agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Market Bonsaileri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-01-2016, 12:24   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-01-2016
minik_bonsai / Çin karaağacı

Merhaba, siteye girip sürekli bilgilerinizden faydalanıyorum fakat ancak üye olabildim. 1.5 aylık bebek bonsaim var. Yaprakları açık ve sağlıklı gibi duruyor. İlk başta bütün yaprakları kahverengileşip sarardı ve döküldü ama dökülürken bir yandan yeşil filizler verdi ve komple açtı. Yalnız evde klima var bazen açıyoruz acaba benim bebek bonsaim kendini baharda sanıyor da mı yapraklarını sürekli açıyor :/ yoksa bu durum gayet normal mi?

Bir de yapraklarını küçültmek istiyorum yani tam bir ağaç olabilmesi için ama çok korkuyorum yanlış yaparsam diye Yaprak küçültme başlığında anlatılmış ama dediğim gibi biraz cesaret isteyen bir iş. Ayrıca bonsai saksılarının genelde delikli olması gerektiği söylenmiş, ama benimki öyle değil bu durum sıkıntı yaratır mı?

Fotoğrafları yükledim. Şimdi asıl sorum hangi yaprağı veya dalı nereden kesmeliyim? Ayrıca bu işlemi bebek bonsaim yapraksız kalana kadar devam mı ettirmeliyim? Bu işlemden sonra yer değişikliği yapmalı mıyım? Yoksa yer değiştirmeden aynı şekilde suyunu mu vermeliyim? Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg b1.jpg (40.0 KB, 289 views)
Dosya Türü: jpg b4.jpg (43.5 KB, 287 views)
minik_bonsai Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2016, 17:10   #2
Ağaç Dostu

boguz's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2015
Sn minik bonsai
Yeni bir bonsai aldınız ve hevesle şekillendirmek istiyorsunuz hepimizin zamanında yaptığı gibi. Ama bonsaide sabırla her şeyi zamanında ve bilinçli yapmazsanız ağacınız maalesef ölür.
Bende sizin gibi marketten bonsai almıştım, 6 ay kadar yaşadı sonra öldü. Size tavsiyem ağacınızı varsa bahçenize olduğu gibi toprağını dağıtmadan gömmek, yoksa büyük bir saksıya da gömebilirsiniz. Drenaj olmadan ağacınızın kökleri çürüyecektir. Genelde kalitesiz sadece torftan oluşan bir toprağı oluyor bu tip market bonsailerinin. Nisan ayı gelince ağacınızı çıkarıp budayabilirsiniz. Bu arada ağacınız zelkova olması lazım, ona ait yazıları forumdan takip edebilirisiniz.
Ağacınızla iyi çalışmalar.

boguz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2016, 21:15   #3
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi boguz Mesajı Göster
Sn minik bonsai
Yeni bir bonsai aldınız ve hevesle şekillendirmek istiyorsunuz hepimizin zamanında yaptığı gibi. Ama bonsaide sabırla her şeyi zamanında ve bilinçli yapmazsanız ağacınız maalesef ölür.
Bende sizin gibi marketten bonsai almıştım, 6 ay kadar yaşadı sonra öldü. Size tavsiyem ağacınızı varsa bahçenize olduğu gibi toprağını dağıtmadan gömmek, yoksa büyük bir saksıya da gömebilirsiniz. Drenaj olmadan ağacınızın kökleri çürüyecektir. Genelde kalitesiz sadece torftan oluşan bir toprağı oluyor bu tip market bonsailerinin. Nisan ayı gelince ağacınızı çıkarıp budayabilirsiniz. Bu arada ağacınız zelkova olması lazım, ona ait yazıları forumdan takip edebilirisiniz.
Ağacınızla iyi çalışmalar.
Merhaba, öncelikle yardımınız için teşekkür ederim şimdi şöyle ki market bonsailerinden kastınız migros koçtaş gibi yerler mi? Bu bonsaiyi çiçekçiden sipariş vererek almıştık, toprağının kötü olmadığını düşünerek, yoksa hepsinin toprağı mı kötü? Ayrıca bu bonsaiyi iç mekan bonsaisi diye aldım bahçeye açık alana gömsem asıl o zaman ölmez mi? :/ drenaj bu kadar önemliyse neden bunları delikli saksılara koymuyolar ki :/ kafamda deli sorular )) şu an en net anladığım bebek bonsaimi budamak için erken davrandığım yaprakları uzayıp sarkmaya başlıyor diye budamam gerektiğimi düşünmüştüm, yanılmışım. Sanırım yapraklarını açması da şuan normal. Tekrardan teşekkür ederim

Eski 09-01-2016, 23:12   #4
Ağaç Dostu

boguz's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2015
Neden drenaj koymuyorlar, çünkü çoğunlukla bunları satanlar maalesef bilinçli satıcılar değil, ticaretten anlayan satıcılar

boguz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2016, 13:49   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2012
Bunun disarda durmasi lazim icerde olur disari bonzaidir. Benim ilk bonzayim buydu cesidi "Ulmus parvifolia".Cok sulamaktan ve iceride tutum yaprakari dokulup filizneniyordu curuttum en sonunda.simdilik Cok guzel gunes alan bir yere koy ama don yoksa disariya koy.
bonsaide yaprak dökülme sorunları. 268.mesaja bak benim agaciminda yapraklari dusuyordu.koklerini eseliyip baka bilirsiniz curumevarmi diye saksinin altininda delik olmazilazim

huso213 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2016, 14:37   #6
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi huso213 Mesajı Göster
Bunun disarda durmasi lazim icerde olur disari bonzaidir. Benim ilk bonzayim buydu cesidi "Ulmus parvifolia".Cok sulamaktan ve iceride tutum yaprakari dokulup filizneniyordu curuttum en sonunda.simdilik Cok guzel gunes alan bir yere koy ama don yoksa disariya koy.
bonsaide yaprak dökülme sorunları. 268.mesaja bak benim agaciminda yapraklari dusuyordu.koklerini eseliyip baka bilirsiniz curumevarmi diye saksinin altininda delik olmazilazim
Öncelikle yardımınız için teşekkür ederim Baktım mesajınıza yalnız sizin bonsainin nasıl o kadar dalı oldu ki Aslında çok sulamıyoruz ama tabi saksımızın deliği yok işin kötü yanı saksıyı çok beğendiğimiz için o şekilde sipariş etmiştik :/ Şu an kar olduğu için dışarı alamam sanırım ama eski sorunlar devam ederse önerinizi dinleyeceğim

Eski 21-01-2016, 19:43   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2012
Evet cin karaagaclari her taraftan filiz veriyor eminim sizinkide havalarin isinmasiyla yeserir.Dedigim gibi cama yapistirin iycene gunes gorsun havalar isininca disariya gunes goren biryere koyarsiniz. Saksi delikli degilse hic topragina koklerine dokunmadan delikli bir saksiya koya bilirsiniz ama mevsimi degil koklerin zarar gormemesi lazim ya da topragi iycene kuruyup hafif catlaklar belirince sulayin. Koklerde curume olmasin birdahaki sefere aklinizda bulunsun delikli saksida olsun bitkiniz asiri sudan oluyorlar

huso213 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2016, 21:16   #8
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın minik_bonsai,

Biran önce altı delikli bir saksıya almanız lazım aksi halde kök çürümesi olabilir. Biraz gelişip dallanınca budanabilir. Uzun dalları biraz kısaltsanız sorun olmaz.

Kolay gelsin....

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024