agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Market Bonsaileri
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen memet
  • 1 Gönderen 8020_r31s

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-07-2012, 17:00   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2012
8020_r31s / Fukien Tea

Yaklaşık 3 haftaönce istanbulda bauhouse dan almıştım.Benimle 3 hafta arabada gezip 5000 km yol yapıp eve geldi sonunda.Tatil sırasında yeğenim bir baktım ağacı saksısından sökmüş.Ağaç artık ufak bir çekmede saksıdan çıkıyor.Şuan budama her zaman yapılabilir denildiği için budama yaptım ama ağacı söküp kökleri budayıp yeniden saksısına sağlam bir şekilde yerleştirmeyi şimdi yapsam mı yoksa kışımı beklemem lazım.Şuan ağaç çok bakımsız ve kötü durumda.Yaz ayında kök budayıp saksı asla değiştirilmez mi?

Birde akvaryumumdaki suyu bitkilerimde kullanabilir miyim?

İLK ALDIĞIM GÜNKİ FOTOĞRAFI ŞUAN İSE BİRÇOK YAPRAĞINI DÖKTÜ VE HER DALDA 1-2 YAPRAK VAR.2-3 DAL BIRAKIP GERİSİNİ TOPARLANMASI İÇİN BUDADIM.

Düzenleyen 8020_r31s : 16-07-2012 saat 17:33 Neden: EKLEME
8020_r31s Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2012, 17:08   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Ağacınız zaten sorun yaşamışken saksısından çıkarıp kök budaması yaparsanız ölümünü sağlarsınız.

En azından bonsainize bu türden suları kullanmayın.

Tanuki beğendi.
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2012, 17:31   #3
Yeni Üye

Peki saksıların yanında boşluklar kaldı,saksının üstündeki toprak döküldü.Bazı kökler üstte dışarı çıkmış.Ne yapmam lazım?Bitki toprağı alta veya üste ekleyip kışa kadar bekleyim mi?Ne yapmamı önerirsiniz?

Şuanki durumu altta

En azından bonsainize bu türden suları kullanmayın.
DERKEN NE DEMEK İSTEDİĞİNİZİ ANLAMADIM...

Eski 16-07-2012, 23:54   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-04-2012
Anladığım kadarıyla toprak yapısı torf yapı marketlerde satılır Köklerin kapanacağı şekilde torf ile kesinlikle kapatmanız lazım
Akvaryum suyunu da kesinlikle kullanmayın kök yapısını çürütür Normal çeşme suyu kullanın. Birde şimdilik yarıgölge yerde tutun

Tanuki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2012, 01:19   #5
Yeni Üye

Cevabınız için teşekkür ederim.Cevaplarınızı bundan sonrası için uygulayacağım.Cevap geç olunca bende tek çare ağacı söküp birkaç kök budadım.

İnce sineklik plastik teli 3 kat yapıp alttaki delilerin üzerine örttüm.Telle ağacı bu deliklerden telleyerek saksıda sabitledim.

İçine biraz torf koydum ve aynen toprağını tepe gibi olacak şekilde doldurdum.Birde nemli tutar belki diye Kayalarda oluşmuş biraz kuru olan ama hala yeşil yosunlardan bulup toprağı onunla kaplayarak biraz suladım.

Su 3-4 sn içinde alttan çıktı.Bu şekilde yapıp balkona koydum bakalım durum ne olacak. 2-3 günde bir şırınga su verip hergün yosunlarıda spreyle nemlendirmeyi düşünüyorum.

Ağaç içinde bir tepsiye su koyup nemlendireceğim. İnşallah ağacım ölmez.Ona çok yüklendim ama inşallah kendini toplayacak.

Yarın son halini resimleyip koyacağım.

Eski 17-07-2012, 15:33   #6
Yeni Üye

Son hali bu bakalım ne olacak durumu.

Tanuki beğendi.
Eski 28-03-2013, 10:17   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2011
yeni dün aynı bonsaiden yapı marketlerden aldım ve hiç bir işlem yapmadan yerine adepte olsun gelişsin diye 1 yıl birsey yapmayı düşünmüyorum.ilk bonsai mi sizin gibii hemen toprak değiştir, buda telle tabi ki oldü.
merak ettiğim sizin bonsai nasıl iyi mi oldumu bu kadar mudaleyi kaldırdı mı

iozbakis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024