agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Market Bonsaileri
(https)

Beğeni Düzeni25Beğeniler
  • 1 Gönderen olcim
  • 2 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen olcim
  • 2 Gönderen sagol
  • 3 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen emraherg
  • 1 Gönderen olcim
  • 1 Gönderen olcim
  • 1 Gönderen olcim
  • 1 Gönderen sagol
  • 2 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen sagol
  • 2 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen ocak
  • 1 Gönderen olcim
  • 1 Gönderen olcim
  • 1 Gönderen olcim
  • 1 Gönderen olcim
  • 1 Gönderen olcim

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-12-2013, 14:01   #1
Ağaç Dostu

olcim's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2011
olcim / Ficus Ginseng

Bu da benim bonsaim , budama ve form kazandırma konusunda önerilere ihtiyacım var . Elimden geldiğince detaylı görsel yüklemeye çalıştım.

İşaretli dallar fazla uzayanlar , aşı yerinin hem altından hem de üst kısmından
uzamış sürgünler var .

Ben yapraklı kısımdan iki insan başı elde etmeye çalışacağım , fakat kadın başı figürü elde etmek istediğim yöndeki dallar yukarı doğru uzayıp gitti .

Bilir kişilerden rica ediyorum ; ne yapmalıyım ?

CIMG5383.jpg

CIMG5375.jpg

CIMG5379.jpg

CIMG5376.jpg

sevdam beğendi.
olcim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2013, 15:43   #2
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi olcim Mesajı Göster
Ben yapraklı kısımdan iki insan başı elde etmeye çalışacağım , fakat kadın başı figürü elde etmek istediğim yöndeki dallar yukarı doğru uzayıp gitti .

Bilir kişilerden rica ediyorum ; ne yapmalıyım ?
Merhaba Sn olcim,

Enteresan bir bonsai çalışması olacak anlaşılan. Aslında sizinki bonsaiden çok Topiary sanatına daha yakın bir durum

Bu konuda, yani istediğiniz bölgede yaprak ve sürgünlerin sıklaşması istemediğiniz yerde büyümemesi için öncelikle "Enerji Yönlendirme" konusuna odaklanmanızı öneririm. Enerji yönlendirmeyi, büyüme/gelişme istemediğimiz bölgelerde sürgünleri/dalları temizleyerek, büyüme/gelişme istediğimiz yerde ise büyümeye izin vermek veya sürgün uçlarını almak şeklinde yapabilirsiniz.

Tabii ki bu konu bu kadar basit değil, kurbanlık dal bırakma, geri budama, uç alma, yaprak küçültme, dal çatallandırma, folyaj sıkılaştırma... gibi birçok konuyu da kapsıyor. Dolayısıyla forumdaki bu tür uygulamalar hakkında açılmış başlıkları dikkatlice incelemenizi öneririm.

Bu arada google'dan topiary sanatıyla ilgili görsellere de bir göz atın, ilginizi çekecektir

sagol ve olcim beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2014, 17:01   #3
Ağaç Dostu

olcim's Avatar

Sayın sakaki çok teşekkür ederim , hemen bakayım .

sevdam beğendi.
Eski 02-01-2014, 18:22   #4
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın Olcim,

Topiary yapmak için genelde bir tel çerçeve kullanılıyor. Yani hayvan veya insan figürü oluşturabilmek için önce tellerle o şekil oluşturuluyor. Bitkiyi bu şekle uygun olarak tele bağlayıp, budayıp uç alarak o şekli alması sağlanıyor. Ficusun yapraklarının bu işlem için çok uygun olacağını zannetmiyorum(her dalda birkaç yapraktan fazla bırakınca yapraklar büyük oluyor), belki devamlı uç alınarak yapılabilir ama çok emek vermek gerekir. İnsan veya hayvan şekli oluşturmak için şimşir, ligustrum gibi türler daha uygun olabilir.

Topiary değil de bonsai yapmayı düşünürseniz dallar yeterince kalınlaşmış budanmaları gerekir.
İlk fotoğraf üstten çekildiğinden biraz yanıltıyor. Ağacın önden ve arkadan tam boyu gösterecek şekilde fotoğrafını çekerseniz nasıl birşey olabilir diye daha iyi bir öneri yapılabilir.

iyi çalışmalar dilerim...

Sakaki ve olcim beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2014, 18:39   #5
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.olcim.
Ficus ginseng ne bonsai için uygun bir bitki nede topiary için...Çok azda olsa Ficus ginseng'ten yapılmış bonsai (çok tatmin edici olmayan) örnekleri yok değil. Zaten bu bitkinin uzak doğudaki adı TİCARİ BONSAİ anlamına gelen "MOLSAİ". Üzerinde hiç bir çalışma yapılmamış, sadece sert bir budamayla boyu kısaltılmış (bonsaiyle tek ortak noktası bu) oldukça şekilsiz ağaççıklar.
Size önerim bu ağacınızla bonsai çalışması yapmak yerine ülkemizinde iklim şartlarına uygun ağaçlarla çalışmalısınız.
İyi çalışmalar dilerim.

Sakaki, sagol ve olcim beğendi.

Düzenleyen badrobot : 03-01-2014 saat 17:29
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2014, 23:53   #6
Ağaçsever

emraherg's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Merhaba,
4 ya da 3 adet çanak dal bırakıp kalanını budayarak, ve bu dalları 2-3 karış yukardan tepelerini vurarak kalınlaşmalarını sağlayabilirsiniz. Bu dalları da gençken biraz büktürebilirseniz, nispeten daha estetik görüntüler elde edebilirsiniz. Elbette bu zaman alan bir süreç. Aynı ağaçcıktan bende de var, tek bir çıplak dal bırakıp 2 karış yukarıda filizlendirmeye çalışıyorum. İstediğim şeyi tam olarak elde edemedim ama eskisinden hoş durduğu kesin.

Saygılar sevgiler.

olcim beğendi.
emraherg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2014, 16:40   #7
Ağaç Dostu

olcim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Sn.olcim.
Ficus ginseng ne bonsai için uygun bir bitki nede topiary için...Çok azda olsa Ficus ginseng'ten yapılmış bonsai (çok tatmin edici olmayan) örnekleri yok değil. Zaten bu bitkinin uzak doğudaki adı TİCARİ BONSAİ anlamına gelen "MOLSAİ". Üzerinde hiç bir çalışma yapılmamış, sadece sert bir budamayla boyu kısaltılmış (bonsaiyle tek ortak noktası bu) oldukça şekilsiz ağaççıklar.
Size önerim bu ağacınızla bonsai çalışması yapmak yerine ülkemizinde iklim şartlarına uygun ağaçlarla çalışmalısınız.
İyi çalışmalar dilerim.
Öneri ve yorumlarınız için çok teşekkür ederim . Size göre bu bir bonsai değil sanırım . Gövdeyi daha tombul hale getirmek istiyorum . Yapraklı kısmını şekillendirmek niyetindeyim , bu çalışma için biraz daha bekleyeceğim , daha çok fikir edinmem gerek galiba .

sevdam beğendi.
Eski 22-01-2014, 16:41   #8
Ağaç Dostu

olcim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emraherg Mesajı Göster
Merhaba,
4 ya da 3 adet çanak dal bırakıp kalanını budayarak, ve bu dalları 2-3 karış yukardan tepelerini vurarak kalınlaşmalarını sağlayabilirsiniz. Bu dalları da gençken biraz büktürebilirseniz, nispeten daha estetik görüntüler elde edebilirsiniz. Elbette bu zaman alan bir süreç. Aynı ağaçcıktan bende de var, tek bir çıplak dal bırakıp 2 karış yukarıda filizlendirmeye çalışıyorum. İstediğim şeyi tam olarak elde edemedim ama eskisinden hoş durduğu kesin.

Saygılar sevgiler.
Paylaştığınız fikir için teşekkür ederim , dediklerinizi benimki üzerinde uygulamışlar , sonraki adımları nasıl atmam gerektiğine karar veremedim.

sevdam beğendi.
Eski 22-01-2014, 16:50   #9
Ağaç Dostu

olcim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Sayın Olcim,

Topiary yapmak için genelde bir tel çerçeve kullanılıyor. Yani hayvan veya insan figürü oluşturabilmek için önce tellerle o şekil oluşturuluyor. Bitkiyi bu şekle uygun olarak tele bağlayıp, budayıp uç alarak o şekli alması sağlanıyor. Ficusun yapraklarının bu işlem için çok uygun olacağını zannetmiyorum(her dalda birkaç yapraktan fazla bırakınca yapraklar büyük oluyor), belki devamlı uç alınarak yapılabilir ama çok emek vermek gerekir. İnsan veya hayvan şekli oluşturmak için şimşir, ligustrum gibi türler daha uygun olabilir.

Topiary değil de bonsai yapmayı düşünürseniz dallar yeterince kalınlaşmış budanmaları gerekir.
İlk fotoğraf üstten çekildiğinden biraz yanıltıyor. Ağacın önden ve arkadan tam boyu gösterecek şekilde fotoğrafını çekerseniz nasıl birşey olabilir diye daha iyi bir öneri yapılabilir.

iyi çalışmalar dilerim...
Biraz daha beklemem gerek gibi görünüyor , dalları kesmek istiyorum . Sadece bu aylarda uygun olur mu bilemiyorum . Teli sararak istediğim formu kazandırabileceğimi düşünüyorum. Yapraklarını kesmeyi planlıyorum , heykeltraş gibi biçimlendirmek niyetindeyim ; bitkiyi kaybederim korkusuyla da yapamıyorum. Bir yaprağın yarısını kestim , bir kaç ay kurumadan dayandı , tüm yapraklara bunu yaparsam sonuç ne olur bilemediğimden cesaret edemiyorum.
Bir başka düşüncem de var :
Tüm yaprakları sapları dalda kalacak şekilde kessem bitki dayanabilir mi ?
Gövdenin biraz daha kalınlaşması için ne yapmalıyım ?

Sizin söylediğiniz bitki türlerini sadece ev içinde yetiştirmek mümkün mü ?
Saygılarımla.

sevdam beğendi.
Eski 22-01-2014, 19:39   #10
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Olcim,

Tellemeyi şimdi de yapabilirsiniz. Ağaç evde sıcak ortamda o nedenle uçlarda birkaç taze yaprak var yani yavaş olsa da büyüme devam ediyor. Budama yapabilirsiniz bence ama önce tek bir dalda deneyip durumu inceleyebilirsiniz. Yaprakları yarıya kesseniz bir zararı olmaz. Normalde ficuslarda dal ucunda 1-2 yaprak bırakıyorum(yarımşarda olabilir). Yeterli nem ve ısı varsa kesilen yaprakların hemen üstünde sürgünler veya yeni yapraklar çıkmaya başlıyor. Bu oluşumlar başladığında uç yapraklar kesilse de problem olmuyor(spreylemeyle hergün nemlendirmek işe yarıyor). Uçlarda yeni yaprakcıklar belirmeden en uç yapraklar kesilirse ve ortamda yeterince nem yoksa yapraklı kısma kadar kuruyabiliyor.

Hem yaprakları kesmek, budamak hem de gövdeyi kalınlaştırmak birarada olmuyor malesef. Önce karar vermek gerek, gövdeyi kalınlaştırmak istiyorsanız, yaprakları ve dalları kesmek bu işlemi durdurur, kendi haline bırakıp bol yaprağı teşvik ederek gövdeyi kalınlaştırabilirsiniz, belki 1 boy büyük saksıya almak daha iyi olur.

Budamaya başlayıp, yaprakları da küçültmeye geçince gövde ve dallar daha fazla kalınlaşmayacaktır.

Bahsettiğim ağaçlar malesef evde olmaz.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi olcim Mesajı Göster
Biraz daha beklemem gerek gibi görünüyor , dalları kesmek istiyorum . Sadece bu aylarda uygun olur mu bilemiyorum . Teli sararak istediğim formu kazandırabileceğimi düşünüyorum. Yapraklarını kesmeyi planlıyorum , heykeltraş gibi biçimlendirmek niyetindeyim ; bitkiyi kaybederim korkusuyla da yapamıyorum. Bir yaprağın yarısını kestim , bir kaç ay kurumadan dayandı , tüm yapraklara bunu yaparsam sonuç ne olur bilemediğimden cesaret edemiyorum.
Bir başka düşüncem de var :
Tüm yaprakları sapları dalda kalacak şekilde kessem bitki dayanabilir mi ?
Gövdenin biraz daha kalınlaşması için ne yapmalıyım ?

Sizin söylediğiniz bitki türlerini sadece ev içinde yetiştirmek mümkün mü ?
Saygılarımla.

olcim beğendi.
Eski 22-01-2014, 20:31   #11
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.olcim.
Ben bu ağaç ve bir kaç ağacı daha sevmiyorum, sevemiyorum. Bir emek veriyorsunuz; beyninizle, gözünüzle, ellerinizle...bunun karşılığını hiç bir zaman vermiyor size. Bende bonsaiye ilk başladığımda 1 tane satın almış ve takip eden zamanda birkaç tanede hediye olarak almıştım. Telleme ve budamalarla olabilcek en iyi şekilleri verdim. Kesinlikle ağaç formundan çok uzak ve olabilecek bir durumda yok. Söyleyebileceğim tek şey; bununla uğraşma sürecinde telleme ve budamada tecrübe kazanmama neden olmuştur.

caglarxx ve olcim beğendi.
Eski 23-01-2014, 07:13   #12
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Olcim,

Genelde ficus ginsengler uyumsuz bir tür o nedenle bonsai meraklıları pek sevmiyor. Çünkü bol su ve mineralle ginsengler yetiştiriliyor ve pancar gibi karınları şişiriliyor, sonra topraktan sökülüp üst kısımları kesilip atılıp ficus ile aşılanıyor. Aşılanan ile aşının uyumsuz tür olması nedeniyle üstteki ficus kısmını çok büyütürseniz hem yapraklar istenmedik şekilde büyüyor hem de alttaki ginsengde depolanmış mineraller yavaş yavaş azalıyor ve buruşmaya başlıyor ve sonunda ginseng ölüyor dolayısıyla geriye hiçbirşey kalmıyor.

Ficuslar evler için ficus ginsengden daha iyi bir çözüm. Belki en iyisi budamayı ilkbahara bırakıp budadığınız ficusları köklendirmeyi denemek olabilir, bir kısmı köklenebilir, belki evde yeterli ısı ve nem sağlanırsa kışın bile köklenirler, bir dal kesilip denenebilir. Köklendirirken üstte 1-2 yarım yaprak kalsın gerisini kesmeniz iyi olur.

Ficuscuttings011.jpg

ficus cuttings015.jpg

5 litrelik bir su bidonunun altını kesip kavanozun üzerine kapatırsanız ortamı nemli tutabilirsiniz(arada açıp havalandırıp tekrar kapatılabilir)

Siz de o arada ficus ginsengi şekillendirirsiniz.
Büyük ihtimalle ficus ginsengden hiçbir zaman iyi bir bonsai elde edemeyebilirsiniz ama telleme, budama, yaprak küçültme gibi bonsai ile ilgili tecrübeler kazanırsınız.

olcim beğendi.

Düzenleyen sagol : 23-01-2014 saat 08:36
Eski 23-01-2014, 17:57   #13
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Ficus Ginsengden aldığım çeliklerin hepsi tuttu. Okadar arsızki dalı sadece kesip toprağa sokmak yeterli. Ginsengin üzerine aşılı olan Ficus türünü tanımıyorum ama ufak farklılıklarla Ligüstrümü andırıyor. Şu anda bir tane 4cm kalınlığında var, 10 kadarda henüz küçük fidanlar mevcut. Kalın olanı bu baharda havai köklendirme yapıp üzerini alcağım. Alttaki bitkiyide 10cm gibi budayıp yeni zirve belirleyip konikleşmesi ve kalınlaşması için 1-2yıl daha bekleyeceğim; taki gövde kalınlığı 7-8cm oluncaya kadar...

sagol ve olcim beğendi.
Eski 24-01-2014, 00:53   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-10-2013
sizleri çok takdir ediyorum sabır işi Allah kolaylık versin

olcim beğendi.
ocak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2014, 15:42   #15
Ağaç Dostu

olcim's Avatar

Alıntı:
Sayın Olcim,

Genelde ficus ginsengler uyumsuz bir tür o nedenle bonsai meraklıları pek sevmiyor. Çünkü bol su ve mineralle ginsengler yetiştiriliyor ve pancar gibi karınları şişiriliyor, sonra topraktan sökülüp üst kısımları kesilip atılıp ficus ile aşılanıyor. Aşılanan ile aşının uyumsuz tür olması nedeniyle üstteki ficus kısmını çok büyütürseniz hem yapraklar istenmedik şekilde büyüyor hem de alttaki ginsengde depolanmış mineraller yavaş yavaş azalıyor ve buruşmaya başlıyor ve sonunda ginseng ölüyor dolayısıyla geriye hiçbirşey kalmıyor.

Ficuslar evler için ficus ginsengden daha iyi bir çözüm. Belki en iyisi budamayı ilkbahara bırakıp budadığınız ficusları köklendirmeyi denemek olabilir, bir kısmı köklenebilir, belki evde yeterli ısı ve nem sağlanırsa kışın bile köklenirler, bir dal kesilip denenebilir. Köklendirirken üstte 1-2 yarım yaprak kalsın gerisini kesmeniz iyi olur.

Eklenti 466365

Eklenti 466366

5 litrelik bir su bidonunun altını kesip kavanozun üzerine kapatırsanız ortamı nemli tutabilirsiniz(arada açıp havalandırıp tekrar kapatılabilir)

Büyük ihtimalle ficus ginsengden hiçbir zaman iyi bir bonsai elde edemeyebilirsiniz ama telleme, budama, yaprak küçültme gibi bonsai ile ilgili tecrübeler kazanırsınız.

Öncelikle ilginize çok teşekkür ederim. Belirttiğiniz gibi budama yaptım , tellemeye daha karar veremedim , yaprak koparmayı da denedim , budadığım uç dalları suda köklenmesi için bıraktım . Resim çekemedim , son halini resmederek ekleyeceğim , aslında dediğiniz çok doğru sabırla uğraştıktan sonra sonuç istediğim gibi olmazsa üzüleceğim. Ancak her başarısızlık bir öğreti getiriyor

sevdam beğendi.
Eski 05-03-2014, 15:47   #16
Ağaç Dostu

olcim's Avatar

Erzurum gibi bir yerde , ev ortamında ne denesem boş gibi geliyor . Ben haddini bilmez bir bitki delisi olarak yine de bir bonsai yetiştirmek işinden vazgeçmiyorum

Sakaki beğendi.
Eski 05-03-2014, 16:00   #17
Ağaç Dostu

olcim's Avatar

Alıntı:
Sayın Olcim,

Eklenti 466365

Eklenti 466366

Sayın Sağol , dalları suda köklendireceğim , bitkiyi öldürmek istemiyorum , acelem yok . Yavaş yavaş sizin ve diğer meraklı arkadaşların desteği ile ortaya güzel bir iş çıkarmaya çalışacağım . Artık başarı oranım ne olur bilemiyorum , zaten biraz fazlaca düşünsem günlerce rüyalarımda bonzailer yapıyorum , üstelik te çeşit çeşit , eşim " bu kadın kafayı yedi ,yenisine bakmak lazım" diye dalga geçiyor .
Kafayı bu bitkilere yora yora tımarhanelik olacaksın deyip duruyor , eh haksız da değil , sırf evin içinde 150 den fazla saksı varmış -Olsun 200-300 olsun- Bence bu gövdeyi de elden geçirmeli , acaba toprak içindeki kökler nasıldır ? Toprağını yıkayıp baksam kökler zarar görür mü ?

sevdam beğendi.

Düzenleyen olcim : 05-03-2014 saat 16:03 Neden: yazım eksikliği
Eski 06-03-2014, 10:25   #18
Ağaç Dostu

olcim's Avatar

ficus ginseng

Aşırı uzayan dalları budadım , yaprak azaltmayı da yaptım . Şimdilik görüntü bu şekilde.

CIMG5893.jpg

CIMG5894.jpg

CIMG5896.jpg

sevdam beğendi.
Eski 06-03-2014, 10:29   #19
Ağaç Dostu

olcim's Avatar

Genel görünüşü .

CIMG5891.jpg

sevdam beğendi.
Eski 06-03-2014, 10:47   #20
Ağaç Dostu

olcim's Avatar

ilk budamam

Şimdilik 1 ay daha bekledikten sonra telleme yapacağım , direkt güneş ışığı almayan ortamda . Sanırım yaprak aralarının fazla uzamaması için bol ışıklı ortama almam daha doğru olacak.

CIMG5905.jpg

Düzenleyen olcim : 06-03-2014 saat 10:48 Neden: eksik yazım
Eski 06-03-2014, 10:52   #21
Ağaç Dostu

olcim's Avatar

CIMG5902.jpg

CIMG5903.jpg

Eski 20-03-2014, 17:01   #22
Ağaç Dostu

olcim's Avatar

Kesilen yaprakların dibinden yeni sürgünler büyümeye başladılar . Saksı büyültmekten şimdilik uzak duruyorum. Gövde hep aynı kalıyor gibi , kalınlığı ölçmeliyim başka çaresi yok .

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024