agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Market Bonsaileri
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler
  • 1 Gönderen gekren
  • 1 Gönderen gekren
  • 2 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen gekren

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-01-2013, 18:11   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-12-2012
gekren / Kurtbağrı

Kurtbağrı türü olduğunu öğrendiğim bonsaimle hemen hemen 1 ay oldu tanışalı. Öncelikle elime geçtiği şeklinden başlamak istiyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_0268.jpg (70.3 KB, 465 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0269.jpg (69.8 KB, 457 views)
gekren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2013, 18:13   #2
Ağaçsever

daha sonra baştan sona okuduğum biçim verme teknikleriyle kendimce ve amatörce budama yaptım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_0517.jpg (43.8 KB, 452 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0518.jpg (52.2 KB, 450 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0521.jpg (48.7 KB, 450 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0524.jpg (44.2 KB, 449 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0526.jpg (54.9 KB, 453 views)
yeşilkolik beğendi.
Eski 01-01-2013, 18:17   #3
Ağaçsever

vee şu andaki güncel hali. budanmış, geniş saksıya alınmış ve lav taşları ile dibi süslenmiş. umarım öldürmeden yetiştirebilirsem tüm gelişimini bu konu altında paylaşacağım. ayrıca bir konuda soru da sormak istiyorum. basit mantıkla budama işleminden sonra budanan yerden veya yönden daha gür sürgünler mi çıkar yoksa sürgünler tam ters yöne mi kayar. bunun basit bir açıklamasını bulamadım. teşekkürler.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_0629.jpg (25.7 KB, 453 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0633.jpg (40.0 KB, 447 views)
yeşilkolik beğendi.
Eski 02-01-2013, 09:54   #4
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Sadece budanan yerden eski yöne doğru yeni sürgünler çıkar, ters yöne doğru çıkmazlar.
Zaten budayacağınız kısmın gerisinde bu sürgünlerin çıkacağı kısımları gözlemleyebilirsiniz, bunlara göz de denir.
Ağacınızın boyunu kısaltmayı düşünürseniz fikir vermesi için bir çizim hazırladım .A noktasındaki dalı eğerek yeni tepe dalı yapmalısınız eğer düşünmüyorsanız yine bu A noktası gövdenin iç kısımdan çıktığı için budamalısnız. Dalların gövdenin dışa bakan kısımların çıkması gerekiyor ,doğada da bu böyle oluyor çünkü. Market bonsailerinde genelde bu kurala pek dikkat edilmiyor ne yazık ki.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg örn1.jpg (19.8 KB, 427 views)
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 14:49   #5
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın gekren

Aslında elinizdeki kurtbağrı'nı bir seneliğine sığ ama geniş bir saksıya dikin.
Bu hızlı gelişmesini sağlar.

001.jpg
Sonra 1. fotoğrafda ki gibi budama yaparak farklı bir form elde edebilirsiniz.

Ya da budanan yeri kızmızı daire içinde kalan kısım.Bu kısmı değerlendirmek istiyor iseniz.
2 . fotoğrafda ki gibi o kısma havai köklendirme yapınız.Ve köklenmiş olarak ayırmış olursunuz.
002.jpg
Tüm teknik uygulamalar forum içerisinde yer almaktadır.

Gerekli bilgiyi konu başlıklarında bulup okuyarak uygulama yapma şansınız var.

Saygılar

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 15:14   #6
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bir süredir forumda hatalı budamalar hatalı uygulamalar hatalı saksı seçimi gibi aslında basit ama temel konularda epey yol aldık.

Aynı şeyler tekrar önerilmeye başlandı görünüşe göre. Sonradan dinlemedim pişman oldum diyecek arkadaşlara da yardımı olur.

Elinizdeki bir hazır bonsai üzerinde çok da fazla yapılacak bir şey yok. Onun olacağı bu kadar.

Arkadaşlar sığ saksıya al önerisinden yeterince ders aldılar. Hiç de gelişme de sağlamaz aslında böyle bir şey. Yazın kurumasını sağlarsınız.O bakımdan böyle önerilerden uzak durun. Ağacınızda ağır budamalar yapmayın. Zaten hazır bonsai olan bir fidanda gövdede köklendirme yapmayı denemeyin. İstediğiniz zaman çok güzel gövdeli bolca ağacı bulabilirsiniz.
Bu ağacın ince dallarında kimi budamalar deneyin başkaca müdahelede bulunmayın.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 16:27   #7
Ağaçsever

Açıkçası sert budama deneme gibi bir düşüncem yok. Aslında şimdi araştırdıkça seçtiğim bonsainin de pek bir gelecek vaadetmediğini görüyorum. Çünkü aldığımda fazla bilgim olmadığından, dalları ve yaprakları homojen dağılmış bir alternatif almamış olduğumu yeni farkediyorum. Sonuçta doğada her şey simetrik değil zaten Benim gördüğüm kadarıyla ters üçgen bir yapı elde etmek zor gibi bendeki bonsaide. Bunun yerine kat kat sağlı sollu bir şekil ile şekillendirmek daha uygun olacak sanıyorum. mesela ;

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg kurtbagri.jpg (16.2 KB, 416 views)
Eski 02-01-2013, 17:47   #8
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın gekren
Alıntı:
Aslında şimdi araştırdıkça seçtiğim bonsainin de pek bir gelecek vaadetmediğini görüyorum.
Bir ağacın ileri de nasıl bir gelişme göstereçeği ya da nasıl bir form olarak karşımıza çıkacağı sizin ona gösterdiğiniz özenli bakım ve zaman ile ortaya çıkacaktır.

Çünkü bir bonsai dostu bir tohumu toprağa ekip çimlendirir iken nasıl bir ağaç olaçağını zaman ile görür.

Bir tohumun bir fidanın nasıl bir bonsai olaçağı sizin elinizdedir.
Bu yüzden bonsailer sürekli olarak değişime uğrar.Bir fidan ya da hazır bonsai önceleri nasıl görünüyor ise hep aynı görüneçek değildir.
Ülkemiz de tanıdığım çok değerli bonsai dostları var.
Bu dostlar hazır aldıkları ağaçları özenli bir geliştirme sürecine tabi tutuyorlar.
İnanın ilk halerinde şu anda ki mevcud halerini görseniz.Nereden nereye gelinmiş diye sizde şaşırırsınız.
Saygılar

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 22:02   #9
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Merhaba sn gekren

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gekren Mesajı Göster
Açıkçası sert budama deneme gibi bir düşüncem yok. Aslında şimdi araştırdıkça seçtiğim bonsainin de pek bir gelecek vaadetmediğini görüyorum.
Hazır market bonsailerinin sunduğu en iyi, belki de tek avantaj, öğrenme sürecinde eğitim amaçlı kullanmanız olacaktır. Bence deneyebileceğiniz herşeyi bu tür denekler üzerinde deneyip tecrübe kazanın derim. İleride edineceğiniz güzel bir ağaç üzerinde deneyim kazanmaktansa bunun üzerinde deneyim kazanmak bence daha mantıklı.

Alıntı:
Çünkü aldığımda fazla bilgim olmadığından, dalları ve yaprakları homojen dağılmış bir alternatif almamış olduğumu yeni farkediyorum. Sonuçta doğada her şey simetrik değil zaten Benim gördüğüm kadarıyla ters üçgen bir yapı elde etmek zor gibi bendeki bonsaide. Bunun yerine kat kat sağlı sollu bir şekil ile şekillendirmek daha uygun olacak sanıyorum. mesela ;
Hangimizin ilk ağaçları güzel ve ideal adaydı ki?
Ben ilk adaylarımın resimlerini ileride gülmek için saklıyordum, ama şimdiden kahkaha atıyorum gördükçe

Eğer bu hobiyi bırakmaz da devam ettirirseniz, her yeni adayınızda bir önceki adayı güzel seçmemiş olduğunuzu fark edeceksiniz, daha doğrusu her geçen gün bakış açınız, bilgileriniz, göz zevkiniz, tecrübeleriniz geliştikçe aday seçiminiz de gittikçe iyileşecektir.

Belki bonsaisan'ın dediği gibi ileride bundan güzel bir bonsai elde edersiniz, kim bilir!? Ama yine de bu adayınıza takılıp kalmaya değmez; deneyebildiğiniz herşeyi deneyin derim.

Başarılar...

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2013, 21:48   #10
Ağaçsever

bonsai min son durumu. şimdi hafif bir budama çalışması yapmak istiyorum. öneriniz varmı acaba?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC_0125.jpg (34.7 KB, 338 views)
Dosya Türü: jpg DSC_0126.jpg (28.6 KB, 335 views)
Eski 28-02-2013, 10:23   #11
Ağaçsever

Bonsaimin yaprakları boyutlarına göre çok fazla büyük görünüyor. Yaprak küçültme tekniğinde yaprağın tam ortasından kesilmesi gibi bir grafik gördüm. Kendi bonsaimdede bunu uygulayabilirmiyim acaba

Eski 09-05-2013, 11:46   #12
Ağaçsever

Arkadaşlar kurtbağrı bonsaimin yaprakları arasında örümcek ağı gibi oluşumlar var ve yaprak döktürtüyor bu oluşumlar. Bunun bir çözümü var mı?

Eski 09-05-2013, 11:50   #13
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Arkadaşlar kurtbağrı bonsaimin yaprakları arasında örümcek ağı gibi oluşumlar var ve yaprak döktürtüyor bu oluşumlar. Bunun bir çözümü var mı?
Bir fotoğrafını çekme şansınız var mı?

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2013, 13:10   #14
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Benim aldığım ficus ginseng bonzaide de aşılı kısmın altından çıkanları kesip aşılı kısmı kurtarmaya çalışmıştım. Ancak o kadar uğraşmama rağmen aşılı kısım da ölmüştü. aşısız olanları köklendirip üç ayrı saksı yapmıştım. Ancak onlar da aynı şekilde yapraklarda iğne deliği gibi minik minik harabiyetler ve kurumalar ile örümcek ağına benzer oluşumlar olmaya başladı. Kırmızı örümcek olduğunu düşünüyorum. İlaç yapıp yıkamama rağmen arada tekrar oluyor. Ergin olanlar ölüp yumurtalardan yeni çıkanlara bir şey olmuyor sanırım.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2013, 15:05   #15
Ağaçsever

benim de sanıyorum kırmızı örümcek sorunum bu. akşam fotoğraflarım mutlaka. ilk planım fazla tazyikli olmayan suyla komple yıkamak ve kuruyacağı bir yere koymak. daha sonraki adımda da yarın ev yapımı ilaç yaparak (bulaşık deterjanı ve su veya alkol ve su) bu haşaratlarla mücadele etmek. aslında suç tamamen benim. 3 4 gündür gerekli özeni göstermedim ve yakından bakmadım. sadece su verdim. bugün yeni sürgünlerin döküldüğünü görünce yaklaştım ve durumu farkettim. resmen tüm bonsaiyi sarmış inanılmaz.

Eski 10-05-2013, 08:27   #16
Ağaçsever

dün akşam olayın vehimiyeti daha da ortaya çıktı. yaşanan bu sorunda bitkiye yakından bakmazsanız anlık olarak yapraklarını dökmediği için (sanıyorum ördükleri ağ ve salgıladıkları sıvı yaprağı jöle gibi dalına tuttturuyor) farkına varamıyorsunuz. ben dün fazla tazyikli olmayan duşun altına tuttum ve inanın ağacın bir tarafı tamamen yapraklarıyla soyuldu. sanıyorum bir bölümünü etkilemiş. tamamen benim hatamdan kaynaklanan bir durum ve çok üzüldüm. umarım yeniden yapraklar çıkar. bu akşam da bulaşık deterjanı + su ile fısfıslama yapacağım.

Eski 10-05-2013, 08:28   #17
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Bir fotoğrafını çekme şansınız var mı?

sayın sakaki inanın eve gittiğimde dün akşam resmen nevrim döndü ve hemen okuduklarımı uyguladım o sebepten fotoğraf çekemedim ağları ancak karşılaştığım bir durum yine bu forumda bir arkadaşın gül ağacında yaşadığı şeyin aynısı. ağlar ve içinde bir sürü beyaz benek vardı.

Eski 10-05-2013, 13:15   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2013
Geçmiş olsun şimdiden.. bir de arap sabunu püskürtmeyi deneyin yapraklara..

tsavasci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2013, 10:28   #19
Ağaçsever

Teşekkürler tavsiyeler için. Şu anda duş altında sıkı bir yıkama sonucunu aldım ve bir daha yaprak dökümü olmadı, ancak bayağı güç kaybetti bonsaim. Şu anda her zamanki yerinde tutuyorum, ancak yaprak kaybettiği bölgelerden tekrar yaprak çıkışı olur mu bilmiyorum. Yani bu hastalığın sonucu kalıcı mı olacak geçici mi bilmiyorum.

Eski 29-06-2013, 12:15   #20
Ağaçsever

bonsaime tekrar dadandı bu örümcekler ancak en sonunda bulaşık sabunu ile su karışımını fısfıs yaparak kurtuldum bu illetten. şimdi daha yeni yeni bonsaim toparlanıyor. en kısa sürede son fotoğraflarını yükleyeceğim.

Sakaki beğendi.
Eski 04-07-2013, 16:21   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2012
Bir yerde bu türün iyi hava akımı olan yerlerde bulunması gerektiğini hava akımı olmayan yerlerde bu tür sorunların sürekli tekrar ettiğini okumuştum.Bence iyi hava akımı olan bir yerde bulunması şart gibi....Ama burada bir çok tecrübeli usta var herhalde onlarında bir çok önerisi olur.
Geçmiş olsun

tachigari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024