agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Market Bonsaileri
(https)

Beğeni Düzeni20Beğeniler
  • 5 Gönderen nicholai hel
  • 1 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen nicholai hel
  • 2 Gönderen nicholai hel
  • 2 Gönderen Sakaki
  • 5 Gönderen nicholai hel
  • 1 Gönderen badrobot

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-07-2013, 18:26   #1
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
nicholai hel / Carmona (Shohin Fukinagashi)

Boy: 20 cm
Nebari çapı: 5 cm

Bu ağacı Ağustos 2012’de aldım.

Carmona Wind - ilk.jpg

Almamın tek sebebi, genelde marketlerde satılan türdeşlerinden farklı ve nispeten kalın bir gövdeye sahip olmasıydı.

Gereksiz dallar budandı.

Carmona Wind - ilk budama.jpg

Ve büyümeye bırakıldı.

Sonra farkettim ki büyümüyor.

Carmona (Fukien Tea) gerçekten çok yavaş büyüyen bir tür. Elimde dört tane var ve hepsi aynı şekilde. Zaman içinde farklı teknikler denedim, her ağaca farklı bakımlar uyguladım, hala denemekteyim. Ağaçlar son derece sağlıklı olsalar da yeni sürgün atmak için oldukça nazlı davranıyorlar. Tropik bir tür olmasına rağmen böyle yavaş büyümesi aslında şaşırtıcı.

Bu ağaçta stille ilgili hiçbir öngörüm olmadan yaklaşık yedi ay baktım. Geçtiğimiz kış bir akşam ağacı izlerken, yapraklarının da çok azalmış olmasının yardımıyla ağaçtaki gizli rüzgar etkisini farkettim.

Aslında o kadar da gizli değildi, özellikle ağacın sağa uzanan ilk dalı zaten rüzgar efektini resmen bağırıyordu, hayret ki onca zamandır görememiştim.

Bu baharda gözlerin uyanışı

Carmona Wind - bahar uyanışı.jpg

Ağacı bu stilde tellemeye karar verdim. Yalnız daha güçlenmesi, işlemin stresine girmeden önce bir miktar iştahla büyümesine izin vermek gerekiyordu.

Ve 25 Temmuz 2013 görseli.

Carmona Wind - telleme öncesi.jpg

Ağacın yeterince güçlendiğine, sağlıklı olduğuna kanaat getirip işlemi gerçekleştirdim.

Ağaçta işlemi zorlaştıracak tüm yaprakları aldım. Bu umuyorum daha bol sayıda ve daha küçük yapraklar çıkarmasına da yardımcı olur. Ayrıca çok zor verdiği sürgünleri de teşvik eder.

Daha sonra ağacın tüm dallarını telleyerek şekillendirdim.

Carmona - Fukinagashi.jpg

Elbette işi bitmedi, ince ayar yapmam gereken bölgeler var, ayrıca sol alt kısmı tekrar elden geçirmeliyim gibi görünüyor.

Ama ilerisi için umut verici bir başlangıç oldu.

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2013, 20:22   #2
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.nicholai hel.
Güzel bir iş çıkarmışsınız. İlerisi içinde ne yapılması gerekeni zaten siz biliyorsunuz. İyi çalışmalar dilerim.

nicholai hel beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2013, 22:45   #3
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn nicholai hel

Geldiği aşama çok güzel bence ve en uygun tarzı da seçmişsiniz gibi.
Tek sorum ağacın ön yüzüyle ilgili; daha doğrusu son fotoğrafa göre bir de diğer yönden fotoğraflayabilir misiniz? Sanki bana arkada kalan yüz ön olarak daha uygun gibi geliyor. Yanılıyor olmam da mümkün, siz fotoğrafladıktan sonra karar vereceğim

Kolay gelsin.

nicholai hel beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2013, 16:40   #4
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Teşekkür ederim. Sanırım ikinci fotoğraftaki görsele göre öyle düşündünüz. Aslında o zamandan ağacın stiline karar verebilmiş olsam yapmazdım ama o fotoğraf geçen sene Ağustos görseli ve ondan sonra bazı dallarını, özellikle de rüzgar efektine çok yakışan gövdenin hafif ön-sağından çıkıp sola uzanan dalı o günlerde almıştım.

Bir de ağacın tepe kısmı bu son fotoğrafta öne doğru geliyor, diğer yönde biraz uzaklaşıyor gibi olacak ama ağaç bir sonraki toprak değişiminde pek tabii o yöne doğru da yatırılabilir. Ayrıca zaten bu kural rüzgar stilinde çok da aranmaz diye düşünüyorum.

Bu akşam ağacı bir de o yönden izleyeceğim bakalım. Fotoğraflarını da en kısa zamanda eklerim, birlikte değerlendiririz.

Sakaki beğendi.
Eski 01-08-2013, 22:50   #5
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Son eklediğim fotoğrafa göre tam arka açıdan

Carmona Wind - arka açı.jpg

Biraz daha üstten

Carmona Wind - arka üst.jpg

Daha da üstten

Carmona Wind - arka üstt.jpg

Dalların dizimi diğer yöne göre yapılıp tellendiği için çok estetik durmuyor, eğer ön yüzünü bu taraf olarak seçersek de tekrar şekillendirmek zor olmaz.

Son fotoğrafta, kalın gövdenin bitip ince zirvenin başladığı yerde büyük bir yara var ve bu tür yaraları kapatma konusunda çook yavaş. O bölgeye sabamiki gerekir.

Ağacın açısı dikleştikçe ana gövdedeki kıvrımlar yumuşaklığını kaybedip sertleşiyor. Bunu da dikkate almak lazım.

Sakaki ve yeşilkolik beğendi.
Eski 01-08-2013, 23:19   #6
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Sn nicholai hel,

Size arka taraf daha iyi bir ön olabilir mi diye sormamın nedeni bir önceki mesajınızda verdiğiniz ön yüzde kırmızı ile işaretlediğim kısımdaki dalın bakana doğru geliyor olmasından ötürü idi:

Carmona - Fukinagashi-1.jpg

Fotoğraf her zaman yanıltıcı olabiliyor elbette, en doğru görüntü de sizin gözünüzle gördüğünüz görüntü olduğundan birşey diyemeceğim ama yine de bana sanki bu yön daha iyi bir ön gibi geliyor:

Carmona Wind - arka açı-2.jpg

Tepe noktasının bakandan uzaklaşıyor olması elbette istenen bir durum değil ama güzel bir telleme ile düzeltilebilecek esneklikte mi acaba?

Eski 01-08-2013, 23:51   #7
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Sn. Sakaki,

"sol alt kısmı tekrar elden geçirmeliyim gibi görünüyor" dediğim bölüm tam da işaretlediğiniz bölgeydi.
Oradaki dal aslında öne doğru gelmiyor, ama güçlü (dolayısıyla eğilemez) şekilde kötü bir açıyla sol üste doğru çıktıktan sonra daha yumuşak bir ikincil dalla tekrar aşağı eğiliyor. O kısmı telleyip rüzgar yönüne göre çevirmeye çalıştım ama dal kısa olduğu için tam etkiyi veremedi, dolayısıyla karmaşık kaldı. Eğer bu yön ön olarak kalacaksa aslında o dal alınabilir de. Önemli bir sorun yaratmaz.

Diğer yönü seçersek, ağacın üst kısmındaki ince gövde izleyene doğru eğilebilir, dediğiniz gibi iyi bir telleme ve bir süre sonra ikinci bir tellemeyle oldukça eğilir, yalnız sıkıntı şu ki ağacın kalın gövdesinin son kıvrımından sonraki üst bölümü de arkaya doğru uzuyor. Hatta aslında öyle sert bir açıyla arkaya gidiyor ki ancak son eklediğim çok üstten çekilmiş fotoğraftaki gibi ağaç tekrar dikilirse o kısım toprağa dik hale geliyor. Ama o açıda da en alttaki kıvrımlar çok sertleşmiş bir görüntü veriyor.

Bu konuda biraz sıkıntılı bir ağaç. Bakalım ne kadar düzeltebileceğiz...

Teşekkürler yardımlarınız için.

Sakaki beğendi.
Eski 27-04-2014, 18:01   #8
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

27 Nisan görseli.

Carmona Wind - 27.03.2014.jpg

Bonsai saksısı olmasına rağmen hacim olarak oldukça büyük ve bu ağacın son saksısı olmaktan çok uzak bir saksı. Değişiklik olması açısından, bir iki seneyi de burada geçirsin istedim. Gelişim hızını etkilemeyecektir.

Folyajını sıklaştırıp yaprak küçültmesi ve birkaç yerinde yapılacak düzeltmeler dışında da çok fazla bir beklentim kalmamış bir çalışma.

Eski 27-04-2014, 22:12   #9
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nicholai hel Mesajı Göster
Folyajını sıklaştırıp yaprak küçültmesi ve birkaç yerinde yapılacak düzeltmeler dışında da çok fazla bir beklentim kalmamış bir çalışma.
Merhaba nicholai hel

Her ne kadar böyle deseniz de, uygun ebatta, renkte ve matlıkta bir saksı bulmanız halinde çok daha hoş ve değişik görüneceğine eminim. Saksı çok şeyi değiştiriyor

Eski 27-04-2014, 23:08   #10
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Merhaba nicholai hel

Her ne kadar böyle deseniz de, uygun ebatta, renkte ve matlıkta bir saksı bulmanız halinde çok daha hoş ve değişik görüneceğine eminim. Saksı çok şeyi değiştiriyor
Beklentim derken, üst yapıdaki beklentimden bahsetmiştim. Saksı elbette bu ağacın son saksısı olmayacak, bu bir nevi modifiyeli geliştirme saksısı halen.

Yoksa bu ağacın son saksı yüksekliği dört cm kadar olmalı. Yani şu anki saksısının yarısından az derinlikte. Renk olarak gövde renginin tonunda bir bej/açık kahverengi ya da yakında bolca vermeye başlayacağı çiçeklerinin renginde, beyaz bir saksı bu ağacı bambaşka gösterecektir mutlaka. Yapısı ağacın hatlarına uygun, yine oval/elips olmalı.

İki seneye kadar üst yapısı tamamen oturur diye düşünüyorum. Büyük beklentilere girmeden, çünkü yavaş gelişen bir tür. Ondan sonra uygun bir saksıda son halini alır ve seyir zevki veren bir çalışma olur.

Bir market ağacından daha fazlasını beklemek de çok doğru olmaz zaten.

Sakaki beğendi.
Eski 27-04-2014, 23:39   #11
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Saksıyla ilgili bir şey söylemeyeceğim, zaten yeteri kadar konuşulmuş ve herkes her şeyi biliyor.
Bence ağacınızda oldukça güzel ve başarılı bir çalışma yapmışsınız. Folayjı arttırdıktan sonra formunu korumanız yeterli olacak.
Tebrik ederim.

nicholai hel beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
carmona, fukien tea, rüzgar, shohin, windswept

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024