agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Market Bonsaileri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-02-2008, 17:01   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2007
jonturk / Ficus ginseng

İlk sorum cinsinin Ficus Retusa olduğu doğru mudur?
Ayrıca gövdenin sağından ve solundan çıkan uzantıların kök olduğunu düşünüyorum?

jonturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2008, 17:02   #2
Yeni Üye

Gövdenin sağından ve solundan çıkan uzantıları kestiğim zaman Palmiye görüntüsü vereceğini düşündüğümden dolayı , böyle bir çalışma yaptım.
Ayrıca %60 torf + %20dere kumu + %15volkanik çakıl + %5 Volkanik tüf karışımı ile de toprağını hazırladım.

Saksısı hakkında yorum yapmayın lütfen Elimde şu anda başka bir seçeneğim yoktu.

Yorumlarınızı bekliyorum.

Eski 24-02-2008, 17:15   #3
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Aynı görüntüleri başka bir başlıkta da eklemişsin. Görünüşe göre bu retusadan çok, ginsenge benziyor. Bu başlığı, jonturk ficus olarak düzenleyip hepsini bir araya toplayayım. Aynı biçimde, diğer çalışmanın başlığını da jonturk ligustrum çalışması olarak değişştireyim. böylece hem çalışmanı takip etmesi daha kolay olur. Hem diğer arkadaşlarda süreci izlerler.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2008, 18:06   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Jontürk,

Güzel görünüyor, ama riskli bir iş yapmışsın. Üç risk var.

1. Göründüğü kadarıyla; yana giden köklerden en az biri toprağın içindeymiş. Büyük ihtimalle bunda aktif köklerde vardı. Yine göründüğü kadarıyla da yukarıdaki dalların bir kısmına bu kök su sağlıyormuş. Dallara giden su miktarını oldukça azaltmış oldun.

2. Ben budamayı ocak başında yaptım. O zaman bile çok fazla kanıyordu. Kökleri kestiğin yerlerden kanamaya devam edebilir. Göründüğü kadarıyla yaraları kapamamışsın. Bu yaralar çok büyük olduğu için hem kuruma hem de hastalanmaya davet çıkaracaktır. Bunları kapamanda yarar var.

3. Kökleri biraz derinden almışsın. Bu nedenle, ana kökten dallara su akışı bozulabilir. Bu hizzadan beslenen dallar ölebilir. Bu durumda bunları kökten budayıp kalanları canlandırmaya çalışabilirsin. Ağaç kendini toparladığında bu bölümleri ölü ağaç veya kovuk yaparak değerlendirebilirsin.

Daha önce de yazdığım gibi ficus yaşamayı seviyor ve direniyor. Eğer önümüzdeki günlerde yaprak döner ve kurumaya başlarsa pes etme. Hem yaprak hem saksı sulamasını az miktarlarda sıksık yap. Canlılık döndüğünde normal sulamaya geçebilirsin.

Kolay gelsin.

Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2008, 21:00   #5
Yeni Üye

Selam

1- Evet uzaklaştırdıklarımdan birinde bayağı bir kök vardı
2- Yaraları resimleri çektikten sonra mumla kapattım,
3- Buradaki önerilerinizin kulağa çok hoş geldi O aşamaya geldiğimde, detaylı bir yardım talebim olacak.

Açıkcası budamayı pek fazla düşünmüyordum. Daha sonra aklımda bir an olacak şekli canlandırınca, daha hoş olacağını düşündüğümden işleme başladım
Umarım Ficus hatalarımı telafi eder ve yaşamaya devam eder...

Eski 24-02-2008, 21:01   #6
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Aynı görüntüleri başka bir başlıkta da eklemişsin. Görünüşe göre bu retusadan çok, ginsenge benziyor. Bu başlığı, jonturk ficus olarak düzenleyip hepsini bir araya toplayayım. Aynı biçimde, diğer çalışmanın başlığını da jonturk ligustrum çalışması olarak değişştireyim. böylece hem çalışmanı takip etmesi daha kolay olur. Hem diğer arkadaşlarda süreci izlerler.
Selam Memet
Bende bundan dolayı, diğer taraftaki yazımı kısaltmış, sadece cinsini öğrenmek için soru sorduğum bir format haline getirmiştim

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024