanmiyorum kendi saksisini kullansam bi zarari olurmu?yani sadece topragini degistirsem.

Eski 04-04-2008, 16:07   #24

memet's Avatar

Saksı gayet güzel, toprağını değiştirirken, ölü kökleri dikkatlice budayıp aynı saksıyı kullanabilirsin.

Eski 04-04-2008, 16:23   #25
Yeni Üye

Teşekkürler Memet bey. Topraği kuruyken mi saksidan çıkarsam, yoksa farketmez mi? Ölü kökler derken,ölü olduklarini nasil anliyacagim?

Eski 04-04-2008, 18:00   #26

memet's Avatar

Saksı değişimiyle ilgili bilgiler olacaktı forumda, genellikle, saksı değişmi, telleme yapmadan bir kaç gün önce, su vermemeyi tercih ediyoruz.

Bonsainizi saksıdan çıkarıp kökleri biraz inceleyince, ölü olanları ayırd edebilirsiniz. Keskin bir makasla alabilirsiniz onları. Üzerine yapışmş olan toprağı temizlemek istediğinizde, bunu köklere zarar vermemek için, dikkatle yapmak gerekir.

Eski 08-04-2008, 15:18   #27
Yeni Üye

Teşekkürler sayın Memet bey, ben forumu araştıracağım toprak değiiimi konusunda.

Eski 10-04-2008, 14:11   #28
Yeni Üye

iste yeni resimlerim

iste bonsaimin yeni resimleri.yorumlarinizi bekliyorum.bide bikac sorum olacakti.birincisi resim4 te agacin kok kismindaki bosluk,resime bakarsaniz gorursunuz, agaca bi yan etkisi varmidir? ikincisi resim7 de pek net cikmamis ama biraz belli oluyor agacin govdesinde deformasyon var bunun bitkiye olumsuz bi etkisi olurmu? ucuncusu resim1 ve resim3 te gorulen dallardan bazilarini kesmem gerekirmi? gerekiyorsa hangilerini?? ve resim5 te agaca telleme yaptim baya amatorce oldu biliyorum ve gerektigi gibe oldugunu sanmiyorum ama dallara verdigim sekli kazandirir degilmi? birde bi cicekciden sivi gubre aldim butun yesil bitkilere oluyormus ama 5-5-5 **** 20-20-20 falan bisey yazmiyoru.baska daha dusuk degerler yaziyordu. ve kaktusude bugun aldim bonsai sayilirmi sayilmazmi bilmiyorum ama saksisi cok hosuma gitti

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg resim4.JPG (66.4 KB, 116 views)
Dosya Türü: jpg resim7.JPG (53.4 KB, 117 views)
Dosya Türü: jpg resim1.jpg (37.2 KB, 115 views)
Dosya Türü: jpg resim3.jpg (42.0 KB, 116 views)
Dosya Türü: jpg resim2.jpg (41.7 KB, 117 views)
Eski 10-04-2008, 14:13   #29
Yeni Üye

ve digerleri yorumlarinizi bekliyorum

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg resim5.JPG (69.8 KB, 117 views)
Dosya Türü: jpg resim6.jpg (69.9 KB, 115 views)
Dosya Türü: jpg resim8.JPG (59.8 KB, 115 views)
Dosya Türü: jpg kaktus.jpg (25.9 KB, 117 views)
Dosya Türü: jpg greeks bonsai.jpg (51.7 KB, 117 views)

Düzenleyen greeks : 10-04-2008 saat 16:18
Eski 10-04-2008, 21:15   #30

memet's Avatar

Yeni sürgünleri uçlarından keserek dallanmayı teşvik edebilirsin. Çok uzarlarsa, formunu bozmaya başlayabilir bonsainin. Fotoğrafların üzerine yazdığın her iki soru içinde endişelenmene gerek yok.
Bence kökteki açıklık hoş görünüyor.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024