agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Market Bonsaileri
(https)

Beğeni Düzeni13Beğeniler
  • 1 Gönderen mstfylcn
  • 1 Gönderen mstfylcn
  • 1 Gönderen mstfylcn
  • 1 Gönderen mstfylcn
  • 1 Gönderen mstfylcn
  • 1 Gönderen mstfylcn
  • 1 Gönderen mstfylcn
  • 1 Gönderen mstfylcn
  • 1 Gönderen mstfylcn
  • 1 Gönderen mstfylcn
  • 2 Gönderen mstfylcn

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-01-2012, 19:32   #1
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2005
Galeri: 5
mstfylcn / Bonsailerim

Merhaba arkadaşlar,

Bonsailerimin zaman içindeki değişimini ve gelişimini izlemek maksadıyla ben de bir konu açmaya karar verdim. Sizlerin düşüncelerini öğrenmek, öğrendiklerimi uygulamak, bilgi alış verişinde ve güzel paylaşımlarda bulunmak dileğiyle.

pembegül beğendi.
mstfylcn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2012, 19:34   #2
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

pembegül beğendi.
Eski 27-01-2012, 19:43   #3
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

pembegül beğendi.
Eski 27-01-2012, 19:47   #4
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

pembegül beğendi.
Eski 27-01-2012, 19:57   #5
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

pembegül beğendi.
Eski 30-01-2012, 15:17   #6
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

Öncesi

Fukien Tea türündeki bonsaim yapraklarını dökmüştü. Forum içinde ve internette yaptığım araştırma neticesinde; hatalı sulama yaptığımı, ısı ve yer degişikliği nedeniyle ağacın strese girdiğini ve gövdesinde bulunan koyu renkli kabartıların muhtemelen scale insect kalıntısı olduğunu öğrendim.

Köklerinde çürüme olup olmadığını kontrol etmek amacıyla bonsaiyi saksısından çıkardım. Köklerin genel görütüsünde, yapısında ve kokusunda anormal bir durum yoktu. Ancak Saksının %80'ini kökler oluşturuyordu, toprak neredeyse hiç yoktu.

Kökleri temizledim ve oldukça sert budadım. Sonra gövdesindeki ve dallarındaki siyah kabarıklıkları kazıyarak temizledim ve ana dallar haricindeki tüm dalları budadım.

Forumda anlatıldığı üzere bonsai için yeni toprak hazırlayacaktım ancak foruma ulaşılamıyordu. Ben de elimdeki mevcut malzemelerle bir karışım hazırladım. Kum %60, Torf-Bitki Toprağı %30 ve Ufak Taş/Çakıl %10. Kum oranı biraz fazla oldu sanırım.

Bonsaimi yeniden saksısına ektim ve suladım. Umarım kendini toparlayabilir.

pembegül beğendi.
Eski 30-01-2012, 15:20   #7
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

pembegül beğendi.
Eski 30-01-2012, 15:21   #8
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Gövdenin bir yerinden keskin bir bıçakla kabuğunu kesip yeşil mi diye bakar mısın. Sanki ağacın artık yaşamıyor gibi.
%60 kum oranı adenium gibi suyu az isteyen ağaçlar için bile çok yüksek bir oran.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2012, 15:22   #9
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

pembegül beğendi.
Eski 30-01-2012, 15:27   #10
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Gövdenin bir yerinden keskin bir bıçakla kabuğunu kesip yeşil mi diye bakar mısın. Sanki ağacın artık yaşamıyor gibi.
%60 kum oranı adenium gibi suyu az isteyen ağaçlar için bile çok yüksek bir oran.
Kökleri canlı ve diriydi. Ama dalları çok sertti. Gövdesindeki kabuk da sert ve kuruydu. Ama ilk aldığımda üstü yeşil yapraklarla kaplıyken de dallar da gövdesindeki kabuk da sert ve kuruydu. Tam olarak nasıl olması gerekiyor. Söylediğiniz şekilde kontrol edeyim.

Eski 30-01-2012, 15:38   #11

memet's Avatar

Canlı doku varsa kabuk dokusunu hafifçe kesince görünmesi gerekir.
Canlı kök varsa umarım dirilir tekrar. Oksijenli su ile bir iki kere sulamakta yarar olur.

Eski 30-01-2012, 15:45   #12
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

Kubuk kesitinin rengi kahverengi, gövdenin iç kısmı da aynı renk ancak daha açık tonlarda.

Yeşil mi olması gerekiyor?

Eski 30-01-2012, 15:48   #13

memet's Avatar

Kabuğu fafifçe kaldrımalıydın çok derin bir yara olmuş. Bir daha gerektiğinde sadece kabuğa hafif bir kesik atacak biçimde denersin.
Bence ağacın yaşamıyor artık.

Eski 30-01-2012, 16:32   #14
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

Kabuğu hafifçe kaldırdığımda canlı olup olmadığından emin olamadığım için derin bir kesik açtım. Kesilince gövdenin sulanmasa bile hafifçe ıslanmasını bekledim. Ancak çok kuru. Dediğim gibi ilk aldığımda da dalları ve gövdesi, kurumuş bir ağacın dalları ve gövdesi gibiydi.

Toprakla ilgili olarak, öğrenmek için soruyorum. Suyu tutan torf değil mi? Kum kullanılmasının amacı toprağın su tutma kapasitesini düşürmek değil mi?

Tekrar canlanması çok düşük bir ihtimal dahi olsa, toprağını tekrar değiştirmeli miyim?

Fukien Tea için karışım oranları nasıl olmalıdır?

pembegül beğendi.

Düzenleyen mstfylcn : 30-01-2012 saat 22:27
Eski 30-01-2012, 20:04   #15

memet's Avatar

Toprak karışımında üç temel malzeme olmasını isteriz. Biri nemi tuması için biri geçirgenlik sağlayıp fazla suyu atması için, bir de köklerin tutunması ve verdiğimiz gübre ve katkı maddelerinin tutunabilmesi için malzemeler.
Bunlar genellikle 1/3 oranında karıştırılır.

Kum geçirgenlik sağlar fazla suyun gitmesi kolaylaşır. Ponza, perlit, vermikulit gibi malzemeler toprakta nemi tutmak için, kompost torf gibi malzemeler de köklerin tutunabilmesi için.

Karışım kötü de olsa, eğer bir umudum var diyorsanız tekrar bir değiştirme yapmayın bu biçimiyle kalsın.

Düzenleyen memet : 30-01-2012 saat 23:21
Eski 30-01-2012, 22:30   #16
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

Çok teşekkür ederim yardımınız ve verdiğiniz bilgiler için. O zaman toprağını tekrar değiştirmiyorum ve sadece bekliyorum...

Eski 01-02-2012, 14:24   #17
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
sayfanız hayırlı olsun sevgiler.

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2012, 14:40   #18
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mstfylcn Mesajı Göster
Kubuk kesitinin rengi kahverengi, gövdenin iç kısmı da aynı renk ancak daha açık tonlarda.

Yeşil mi olması gerekiyor?

Bu gibi durumlarda canlı dokuyu görebilmek için. Öncelikle ölü deriyi kaldırmak lazım. Daha derine inildiğinde kanama kaçınılmaz olduğu gibi yara iyileşmiş olsa bile yara izi kalacaktır.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2012, 23:25   #19
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

Teşekkür ederim Sayın serkan_istanbul

Eski 01-02-2012, 23:26   #20
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

Sayın Tekin,

Canlanırsa çok mutlu olacağım. İz kalması çok da önemli değil bu aşamada.

Eski 01-02-2012, 23:29   #21
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

Fukien Tea (Carmona Microphylla)
Bazı kaynaklarda; Carmona Retusa (Fukien Tea, Philippine Tea, Carmona) olarak da geçiyor.

Çin'in güneydoğusunda yetişen ve adını Fuijan bölgesinden alan Fukien Tea, her dem yeşil bir ağaçtır. Bu ağacın yaprakları küçük, parlak, koyu yeşil renktedir ve üzerleri çok küçük tüylerle kaplıdır. Yaprakları koyu renkli ve düzgün şekillidir. Fukien Tea'nin açık kahverengi kabuğu vardır ve yıllar geçtikçe bu kabuk çatlamaya başlar. Bu bonsai, yaz mevsiminin ilk aylarında, daha sonra küçük bir meyveye dönüşen, güzel ama küçük çiçekler açar.

Fukien Tea'nin ılıman bölgelere uyum sağlayamayacağını aklınızdan çıkarmayın. Bu nedenle, onu bütün yıl boyunca iç mekanda yetiştirmelisiniz. Maalesef Fukien Tea türünde bir bonsaiyi bulmak da onu yetiştirmek de çok zordur. Bununla birlikte Fukien Tea zoru ve mücadeleyi seven bonsai tutkunları için ilgi çekici ve güzel bir seçim olacaktır.

Uygun Bakım

Fukien Tea her gün açık havada bir saat dolu dolu ve direkt (doğrudan) güneş ışığına ihtiyaç duyar. Bunun için sadece güneş ışığının yakıcı ve sert olmadığı sabahları ya da öğleden sonraları tavsiye ediyoruz. Fukien Tea için sıcaklık 15-25 °C olmalıdır. Eğer sıcak yaz günlerinde Fukien Tea'nizi açık havaya çıkarırsanız, onu tekrar içeri alırken çok dikkatli olmalısınız. Fukien Tea'nizi şoktan korumak maksadıyla öncelikle sıcaklığın dışarıya göre kısmen düşük olan ara bir bölgeye, daha sonra içeriye alın. Fukien Tea ayrıca neme ihtiyaç duyar. Bunu nem tepsisi (humidity tray) ile kolayca sağlayabilirsiniz.

Fukien Tea'nize ilkbahar ve sonbahar mevsimleri süresince haftadan haftaya, kışın ise aydan aya besin vermelisiniz. Fukien Tea'nin sık yaprakları olduğu için telleme tekniğini kullanmadan onu budayarak istediğiniz şekli verebilirsiniz. Ama bonsainiz sağlıklı olduğu sürece, onu istediğiniz gibi sert budayabilirsiniz. Fukien Tea üretmek için tohumlarını dış mekanda ekebilirsiniz ve yaz mevsiminde çelikle üretebilirisiniz.

Fukien Tea gerçekten böcek ya da hastalık sorunları yaşamaz. Ancak eğer toprağını çok fazla sularsanız yapraklarının sararmaya başladığını göreceksiniz. Çoğu Fukien Tea Çin'den toprağa ekilmiş olarak gelir. Köklerde sıkışmayı ve sulama hatalarını engellemek maksadıyla bonsailer için özel hazırlayacağınız karışım kullanarak yeniden saksılamanız gerekecektir. Burdaki kritik husus, bonsainin strese veya şoka girmesini önlemek için toprağı, bonsai için hazırladığınız özel karışım ile birden bire değil azar azar ve yavaş yavaş (gradually) değiştirmelisiniz. Bonsainizin geliştiğini gördükçe her iki yılda bir saksısının ve/veya bonsai toprağının değiştirilmesini tavsiye ediyoruz.

Kaynak: FUKIEN TEA (Carmona microphylla) : Bonsai Care Guide

pembegül beğendi.

Düzenleyen mstfylcn : 16-02-2013 saat 16:27
Eski 01-02-2012, 23:30   #22
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

Fukien Tea (Yazar: Jerry Meislik)

...
En son güncel bilimsel adı Ehretia Micropylla (buxifolia)'dır. ...

Fukien Tea güzel görünen üzerinde koyu ve kabarık benekler bulunan boz renkli kabuğa sahiptir. Yapraklarının küçük olması, en küçük bonsailerin dahi elde edilmesine imkan sunar. Bu ağaç beş taçyaprağı bulunan küçük beyaz çiçekler açar. Eğer çiçekler döllenirse küçük kırmızı bir meyveye dönüşürler. Her meyvenin içinde sert bir çekirdek, tohum vardır.

Fukien Tea diğer tropikal/iç mekan bitkilerinden ayrı olarak sürekli gelişmeye devam eder, keşfedilen bir dinlenme/uyku zamanı yoktur. Son olarak Fukien Tea, ağaç görünümlü bonsai karakteri için ince dallara sahiptir.

Fukien Tea'nin normal gelişimi oldukça düzdür ve yapısı serttir (quite straight and stiff). Dallarını hala yeşillen telleyin ya da kısa sürece odunsu bir yapıya kavuşacaktır veya budayarak şekil verme tekniğini (“clip and grow” technique) kullanın. Olgun odunsu dalları bükmek, şekil vermek neredeyse imkansızdır.

Fukien Tea budamalar ve kesikler sonrasında yeniden tomurcuk verir, ancak büyük kesikler iyileşmez ve kabul bağlamaz. Bu yüzden ağacınıza şekil verirken büyük, geniş budama izlerini nasıl saklayacağınızı ya da bununla nasıl estetik bir görüntü yakalayacağınızı planlayın.

Fukien Tea'nin en büyük zayıf tarafı böceklerin için cazip oluşudur. Özellikle yeni dallar üzerinde ya da yaprakların alt kısımlarında görünen beyaz renkli, tüy gibi yumuşak görünümlü unlu biti (Pamuklu Bit -Unlu Bit Mücadelesi) adındaki böcekler bu ağaca bayılırlar. Kök unlu biti köklerde yaşamayı tercih eder ve saksı değiştirme işlemi hariç onları görmeniz imkansızdır. Eğer unlu biti sorunu tam olarak tedavi edilmezse kronik bir problem haline gelir ve netice de ağacı zayıflatır ve öldürür.

Scale böceği/zararlısı (scale insect) de bu ağacın zararlılarındandır. Scale böceğini, ağacınızın salgı şeklinde yapış yapış olduğunu gördüğünüzde tespit edebilirsiniz. Bu salgı mantarla kaplandığında siyah renge döner. Scale böceği dallar ve yapraklar üzerinde kahverengimsi ya da siyah tümsekler olarak görürsünüz. Scale tabakası, dal üzerinden tırnağınızla kolayca soyulabilir. Bunun tabakanın altında böceği ten rengi ya da pembe renkli olarak görebilirsiniz. Scale tabakası, ağacın kabuğundaki normal kabarıklık ve tümseklerden farklıdır.

...

Kaynak: Fukien Tea

Düzenleyen mstfylcn : 16-02-2013 saat 16:30
Eski 17-02-2012, 10:13   #23
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

Fukien Tea cinsi bonsaim tamamen kurudu. Ben de yanına gül çeliği ektim. Fukien Tea'nin gövdesiyle güllerin gövdesini telle birleştirmeyi düşünüyorum.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024