agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Market Bonsaileri
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler
  • 1 Gönderen damla021
  • 2 Gönderen tourkana
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 2 Gönderen damla021
  • 1 Gönderen damla021

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-06-2014, 16:51   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-05-2014
damla021 / Zeytin

21/6/2014 tarihinde aldığım zeytin bonsai'min fotolarını ekliyorum. İçe giden dalları dışarı çektim. Başka neler yapmam gerekir? (İlk Bonsaim. Tohumlarım buzdolabında bekliyor)

DSCN9835.jpg

malina beğendi.

Düzenleyen malina : 23-06-2014 saat 15:26 Neden: Fotoğrafları foruma yüklemelisiniz...
damla021 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2014, 19:09   #2
Yeni Üye

Bir de haftada kaç kere sulanmalı? Gübre verilmeli mi? Toprağı çok hafif bişey. Bitki bu toprakla beslenebilir mi?

Eski 22-06-2014, 20:42   #3
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Sn. Damla021 , bonsai dünyasına hoşgeldiniz.
Öncelikle fotoğrafları site üzerinden yüklemelisiniz, bazı bilgisayarlarda gözükmediği gibi resim depolamasına aracılık eden adres kapandığında sizin resimler de kaybolabilir.
Ağacınıza gelince benim de çok sık kullandığım bir türü almışsınız, o tip zeytinler şu anda alıştırma saksısında ve suyu tutmasıyla bilinen torf içine dikili vaziyette satılıyor, yine de aşırı sıcaklar hariç yaz sezonu boyunca 2-3 günde bir sulama yeterli.
Ağustos ayına kadar sulama suyuna az miktarda sıvı gübre karıştırarak verebilirsiniz. Ayrıca dalın geri kısmındaki büyükçe olan yaprakları sapların biraz üzerinden kesin, 1-2 hafta içinde o kısım diplerinden yeni sürgünler verecektir.
Güneş gören aydınlık bir dış mekanda oldukça sağlıklı gelişim gösterir.

Uyarı olarak , ağaç dallarına bağladığınız ipler dal kalınlaşınca o dalı boğup, kabuk dokusu kambiyumun iletim görevini yapamaz hale getirir ve dallarda kayıp yaşayabilirsiniz. Ya geniş düğüm atın ya da en güzeli telleme yapmayı öğrenip onu uygulayın.

Başarılar.

Akhilleus ve damla021 beğendi.
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2014, 23:36   #4
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi damla021 Mesajı Göster
21/6/2014 tarihinde aldığım zeytin bonsai'min fotolarını ekliyorum. İçe giden dalları dışarı çektim. Başka neler yapmam gerekir? (İlk Bonsaim. Tohumlarım buzdolabında bekliyor)

Eklenti 504359
Merhaba sn damla021,

Aramıza hoş geldiniz öncelikle.
Fotoğrafı ben sizin için yükledim bu seferlik. Yüklemede yine zorluk yaşarsanız Foruma fotoğraf nasıl yüklenir? başlığındaki bilgleri okuyun, size yardımı olacaktır.

Ağacınız üzerinde herhangi bir telleme, budama, şekillendirme vs. yapmadan önce, bonsai tarzları, biçimlendirme teknikleri, enerji yönlendirme gibi temel konuları okumanızı öneririm. Aksi halde yapacağınız her işlem daha sonra geri dönülemez ve pişman olacağınız sonuçlar doğurabilir

Ancak, yeni olduğunuz daha da önce ağacınızı yakından tanımanız, bakım koşullarını ve ihtiyaçlarını iyi öğrenmeniz gerekir. tourkana arkadaşımın da dediği gibi örneğin torf zeytin için çok uygun bir toprak değildir, ayrıca bitkinize dış mekanda bakmalısınız. Zamanı gelince (ilkbahar başı) toprağını da değişirsiniz.

Kolay gelsin.

Akhilleus beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2014, 19:41   #5
Yeni Üye

ilgili cevaplarınız için teşekkür ederim. forumu sürekli okuyorum. mesaj sayımın azlığına bakmayın. hergün en az 2 saat forumdaki mesajları okuyorum. herkese iyi çalışmalar dilerim.

Sakaki ve meetoo beğendi.
Eski 06-07-2017, 11:44   #6
Yeni Üye

Son Durmum

21/6/2014 tarihinde aldığım zeytin. bugün itibariyle (06/07/2017) üç yaşını doldurdu.bu yıl meyve verdi. duvara gelen taraf fazla gelişmedi. meyvelerin 2-3 tanesi zeytine benziyor. diğerleri tomurcuk şeklinde ve salkım salkım oldu. yapacaklarım konusunda tavsiyelerinizi bekliyorum. selamlar.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg zeytin.jpg (58.6 KB, 99 views)
erhan özkan beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024