agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Market Bonsaileri
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen nicholai hel

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-07-2017, 22:24   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-01-2012
tt_tez / Fukien Tea

Selamlar ben de bu gün Fukien Tea cinsi ağacımı aldım, hemen toprak değişimi yaptım köklerden aşırı uzayanları budadım üstten de yeni çıkan çok uzayan sürgünleri budadım ve tekrar saksısını temizleyip yeni toprak karışımıyla yerleştirdim. Fakat aklıma takılan soru şu ki toprak karışımım yüzde elli torf yüzde elli kaktüs toprağı. Bu kaktüs toprağı kızıl renki sanırım volkanik taş kırması gibi bir şey fakat çakıla göre daha ince perlit gibi çok su tutmuyor fakar köklerin havalanması için yeterli boşluk bırakır mı ondan emin olamadım sizce bi sıkıntı olur mu ? Fotoğrafta yeni sulanmış hali

tt_tez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2017, 13:04   #2
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Merhabalar.
Hiç torf kulanmadan sadece o kaktüs toprağını kullansanız daha iyi olurmuş. Zaten ince partiküllü bir malzemenin içine torf eklemeye gerek yok, su tutuculuğu yeterli gelirdi, şimdi biraz fazla su tutacak. Ama tekrar bir işlem yapmanıza da gerek yok. Sadece torfta bakılan ağaçlara göre kat kat iyi bir karışım sonuç olarak. Tek yapmanız gereken fazla sulamamak. Yüzeyi kurudukça sulayın. En az iki ay başka hiçbir işlem yapmadan sadece sulayın. Direk güneşte durmasın, aydınlık ama gölge balkon ortamı idealdir şu an onun için.

Kolay gelsin.

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2017, 15:36   #3
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nicholai hel Mesajı Göster
Merhabalar.
Hiç torf kulanmadan sadece o kaktüs toprağını kullansanız daha iyi olurmuş. Zaten ince partiküllü bir malzemenin içine torf eklemeye gerek yok, su tutuculuğu yeterli gelirdi, şimdi biraz fazla su tutacak. Ama tekrar bir işlem yapmanıza da gerek yok. Sadece torfta bakılan ağaçlara göre kat kat iyi bir karışım sonuç olarak. Tek yapmanız gereken fazla sulamamak. Yüzeyi kurudukça sulayın. En az iki ay başka hiçbir işlem yapmadan sadece sulayın. Direk güneşte durmasın, aydınlık ama gölge balkon ortamı idealdir şu an onun için.

Kolay gelsin.
Çok teşekkürler olmadı önümüzdeki nisan gibi tekrar toprak değişimi yaparım bu toprak karışımını da kaktüs toprağı + dere kumu ile yaparım. hem direk torftan alıştıra alıştıra geçmiş olurum ağacı. Peki Fukien Tea için kışın yapraklarını dökmesi soğuk ortamda olması gerekli mi acaba Şu an odamda aydınlık pencere önünde duruyor direk güneş ışığı almıyor fakat kışın balkon daha soğuk ve aydınlık oraya mı almam gerekir acaba ? Şu an köklerini de düzelterek budadığım için önümüzdeki yaz öncesi dallarında sağlam budamalar yapmayı düşünüyorum sizce uygun mudur ?

Eski 27-07-2017, 15:49   #4
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Fukien tea tropik bir türdür ve 15 derece altında gelişimi durur. 5 Derecenin altında sağlığı tehlikeye girer. Ankaradasınız, orada kışın balkonda kalırsa baharı göremez.

Yapmanız gereken düzen tam tersi, şu anda balkonda durmalı, aslında direk güneş de almalı ama sizinki yeni işlem gördüğü için 20 gün kadar gölgede beklemeli. Ekim gibi de, havalara bağlı olarak içeri geçmeli, ısı kaynaklarından uzak bir yerde oda sıcaklığında, hava akımı da olan aydınlık bir konumda kışı geçirip baharda havalar ısınınca tekrar dışarı çıkmalı.

Hevesinizi kırmasın ama eğer "Ankara'da yaşıyorum, Fukien tea alayım mı?" deseydiniz, hayır derdim. İkliminize uygun değil, kışın içeri alırsanız yaşar ama içeri dışarı yer değişikliği her zaman stres sebebidir. Ama artık aldığınıza göre mümkün olan en iyi şekilde bakmaya gayret edin.

Şekil ve budama konusunu önümüzdeki yaz öncesine bırakmak iyi fikir. Ağacınız şu an sağlıklı. Keyfini çıkarın.

Eski 27-07-2017, 19:58   #5
Ağaçsever

Alıntı:
Fukien tea tropik bir türdür ve 15 derece altında gelişimi durur. 5 Derecenin altında sağlığı tehlikeye girer. Ankaradasınız, orada kışın balkonda kalırsa baharı göremez.

Yapmanız gereken düzen tam tersi, şu anda balkonda durmalı, aslında direk güneş de almalı ama sizinki yeni işlem gördüğü için 20 gün kadar gölgede beklemeli. Ekim gibi de, havalara bağlı olarak içeri geçmeli, ısı kaynaklarından uzak bir yerde oda sıcaklığında, hava akımı da olan aydınlık bir konumda kışı geçirip baharda havalar ısınınca tekrar dışarı çıkmalı.

Hevesinizi kırmasın ama eğer "Ankara'da yaşıyorum, Fukien tea alayım mı?" deseydiniz, hayır derdim. İkliminize uygun değil, kışın içeri alırsanız yaşar ama içeri dışarı yer değişikliği her zaman stres sebebidir. Ama artık aldığınıza göre mümkün olan en iyi şekilde bakmaya gayret edin.

Şekil ve budama konusunu önümüzdeki yaz öncesine bırakmak iyi fikir. Ağacınız şu an sağlıklı. Keyfini çıkarın.
Teşekkürler ilginiz için, açıkcası bir bahçem olsaydı direk doğadan topladığım fidelerle ya da havai köklendirme yöntemiyle uğraşarak bir sürü bonsai yapmak isterdim ama maalesef hazır bonsailere kaldık bir limon fidesine de 70 lira diyince fidanlıktakiler =) Daha önceden bu türe bakıp 2 sene gibi bi süre büyütmüştüm fakat şimdi daha tecrübeli ve bilgiliyim umarım bi sorunla karşılaşmam =) Aslında odamla balkon arasında ışık konusunda pek bir fark yok fakat ****** balkon daha havadar oluyor dediğinizi yapacağım. Teşekkürler tekrar. Son bir soru olarak gübrelemeye ne zaman başlamam uygun olur acaba ? malum kökleri yeni budandı sayılır yapraklar sağlıklı ama kökler kaldırır mı hemen gübreyi yoksa kışa kadar beklemek daha mı iyidir ?

Eski 28-07-2017, 17:25   #6
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Fidanlıklarda 20-30 liralara uygun adaylar bulmanız mümkün. Meyve ağaçları genelde biraz yüksek fiyatlı olur, meyve verimi değil de peyzaj için üretilen ağaçlar ve çalılar daha uygun fiyatlıdır.

Diğer bir başlık altında ağacınızın türünü sorduğunuz için ilk kez Fukien tea bakıyorsunuz diye düşünmüştüm. Daha önce iki sene Ankara ikliminde baktıysanız zaten yapılması gerekenleri biliyorsunuzdur.

Gübreleme eğer organik olacaksa bir ay kadar sonra başlayabilirsiniz. Acele etmenize de gerek yok aslında, ağaç şu an sağlıklı, köklerini onarsın gelişim başlasın, sonra hafif dozlarla başlayabilirsiniz. Kışa kadar değil de bahara kadar beklemek de bir seçenek. Ama bir iki ay sonra başlamanızda bir sakınca yok.

Eski 28-07-2017, 20:23   #7
Ağaçsever

Alıntı:
Fidanlıklarda 20-30 liralara uygun adaylar bulmanız mümkün. Meyve ağaçları genelde biraz yüksek fiyatlı olur, meyve verimi değil de peyzaj için üretilen ağaçlar ve çalılar daha uygun fiyatlıdır.

Diğer bir başlık altında ağacınızın türünü sorduğunuz için ilk kez Fukien tea bakıyorsunuz diye düşünmüştüm. Daha önce iki sene Ankara ikliminde baktıysanız zaten yapılması gerekenleri biliyorsunuzdur.

Gübreleme eğer organik olacaksa bir ay kadar sonra başlayabilirsiniz. Acele etmenize de gerek yok aslında, ağaç şu an sağlıklı, köklerini onarsın gelişim başlasın, sonra hafif dozlarla başlayabilirsiniz. Kışa kadar değil de bahara kadar beklemek de bir seçenek. Ama bir iki ay sonra başlamanızda bir sakınca yok.
Dediğim gibi keşke bir bahçem olsa da orda her türlü denesem köklendirerek felan... Daha önce baktım fakat baya zaman oldu bilgilerimi tazelemek daha iyi olur diye tekrar araştırmalara girdim. =) Forumun bonsai kısmı da eskiden daha aktifti gibi geldi bana ama yine aradığım çoğu bilgiyi buluyorum zaten teşekkürler. Bu gün bi iki yaprağın sarardığını farkettim ama sanırım alışma sürecinden kaynaklıdır diye düşünüyorum sonuçta kökleri de budadım toprak değişti vs.. bir de altına nem tepsisi ekleyeceğim ağacın hem kurumaz bu sıcakta hem de kök gelişimine destek olur diye düşündüm. Gübrelemeye de dediğiniz gibi en erken kış dönemi başlamaya karar verdim. Bonsai ile ilgili birebir bilgi alabileceğim kimse yok keşke yakın zamanda Ankarada yine etkinlik olsa da toplaşsak diye umut ediyorum açıkcası =)

Biraz uzattım fakat bu gün başıma gelen bir olaydan bahsetmek istiyorum, Mahallemdeki bi çiçekçiye gittim gübreleme konusu vs sormak için bonsai ile ilgili ne tepki verecekler diye. Kadın balkona almamın çok yanlış olduğunu kurumaya yakın suluyorum diyince onun da yanlış olduğunu sürekli sulamam gerektiğini söyledi. Ben ****** inanmadım ona uysam anında öldürürüm ağaçları biliyorum fakat beni şaşırtan üç farklı tür ağaç vardı ( akçaağac, birine para ağacı dedi sanırım sukulent cinsi diğerini unuttum. ) orada hepsi de çok sağlıklıydı toprakları sadece torf iç mekanda klimalı soğuk bi ortamda küçücük ağaçlara 200 lira fiyat biçmişler. Neyse demem o ki ****** bakımlarını o kadın değil asıl sahibi yapıyordur büyük ihtimalle fakat çevrede doğru düzgün bilgi alabileceğim kimse olmayınca bu konuda insan zorlanıyor. Umarım forumun bonsai kısmı daha hareketlenir etkinlikler artar. =)

Eski 29-07-2017, 10:59   #8
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Sayın tez, Behiçbey fidanlığından daha önce grup olarak birkaç defa fidan aldık. Örnek vermek gerekirse sizin de hoşunuza gidecek ve bulunduğumuz yerin iklimine uygun Karaağaç, Mahlep, Dişbudak, Alıç ve Dağmuşmulası gibi ağaçlardı. Çeşitlilik saydıklarımdan epeyce fazla. Gövde kalınlıkları 3cm ile 10 cm kadar vardı. Fiyatları ise 2-5 lira arası, alın üstten budayın ve eğitmeye başlayın.

Tabi bunu ağaçlar henüz uyanmadan ilkbaharda yapıyoruz.

Bunun haricinde Karşıyaka daki fidancılarda hertürlü peyzaj fidanı bulursunuz, bu aralar afra ve crassulalar tavan yapmış durumda ve fiyatları makul. Yabancı türlerden mümkün olduğunca uzak durun derim. Herkesi bir ara acer ateşi sarıyor ancak memleketimizde çok zorlanırsınız.
İnternetten alabileceğiniz adenium ve fil ağacı gibi çeşitler var. Bunlar Ankara da sizi zorlamaz tavsiye ederim. Şu anda tohumdan epey bi Ombu adayımız var ( bize şevk veren Cemalettin bey sağolsun) Dilerseniz size de biraz verebiliriz. Sağlıcakla kalın

david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2017, 13:23   #9
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Onlar gibi uzakdoğudan ithal gelen seri üretim market bonsaileri bildiğiniz tarlalarda yetiştirilir, satışa uygun hale geldiklerinde yerlerinden sökülüp saksılara alınır bu sırada da onları bekleyen uzun yolculuklara dayanabilmeleri için su tutumu yüksek torf vb. malzemeler eklenir.

O tarz çiçekçilerde ve yapı marketlerde bu ağaçlar çok kısa süre dururlar ve genelde o sürede zaten alıcı bulurlar, birkaç hafta alıcı bulamayan ve ölen yüzlerce ağaç görmüşlüğüm var geride kalan yıllar içinde. Bu kadar kısa sürelerle ağaca bakan market çalışanı görevli kişinin bonsailer hakkında (eğer kişisel ilgisi yoksa) bilgi ve tecrübe sahibi olmasını bekleyemeyiz. Eğer ilgileri yoksa bir kez bile Google'a "bonsai" yazmamışlardır muhtemelen. Aslında böyle olmaması gerekir ama durum bu.

Sn. david72'nin tavsiyelerini dikkate alın derim.

Keyifli hobiler...

tt_tez beğendi.
Eski 29-07-2017, 14:50   #10
Ağaçsever

Sn. david72 önerileriniz için çok teşekkürler ilkbaharda mutlaka bu fidanlığa da uğrayıp en az 5-6 fidan almayı planlıyorum, tohum teklifiniz için teşekkürler böyle bir imkanım varsa çok mutlu olurum. Özelden rahatsız ederim sizi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024