agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Market Bonsaileri
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-02-2012, 19:13   #1
Ağaçsever

ahmet-yaman81's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2012
ahmet-yaman81 / ficus ginseng

arkdaşlar *** ben yeni üyeyim. geçen hafta bir bonzai satın altım. fotoları ekte. bunun üzerinde nasıl bir çalışma yapabilirim. daha önce hiç bir deneyimim yok
teşekkür ederim...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Fotoğraf0544.jpg (41.8 KB, 542 views)
Dosya Türü: jpg Fotoğraf0545.jpg (36.2 KB, 511 views)
Dosya Türü: jpg Fotoğraf0547.jpg (32.1 KB, 504 views)
yeşilkolik beğendi.
ahmet-yaman81 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2012, 19:24   #2
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Her sürgün'ün en son boğum oalan kısım dan iki yaprak sayarak üst kesimleri kesip atın. Aynı uzayan tırnakları kesergibi. Yoksa uzayıp gidecek formu bozulacak clız filizler vermeye devam edecektir.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2012, 19:30   #3
Ağaçsever

ahmet-yaman81's Avatar

teşekkür ederim. saksı değiştirmeye ihtiyaç var mı sizce??

Eski 28-02-2012, 19:39   #4
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Saksı değiştirme ya da başkaca bir uygulama yapmadan önce ağacınızın ortama adapte olması için bekleyin. Sulamaya dikkat edin çürümesine engel olmak için. Bu aralar çok az su ile idare edecektir.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2012, 19:42   #5
Ağaçsever

ahmet-yaman81's Avatar

budama işlemi yapmak için erken mi ??

Eski 28-02-2012, 19:44   #6
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Taze sürgünler her daim uzadıkça alınabilir. Uzuyor ise Baharı ve ya yazı yaşıyor demektir.
Sahte bahar da olsa bahar geçiriyor iç mekan da olup uykuya geçmediği için.

Eski 28-02-2012, 19:47   #7
Ağaçsever

ahmet-yaman81's Avatar

tekinbey siz son boğumdan budayın demişsiniz. kusura bakmayın ben tam olarak anlayamadım. uzun dalların ucundan mı budama yapayım???

Eski 28-02-2012, 19:57   #8
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Bir önceki sürgün boğumun üstünde yeni uzayan sürgünden iki yaprak bırakacaksınız. Fotoğrafta seçebildiğim kadarı ile işaretledim. O kısmı incelerseniz yeni sürgün ile eski sürgün arasında ki farkı gösterecek bir şişkinlik olması lazım. O şişkin kısımdan ileri uca doğru iki yaprak bırakarak sürgünü kesin.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Fotoğraf0547.jpg (32.5 KB, 551 views)
Eski 28-02-2012, 20:02   #9

memet's Avatar

Herhangi bir uygulama yapamamanızı özellikle belirteyim.
Hele budama konusunda bir fikre sahip olmadan bunu hiç yapmayın. Ağacınızı bir süre boyunca sadece bakım altında tutun. Şu an yapacağınız budama size bir fayda sağlamayacağı gibi zarar da yaratabilir. Bekleyin ağacın canlılığından emin olun, daha sonra budama işelmi yaparsınız
Yeni bir ağaç aldınız bilginiz henüz sınırlıyken yapacağınız uygulama ağaca zarar verebilir.
Bulunduğu sera ortamından gelince bir sarsıntı yaşayacaktır ağaç önce adapte olmasını bekleyin.

ysn51 beğendi.
Eski 28-02-2012, 20:10   #10
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Yukarıda her ne kadar budayın dedim se de budama değil işaretler uç almadır.
Uç alımı da bana göre traş olmak gibi bir şeydir. Uygularsınız uygulamazsınız size kalmış.

Eski 28-02-2012, 20:11   #11
Yeni Üye

güzel bir bonsai olur inşallah iyi çalışmalar

spectacular_iey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2012, 20:27   #12
Ağaçsever

ahmet-yaman81's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi spectacular_iey Mesajı Göster
güzel bir bonsai olur inşallah iyi çalışmalar
teşekkür ederim....

Eski 28-02-2012, 21:52   #13
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2011
Ahmey bey, öncelikle aramıza hoşgeldiniz.
Ağacınız hayırlı olsun diyelim, adı Ficus Ginseng her daim budama yapmaya el verişli bir tür.

Tekin beyin aktarmış olduğu bilgiler doğrultusunda budama yapmanızda fayda var.
Sürgünler uzadıkça yapraklar büyüyecek ve dallar incelecektir buda ağacın formunu kaybetmesine ve görsel olarak kötü görünmesine sebep olacaktır.

iyi çalışmalar.

Ferit Aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2012, 01:04   #14
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Tekin bey'e ve Ferit bey'e katılıyorum.Ficuslar sürekli budama ve uç alımına çok elverişli türler besleme ısı hava ve nem ile bir bütünlük sağlandığinda hızlı gelişim sağlar

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2012, 08:00   #15

memet's Avatar

Bonsai eğitimlerinde hazır bonsailer konusunda bir sunum hazırlasam iyi olacak sanırım. Bu konuda bilgi eksikliğinin fazla olduğunu gözlemledim.

Özellikle yeni alınan bonsailere yapılacak uygulamalar konusunda ayrınıtılı bir sunum hazırlayayım.

sssandersss ve ysn51 beğendi.
Eski 29-02-2012, 12:12   #16
Ağaçsever

ahmet-yaman81's Avatar

tekin beyin tavsiyeleri doğrultusunda budama yaptım. bitkimi nasıl bir ortama koymam gerekir??

Eski 29-02-2012, 12:33   #17

memet's Avatar

İlk sormanız gereken soru ve uygulama aslında bu olmalıydı.

Hazır bonsailer bir sera ortamında oluyorlar eve getirdiğinizde bir sarsıntı yaşıyorlar. Yeni ortamlarına adapte olamsı için yapmanız gerekenler oluyor. Burada da genellikle hata yapılıyor. Sonuçta bonsai genellikle ya ağır zarar götürüyor ya da ölüyor. Bütün bu süreç içinde budama yapmak ne acil bir uygulama ne de şart.
Ficus türlerini ne zaman olsa budamanızda sakınca yoktu.
Umarım bu yönlendirmeden ötürü ağacınızda bir sorun olmaz.

Yeni ortamına adapte olmaya çalışacak ağacınıza fazladan bir yük getirmiş oluyorsunuz.Önce budama konusunda bir kaç uygulamaya tanık olsanız daha iyi olurdu.

Bundan sonra ağacı ısıtma olmayan bir ortamda tutmalısınız. Yer değiştirmeden kaynaklanan bir stresi olacak . Bunu atlatması gerekir.

Eski 29-02-2012, 13:24   #18
Ağaçsever

ahmet-yaman81's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
İlk sormanız gereken soru ve uygulama aslında bu olmalıydı.

Hazır bonsailer bir sera ortamında oluyorlar eve getirdiğinizde bir sarsıntı yaşıyorlar. Yeni ortamlarına adapte olamsı için yapmanız gerekenler oluyor. Burada da genellikle hata yapılıyor. Sonuçta bonsai genellikle ya ağır zarar götürüyor ya da ölüyor. Bütün bu süreç içinde budama yapmak ne acil bir uygulama ne de şart.
Ficus türlerini ne zaman olsa budamanızda sakınca yoktu.
Umarım bu yönlendirmeden ötürü ağacınızda bir sorun olmaz.

Yeni ortamına adapte olmaya çalışacak ağacınıza fazladan bir yük getirmiş oluyorsunuz.Önce budama konusunda bir kaç uygulamaya tanık olsanız daha iyi olurdu.

Bundan sonra ağacı ısıtma olmayan bir ortamda tutmalısınız. Yer değiştirmeden kaynaklanan bir stresi olacak . Bunu atlatması gerekir.
memet bey ben agacımı alalı 11 gün oldu. evimin salonunla kalorifere uzak bir yerede tutuyordum. artık ortama uyum sagladıgını düşünüyorum.yeni yapraklar cıkmaya başlamıştı. budama derken uçlarını kısalttım.
ama tam olarak nasıl bir ortam sağlamam gerkir noktasında yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Eski 29-02-2012, 13:54   #19

memet's Avatar

Kaloriferli ortamlar havanın kurumasına neden oluyor, bu yüzden zaman zaman nemlendirmek gerekebiliyor yaprakları ama, İzmir biraz fazla soğuk bu aralar, böyle bir uygulama daha çok sorun yaratabilir bu günlerde.

Işık alan ama direk güneşin altında olmayan bir yer uygun olur. Kökler su biriktirdiği için bu ara en önemli konu sulamadır. Toprak ithal bonsailerde sıkça kokopet gibi bir malzemeden oluşuyor nemini geç bırakır. Ama kurursa bu sefer de sulamada su alttan akıp gider. Kurumasına izin vermeden kış olduğu için sulamayı da sıkça yapmadan bakmak gerekir.
Bahardan önce uygun bir toprak karışımı ile saksıyı değiştirmek gerekir ama, şimdi budama bir stres yarattığı için bir süre beklemek daha uygun.

Gübre vermeye nisandan önce başlamayın.

Eski 04-03-2012, 20:59   #20
Ağaçsever

ahmet-yaman81's Avatar

ağacıma bir şekil vermeye başlamadan önce saksısını büyütmek gerekir mi?

saksıyı değitirmek için en uygun zaman dilimi ne zamandır? gerekli topragı nasıl elde edebilirim?

dalları şekillendirmek için teli nerden bulabilirim.

teşekkürler..

Eski 04-03-2012, 21:21   #21

memet's Avatar

Daha büyük saksı gerekli değil. Toprak değiştirilebilir. Bugünlerde olsa iyi olur.
Ficus türlerinin dalları kolay kırılır telleme konusunda acele etmeyin.

Eski 05-03-2012, 11:24   #22
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Bende de bakım için bana teslim edilen bir ginseng var
Bu ona 3 kez uyguladığım bakim ağaçın sahibi zamansızlıkdan dolayı ağaçı ile tam ilgilenemiyor bu yüzden sıkca sorun yaşıyor.Şimdi bende yakında bir kare bakım öncesi fotoğrafını eklerim birde tam olarak topladığındaki fotoğrafını ve yaptığım işlemleri ona göre sizde değerlendirmenizi ve gideçeğiniz yolu seçersiniz

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2012, 14:46   #23
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Herkese merhaba,

Dün akşamdan beri siteyi didik didik ettim. Ne kadar güzel bir sanat, ne kadar güzel paylaşımlar ve sohbetler. . .

Dün ilk bonsai mi aldım. Ahmet-yaman81' in almış olduğu bonsai ile aynı türden. Önümüz bahar ve bu süre içerisinde bonsaime hiç bir şey yapmayı düşünmüyorum. Sadece sulama tekniği üzerinde tecrübe edinip bonsaimi hayatta tutmaya çalışacağım. Saksı ve toprak değişikli **** gübresi hakkında hiç bir fikrim yok İkea' dan aldım geldim. O yüzden belli bir süre sıkı gözlemleme yapmayı düşünüyorum.

pilvikuja Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2012, 19:19   #24

memet's Avatar

Saksı toprağı değiştirme mevsimi geçti geçiyor. Toprak değiştirmeyecekseniz, gübre konusuna önem verin.

Gübre hakkında yazılanlara bir göz atın, kafanıza takılan sorular olursa yardımcı olmaya çalışalım.
Bu mevsimde ginseng çok fazla su ihtiyacı duymayacak dikkatlice azar azar sulayın.

Eski 05-03-2012, 20:25   #25
Ağaçsever

Alıntı:
Saksı toprağı değiştirme mevsimi geçti geçiyor. Toprak değiştirmeyecekseniz, gübre konusuna önem verin.

Gübre hakkında yazılanlara bir göz atın, kafanıza takılan sorular olursa yardımcı olmaya çalışalım.
Bu mevsimde ginseng çok fazla su ihtiyacı duymayacak dikkatlice azar azar sulayın.
Bonsai' yi almadan önce, en son ne zaman gübrelendiğini bilmiyorum. Bu yüzden fazla gübre ile yakmayı istemiyorum. İki, üç hafta sonra gübrelersem geç kalmış sayılır mıyım acaba?

Eski 05-03-2012, 20:45   #26

memet's Avatar

Hazır bonsaiye büyük olasılıkla gübre verilmemiştir.
Henüz bahar geldi diyemeyiz. Mart ayı çıkmadan gübre vermek gerekli değil. Ağacınız şimdilik gübreyi verseniz bile kullanmayacaktır.
Nisan on gibi gübre vermeye başlayabilirsiniz.

Eski 05-03-2012, 20:58   #27
Ağaçsever

Alıntı:
Hazır bonsaiye büyük olasılıkla gübre verilmemiştir.
Henüz bahar geldi diyemeyiz. Mart ayı çıkmadan gübre vermek gerekli değil. Ağacınız şimdilik gübreyi verseniz bile kullanmayacaktır.
Nisan on gibi gübre vermeye başlayabilirsiniz.
Bilgi için çok teşekkürler.

Eski 05-03-2012, 21:45   #28
Ağaçsever

Böyle kesik kesik oluyor ama aklıma bir soru daha geldi sormazsam gece uyuyamayacağım sanırım
Bonsai' nin diğer bitki türlerine göre daha fazla ışığa gereksinim duyduklarını ve bu ışığın (akşamları) florasan ile sağlanması gerektiğini okudum. Evimde böyle bir imkanım yok. Olma ihtimali de yok. Lakin televizyonun yanında bulunan ve her akşam açık olan 230v. lambanın altında tutuyorum bonsai mi(Akşam, ışığın altında hoş durduğu için oraya koymuştum) . Bulunduğu yer balkon kapısına da çok yakın olduğu için gün boyu azda olsa kapıdan gelen hava ile sürekli bir hava sirkülasyonu var(Kapının sağından solundan içeri giren havanın fazla soğuk olduğunu düşünmüyorum).

Mevcut konumda bonsaimin zarar görme riski var mıdır, varsa hangi zararlara karşı önlem almam gerekir acaba?

Eski 06-03-2012, 01:52   #29
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2011
Sayın Pilvikuja öncelikle aramıza hoşgeldiniz.

Ficus Ginsengler fazla ışığa gereksinim duyan türler değil, herhangi bir ışık sistemi kurmanızı gerektirmez. Aksine aşırı güneş ışıklarınıda sevmez ışık alan fakat direk güneş ışıklarını maruz kalmayacak şekilde evinizde bir yere koyabilirsiniz.

Kaloriferden uzak tutmalısınız, aşırı ısı ağacınızı kaybetmenize neden olabilir. Hava sirkülasyonu için de ekstra bir şeyler yapmanıza gerek yok dayanıklı bir türdür, şimdilik sulamasına dikkat etmeniz, toprak kurumaya yakın su vermeniz yeterli olacaktır.
iyi çalışmalar

Ferit Aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2012, 15:37   #30
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ferit Aydın Mesajı Göster
Sayın Pilvikuja öncelikle aramıza hoşgeldiniz.

Ficus Ginsengler fazla ışığa gereksinim duyan türler değil, herhangi bir ışık sistemi kurmanızı gerektirmez. Aksine aşırı güneş ışıklarınıda sevmez ışık alan fakat direk güneş ışıklarını maruz kalmayacak şekilde evinizde bir yere koyabilirsiniz.

Kaloriferden uzak tutmalısınız, aşırı ısı ağacınızı kaybetmenize neden olabilir. Hava sirkülasyonu için de ekstra bir şeyler yapmanıza gerek yok dayanıklı bir türdür, şimdilik sulamasına dikkat etmeniz, toprak kurumaya yakın su vermeniz yeterli olacaktır.
iyi çalışmalar
Vermiş olduğunuz bilgi için teşekkür ederim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024