agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Market Bonsaileri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-10-2008, 12:23   #1
Ağaçsever

expe's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2007
Expe / Ulmus

*** ben bu ağaça 4 senedir bakıyorum.bu zamana kadar hiç bi sorun olmadı.her zaman bu zamanlarda yaprakları döker yeni sürgüler verirdi.ama şimdi yeni sürgüler bile cıkar cıkmaz sararıp dökülüyo.yardımcı olusanız cok sevinirim.resimleride alta gördüğünüz gibi.ama pek net olmadı umarım işe yarar

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC00299.jpg (39.3 KB, 102 views)
Dosya Türü: jpg DSC00300.jpg (33.9 KB, 96 views)
Dosya Türü: jpg DSC00301.jpg (38.0 KB, 97 views)
Dosya Türü: jpg DSC00302.jpg (40.0 KB, 95 views)
Dosya Türü: jpg DSC00303.jpg (26.9 KB, 97 views)
expe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2008, 12:39   #2
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Ağacın sonbaharda yapraklarını dökmek istemesi normaldir. Bence balkona koyun, ilkbahara kadar yapraklarını döküp, dinlenmesine fırsat verin.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2008, 14:23   #3
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın expe

Ulmuslar eğer kış aylarında dışarıda duruyor ise siznde belirtiğiniz üzere aprak dökerler.
Lakin sizn ağaçda ufak bir problem var.Ama sorun edileçek gibi değil.

Gövde kısmında ki beyaz kireç lekeleri ile açık kahve rengi lekeler toprakda ki asit oranın da bir sorun varmış gibi görünüyor ama beni etkiliyen diğer sorun yosunların yeşil olması yosunlar kendiliğinden mi çıktı yoksa onları sizmi oraya yapay olarak koydunuz.

Ağaçınız yarı uyku dönemine girerken istersenzi şu anda ağaçınızı köklere hiç dokunmadan saksısında alıp eni ve taze bir toprak karışımına dikin.Bu oana iyi geleçekdir.

Daha sonra baharda kök budaması yaparak daha uygun ve sığ bir saksıya yahut aynı saksıya tekara ekersiniz.
Not:Köklere dokunmayın şu anda bulunduğu saksıdan daha büüyk bir saksıya taze toprak bulunna bir saksıya alın ve ağaçı toprağını bastırmadan dikim yapın bu kökleri zedelemenizi önler.
Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2008, 15:25   #4
Ağaçsever

expe's Avatar

yosunlar kendilğinden oluştu.anladığım kadarıyla sizin dediğiniz ağacı alıp normal bi saksiya dikip yazı beklemem.yazında yine bu saksıya almak.doğru anlamışım değilmi..daha sığ bi saksı demişsiniz.zaten şu anda bulunduğu saksının derinlği 2 cm.cok mu derin acaba..birde ben ağaçı evin içinde bulunduruyodum dün dışarı cakardım.sizce içeridemi dişarıdamı dursun.balkonum cam balkondur

Eski 07-10-2008, 18:57   #5
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın expe

ulmuslar aslında soğuk ev bitkileridir.
Ama kışın soğukta daha iyi uyurlar.Çam balkonlar bir nevi sera gseliği gösterirler.
Gündüzleri sıcak olurlar.

Beni siz anlatmak istediğim sığlık şu şu anda bulunduğu saksı 2cm derinlikde olabilir.

Bu ağaçı 2 cm derinlikden 15 cm deinlikde bir saksıya almak yarine 10 ila 7 cm derinlikde bir saksıda kışı geçirmesini sağlarsınız.Bu kök gelişimi artıraçağı gibi ağaçın üst yapısı için gerekli enerjiyi toplamasını sağlayaçakdır.!5 cm derinlikde ki bir saksı da ağaç dahada derin ve dik kök sistemi oluştura bilir buda daha sonra 2cm derinlikde ki bir saksıya ağaçı ekme konusnda zorlanmanıza sebe olabilir.
Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2008, 21:17   #6
Ağaçsever

expe's Avatar

Kusura bakmayın. Sakın yuh kalın kafada demeyinşimdi tam olarak anladığı. Bitkiyi biraz büyük saksıya almak .Ondan sonra balkonda bırakıyorum ve yaza doğru yine bu saksıya alıyorum.Bu arada gübre vermiyorum.Bu kadar soru sorduğum için kusura bakmayın. Hayırlı akşamlar

Eski 07-10-2008, 21:45   #7
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Expe, bonsaiciler Yazarken aynı zamanda, Yazıma da, bonsailer kadar dikkat etmeye çalışıyor.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2008, 22:10   #8
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Expe'nin anlamadığı yeri ben açıklayayım. İlkbaharda kök budaması yapıp tekrar kendi saksısına alabilirsin. Şu anda bu işlemi yapamayacağın için, onu bulunduğu saksıdan biraz daha büyük bir saksıya alarak, köklerin rahat gelişmesini sağlaman gerek. Şu anda onu büyük saksıya alırken de hafif bir toprak karışımı kullanman ve bastırmadan dikmen gerek.

Eski 08-10-2008, 12:26   #9
Ağaçsever

expe's Avatar

yazılımda hata yaptıysam kusura bakmayım.Büyük harfleremi dikkat etmediğimdenmi, yoksa uslubundanmı uyarıda bulundunuz..

Eski 08-10-2008, 12:37   #10
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Yazım kurallarına biraz daha dikkat etmen iyi olur Ağaç hakkında başka sorun var mı?

Eski 08-10-2008, 12:45   #11
Ağaçsever

expe's Avatar

şu an başka sorun yok.ama ilğiniz için cok sağolun.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024