agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Market Bonsaileri
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler
  • 1 Gönderen emraherg
  • 2 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen Nail
  • 1 Gönderen badrobot
  • 3 Gönderen Nail

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-01-2014, 20:11   #1
Ağaçsever

emraherg's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2006
emraherg / Ficus Retusa

Başka bir "market üyesi" ile yeniden merhaba sevgili bonsai dostları ;)
3 yıla yakın bir süre önce bana hediye olarak getirilen bir arkadaşımı sizlerle tanıştırmak isterim bugün. Kendisi yaklaşık 60 cm. boyunda bir Ficus Retusa.

Ankara soğuğunda Kasım-Mart arası dönemde pimapenle kapalı balkonda, yazın ise bahçede yarı gölge alanda duruyor.

Malumunuz; yeni yeni bilinçlenmeye ve sizi gibi kıymetli paylaşımcılar vesilesiyle yanlışlarımı görmeye başladım. Bu dostumda da pek çok eksiğim ve yanlışım olmuştur şimdiye dek. Örneğin, pek biçim kaygısı gütmeden yaptığım budamalar bunun başında geliyor. Bu sebepten ötürü, siz sevgili üstadlar ve deneyimli olmasa bile sevgili üyelerden budama tavsiyeleri almak istiyorum.

Kendim de bir yandan bonsai şekillerini ve bu türe yönelik uygulamaları gözlemliyorum internetten ama; sizin deneyim ve düşünceleriniz çok daha kıymetli.

Şimdiden çok teşekkürler. Sevgi ve saygılarımla.

Ficus Retusa Arka.jpg

Ficus Retusa On.jpg

Ficus Retusa Ust.jpg

Sakaki beğendi.
emraherg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2014, 21:05   #2
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.emraherg.
Ağacın beden şeklini çok beğendim. Ağacı bakma koşullarınızda çok doğru. Bende de bu ağaçtan 4-5 cm kalınlıkta olanı var. Ben hala ağacın beden olarak kalışması, konikleşmesi için daha 3-4 yıl daha bekleyeceğim.
Sizin ağacınızda bonsaide benim için bonsai olmazsa olmaz olan en-boy oranlaması konusunda çok büyük eksiklik görüyorum. Ağacınız sığ saksıda olduğundan yeterli derecede hızlıda gelişememekte. Bu durumda önünüzde iki seçenek var.
1- Ağacınızı bonsai yapmak için resimdede gösterdiğim gibi budayacaksınız ve neredeyse boyunu yarısı gidecek. Alttan gelecek olan yeni sürgünleri değerlendirip şekillendireceksiniz.
2-Ağacınızı derin ve geniş bir saksıya alıp daha bir kaç yıl daha tam gaz geliştirip bedeninin kalınlaşmasını sağlayacaksınız.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ficus-retusa-.jpg (60.9 KB, 191 views)
emraherg ve Oğuz beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2014, 00:08   #3
Ağaçsever

emraherg's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
...Bu durumda önünüzde iki seçenek var.
1- Ağacınızı bonsai yapmak için resimdede gösterdiğim gibi budayacaksınız ve neredeyse boyunu yarısı gidecek. Alttan gelecek olan yeni sürgünleri değerlendirip şekillendireceksiniz.
2-Ağacınızı derin ve geniş bir saksıya alıp daha bir kaç yıl daha tam gaz geliştirip bedeninin kalınlaşmasını sağlayacaksınız.
Sevgili BadRobot,
Kıymetli önerileriniz ve özenli budama izahınız için teşekkür ederim. Kesmem gereken yerleri gördüğümde gözlerimi kocaman açıp "allaaah" diye bir tepki verdim, yalan yok Ama en-boy meselesinde sonuna kadar haklısınız.

Dediğim gibi, bu dostumuzla birlikte yaşamaya başladığımızdan beri çok çok az budama yaptım, o da aradaki biçimsiz dalları almak adına. Ne bonsai şeklinden haberdardım ne de budama inceliklerinden. Çok düşkün olmama rağmen bitkilere, ne hikmetse bonsai konusunu ömrümde ilk defa bu kadar detaylı ve bilinçli bir şekilde ele alıyorum. Ve evet, şimdiye dek yapmış/yapmamış olduklarımın sonuçlarına katlanıyorum. (Sonraki açacağım başlıklarda paylaşacağım bir ficus daha var, ginseng üzerine aşılanmış. Asıl o arkadaşı gördüğünüzde "Emrah ne yapmışsın sen?" diyeceksiniz )

Ama dedim ya, sizin gibi üstadlar sayesinde deneyim kazanıyor, okuyor, öğreniyor ve doğru hareketler yapmaya çalışıyorum bundan sonraki süreçte. desteğiniz için teşekkür ediyorum.

Saygı ve sevgilerimle.

Eski 27-01-2014, 00:30   #4
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emraherg Mesajı Göster
Sevgili BadRobot,
Kıymetli önerileriniz ve özenli budama izahınız için teşekkür ederim. Kesmem gereken yerleri gördüğümde gözlerimi kocaman açıp "allaaah" diye bir tepki verdim, yalan yok Ama en-boy meselesinde sonuna kadar haklısınız.

Dediğim gibi, bu dostumuzla birlikte yaşamaya başladığımızdan beri çok çok az budama yaptım, o da aradaki biçimsiz dalları almak adına. Ne bonsai şeklinden haberdardım ne de budama inceliklerinden. Çok düşkün olmama rağmen bitkilere, ne hikmetse bonsai konusunu ömrümde ilk defa bu kadar detaylı ve bilinçli bir şekilde ele alıyorum. Ve evet, şimdiye dek yapmış/yapmamış olduklarımın sonuçlarına katlanıyorum. (Sonraki açacağım başlıklarda paylaşacağım bir ficus daha var, ginseng üzerine aşılanmış. Asıl o arkadaşı gördüğünüzde "Emrah ne yapmışsın sen?" diyeceksiniz )

Ama dedim ya, sizin gibi üstadlar sayesinde deneyim kazanıyor, okuyor, öğreniyor ve doğru hareketler yapmaya çalışıyorum bundan sonraki süreçte. desteğiniz için teşekkür ediyorum.

Saygı ve sevgilerimle.
Sn.emraherg.
Kesmeniz gereken yerleri gördüğünüzde "alllaaahh" diye tepki vermenizin sebebi; ağacın çoğu gidecek, geriye hiç bir şey kalmayacak diye bir düşünceye kapıldığınız için mi oldu?
Eğer öyleyse size şöyle açıklayayım. Bonsaiye ilk başladığımda bendede aynı korku ve yanılgı içindeydim. Sanki ağaçlarım ölecekmiş gibi geliyordu. Ağaçlarımın boyunu gereğinden çok çok uzun kesmekle dallanmanın sadece üstlerde olmasını sağlıyordum ve hiç bir zaman orantısal bir beden elde edemiyordum. Aslında sizin ağacınızın boyunu işaretlediğim yer ağacınıza göre uzun bile sayılır ama ağacınızın üst bölümündeki dallanma ve hareketliliği kaybetmemek adına biraz uzun tutmuş oldum. Esas doğru kesmeniz bölge fotoğrafta işaretlediğim yer. Bu gövde ancak buradan kesilirse taaammmm doğru olacak. Size kendi ağaçlarımdan biriyle örnek vermek isterim. Beden çapı 12cm olan Çitlembik ağacımın boyunu 28cm kalacak şekilde kestim. Bu bahara eğer herşey yolunda giderse her yerinden sürgünler çıkaracaktır ve bende orantısal olarak büyük bir avantaj yakalamış olacağım. Şu sözü hiç unutmayın "Bonsai sürecinde ağacın boyunu uzatmak kolaydır, ama ağacın boyunu süreç içinde kısaltmak çok zordur". Ağaçlarınızın sert budamalarında boy
larını kısa kesmekten kormayın. Doğru hesaplamayı ve görselliği bulduktan sonra kesin gitsin.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ficus-retusa-.jpg (66.0 KB, 189 views)
Oğuz beğendi.
Eski 27-01-2014, 00:40   #5
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Hayali bir (amatörce) çizim yaptım. Gerekli sürgünleri çıkarması halinde böyle bir şekle kavuşabilir. Tahimini boyu 20-22cm civarı olur.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 466981d1390775428-ficus-retusa-.jpg (38.1 KB, 186 views)
Eski 27-01-2014, 21:54   #6
Ağaçsever

emraherg's Avatar

Sevgili BadRobot,
Her şey bir yana, emek verip bu çizimleri yaptığınız için teşekkür ederim. İzahınız için yeteri kadar profosyonel bence elinize sağlık.

Önerilerinizi kesinlikle dinleyeceğim ama ilk tepkim gözlerimi kocaman açmak oldu evet Uzun zamandır bakıyorum bu dostuma, boynunu vuruvermek kolay olmasa da uygun şekilde yapmam gerekli sonuna kadar haklısınız. Şimdi size iki sorum olacak; öncelikle söz konusu sert budama için doğru zaman mıdır? Ikincil olarak, budama sonrası ağacın tepkisi yine tepe noktadan sürgünler fışkırtmak mı olur yoksa gövdenin kalın olduğu ve beklentimizin de o olduğu alt kısımlardan da eninde sonunda verecek midir? Bu elbette biraz şans, ama deneyimleriniz doğrultusunda bir tahmin yürütebilir misiniz diye soruyorum yalnızca.

Çok teşekkür ederim, birlikte bu arkadaşı hizaya getireceğiz umarım Saygı ve sevgilerimle.

Eski 27-01-2014, 22:20   #7
Ağaçsever

emraherg's Avatar

Ayrıca sevgili Bonsaisan' ın BURADA bahsettiği şekilde, budayacağım dalları köklendirmeyi düşünüyorum.

Eski 27-01-2014, 23:22   #8
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.emraherg.
1-Bu mevsimde kesinlikle budama yapmayın. Sizin ağacınız tropik bir tür olmasın karşın ağacınızın tam aktif olma zamanından AZ önce bu işlemi yapmanızda fayda var. Ağacınız sizin sert budama işleminden çok kısa zaman sonra aktif hale gelerek kesi yerini onarmaya başlayacak. Sert budamayı şimdi yaparsanız ağacınız aktif olma dönemine kadar bekleyecek ve az-çok bir risk yaşamış olacaksınız. Budamayı Mart ortasından sonra temiz,düz,steril bir kesi ve ardından şefaf aşı macunuyla kapatmayıda ihmal etmeyin.
2-Aşağıda size aynı gövdeyi biri uzun kesilmiş, öbürü doğru kesilmiş iki örnek göstermek istiyorum. Aslında her iki gövdede çıkan sürgün sayısı aynı olsada Bonsai için gerekli dallanmayı sağdaki gövdede ulaşabiliyoruz. Tüm ağaçlar enerjilerinin çoğunu kendi gövdelerinin en tepesine verir, esas güçlü bölgeleri ana gövdelerinin en tepesidir. Uzun kesilen gövdede dallanma ağacın çok yukarısında gerçekleştiği için çıkan dalların çoğunu kullanmamaktayız. Bu durumdada bizim bonsaide hedeflediğimiz dallara ulaşmamız çok zorlaşıyor.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Untitled-1.jpg (13.5 KB, 172 views)
Eski 27-01-2014, 23:41   #9
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Ficus Retusa'nın budadığınız dallarını toprağa sokarsanız %80 köklenecektir. Çok hızlı gelişen bir tür olduğundan yakın zamanda yeni bonsai adaylarınız olacaktır.

Eski 28-01-2014, 14:28   #10
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.emraherg.
Size sert budamaya bir örnek vermek istedim. Çitlembik ağacımn 12cm çapa sahipken boyu (daha önce 28cm demiştim ama) 24cm. Bahar döneminde patlayınca sürügünlerin dengeli bir şekilde çıktığını göreceğiz. (İnşallah)

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20140128_124554.jpg (69.1 KB, 169 views)

Düzenleyen badrobot : 28-01-2014 saat 18:01
Eski 31-01-2014, 22:33   #11
Ağaçsever

emraherg's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Sn.emraherg.
Size sert budamaya bir örnek vermek istedim. Çitlembik ağacımn 12cm çapa sahipken boyu (daha önce 28cm demiştim ama) 24cm. Bahar döneminde patlayınca sürügünlerin dengeli bir şekilde çıktığını göreceğiz. (İnşallah)
Sevgili Badrobot,
Güzel izahlarınız ve çizimleriniz eminimki benim haricimde de bir gün ihtiyaç duyup bu başlığı okuyacak olan pek çok amatör üyeye yol gösterecektir. Sonuçta bizi ortak noktalarda buluşturan bu forumda benzer hallerde olan insanları bulmak zor değil, aynen benim gibi birileri daha soru işaretlerine cevap bulacaktır. O yüzden tekrar tekrar teşekkür ederim.

Diğer taraftan; çitlembik ağacınız için tüm iyi dileklerimle başlayım, umarım hayatta kalacaktır ve istediğiniz sürgünler gelecektir. Merakla bekliyorum. Ayrıca ben de budama yaptığımda, bebek retusaları ve budanmış anneyi burda paylaşmaktan keyif duyacağım.

Saygı ve sevgilerimle.

Eski 31-01-2014, 23:28   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-09-2007
Sn. emraherg, Sn. badrobot bence bonsai yetiştirmek için gereken sezgilere sahip bir arkadaş ve sizi çok doğru yönlendiriyor, hatta kendisinin de belirttiği üzere, kırmızı ile işaretlediği yerlerin biraz daha altından bile kesebilirsiniz. Ben bir Ankara'lı olarak sadece, budama için Mart ayının ortalarını beklemeniz gerektiğini hatırlatmak istedim. Hatta balkonunuzda direkt güneş görmeyen (daha da iyisi yalnızca sabah güneşi gören) bir yeriniz var ise, havalar gece ısısı en düşük +10 derece olduğu zaman dışarı çıkarmanızı öneriririm. Ben kendi Ficus'uma böyle yapıyorum ve çok sağlıklı gelişiyor. Ağacınızın güzel bir bonsai potansiyeli var, iyi çalışmalar dilerim.

emraherg beğendi.

Düzenleyen Nail : 31-01-2014 saat 23:41 Neden: cümle ekleme
Nail Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2014, 23:57   #13
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.emraherg.
Bende Sn.Nail ve onun gibi bu işe yıllarını vermiş deneyimli ustalara sora sora, forumdaki tartışmaları okuya okuya ve birazda bahçede uygulaya uygulaya yavaş yavaş öğrendim.
Nail hocam söyledikleriniz için teşekkür ederim.

emraherg beğendi.
Eski 01-02-2014, 00:31   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-09-2007
Rica ederim Sn badrobot, içimden geçenleri söylerim her zaman.
Hepimizin birbirimizden öğreneceğimiz çok şey var. Bu tür siteler bir Okul ve burada hepimiz hem öğrenci hem de öğretmeniz. Şahsen ben Yurdumuzda bonsai mayasının tutmasını çok istiyorum. Bonsai çok zarif bir sanat. Aslında artık internet sayesinde bu konuda sır yok. Sadece ağaçlarımız konusunda doğru adımları attıktan sonra gerektiği kadar beklemek yetecek.
Keyifli çalışmalar dilerim....

emraherg, Oğuz ve badrobot beğendi.
Nail Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2014, 18:29   #15
Ağaçsever

emraherg's Avatar

Merhabalar Sevgili BadRobot ve Nail Bey,
Bir süredir foruma uğrayamamıştım, yazılanları tekrar okudum, tekrar tekrar sizlere teşekkür etmek istiyorum.

Bu forum olmasa bu kadar hevese ve isteğe sahip olabilir miydim, en önemlisi de; bir şeyleri bilinçli yaptığımı hissederek bu kadar heyecanlı bir hobi ile uğraşabilir miydim? Doğrusu bilmiyorum. Kitapların içerisine dalmak da mümkün elbet, ama direkt olarak gören-deneyen-canlı canlı fotoğrafını ekleyen siz gibi sevgili üstadlardan tavsiyeler almak, çok daha heveslendirici oluyor. Teorik olarak edindiğim bilginin, çok değil bir adım sonra pratiğe ulaşabileceği hissini veriyorsunuz. Sağolun.

Retusa' ya gelince.. Nail Bey "Ben bir Ankara'lı olarak.." diye başlamanız beni ayrıca mutlu etti Benzer iklimde yaşayan dostların tavsiyeleri çok önemli. Sevindiğim nokta şu ki; bu arkadaş tam da dediğiniz gibi, sadece sabah güneşi alan aydınlık ve geceleri 8-10 derecenin altına düşmeyen pimapenle kapalı bir balkonda duruyor.

Mart ortası önemli budamalar ve yeni ficus retusa yavrularını kuluçkaya yatırmak süreci başlıyor benim için Buradan paylaşacağım hepsini, sevgiyle kalın.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024