agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Market Bonsaileri
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 1 Gönderen cgr98
  • 1 Gönderen tourkana
  • 1 Gönderen reguler
  • 1 Gönderen cgr98
  • 1 Gönderen cgr98

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-03-2016, 13:31   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2015
cgr98 / ligustrum

merhaba,

bu arkadaşı yapı markette çok daha sağlıklı ve büyük bonsailerin arasında buldum ve hemen sepete aldım.

Almasam büyük olasılıkla orada ölecekti ve bu bende onu yaşatma isteği uyandırdı. ilk denemem sırasında zarar görürse de kendimi daha az kötü hissedeceğim.

görüdüğü gibi dipten çıkmış ince uzun bir dal üzerinde dört yaprağı var sadece.

öncelikli hedefim bitkiyi yaşatmak, daha doğrusu canlandırmak.

sizden fikir ve katkı bekliyorum. kişisel fikirlerim şöyle.

1- ağacı kim bilir kaç zamandır durduğu bu saksıdan çıkarım görece geniş ve daha derin bir saksıya alacağım.

2- bunu yaparken ölü kökleri budayacağım.

3- ciddi bir kuru dal budaması yapmam gerekiyor sanırım. bu esmada ana gövdeye en yakın ve görece sağlıklı bir dalı bırakacağım. bunun dışında gövenin alt tarafından çıkmış iki dalı daha bırakacağım ve diğerlerini budayacağım.

4- uzun vadede işe yaramaz görünen fakat şu aşamada mevcut 4 yaprağı barındıran dalı koruyacağım. bunu bitkinin yaşayabilmesine katkı olarak yapıyorum ama komik ve saçma bir beklentiyse bilmek isterim.

temel amacım kesik durumdaki ana gövde ile bütünleşerek yukarı doğru kalınlaşacak bir lider dal elde etmek. ama bunun için öğrenebildiğim tek yol kesik kısma en yakın ve en sağlıklı görünen dalı korumak.

toprak bileşimi içine bir miktar vermikülit de katmayı düşünüyorum. saksı değişiminden 15 gün sonra az miktarda bonsai gübresi olarak satılan ürünü vermeyi planlıyorum.

şimdilik planlarım bu şekilde.

bu işlerden hiç anlamayan biri olarak bu ilk operasyon sonundaki durumu da buraya eklerim.

önerilere son derece açığım, hatta rica ediyorum. ağacın cinsini dahi öğrenme şansım olmadı.

dusunenadam beğendi.
cgr98 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2016, 13:48   #2
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Ağacın ligustrum ama kurumuş gibi, aslında böyle ağaçlarda indirim yaptırtarak alabilirsin. Yıllar önce benim aldığım ve kurtardığım kırmızı yapraklı acer palmatumun linki.
Yaprak Küçültme Uygulaması (ACER PALMATUM-Market bonsai)

cgr98 beğendi.
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2016, 14:47   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Galeri: 1
Ağaç canlanana kadar bir işlem yapmayın bence. Sadece toprağına hic dokunmadan geniş bir saksıya alabilirsiniz. Ağacın ölü olan kısımlarını öğrenmek için hafifce kabuğunu kaldirabilirsiniz. Direk güneşe koymayınız kalorifere yakın koymayınız. Ortama alisana kadar gölgede bekletin. Canlanma belirtisi gosterirse. Tekrar foto yüklerseniz gidişatına göre yorum yapariz.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

cgr98 beğendi.
reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2016, 14:48   #4
Yeni Üye

merhaba,

sizden öğreneceğim çok şey olduğunu anlıyorum eski başlıkları okudukça.

yukarıda yazdığım kurtarma planı hakkındaki görüşlerinizi öğrenebilir miyim? eksik ya da fazla ne varsa bilmek isterim. saksı değişikliği ile birlikte tüm dalları budasam ve patlamasını beklesem daha mı mantıklı olur?

ağacı alırken bir tane de sağlıklısını aldım. bu kuruma aşamasında olanı son anda fark ettim, şahsen bana canlısından çok daha değerli geliyor şu anda.

diğerinin görsellerini şu başlıktan bulabilirsiniz: Bonsaisinin türünü öğrenmek isteyenler

sanırım ikisi de aynı tür.

tourkana beğendi.
Eski 02-03-2016, 16:38   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Galeri: 1
Bu arada konuyu yanlis yere acmissiniz hazir market bonsaileri bolumune acmaniz gerekiyor.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2016, 22:02   #6
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Sn cgr98, bence bu ağacın kökleri çürümüş. Saksıdan çıkardığınızda bir yığın sipsiyah kökle karşılaşacağınıza eminim. Zaman geçirmeden çürük kökleri alıp mevsim geçmeden büyük saksıya almanızda fayda var. Temiz, kaliteli ve geçirgen bir toprak karışımı kullanın. Dibini sürekli ıslak tutmayın.
Yani sizin planlarınız bence doğru. Yalnız şu aşamada üst dallara bakmayın. Kuruyan kurur, yaşayan yaşar. Bir de şu var; ağacın sağlığına kavuştuğundan emin olmadan sakın gübre vermeyin. Umarım yaşatırsınız. Selamlar...

Düzenleyen dusunenadam : 03-03-2016 saat 00:54
dusunenadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2016, 02:33   #7
Yeni Üye

Sn dusunenadam,

yeni saksıya alma işlemini dün tamamladım. bir tecrübem yok ama köklerini dikkatle inceledim ve kararmış kök bulamadım. en diptekiler dahi kahverengiydi. lakin kök saksıyı neredeyse tamamen doldurmuş durumdaydı.

drenajını yaparak vermikülit karıştırdığım bitki toprağına yerleştirdim ağacı. iyi de suladım.

ilk 24 saat içindeki gözlemim ağacın yaşayan dört yaprağının buruşması oldu.

üç ana dal dışındaki dalları da budadım.

artık sulamasına dikkat ederek ağacın inadına güvenerek bekleyeceğim.

minik bir filiz dahi verse fotoğrafı burada göreceksiniz.

selamlar.

dusunenadam beğendi.
Eski 08-03-2016, 22:30   #8
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Kahverengi kökler çürük müydü? Yani kolayca kopuyor muydu?

dusunenadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2016, 21:19   #9
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dusunenadam Mesajı Göster
Kahverengi kökler çürük müydü? Yani kolayca kopuyor muydu?
dağılma ya da kolayca kopma gözlemlemedim ama açıkçası toprağı dökülmesin diye çok da didiklemedim.

yanıtı çok geç verdiğimin farkındayım.

saksı değişiminin ardından pencere önünde beklemeye geçtik, şu ana kadar herhangi bir gelişme olmadı.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024